Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci 12345
Toplam 48 sonuçtan 41 ile 48 arasindakiler gösteriliyor.

Konu: █-█Bulanık görme,Baş ağrısı Astigmat Göz Derecesi:GÖZLÜK ODAK NOKTASI█-█

Administrator

Alinti hsnyldz Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    hocam lanet olsun bıktım şu lens ve gözlük muhabbetinden bu konuyu açmamdan sonra aradan uzun süre geçmiş olmasına rağmen gözlüklerimle sol cam özellikle göremiyorum gözlüğümü hafif biraz yukarı kaldırdığımda biraz daha net gibi ama yine yeterli değil sağ gözüm astigmatlı olmasına rağmen daha iyi hele akşamları geceleri görüntü azalıyor uzağımdaki birinin kim olduğunu tanıyamıyorum lens lens kullan bıktım ne yapabilirim.

lensleri kullandığımda hiç bir sorun yok.
    ve gözlüklerimi aldığımda ne odak noktasını belirlemek için bir test yapmadılar hala aklım bunda
    lens gösterirken gözlük göstermiyor = ya camların odak noktasında kayma var veya camların hammaddesinde

Member

peki camların markalarının ne olduklarını nasıl öğrenebilirim belkide kalitesiz cam takmış olabilirler

Member

Alinti Dr.Erman Emre Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    camların tanıtım kartı veya küçük zarfları vardır..sana bu şekil bir evrak verildi mi?
    verilmedi ama tekrardan gidip gözlükçüye değiştirdim yine sorun aynı 2 camda değişmesine rağmen

-yaklaşık 7-8 aydır aralıklı da olsa genelde lens kullandım gözlüğe alışmadığım için göremiyor olabilir miyim ?

-ya da önceden kullandığım buydu

-şuan bu kemik çerçeve var pek esnek yapıda değil ayarlaması yapılmıyor ve kaymasından dolayı görüntü de problem olabilir

Administrator

Alinti hsnyldz Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    verilmedi ama tekrardan gidip gözlükçüye değiştirdim yine sorun aynı 2 camda değişmesine rağmen

-yaklaşık 7-8 aydır aralıklı da olsa genelde lens kullandım gözlüğe alışmadığım için göremiyor olabilir miyim ?

-ya da önceden kullandığım buydu

-şuan bu kemik çerçeve var pek esnek yapıda değil ayarlaması yapılmıyor ve kaymasından dolayı görüntü de problem olabilir
    sen de bunaldın anlıyorum ancak problem nedir tahmin edemiyorum lense gözlüğe alışma diye bir şey olmaz fakat lens gösterirken gözlük göstermiyorsa = ya camların odak noktasında kayma var veya camların ham maddesinde

Junior Member

Merhaba,

yaklaşık 1 hafta önce doktora gittim. Uzak gözlüğü verdi. sol: 1.25 -0.25 astigmat / sağ: 0.75 -0.25 astigmat. Gözlüğümü 2 gün önce aldım. günde yaklaşık 3 saat kadar taktım. Ancak sol gözüm uzağı daha bulanık görmeye başladı. Örneğin kenar çizgilerini net gördüğüm harflerin etrafında ışık haresi varmış gibi görmeye başladım gözlükle. görebilmek için gözlerimi fazla açmaya başladığımı fark ettim. Camlarımı farklı 2 gözlükçüye kontrol ettirdim reçeteyle aynı, yani doğru verilmiş. Numara yanlış verilmiş olabilir diye düşünerek aynı doktora tekrar gittim. İlaçlı ölçüm yaptı bu sefer. ölçüm sonucu verilen kağıtta sol: 1.25 -0.50 astigmat / sağ: 1.25 astigmat yok çıktı. Ancak doktor bu sonuca baktığında ilkiyle aynı olduğunu söyledi. 15-20 gün gözlüğü takmamı, alışamazsam tekrar gelmemi söyledi. Eğer alışamazsam 0,75 yazacakmış sola da. Ayrıca gözlüğü her zaman değil, sadece çizim yaparken, kitap okurken, pc/tv başındayken takmamı söyledi. Fakat tak çıkar yapamıyorum. Çünkü takmak ne kadar zorluyorsa çıkarınca da o kadar zorlanıyor sol gözüm. Fakat çıkarınca bir süre sonra net görmeye başlıyorum. Tak çıkar yapamıyorum deyince ben, doktor hiçbir yorum yapmadı.

Şimdi problem şu: 1.si ilaçlı ilaçsız kontrol arasında çıkan kağıtta yazılı değerlerimi ciddiye almalıyım, yoksa doktorun bu ikisi aynı şey demesini mi?
    2.si eğer farklı sonuçlar olarak algılayacaksam hangi değer doğrudur sizce?
    3.sü gözlüğü takınca oluşan görüntü; gözlerimiz dolduğundaki gibi bir görüntü. Yani berrak bir suyun içinde gözlerinizi açıp etrafa bakmak gibi. Sizce bunun sebebi nedir, gözlükten kaynaklanıyor olabilir mi?

Administrator

Alinti gamzek. Nickli Üyeden Alinti Mesaji göster
    Merhaba,

yaklaşık 1 hafta önce doktora gittim. Uzak gözlüğü verdi. sol: 1.25 -0.25 astigmat / sağ: 0.75 -0.25 astigmat. Gözlüğümü 2 gün önce aldım. günde yaklaşık 3 saat kadar taktım. Ancak sol gözüm uzağı daha bulanık görmeye başladı. Örneğin kenar çizgilerini net gördüğüm harflerin etrafında ışık haresi varmış gibi görmeye başladım gözlükle. görebilmek için gözlerimi fazla açmaya başladığımı fark ettim. Camlarımı farklı 2 gözlükçüye kontrol ettirdim reçeteyle aynı, yani doğru verilmiş. Numara yanlış verilmiş olabilir diye düşünerek aynı doktora tekrar gittim. İlaçlı ölçüm yaptı bu sefer. ölçüm sonucu verilen kağıtta sol: 1.25 -0.50 astigmat / sağ: 1.25 astigmat yok çıktı. Ancak doktor bu sonuca baktığında ilkiyle aynı olduğunu söyledi. 15-20 gün gözlüğü takmamı, alışamazsam tekrar gelmemi söyledi. Eğer alışamazsam 0,75 yazacakmış sola da. Ayrıca gözlüğü her zaman değil, sadece çizim yaparken, kitap okurken, pc/tv başındayken takmamı söyledi. Fakat tak çıkar yapamıyorum. Çünkü takmak ne kadar zorluyorsa çıkarınca da o kadar zorlanıyor sol gözüm. Fakat çıkarınca bir süre sonra net görmeye başlıyorum. Tak çıkar yapamıyorum deyince ben, doktor hiçbir yorum yapmadı.

Şimdi problem şu: 1.si ilaçlı ilaçsız kontrol arasında çıkan kağıtta yazılı değerlerimi ciddiye almalıyım, yoksa doktorun bu ikisi aynı şey demesini mi?
    2.si eğer farklı sonuçlar olarak algılayacaksam hangi değer doğrudur sizce?
    3.sü gözlüğü takınca oluşan görüntü; gözlerimiz dolduğundaki gibi bir görüntü. Yani berrak bir suyun içinde gözlerinizi açıp etrafa bakmak gibi. Sizce bunun sebebi nedir, gözlükten kaynaklanıyor olabilir mi?
    ilaçlı ölçüm daha doğru sonuç verir fakat en doğrusunu bulmak için ilaçlı ölçüm sonucunda çıkan değerleri denemek lazım
    bulanık görme gözlükten de olabilir..
    reçetede de yanlışlık olabilir
    veya gözlerimiz bu kadar görüyor olabilir
    veya göz dışında beyinde norolojik bir durum olabilir

Junior Member

Merhaba, bende Hasan arkadaşın yazdığına benzer bir olay yaşadım gibi. Geçtiğimiz çarşamba bi devlet hastanesinden göz muayenesi oldum. Muayene öncesinde derece ölçüm cihazından sağ göz: 4,00 miyop ; sol göz: 2,75 miyop ve 1,25 astigmat sonuçları çıktı ve doktorun yanına gittim. Doktor değerlere baktıktan sonra birkaç mercek denettirdi ve sağ gözümün 3,75 miyop olması gerektiğini söyledi, incelemelerin ardından kullanmakta olduğum gözlük camlarının ideal olduğunu söyleyip reçete yazdı. Ama ben evde bilgisayardaki küçük yazıları okumaya çalıştığımda ve dışarıda belli mesafe uzaklıktaki şeylere baktığımda sağ gözle görüyordum fakat sol gözle net göremiyordum, hafif bir net görememe vardı, bu yüzden Sol gözde (muhtemelen sol gözün astigmatında) bi ilerleme olduğunu düşünüyordum ve bunu doktora anlattım ve bi üst derecesinin verilmesini istedim. Doktor ise 1,50 astigmatlı mercek yazmasının benim için baş ağrısı yapacağını düşünerekten bunu kabul etmemişti. Oradan ayrıldıktan sonra cihaz derece ölçüm sonucunu da alayım diye tekrar gittim o ara kağıt kaybolmuş, doktor tekrar ölçüm cihazından gidip almamı söyledi. Ölçüm cihazından ikinci kez sonuç aldığımda ise Sağ göz: 3,75 miyop (doktorun söylediği gibi); Sol Göz: 3,00 miyop ve 1,50 astigmat çıktı Bu duruma beni şaşırttı ve tekrar doktorun yanına gittim. Kendisi de biraz şaşırdı sonuçlar farklı çıktığı için (astigmat 1,25'den 1,50'ye kayması vs.) ve isteğim üzerine 1,50'lik gözlüğü de denettirdi hangisinin gözüme daha uygun olduğunu bana sordu: Ben de o ara 1,50'lik cama 5-6 saniye baktığım için fazla bişey anlayamadım ama şimdiki sol gözdeki küçük çaptaki net görememe ortadan kaybolsun diye 1,50'liği istedim ve reçeteye Sağ Göz 3,75 miyop; Sol Göz : 3,00 miyop 1,50 astigmat yazdı.

Biraz uzun oldu ama soruya gelindi

Şimdi ben 1,25'liği alsam sol göz pc yazıları ve bazı küçük sayı ve yazıları göremeyecek sağ göz iyi görmesine rağmen; fakat 1,50'liği alsam bu sefer de doktorun dediği gibi baş ağrısı yapar diye düşündüm ve korktum. Nasıl hareket etmem gerekirdi? Lütfen yardım edebilir misiniz?

Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci 12345