Toplam 34 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 12345678910111213 ... SonuncuSonuncu
Toplam 335 sonuçtan 21 ile 30 arasindakiler gösteriliyor.

Konu: Gözlük reçetesi nasıl okunur /gözlük göz ölçümünde pd os od sph axe axis cyl aks nedir/göz ölçüm değerleri cam numarası

Administrator

Alinti sefa402 Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    selamlar herkeze...

sağ ; sph= +4,75 cyl= -1,50 ax= 0
    sol ; sph= +5,00 cyl= -1,50 ax= 170

Öncelikle saygılar hocam. Gözlük numaralarım bunlar Amelyat olmayı düsünüyorum olabilirmiyim? riski varmıdır? eğer amelyat olursam yüzde kaçlık bir düzelme gözlerimde olur. Ilginiz için cok tesekkürler simdiden yardımcı olursanız cok dua ederim hocam..
    Kesin konuşmak için KORNEA haritası yapılması lazım.
    Başka türlü işin içinden çıkılmaz.

Junior Member

Standart Öğrencim yazdığında satırların altına kayıyor.

Mrb Erman bey,
    ben geçenlerde bir konu hakkında yazmıştım fakat sanırım iletmesini beceremedim şimdi tekrar aynısı yolluyorum... kusuruma bakmayın eğer tekrar etmiş olursam.

Sayın hocam, ben ilköğretim 2.sınıfı okutmakta olan bir öğretmenim. 3 ay öncesi bana yeni bir öğrenci geldi ve defterlerini incelediğimde yazısında bozukluk olduğunu farkettim; özellikle kılavuz çizgili defter kullandığımız halde satırların altına kayıyor... bunun üzerine ailesine haber verdim ve göz doktoruna kontrol ettirilmesini istedim. Aile özel göz muayenesi sonucunda, gözlük reçetesinde; şu an aklımda olduğu kadar ile bir gözü 0.75 idi diğerini tam hatırlayamıyorum,fakat doktor aileye gözlük almanın çok gerekli olmadığını, çocukta gözlük takma hevesi olabileceğinden dolayı bu durumun olduğunu söylemiş ve zaten gözlük alırlarsa da en fazla 3 ay kullanmasını gerektiğini söylemiş. Ayrıca böyle bir durumda gözlük kullanmaya başlarsa, çocuğun gözünde ilerleme olacağını söylemiş?!?
    Sonuç şu ki aile çocuğa çeşitli bahanelerle gözlük almadı fakat yazısında bir düzelme de olmadı ve bir süre sonra yine devlet hastanesindeki doktora muayene ettirdiler(özel reçete ücreti ödeyemedikleri için).
    Aile, muayene sonucu gösteren kağıdı arkasına doktordan da not düşmesini rica etmiş ve bana göndermişler.O minik kağıdın arkasındaki not şu: Hastanın göz muayenesi doğaldır ve doktor da orda yazılan ölçümleri öğretmeniniz anlar demiş .
    Tabii ki ben anlamıyorum konunun uzmanı değilim; sadece bazı davranışlara bakarak tavsiye ederiz biz .
    Her neyse aşağıya kağıdın üzerindeki yazılanları aktarıyorum ve sizden bu sonuçlara göre öğrencimin göz sağlığı ile ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum, çünkü eğer gözlük gerekmiyorsa yapılması gerek çalışmaları başlatmak istiyorum. Bunun yanı sıra, öğrenci yazarken satırın altına geçmesinin bir diğer sebebi renkleri ayırtedememesinden dolayı olabilir mi? Pek bilgilerim yok ama kırmızı-yeşili görememe vs. gibi başka ne gibi sorunlar olabilir ve bunlar nasıl,nerede tespit edilebilir? Ayrıca öğrencim gözlerini genelde hafif kapalı tutuyor.
    Size şimdiden çok teşekkür ediyorum, en kısa zamanda bana cevap vermenizi de bekliyorum ki, ben de öğrencime ona göre hazırlıklar yapabileyim, mağlum yaz tatili kapıda.
    Right vd 0.0
    Spa cyl ax
    +1.50 -0.50 180
    +1.50 -0.25 139
    1.25 -1.00 12
    1.25 -1.00 120

Left
    +3.50 -2.50 126
    +1.25 -0.25 158
    +1.00 0.75 179
    +1.25 -0.25 158
    Pd : 57mm

Administrator

Alinti gül1000 Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Mrb Erman bey,
    ben geçenlerde bir konu hakkında yazmıştım fakat sanırım iletmesini beceremedim şimdi tekrar aynısı yolluyorum... kusuruma bakmayın eğer tekrar etmiş olursam.

Sayın hocam, ben ilköğretim 2.sınıfı okutmakta olan bir öğretmenim. 3 ay öncesi bana yeni bir öğrenci geldi ve defterlerini incelediğimde yazısında bozukluk olduğunu farkettim; özellikle kılavuz çizgili defter kullandığımız halde satırların altına kayıyor... bunun üzerine ailesine haber verdim ve göz doktoruna kontrol ettirilmesini istedim. Aile özel göz muayenesi sonucunda, gözlük reçetesinde; şu an aklımda olduğu kadar ile bir gözü 0.75 idi diğerini tam hatırlayamıyorum,fakat doktor aileye gözlük almanın çok gerekli olmadığını, çocukta gözlük takma hevesi olabileceğinden dolayı bu durumun olduğunu söylemiş ve zaten gözlük alırlarsa da en fazla 3 ay kullanmasını gerektiğini söylemiş. Ayrıca böyle bir durumda gözlük kullanmaya başlarsa, çocuğun gözünde ilerleme olacağını söylemiş?!?
    Sonuç şu ki aile çocuğa çeşitli bahanelerle gözlük almadı fakat yazısında bir düzelme de olmadı ve bir süre sonra yine devlet hastanesindeki doktora muayene ettirdiler(özel reçete ücreti ödeyemedikleri için).
    Aile, muayene sonucu gösteren kağıdı arkasına doktordan da not düşmesini rica etmiş ve bana göndermişler.O minik kağıdın arkasındaki not şu: Hastanın göz muayenesi doğaldır ve doktor da orda yazılan ölçümleri öğretmeniniz anlar demiş .
    Tabii ki ben anlamıyorum konunun uzmanı değilim; sadece bazı davranışlara bakarak tavsiye ederiz biz .
    Her neyse aşağıya kağıdın üzerindeki yazılanları aktarıyorum ve sizden bu sonuçlara göre öğrencimin göz sağlığı ile ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum, çünkü eğer gözlük gerekmiyorsa yapılması gerek çalışmaları başlatmak istiyorum. Bunun yanı sıra, öğrenci yazarken satırın altına geçmesinin bir diğer sebebi renkleri ayırtedememesinden dolayı olabilir mi? Pek bilgilerim yok ama kırmızı-yeşili görememe vs. gibi başka ne gibi sorunlar olabilir ve bunlar nasıl,nerede tespit edilebilir? Ayrıca öğrencim gözlerini genelde hafif kapalı tutuyor.
    Size şimdiden çok teşekkür ediyorum, en kısa zamanda bana cevap vermenizi de bekliyorum ki, ben de öğrencime ona göre hazırlıklar yapabileyim, mağlum yaz tatili kapıda.
    Right vd 0.0
    Spa cyl ax
    +1.50 -0.50 180
    +1.50 -0.25 139
    1.25 -1.00 12
    1.25 -1.00 120

Left
    +3.50 -2.50 126
    +1.25 -0.25 158
    +1.00 0.75 179
    +1.25 -0.25 158
    Pd : 57mm
    Gözlerde hipermetrop bozukluk gözüküyor bu durumda ilaçlı damlayla göz muayenesi yapılması lazım.Bunun dışında gözlüksüz uzak görme ve ilaçlı göz derecesi ne kadar bilmek lazım.

İlaçlı damlalı göz derecesi ölçümü yapılsın tekrar haberleşelim.

Junior Member

yani ben yanlış anlamadıysam şu durumda öğrencim yakını göremiyor ve gözlük kullanması mı gerekiyor? ilaçlı ölçüm sonucuna göre mi karar veriliyor gözlük konusunda? sadece bu ölçüm sonuçlarına göre gözlük alması gerekiyor mu yoksa kullanmasa da olur mu? beni hoşgörün sayın hocam,bu gibi sorularla sizi meşgul ediyorum, ama aileyi bu konuda ikna etmem gerek, sanırım yazımdan da anlamışınızdır ki aile bu konuda isteksiz, kızlarının gözlüklü olmasını istemiyor....

Administrator

Alinti gül1000 Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    yani ben yanlış anlamadıysam şu durumda öğrencim yakını göremiyor ve gözlük kullanması mı gerekiyor? ilaçlı ölçüm sonucuna göre mi karar veriliyor gözlük konusunda? sadece bu ölçüm sonuçlarına göre gözlük alması gerekiyor mu yoksa kullanmasa da olur mu? beni hoşgörün sayın hocam,bu gibi sorularla sizi meşgul ediyorum, ama aileyi bu konuda ikna etmem gerek, sanırım yazımdan da anlamışınızdır ki aile bu konuda isteksiz, kızlarının gözlüklü olmasını istemiyor....
    MESLEKİ TECRÜBELERİM:Yakında ZORLANIYOR olabilir ve BELKİ gözlük gerekebilir.Gerekip gerekmeyeceği ilaçlı sonuca göre daha kesin belli olur.

SOSYAL TECRÜBELERİM:1)Kimseye kendi aklından daha fazla yol gösteremezsin.2)İnsanları su başına getirebilirsin ancak isteksizse su içiremezsin.

Junior Member

konuyla igilendiğiniz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim, ben üstüme düşeni yapmış olayım da....

Junior Member

Erman bey selamlar;
    Bugün genel bir muayene olurken göz derecelerim;

sağ göz sph +o.50
    sol göz sph -o.25 cyl -0.50 axs 180

sağ gözümde %90 nın üzerinde tembellik olduğunu ekledi doktor Zaten normal kitap standartı yazıları bile hiçbir mesafeden okuyamıyorum.Sadece çok büyük tek harfleri benzetebiliyorum.Reçetenin resimlerini linklere yükledim.Acaba ölçümlerde bir hata olabilir mi yakında askerlik tecilimi bozup askere gitmeyi planlıyorum.Acaba bir sorunla karşılaşırmıyım.

http://img690.imageshack.us/img690/412/fotoraf0016p.jpg
    http://img26.imageshack.us/img26/1134/fotoraf0018c.jpg

Şimdiden teşekkür ederim.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi

Administrator

Alinti chnbfr Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Erman bey selamlar;
    Bugün genel bir muayene olurken göz derecelerim;

sağ göz sph +o.50
    sol göz sph -o.25 cyl -0.50 axs 180

sağ gözümde %90 nın üzerinde tembellik olduğunu ekledi doktor Zaten normal kitap standartı yazıları bile hiçbir mesafeden okuyamıyorum.Sadece çok büyük tek harfleri benzetebiliyorum.Reçetenin resimlerini linklere yükledim.Acaba ölçümlerde bir hata olabilir mi yakında askerlik tecilimi bozup askere gitmeyi planlıyorum.Acaba bir sorunla karşılaşırmıyım.

http://img690.imageshack.us/img690/412/fotoraf0016p.jpg
    http://img26.imageshack.us/img26/1134/fotoraf0018c.jpg

Şimdiden teşekkür ederim.
    Ölçümlerde neden hata olduğunu düşündün muayene pek dikkatli olmadı mı?

Junior Member

Standart slm hocam

size bir sorum olacak kardeşim pmyo kazandı ve şu anda sağlık raporu almak için göz bölümüne gitti ve sonuçlarında raporda yazan uzak daimi CYL 0,50 AKS 180 Sol gözde CYL -2,50 AKS 180 tanı miyopik astigmat.bu değerlerle polis olabilirmi yada lazerle tedavisi varmı olursa iyileşme süresi ne kadar zaman alır.bilemiyorum açıklayıcı oldumu şimdiden teşekkürler

Administrator

Alinti semin Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    size bir sorum olacak kardeşim pmyo kazandı ve şu anda sağlık raporu almak için göz bölümüne gitti ve sonuçlarında raporda yazan uzak daimi CYL 0,50 AKS 180 Sol gözde CYL -2,50 AKS 180 tanı miyopik astigmat.bu değerlerle polis olabilirmi yada lazerle tedavisi varmı olursa iyileşme süresi ne kadar zaman alır.bilemiyorum açıklayıcı oldumu şimdiden teşekkürler
    PMYO için -1,0 dereceye kadar sorun olmuyor bununla birlikte sol göz -2,50 derece çıkmış.
    Göz yapısı UYGUNSA lazerle tedavi olur iyileşmesi 4-6 haftayı bulur.
    Bu yazılan değerlere göre mi karar verilecek başka muayene yapılacak mı?

Toplam 34 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 12345678910111213 ... SonuncuSonuncu