Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasindakiler gösteriliyor.

Konu: Her doktor farklı reçete yazıyor

Junior Member

Standart Her doktor farklı reçete yazıyor

Yaklaşık 15 yıldır gözlük + lens kullanıyorum. 22 yaşından sonra numaralarımın büyümesi yavaşladı ancak gittiğim her muayanede farklı reçeteler alıyorum. Son olarak özel bir hastaneye gittim ordada aynı doktor bile iki farklı reçete verdi.

Şu anda elimde son 6 yılın reçeteleri var.Enson gittiğim özel hastanedeki doktor çok acele ile muayene etti benim de içime sinmeyince aynı doktora tekrar muayene ettirdim. aynı doktor bakmasına rağmen farklı numaralar verdi. 2. muayenede net görüyordum ancak önceki reçeterlerle farkın olmasını anlamıyorum. normalde astigmatım büyümesi gerekirken ve 6 sene önce 050 iken şimdi yok dedi.

bu resimde 4 reçeteyi yanyana getirdim.
    1.resim 2010 yılında yurtdışındaki bir gözlükçüden aldığım reçete.
    2.resim 2014 bir devlet hastanesinden aldım.
    3.resim 2016 yılında özel bir hastaneden aldım.
    4.resim 2016 yılında aynı doktordan aldım.

http://tinypic.com/r/20f3mrq/9

Junior Member

ilk iki reçeteyi şöyle anlayabilirim. yurtdışında sol gözümde .50 çıkmasına rağmen , 2014 yılndaki muayenedeki doktor her iki gözümün 0.25 astigmat olduguna karar verdi ancak astigmat cam yerine onları miyop numarasına ekledi.

2016 yılına geldiğimizde ise doktor 2.muayenede sol gözümdeki astigmatı miyopa ekledi sanırım solda ise 0.50 astigmatlı cam yazdı. (aynı doktorun 1.reçetesi zaten yanlış yazılmış )

Reçeteler birbirleriyle tutarlı mı?

Bir de gözlermin astigmat açıları neden hep farklı çıkıyor? Açı farklı camlar beni nasıl etkiler? mesela aynı doktor çok kısa arayla sağ gözüm için önce 130 sonra 140 yazdı.. 6 sene önce 100 denmişti. hangisi doğru nasıl teyit ettirebilrim..

Administrator

Alinti saygin Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Yaklaşık 15 yıldır gözlük + lens kullanıyorum. 22 yaşından sonra numaralarımın büyümesi yavaşladı ancak gittiğim her muayanede farklı reçeteler alıyorum. Son olarak özel bir hastaneye gittim ordada aynı doktor bile iki farklı reçete verdi.

Şu anda elimde son 6 yılın reçeteleri var.Enson gittiğim özel hastanedeki doktor çok acele ile muayene etti benim de içime sinmeyince aynı doktora tekrar muayene ettirdim. aynı doktor bakmasına rağmen farklı numaralar verdi. 2. muayenede net görüyordum ancak önceki reçeterlerle farkın olmasını anlamıyorum. normalde astigmatım büyümesi gerekirken ve 6 sene önce 050 iken şimdi yok dedi.

bu resimde 4 reçeteyi yanyana getirdim.
    1.resim 2010 yılında yurtdışındaki bir gözlükçüden aldığım reçete.
    2.resim 2014 bir devlet hastanesinden aldım.
    3.resim 2016 yılında özel bir hastaneden aldım.
    4.resim 2016 yılında aynı doktordan aldım.

http://tinypic.com/r/20f3mrq/9

linkteki resim açılmadı ancak genel olarak şöyle özetleyelim
    + lens kullanıyorsan ölçüm hatası yüksek olur aynı gün bile farklı ölçüm çıkabilir >> bundan kurtulmanın yolu DMALALI ÖLÇÜM
    0,25 DERECE fark pratikte çok ciddi sorun olmaz ancak tam doğruyu bulmak için çözüm kolay >> 25 50 75 ayrı ayrı denenir en iyi numara bulunur
    aks için de DÜŞÜK NUMARALARDA 5-10 çok fark etmez >> fakat tam doğruyu bulmak için çözüm kolay >> akslar ayrı ayrı denenir en iyi aks bulunur

Administrator

Alinti saygin Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    ilk iki reçeteyi şöyle anlayabilirim. yurtdışında sol gözümde .50 çıkmasına rağmen , 2014 yılndaki muayenedeki doktor her iki gözümün 0.25 astigmat olduguna karar verdi ancak astigmat cam yerine onları miyop numarasına ekledi.

2016 yılına geldiğimizde ise doktor 2.muayenede sol gözümdeki astigmatı miyopa ekledi sanırım solda ise 0.50 astigmatlı cam yazdı. (aynı doktorun 1.reçetesi zaten yanlış yazılmış )

Reçeteler birbirleriyle tutarlı mı?

Bir de gözlermin astigmat açıları neden hep farklı çıkıyor? Açı farklı camlar beni nasıl etkiler? mesela aynı doktor çok kısa arayla sağ gözüm için önce 130 sonra 140 yazdı.. 6 sene önce 100 denmişti. hangisi doğru nasıl teyit ettirebilrim..

RESİM şimdi açıldı
    astigmatın çok yüksek değil 0,25-0,50 arası ölçümler çıkmış >>
    miyop 3 civarı olduğu için astigmata çok kafayı takmaya gerek yok >> sonucu %3-5 etkiler
    ancak 3,reçetede sağ göz sfreik 1,75 çıkmış >> burda hata olabilir
    1-2 ve 4. reçeteler hafif farklarla HEMEN HEMEN AYNI

doğrusu şöyle bulunur >> damlalı ölçüm >> sonra sakin bir yerde DENEME CAMLARIYLA gözlük ayarlanacak