Merhabalar, bundan yaklaşık 3 sene evvel ingilizce kursunun çıkışında apartmanın aydınlatması kesilmişti, merdivenden aşağı doğru inerken basamakları tam göremediğim için duvarlara tutunarak yavaş bir şekilde ilerliyordum. arkamdan gelen arkadaşım gayet normal bir şekilde ilerliyordu ve bana gece körlüğün olabilir, bir muayene ol istersen demişti. o gün onu pek anlayamamıştım ama haklı olabileceğini düşündüm, çünkü üniversiteyi 2.öğretim okuyordum, ders çıkışları gece olduğu için loş ışıklarda zorluk çekiyordum, bir defa kaldırımdan düşmüştüm, loş ışıkta gördüğüm kişilerin yüzlerini seçemiyordum tam olarak. bu hastalığı bilmeden önce herkesin geceleri benim gibi gördüğünü zannediyordum.

2 hafta önce devlet hastanesinden randevu alıp göz testi yaptırdım, gündüz görme ile ilgili hiçbir sıkıntım yoktu, hatta gözlük bile kullanmıyorum, doktora gece görmede sıkıntı çektiğimi söylemiştim, doktor görme alanı testi yaptı ve görme alanım normal çıktı. Fakat ne göz dibi muayenesi yaptı ne de erg testi, gözlerimde problem olmadığını söyledi, daha doğrusu geçiştirdi gibi geldi bana. Ben de kendisini şikayet ettim ve bir başka gün diğer göz doktorundan randevu aldım, o doktor da görme alanı testi yaptı ve daha sonra ek olarak göz dibi muayenesi yaptı ikisi de normal çıktı. Erg testi yapılmadı ama, sanırım gittiğim hastane bu donanıma sahip değildi. Uzman göz doktoru olan birisi beni bu konuda bilgilendirmesi gerekmiyor mu? en azından çeşitlerini evrelerini söyleyip erg testine yönlendirmesi gerekmez mi? göz dibi muayenesi ve görme alanı normal çıktığı zaman kesin bir tanı koyabilir mi? bunlar tabii ki tartışmaya açık bir konu.

Benim asıl sormak istediğim soru; benim gece körlüğü ile ilgili bir şikayetim var, 24 yaşındayım ve görme alanında bir azalma yok, göz dibi muayenesi normal. gündüz görme fonksiyonlarım yerinde, gözlük dahi kullanmıyorum. genetik olarak X kromozonundan geçen bir hastalık olduğu için anneme ailemizde gözüyle alakalı şikayeti olan, olup olmadığını, gözünü kaybeden olup olmadığını sordum. kendisi olmadığını söyledi, fakat annem de bulgular taşıyor mesela: ışığa karşı aşırı hassasiyeti var, geceleri benim gördüğüm kadar görüyor, benim görme alanım tam olduğu için youtube dan gördüğüm https://www.youtube.com/watch?v=phqx5Z5RVHk bu basit testi uyguladım hiçbir problem çıkmadı, kendisi de 50 yaşında.
annemde ve ben de doğumsal durağan gece körlüğü olabilir mi? 50 yaşında fakat görme alanında bir kayıp yok gibi gözüyor şimdilik. Erg testi kesin sonuç verebilir mi?

acaba siz ne düşünüyorsunuz? şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için.