Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasindakiler gösteriliyor.

Konu: Skleral Lens Hakkında Bilgiler.(Kutu içeriği,takma-çıkarma vs.)

Member

Standart Skleral Lens Hakkında Bilgiler.(Kutu içeriği,takma-çıkarma vs.)

Öncelikle merhaba, bu konuyu benim gibi çok araştırıp ama tatmin edecek düzeyde yeterli bilgiye sahip olamayan arkadaşlar için açıyorum.İnşallah yeterli bilgi edinirsiniz.

25 yaşında SKLERAL lens ile tanışan biri olarak edindiğim bilgileri size aktaracağım.

Bu kerakatakonus denen zıkım hastalık sonucu ben de bir gün lens kullanmak zorunda kalacağımı bildiğim halde doktordan hep kaçtım ama sonunda SKLERAL lensi takmak zorunda kaldım.FAKATTT şunu belirteyim ki şu anda ALLAH BU LENSİ YAPANLARDAN RAZI OLSUN DİYORUM. OLDUKCA KONFORLU KULLANIMI SON DERECE KOLAY VE MUAZZAM ŞEKİLDE GÖRÜŞ NETLİĞİ SAĞLIYOR.

Skleral lenslerin avantajları şu şekilde doktorlar tarafından belirtiliyor;
    1-Keskin ve net görüş
    2-Yumuşak lenslere yakın konfor
    3-Kolay çıkarılıp takılıyor
    4-Göz komplikasyonları minimum seviyede
    5-Yumuşak, Gp lenslerle düzeltilemeyen optik görme sorunlarını düzeltebilirler.
    6-Kronik göz yaşı problemi nedeniyle lens kullanamayan insanlarda kornea nemliliği sağlamaktadır. Kornea ile lens arasında kalan kubbe şeklindeki boşluk rezervuar vazifesi görerek nemlilik sağlar.
    Keratakonus göz hastalığından kornea nakline kadar gidecek bir süreçte ameliyat olmayı geciktirmeyi başaracak kadar yeterli görüşü gerçekleştiren Skleral lensler keratakonusun tüm safhalarında güvenle kullanılmaktadır.

Bu avantajları göz ardı etmeyiniz yanı sıra gerçekten hepsi doğru...

İSTERSENİZ ŞİMDİ LENSİN BİRAZ KUTU İÇERİĞİNDEN BAHSEDELİM.YANİ SİPARİŞ VERMİŞ OLDUĞUNUZ LENS ELİNİZE ULAŞTIĞINDA İÇERİSİNDE NELER VAR?(Lens benim elime 5 haftada ulaştı)..

Kutu içeriği;
    2 adet SKLERAL LENS(Left-Right olarak belirlenmiş şekilde)
    1 adet Wöhlk Aufbewahrung (120 ml) lens saklama solüsyonu
    1 adet Acuacare allclean(45 ml) lens temizleme solüsyonu(en az haftada 1 kere)
    1 kutu Avızor Saline marka(30 adet var) lensin içerisine koyduğumuz sıvı(suni gözyaşı)
    1 adet lens saklama kabı
    1 adet lens takma aparatı
    1 adet lens çıkarma aparatı
    1 adet eğitim cd'si

İlk kutuyu açtığınızda karşılaştığınız manzara;

SKLERAL LENS'lerimiz;

Lens saklama kabı ve takma-çıkarma aparatları;

Suni gözyaşlarımız(lensin içine koyduğumuz sıvı);

Not;Solüsyonları ayrı ayrı fotoğraflamaya gerek duymadım..

Şimdi isterseniz lensi nasıl kullanacağımızdan bahsedelim;
    Öncelikle kutunun içerisinde ki eğitim cd'sinde takma-çıkarma işlemi basit bir şekilde
    anlatılıyor.Ama yinede ben Youtube'de olan videoları sizinle paylaşayım.

Ben lensleri aparatlar yardımı ile takıp çıkarıyorum bana en kolay onlar geliyor.
    Not:Lensler takarken alt-üst göz kapakçıklarını açtıktan sonra diğer elinizdeki lensi takmak için hızlı davranın yani gözünüze yavaşça götürmeyin.Çünki lens göze temas ettiği zaman istemsiz şekilde göz kapanıyor ne kadar kapaçıkları açmış olsanız dahi göz istemsiz şekilde kapanıyor engel olamıyorsunuz.Siz hızlıca lensi göze değdirdiğinizde zaten lens kendi oturacaktır.
    SAKIN LENSİ TAKARKEN GÖZÜNÜZE BASKI UYGULAMAYIN HAFİFCE GÖZÜNÜZE TEMAS ETTİRİN..

Lensi çıkarırken ise, çıkarma aparatını lensin en alt kısmına değdirip(dikkat edin lensin en alt kısmı) çekiyoruz ve lens çok kolay bir şekilde çıkıyor..

Unutmadan lensi kullanmaya başlayacağınız ilk zaman kullanım cetveli var ona uymalısınız.
    Bu cetvel şu şekilde;

Scleral Lens İlk kullanım çizelgesi
    1.gün toplam 2 saat takılacak
    2.gün toplam 3 saat takılacak / 2 + 1 aralıklarla
    3.gün toplam 4 saat takılacak / 2 +2 veya 3 + 1 aralıklarla
    4.gün toplam 5 saat takılacak / 4 + 1 veya 3 + 2 aralıklarla
    5.gün toplam 6 saat takılacak / 4 + 2 veya 3 + 3 aralıklarla
    6.gün toplam 7 saat takılacak / 4 + 3
    7.gün toplam 8 saat takılacak / 4 + 4
    *
    *
    15.gün toplam 9 saat takılacak / 4 + 4 + 1 aralıklarla
    16.gün toplam 10 saat takılacak / 4 + 4 + 2 aralıklarla
    17.gün toplam 11 saat takılacak / 4 + 4 + 3 aralıklarla
    18.gün toplam 12 saat takılacak / 4 + 4 + 4 aralıklarla
    * Her saat aralıklarında sıvı yenilenmelidir.
    * 18 gün bittiğinde, konforlu ve kaliteli görüşe sahip olduğunuz takma aralığını kullanmanız önerilir.
    * Takmaya başlanılan 2. / 4. ve 6. haftalarda doktor kontrolü yapılmalıdır. Devamında 3. ay sonu, sonrasında 6 ayda 1 doktor kontrolüne devam edilmelidir.

Bu çizelgeye kesinlikle uymalısınız.Gözünüz lense çok daha kolay uyum sağlayacaktır.

Lensi nasıl aldığımı anlatayım isterseniz; Ben Kayseri'de yaşıyorum Erciyes Tıp Fakültesin de Prof. Koray Gümüş doktorum muayenede lensden bahsetti ve 20 gün sonra lens deneme günüm olmuştu.Lens denenirken İstanbul'da bu lensin uzmanı olan ve dispiritörlüğünü yapan doktor Ferit bey Kayseriye geldi ve lensi denedik.
    Benim sol gözüm 2 metreyi seçemezken lens ile monitördeki en ufak yazıları,harfleri dahi okuyabildim yani sol gözüm % 100 oranında netlik ve görme oranı sağladı.Sağ gözüm zaten sol gözüm kadar kötü olmasada oda en fazla 10 metreyi seçebiliyordu ama ışık dağılması ve bulanıklık tabi ki vardı.Sağ gözüm de zaten lens ile % 100 oranı yakaladı ve muazzam derecede netlik keskin görüş elde edildi.

Şu anda her iki gözümde de SKLERAL Lens takılı ve şükürler olsun hayat yaşam kalitem arttı ve muazzam derecede net görüş elde edildi.Burada Kayseri'de SKLERAL lensi kullanan diğer kişilerle hastanede konuşmalarımda bir tane olumsuz şey söyleyen kişi ile karşılaşmadım.Her birinin görme oranları fazlasıyla artmış durumda.

Küçük bir not daha; Lensi ilk taktığınız zamanlarda gözünüzde ki bulanıklık ve ışık dağılması minimuma iniyor evet ama tamamen geçmiyor.O bulanıklık ve ışık dağılması zaman içerisinde tamamen kayboluyor bundan emin olabilirsiniz..

Bahsettiğim gibi İstanbul da Zepa kontaktlens ( http://www.zepalens.com/ ) firması bu lensin dispiritörlüğünü yapıyor.Zaten bu firma lens deneme gününde gelen Ferit Bey'in kendi firması.Bizzat Ferit bey kendi ölçümleri yapıyor ve siparişi veriyor.

Lensin maliyeti ise ; Tek lens 1500 TL - Çifti 3000 TL

Umarım bilgiler işinize yaramıştır.Eksik kalan veya kafanıza yatmayan unsurlarda bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese geçmiş olsun dileklerimle, keskin,net ve bulanık olmayan bir hayat dilerim..

Member

Buda başka bir anlatım videosu.

Junior Member

Merhaba. Kornea nakli olmuştum. Bir gözümde 2 diğer gözümde 9-10 derece astigmat var. Yüksek astigmattan dolayı görme sorunu yaşıyorum. Bahsedilen şekilde erciyes üniversitesine gittim. Scleral lensten bahsettiler. Denedim gerçektende görme kalitesini arttırıyordu. Numarasız haliyle görme oranım 20lerden %90 lara çıktı. Numarada eklenince %100 görüyordum. Gösterilen harfleri en alttakine kadar oluyabildim. Ama gel gör ki ameliyat ve sonrası özellikle dikişlerin alınmasında çok sorun yaşadım. Aşırı düzeyde refleks oluştu. Gözüme bir şey yaklaştığında gözümü açık tutamıyorum. Hatta derece ölçümünü bile zor yapıyorum. İstem dışı göz kapaklarım kapanıyor. Hiç lens takmamış olsam da zar zor bir iki takarım diye lens siparişi verdim. 1300 tl tek lens. Lens normal lenslerin normalde iki katı kadar. Gerçi normal lens olsa takabilirmiyim bilmiyorum. Velhasılı ne kadar uğraştıysamda takamadım. Bende boş boş duruyor.

Member

Alinti avarbey Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Merhaba. Kornea nakli olmuştum. Bir gözümde 2 diğer gözümde 9-10 derece astigmat var. Yüksek astigmattan dolayı görme sorunu yaşıyorum. Bahsedilen şekilde erciyes üniversitesine gittim. Scleral lensten bahsettiler. Denedim gerçektende görme kalitesini arttırıyordu. Numarasız haliyle görme oranım 20lerden %90 lara çıktı. Numarada eklenince %100 görüyordum. Gösterilen harfleri en alttakine kadar oluyabildim. Ama gel gör ki ameliyat ve sonrası özellikle dikişlerin alınmasında çok sorun yaşadım. Aşırı düzeyde refleks oluştu. Gözüme bir şey yaklaştığında gözümü açık tutamıyorum. Hatta derece ölçümünü bile zor yapıyorum. İstem dışı göz kapaklarım kapanıyor. Hiç lens takmamış olsam da zar zor bir iki takarım diye lens siparişi verdim. 1300 tl tek lens. Lens normal lenslerin normalde iki katı kadar. Gerçi normal lens olsa takabilirmiyim bilmiyorum. Velhasılı ne kadar uğraştıysamda takamadım. Bende boş boş duruyor.
    Öncelikle geçmiş olsun. Konunun zaten sahibi benim ben 68 gündür Skleral lensi sorun yaşamadan kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum.Şuan görme %100 her iki gözümdede. Temmuz 20'inde kontrole gittiğimde muazzam demişti doktor sadece tek şikayetim gözümün kanlanmasıydı. EFEMOLİNE adlı bi damla verdi bir süre kullandım şuanda kızarıklık sorunumda kalmadı.
    İlk başlarda lensi takarken bende çok zorlandım dediğin gibi göz refleks olarak kapanıyor takamıyordum.Ama zaman geçtikçe alıştım.Önceleri lensi takarken 2 3 denemede takabiliyordum şuanda tek denemede takabiliyorum hiç bir sıkıntı olmadan.
    Sana tavsiyem hastanede Ferit beyin yaptığı gibi alt göz kapağını sen kendn tut üst göz kapagını yakınlarından birisi tutsun bu şekilde göz kapakların kapanmayacaktır ve lensı takabıleceksındır.
    Bende Kayseride yaşıyorum.Lense para verip almışın ve lens çok kaliteli bir lens bence kullanmaya çalışmalısın.Gözlerimi kısarak bakmaktan bıkkınlık gelmişti şimdi dünya varmış diyorum.

Member

Konuyu güncel tutmak için yorum yapıldı..

Member

Senin lenslerin boyu kac? Kücük mü büyük mü lensler kullaniyorsun

Member

Alinti testacc1 Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Senin lenslerin boyu kac? Kücük mü büyük mü lensler kullaniyorsun
    Normal kontak lenslere göre büyük.Videodaki lensler ile bire bir aynı.

Member

Erman bey konuyu sabitlerseniz daha iyi olacaktır.İnsanlar pm yoluyla bilgi alıyolar benden konu sabit olunca daha çok kitleye hitap edecektir..