PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Gözlük reçetesi nasıl okunur / gözde sph cyl aks axe axis ne demek?

Mücahit Erman Emre
07-05-2010, 04:21 PM
GÖZLÜK REÇETESİNDEKİ SPH miyop veya hipermetrop DERECESİNİ gösterir (1.RESİM).

CYL ise astigmat derecesini gösterir.(2.RESİM).

Aks veya Axis ise astigmat yönünü gösterir (3-4.RESİM).

OD sağ göz, OS ise sol göz demektir.(1.RESİM).

haldir
08-06-2010, 12:49 AM
bu axis değeri birden fazla değer olabilrmi istisna olarak bu mümknmdr normal gözlk tam işlevini görmeyeblrmi böyle bi durm olabilrmi?

haldir
08-06-2010, 12:50 AM
bide ilaçlı ölçümmü gerçek ölçümdür yoksa normal olanmı ilaçlı ölçüm tam değeri verirmi kesin olarak diyelimki ilaçlıda ilaçsızda 1.25 astigmat gösteriyor makine yanılırmı yanılırsa kaç numara yanlır mesela 1.25 gösterip esas 2 numara olablrmi?

Mücahit Erman Emre
08-06-2010, 09:55 AM
ANLADIĞIM KADARIYLA internet ortamında tam bir çözüm bulmak kolay olmayacak.

MUAYENENİZİ TEKRAR yaptırmanız ve DOKTORUNUZLA YÜZ YÜZE,KARŞILIKLI KONUŞMANIZ gerekir diye düşünüyorum.GÖZ SAĞLIĞINIZ için ve kesin bir sonuç doktorunuzla KARŞILIKLI konuşmalısınız.SONUÇTAN BENİ HABERDAR EDERSEN MEMNUN OLACAĞIM.

Mücahit Erman Emre
17-06-2010, 02:06 PM
Axis değeri ASTİGMAT YÖNÜNÜ gösterir,0-180 derece arasında değişir ve artış veya azalmayı GÖSTERMEZ.

mayulgen
30-07-2010, 01:24 AM
Axis değeri ASTİGMAT YÖNÜNÜ gösterir,0-180 derece arasında değişir ve artış veya azalmayı GÖSTERMEZ.
hocam bu astigmat yönü ne demek yani bnm sağ 155' sol 5' yani bunun etkisi ne numarasıda sağ -0.50 sol: -0.25 ve de ben 18 yaşındayım ilerler mi benim numaralarım.

Mücahit Erman Emre
30-07-2010, 02:56 PM
Numara 20-22 yaşına kadar artabilir bununla birlikte senin derecelerin artacağını pek zannetmem.
Kesin cevap için 1 yıl sonra kontrol yapılmalı,artış olup olmayacağı ancak bu şekilde anlaşılır.

Astigmat yönünü nette anlatmak kolay değil.Yolun düşerse bir hastanede birisine sor derim.Teknik bir konu,yazarak anlatmak bir o kadar zor.

buket
03-09-2010, 06:37 PM
hocam benim göz numaram makinadan çıkardıklarına göre R:+1.00 +0.50 115' L:+0.75 +0.75 93' PD:57mm şimdi anladığım kadarıyla benim gözüm hipermetrop astigmat ve numara 1.5 ancak doktor benim 0.75 olan gözlükleri değiştirmedi harf okuturken gözünü biraz zorla demişti en üstteki harfler için acaba göz tembelleşmesin diye mi yaptı? çok farkettiriyor mu? ve numaram ilerler mi? teşekkürler :)

Mücahit Erman Emre
04-09-2010, 10:02 AM
0.75 sana yetiyorsa değiştirmeye gerek yok.Okurken satır atlaması,odaklanma zorluğu olmuyorsa değiştirmemek lazım.MAKİNA ölçümü yüksek çıkabilir ancak KESİN SONUÇ demek değildir.Hipermetrop 35-40 yaşlarından sonra yavaş yavaş ARTABİLİR.

sanalbaykus
17-09-2010, 06:41 PM
Selamlar

Bendeki sonuçta da:

Right SPH: +0.50, CYL:-5.25, AX: 175#
Left SPH: +0.50, CYL:-2.75, AX: 60#
PD : 66 mm

yazıyor. Bu nasıl bişidir. Ölecek miyim :D
PD ne demektir. (Diğerlerini açıklamışsınız zaten)

Bu ölçümü adını bilmediğim bir makinada yaptılar.
Bu derece astigmat çok baş ağrısı yapar diyorlar ama bende baş ağrısı yok.
Bir yorumunuza ihtiyacım var.

Kolay gelsin

Mücahit Erman Emre
18-09-2010, 12:02 PM
Selamlar

Bendeki sonuçta da:

Right SPH: +0.50, CYL:-5.25, AX: 175#
Left SPH: +0.50, CYL:-2.75, AX: 60#
PD : 66 mm

yazıyor. Bu nasıl bişidir. Ölecek miyim :D
PD ne demektir. (Diğerlerini açıklamışsınız zaten)

Bu ölçümü adını bilmediğim bir makinada yaptılar.
Bu derece astigmat çok baş ağrısı yapar diyorlar ama bende baş ağrısı yok.
Bir yorumunuza ihtiyacım var.

Kolay gelsin
Ya makina yanlış ölçtü yada görmeni etkilemiyor.

http://medidora.com/board/showthread.php?t=1438 sayfamızda bir GÖRME TESTİ yapsana.GÖRME DERECEN ne kadar acaba?

PD iki göz arasındaki uzaklık demektir.Senin gözler arası 66 mm çıkmış.

sonkaptan
23-09-2010, 12:24 PM
Sayın hocam;

2 yaşındaki oğlumun sağ gözünde içe kayma var.
ama bu kayma rutin bir şekilde hiç sektirmeden 1 gün uyanınca kayık kalkıyor ertesi gün düzgün kalkıyor.
özel bir hastaneye götürdük, iksindede kayma var siz sağdaki daha belirgin diye onu farkediyosunuz dediler damla damlatıp muayene ettiler ve 3.25 derecelik gözlük yazdılar.

ben her ihtimale karşı bir devlet hastanesine götürdüm. ordada ölçüm değerleri şu şekilde çıktı:

rıght: vd:12.0
sph cyl ax
+1.75 +1.25 76
+1.75 +1.75 83
+1.75 +1.50 82
+1.50 +1.75 83

left
+2.00 +2.00 74
+2.00 +0.50 66
+2.00 +1.00 100
+2.25 +1.25 90
+2.25 +1.25 90

bu sonuçlarla bakıp benim derdimi dinleyip bana cerrahpaşa tıp fakültesine gidin dediler.

benim size sormak istediğim soru; bu nasıl bir durumdur. bir gün kayık bir düzgün olmasının sebebi nedir. neden herkes farklı değerler ölçüyor?

Mücahit Erman Emre
23-09-2010, 02:45 PM
Sayın hocam;

2 yaşındaki oğlumun sağ gözünde içe kayma var.
ama bu kayma rutin bir şekilde hiç sektirmeden 1 gün uyanınca kayık kalkıyor ertesi gün düzgün kalkıyor.
özel bir hastaneye götürdük, iksindede kayma var siz sağdaki daha belirgin diye onu farkediyosunuz dediler damla damlatıp muayene ettiler ve 3.25 derecelik gözlük yazdılar.

ben her ihtimale karşı bir devlet hastanesine götürdüm. ordada ölçüm değerleri şu şekilde çıktı:

rıght: vd:12.0
sph cyl ax
+1.75 +1.25 76
+1.75 +1.75 83
+1.75 +1.50 82
+1.50 +1.75 83

left
+2.00 +2.00 74
+2.00 +0.50 66
+2.00 +1.00 100
+2.25 +1.25 90
+2.25 +1.25 90

bu sonuçlarla bakıp benim derdimi dinleyip bana cerrahpaşa tıp fakültesine gidin dediler.

benim size sormak istediğim soru; bu nasıl bir durumdur. bir gün kayık bir düzgün olmasının sebebi nedir. neden herkes farklı değerler ölçüyor?
Bunun sebebi şu çocuklarda göz kaslarının etkinliği sürekli değişir yani bazan artar bazan çoğalır böyle olunca göz bazen kayar bazen düzelir aynı şekilde de göz derecesi de değişir bu sebeple İLAÇLI ÖLÇÜM kesin sonucu verir devletteki ölçüm ilaçsız olduğu için pek doğru değil özel hastanedeki İLAÇLI ölçüm daha doğru diye düşünüyorum

sonkaptan
23-09-2010, 03:56 PM
verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. son olarak ne tavsiye edersiniz.
gözlüğü alıp kullanmaya başlayalımmı?
Cerrahpaşayada gidelimmi?

Mücahit Erman Emre
24-09-2010, 12:08 PM
verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. son olarak ne tavsiye edersiniz.
gözlüğü alıp kullanmaya başlayalımmı?
Cerrahpaşayada gidelimmi?
İki ayrı düşünce var.Bu durumda emin olmak için bir kişinin daha fikrini almamız lazım.

sonkaptan
24-09-2010, 01:14 PM
o bir kişi olarak sizi seçtim. sizin fikriniz nedir acaba?

Mücahit Erman Emre
24-09-2010, 01:40 PM
o bir kişi olarak sizi seçtim. sizin fikriniz nedir acaba?
En mantıklısı bulunduğunuz yerde bir uzman arkadaşın fikrini alın.Bu bizim çok sık karşılaştığımız bir durum bu nedenle çok fazla sağa sola gidecek bir durum değil.Tatil zamanı da geçti zaten.Bu sefer işinizi İstanbulda çözün gelecek yılki kontrolü tatile denk getirirsin burda yaparız.

sonkaptan
24-09-2010, 02:33 PM
anladım hocam. çok teşekkür ederim. zaten istanbuldayım. bi doktora gideyim en iyisi. yaza tatile gelince, sizede bu muayeneye getiririm kısmetse.

size iyi çalışmalar dilerim.

sefa402
29-04-2011, 10:25 AM
selamlar herkeze...

sağ ; sph= +4,75 cyl= -1,50 ax= 0
sol ; sph= +5,00 cyl= -1,50 ax= 170

Öncelikle saygılar hocam. Gözlük numaralarım bunlar Amelyat olmayı düsünüyorum olabilirmiyim? riski varmıdır? eğer amelyat olursam yüzde kaçlık bir düzelme gözlerimde olur. Ilginiz için cok tesekkürler simdiden yardımcı olursanız cok dua ederim hocam..:)

yusuf_islam53
22-05-2011, 12:21 AM
sevgili hocam özel doktora gittim ve cyl sağ 0,75 ve85 derce. sol cyl 1 ve 90 derece,sanırım astigmat var,makinede sol 1.25 cıktı ama 10/10 okugum için sanırım 1 yazdı.pomeme başvurcam sorun olurmu gözluk derecelerim 0,75 0,75teşkkrler

Mücahit Erman Emre
24-05-2011, 09:26 PM
selamlar herkeze...

sağ ; sph= +4,75 cyl= -1,50 ax= 0
sol ; sph= +5,00 cyl= -1,50 ax= 170

Öncelikle saygılar hocam. Gözlük numaralarım bunlar Amelyat olmayı düsünüyorum olabilirmiyim? riski varmıdır? eğer amelyat olursam yüzde kaçlık bir düzelme gözlerimde olur. Ilginiz için cok tesekkürler simdiden yardımcı olursanız cok dua ederim hocam..:)
Kesin konuşmak için KORNEA haritası yapılması lazım.
Başka türlü işin içinden çıkılmaz.

gül1000
13-06-2011, 01:46 PM
Mrb Erman bey,
ben geçenlerde bir konu hakkında yazmıştım fakat sanırım iletmesini beceremedim:) şimdi tekrar aynısı yolluyorum... kusuruma bakmayın eğer tekrar etmiş olursam.

Sayın hocam, ben ilköğretim 2.sınıfı okutmakta olan bir öğretmenim. 3 ay öncesi bana yeni bir öğrenci geldi ve defterlerini incelediğimde yazısında bozukluk olduğunu farkettim; özellikle kılavuz çizgili defter kullandığımız halde satırların altına kayıyor... bunun üzerine ailesine haber verdim ve göz doktoruna kontrol ettirilmesini istedim. Aile özel göz muayenesi sonucunda, gözlük reçetesinde; şu an aklımda olduğu kadar ile bir gözü 0.75 idi diğerini tam hatırlayamıyorum,fakat doktor aileye gözlük almanın çok gerekli olmadığını, çocukta gözlük takma hevesi olabileceğinden dolayı bu durumun olduğunu söylemiş ve zaten gözlük alırlarsa da en fazla 3 ay kullanmasını gerektiğini söylemiş. Ayrıca böyle bir durumda gözlük kullanmaya başlarsa, çocuğun gözünde ilerleme olacağını söylemiş?!?
Sonuç şu ki aile çocuğa çeşitli bahanelerle gözlük almadı fakat yazısında bir düzelme de olmadı ve bir süre sonra yine devlet hastanesindeki doktora muayene ettirdiler(özel reçete ücreti ödeyemedikleri için).
Aile, muayene sonucu gösteren kağıdı arkasına doktordan da not düşmesini rica etmiş ve bana göndermişler.O minik kağıdın arkasındaki not şu: Hastanın göz muayenesi doğaldır ve doktor da orda yazılan ölçümleri öğretmeniniz anlar demiş:) .
Tabii ki ben anlamıyorum konunun uzmanı değilim; sadece bazı davranışlara bakarak tavsiye ederiz biz:) .
Her neyse aşağıya kağıdın üzerindeki yazılanları aktarıyorum ve sizden bu sonuçlara göre öğrencimin göz sağlığı ile ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum, çünkü eğer gözlük gerekmiyorsa yapılması gerek çalışmaları başlatmak istiyorum. Bunun yanı sıra, öğrenci yazarken satırın altına geçmesinin bir diğer sebebi renkleri ayırtedememesinden dolayı olabilir mi? Pek bilgilerim yok ama kırmızı-yeşili görememe vs. gibi başka ne gibi sorunlar olabilir ve bunlar nasıl,nerede tespit edilebilir? Ayrıca öğrencim gözlerini genelde hafif kapalı tutuyor.
Size şimdiden çok teşekkür ediyorum, en kısa zamanda bana cevap vermenizi de bekliyorum ki, ben de öğrencime ona göre hazırlıklar yapabileyim, mağlum yaz tatili kapıda:).
Right vd 0.0
Spa cyl ax
+1.50 -0.50 180
+1.50 -0.25 139
1.25 -1.00 12
1.25 -1.00 120

Left
+3.50 -2.50 126
+1.25 -0.25 158
+1.00 0.75 179
+1.25 -0.25 158
Pd : 57mm

Mücahit Erman Emre
13-06-2011, 04:05 PM
Mrb Erman bey,
ben geçenlerde bir konu hakkında yazmıştım fakat sanırım iletmesini beceremedim:) şimdi tekrar aynısı yolluyorum... kusuruma bakmayın eğer tekrar etmiş olursam.

Sayın hocam, ben ilköğretim 2.sınıfı okutmakta olan bir öğretmenim. 3 ay öncesi bana yeni bir öğrenci geldi ve defterlerini incelediğimde yazısında bozukluk olduğunu farkettim; özellikle kılavuz çizgili defter kullandığımız halde satırların altına kayıyor... bunun üzerine ailesine haber verdim ve göz doktoruna kontrol ettirilmesini istedim. Aile özel göz muayenesi sonucunda, gözlük reçetesinde; şu an aklımda olduğu kadar ile bir gözü 0.75 idi diğerini tam hatırlayamıyorum,fakat doktor aileye gözlük almanın çok gerekli olmadığını, çocukta gözlük takma hevesi olabileceğinden dolayı bu durumun olduğunu söylemiş ve zaten gözlük alırlarsa da en fazla 3 ay kullanmasını gerektiğini söylemiş. Ayrıca böyle bir durumda gözlük kullanmaya başlarsa, çocuğun gözünde ilerleme olacağını söylemiş?!?
Sonuç şu ki aile çocuğa çeşitli bahanelerle gözlük almadı fakat yazısında bir düzelme de olmadı ve bir süre sonra yine devlet hastanesindeki doktora muayene ettirdiler(özel reçete ücreti ödeyemedikleri için).
Aile, muayene sonucu gösteren kağıdı arkasına doktordan da not düşmesini rica etmiş ve bana göndermişler.O minik kağıdın arkasındaki not şu: Hastanın göz muayenesi doğaldır ve doktor da orda yazılan ölçümleri öğretmeniniz anlar demiş:) .
Tabii ki ben anlamıyorum konunun uzmanı değilim; sadece bazı davranışlara bakarak tavsiye ederiz biz:) .
Her neyse aşağıya kağıdın üzerindeki yazılanları aktarıyorum ve sizden bu sonuçlara göre öğrencimin göz sağlığı ile ilgili beni bilgilendirmenizi rica ediyorum, çünkü eğer gözlük gerekmiyorsa yapılması gerek çalışmaları başlatmak istiyorum. Bunun yanı sıra, öğrenci yazarken satırın altına geçmesinin bir diğer sebebi renkleri ayırtedememesinden dolayı olabilir mi? Pek bilgilerim yok ama kırmızı-yeşili görememe vs. gibi başka ne gibi sorunlar olabilir ve bunlar nasıl,nerede tespit edilebilir? Ayrıca öğrencim gözlerini genelde hafif kapalı tutuyor.
Size şimdiden çok teşekkür ediyorum, en kısa zamanda bana cevap vermenizi de bekliyorum ki, ben de öğrencime ona göre hazırlıklar yapabileyim, mağlum yaz tatili kapıda:).
Right vd 0.0
Spa cyl ax
+1.50 -0.50 180
+1.50 -0.25 139
1.25 -1.00 12
1.25 -1.00 120

Left
+3.50 -2.50 126
+1.25 -0.25 158
+1.00 0.75 179
+1.25 -0.25 158
Pd : 57mm
Gözlerde hipermetrop bozukluk gözüküyor bu durumda ilaçlı damlayla göz muayenesi yapılması lazım.Bunun dışında gözlüksüz uzak görme ve ilaçlı göz derecesi ne kadar bilmek lazım.

İlaçlı damlalı göz derecesi ölçümü yapılsın tekrar haberleşelim.

gül1000
13-06-2011, 04:33 PM
yani ben yanlış anlamadıysam şu durumda öğrencim yakını göremiyor ve gözlük kullanması mı gerekiyor? ilaçlı ölçüm sonucuna göre mi karar veriliyor gözlük konusunda? sadece bu ölçüm sonuçlarına göre gözlük alması gerekiyor mu yoksa kullanmasa da olur mu? beni hoşgörün sayın hocam,bu gibi sorularla sizi meşgul ediyorum, ama aileyi bu konuda ikna etmem gerek, sanırım yazımdan da anlamışınızdır ki aile bu konuda isteksiz, kızlarının gözlüklü olmasını istemiyor....:(

Mücahit Erman Emre
13-06-2011, 10:15 PM
yani ben yanlış anlamadıysam şu durumda öğrencim yakını göremiyor ve gözlük kullanması mı gerekiyor? ilaçlı ölçüm sonucuna göre mi karar veriliyor gözlük konusunda? sadece bu ölçüm sonuçlarına göre gözlük alması gerekiyor mu yoksa kullanmasa da olur mu? beni hoşgörün sayın hocam,bu gibi sorularla sizi meşgul ediyorum, ama aileyi bu konuda ikna etmem gerek, sanırım yazımdan da anlamışınızdır ki aile bu konuda isteksiz, kızlarının gözlüklü olmasını istemiyor....:(
MESLEKİ TECRÜBELERİM:Yakında ZORLANIYOR olabilir ve BELKİ gözlük gerekebilir.Gerekip gerekmeyeceği ilaçlı sonuca göre daha kesin belli olur.

SOSYAL TECRÜBELERİM:1)Kimseye kendi aklından daha fazla yol gösteremezsin.2)İnsanları su başına getirebilirsin ancak isteksizse su içiremezsin.

gül1000
15-06-2011, 10:31 AM
konuyla igilendiğiniz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim, ben üstüme düşeni yapmış olayım da....:)

chnbfr
15-08-2011, 05:27 PM
Erman bey selamlar;
Bugün genel bir muayene olurken göz derecelerim;

sağ göz sph +o.50
sol göz sph -o.25 cyl -0.50 axs 180

sağ gözümde %90 nın üzerinde tembellik olduğunu ekledi doktor Zaten normal kitap standartı yazıları bile hiçbir mesafeden okuyamıyorum.Sadece çok büyük tek harfleri benzetebiliyorum.Reçetenin resimlerini linklere yükledim.Acaba ölçümlerde bir hata olabilir mi yakında askerlik tecilimi bozup askere gitmeyi planlıyorum.Acaba bir sorunla karşılaşırmıyım.

http://img690.imageshack.us/img690/412/fotoraf0016p.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/1134/fotoraf0018c.jpg

Şimdiden teşekkür ederim.

Mücahit Erman Emre
16-08-2011, 05:04 AM
Erman bey selamlar;
Bugün genel bir muayene olurken göz derecelerim;

sağ göz sph +o.50
sol göz sph -o.25 cyl -0.50 axs 180

sağ gözümde %90 nın üzerinde tembellik olduğunu ekledi doktor Zaten normal kitap standartı yazıları bile hiçbir mesafeden okuyamıyorum.Sadece çok büyük tek harfleri benzetebiliyorum.Reçetenin resimlerini linklere yükledim.Acaba ölçümlerde bir hata olabilir mi yakında askerlik tecilimi bozup askere gitmeyi planlıyorum.Acaba bir sorunla karşılaşırmıyım.

http://img690.imageshack.us/img690/412/fotoraf0016p.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/1134/fotoraf0018c.jpg

Şimdiden teşekkür ederim.
Ölçümlerde neden hata olduğunu düşündün muayene pek dikkatli olmadı mı?

semin
16-09-2011, 12:01 PM
size bir sorum olacak kardeşim pmyo kazandı ve şu anda sağlık raporu almak için göz bölümüne gitti ve sonuçlarında raporda yazan uzak daimi CYL 0,50 AKS 180 Sol gözde CYL -2,50 AKS 180 tanı miyopik astigmat.bu değerlerle polis olabilirmi yada lazerle tedavisi varmı olursa iyileşme süresi ne kadar zaman alır.bilemiyorum açıklayıcı oldumu şimdiden teşekkürler

Mücahit Erman Emre
16-09-2011, 01:04 PM
size bir sorum olacak kardeşim pmyo kazandı ve şu anda sağlık raporu almak için göz bölümüne gitti ve sonuçlarında raporda yazan uzak daimi CYL 0,50 AKS 180 Sol gözde CYL -2,50 AKS 180 tanı miyopik astigmat.bu değerlerle polis olabilirmi yada lazerle tedavisi varmı olursa iyileşme süresi ne kadar zaman alır.bilemiyorum açıklayıcı oldumu şimdiden teşekkürler
PMYO için -1,0 dereceye kadar sorun olmuyor bununla birlikte sol göz -2,50 derece çıkmış.
Göz yapısı UYGUNSA lazerle tedavi olur iyileşmesi 4-6 haftayı bulur.
Bu yazılan değerlere göre mi karar verilecek başka muayene yapılacak mı?

semin
16-09-2011, 01:11 PM
bugün belli olacak kurula giricek hemen elemezlerse tedavi için ankaraya gönderiyorlarmış.peki lazerle kesin sonuç alabilirmi yani sağlam raporu alabilrmi sonradan eleneceğinden korkuyor.

semin
16-09-2011, 01:15 PM
bende telefonda anlattığı kadarıyla size sormaya çalışıyorum yoksa emekleri boşamı gidicek zaten çok saçma bir sistem.kazandıktan sonra okula gittikten sonra raporun verilmesi gitmeden rapor verilsede gençlerimiz bu kadar hayal kırıklıkları yaşamasa

Mücahit Erman Emre
16-09-2011, 01:40 PM
bende telefonda anlattığı kadarıyla size sormaya çalışıyorum yoksa emekleri boşamı gidicek zaten çok saçma bir sistem.kazandıktan sonra okula gittikten sonra raporun verilmesi gitmeden rapor verilsede gençlerimiz bu kadar hayal kırıklıkları yaşamasa
Kesinlikle haklısın rapor kazandıktan sonra veriliyor ve bazen hayal kırıklığı yaşanıyor kötü bir hatıra oluyor.Kurul sonucuna bekleyelim bakalım ne karar çıkacak.

ya$o
16-09-2011, 02:56 PM
Merhaba. Doktor göz raporumu şu şekilde yazdı. Bu ne anlama geliyor?

-1,25-025 x130
-0,75-0,50x30

gözlük kullanıyorum. miyopum. ama bazen gözlerim iyi olabiliyor görme netleşebiliyor.sadece biraz odaklanmada sorun olabiliyor.acaba bu nedir? teşekkürler..

Mücahit Erman Emre
17-09-2011, 08:53 AM
Merhaba. Doktor göz raporumu şu şekilde yazdı. Bu ne anlama geliyor?

-1,25-025 x130
-0,75-0,50x30

gözlük kullanıyorum. miyopum. ama bazen gözlerim iyi olabiliyor görme netleşebiliyor.sadece biraz odaklanmada sorun olabiliyor.acaba bu nedir? teşekkürler..
Sağda toplam 1,50 ve solda 1,25 derece bozukluk bulunmuş.Miyop + astigmat bozukluk bulunmuş.
Rapor ne için gerekiyor?

semin
17-09-2011, 11:31 AM
tekrar merhaba erman bey yukarda kardeşimin göz raporunu yazmıştım.kurul bu rapora göre tedavi süreci veriyor 20 gün kadar ve kardeşim lazer tedavisi olacak.tedaviden sonra iyileşme olursa polis olabilir raporu verilecek.kesin iyileşme olurmu.yoksa boşamı uğraşıyor.üniversite sınavındada başarılı olup yerleşti.fakat pmyo olunca kayıt yaptırmadı polisliği çok istiyor üniversite kaydı içinde son 3 günü var.ne yapacağımızı şaşırdık.polis olamazsa 1 yılı boşa geçmiş olacak

simge155
17-09-2011, 01:25 PM
doktor bey bugün sosyal paylaşım sitesinde pmyo sayfasında ki adminin yorumu aynen böyle ARKADASLAR,BIZIM OKULDA LAZER OLABILECEK KISILERI ANKARAYA GONDERDILER.GECEN SENE YOKTU BOYLE BIR SEY. acaba gözle ilgili sorun kalktımı bu o anlamamı gelir adminin bu yorumu demek oluyor ki gözleri istenilen yönetmeliği geçen arkadaşlar lazer tedavisi olmak için ankaraya yollanıyor yani elemiyolar direkt önceki gibi gözlerimin lazer için müsait olduğunu yada olmadığını nasıl öğrenebilirim

Mücahit Erman Emre
19-09-2011, 10:24 AM
doktor bey bugün sosyal paylaşım sitesinde pmyo sayfasında ki adminin yorumu aynen böyle ARKADASLAR,BIZIM OKULDA LAZER OLABILECEK KISILERI ANKARAYA GONDERDILER.GECEN SENE YOKTU BOYLE BIR SEY. acaba gözle ilgili sorun kalktımı bu o anlamamı gelir adminin bu yorumu demek oluyor ki gözleri istenilen yönetmeliği geçen arkadaşlar lazer tedavisi olmak için ankaraya yollanıyor yani elemiyolar direkt önceki gibi gözlerimin lazer için müsait olduğunu yada olmadığını nasıl öğrenebilirim
Ben de bilmiyorum sağa sola baktım bir şey de öğrenemedim işin aslı nedir bilmiyorum.

Mücahit Erman Emre
19-09-2011, 10:25 AM
tekrar merhaba erman bey yukarda kardeşimin göz raporunu yazmıştım.kurul bu rapora göre tedavi süreci veriyor 20 gün kadar ve kardeşim lazer tedavisi olacak.tedaviden sonra iyileşme olursa polis olabilir raporu verilecek.kesin iyileşme olurmu.yoksa boşamı uğraşıyor.üniversite sınavındada başarılı olup yerleşti.fakat pmyo olunca kayıt yaptırmadı polisliği çok istiyor üniversite kaydı içinde son 3 günü var.ne yapacağımızı şaşırdık.polis olamazsa 1 yılı boşa geçmiş olacak
Her göze lazer tedavisi YAPILAMAZ emin olmak için GÖZ YAPISI lazere uygun mu ameliyat yapılabilir mi karar vermek lazım bir lazer merkeziyle irtibata geçelim lazer testlerini yaptıralım.

pasham
05-10-2011, 05:24 PM
merhaba Erman Bey
3 yaşında oğlum var..1,5 yaşında kontrol için doktora gittiğimizde gözlerinde hiçbir sorun olmadığı söylendi..3 yaş kontrolünde astigmat var denildi.önce ön ölçüm yapıldı..sonra doktor araba, top, kuş, evden oluşan şekilleri büyükten küçüğe doğru göstererek göz muayenesi yaptı.ardından damlalı ölçüm yapıldı 5 dk arayla 2 kere damla yapıldı 45 dk sonra yine ölçüm alındı..ancak ölçüm sırasında ağladı ve başını sabit tutmadı..bunun sorun olmayacağı söylendi.sağ: sph +1.25 cyl -1.00 axıs 170, sol sph +0.75 cyl -1.00 axıs 180 gözlük verildi..6 ay sonra kontrole çağrıldı.. bu rakamlar yüksekmidir..gözlük kullanılmazsa ilerler mi?güneşe çıkınca rahatsız oluyordu bir de kışın soğukta hemen gözü yaşarıyor.bunlar astigmatla ilgilimidir..başka bir doktora daha götürmemizi tavsiye edermisiniz..teşekkür ederim.

Mücahit Erman Emre
06-10-2011, 10:05 AM
merhaba Erman Bey
3 yaşında oğlum var..1,5 yaşında kontrol için doktora gittiğimizde gözlerinde hiçbir sorun olmadığı söylendi..3 yaş kontrolünde astigmat var denildi.önce ön ölçüm yapıldı..sonra doktor araba, top, kuş, evden oluşan şekilleri büyükten küçüğe doğru göstererek göz muayenesi yaptı.ardından damlalı ölçüm yapıldı 5 dk arayla 2 kere damla yapıldı 45 dk sonra yine ölçüm alındı..ancak ölçüm sırasında ağladı ve başını sabit tutmadı..bunun sorun olmayacağı söylendi.sağ: sph +1.25 cyl -1.00 axıs 170, sol sph +0.75 cyl -1.00 axıs 180 gözlük verildi..6 ay sonra kontrole çağrıldı.. bu rakamlar yüksekmidir..gözlük kullanılmazsa ilerler mi?güneşe çıkınca rahatsız oluyordu bir de kışın soğukta hemen gözü yaşarıyor.bunlar astigmatla ilgilimidir..başka bir doktora daha götürmemizi tavsiye edermisiniz..teşekkür ederim.
Muayene dört dörtlük yapılmış gerekli ölçümler alınmış sizin aklınızı karıştıran ne oldu?

pasham
06-10-2011, 06:20 PM
ağlaması ve başını sabit tutmadığı için çıkan değerler doğrumudur diye aklıma takıldı..doktoru ortalama bir değer verir bize diye cevap vermesi tatmin etmedi..bir de ölçümü yapan kişi gözlüğe gerek yok derken doktorun gözlük vermesi de aklımıza takıldı..bu değerlerde gözlük takılmazsa ilerleme ve göz tembelliği olur mu...ya da gözlüğü evde tv seyrederken taksak yeterli olur mu? teşekkür ederim..

Mücahit Erman Emre
07-10-2011, 08:31 AM
ağlaması ve başını sabit tutmadığı için çıkan değerler doğrumudur diye aklıma takıldı..doktoru ortalama bir değer verir bize diye cevap vermesi tatmin etmedi..bir de ölçümü yapan kişi gözlüğe gerek yok derken doktorun gözlük vermesi de aklımıza takıldı..bu değerlerde gözlük takılmazsa ilerleme ve göz tembelliği olur mu...ya da gözlüğü evde tv seyrederken taksak yeterli olur mu? teşekkür ederim..
Endişelerinde haklısın bununla birlikte çocuk muayenesi zordur başka bir yerde ölçtük diyelim çocuk orda ağlamayacak mı acaba?Başını sabit bakacak mı dersin?Ölçüm sonucu ortalama çıktı diye endişe ediyorsak başka bir yerde KESİN DEĞER mi çıkacak acaba sen ne dersin?

pasham
07-10-2011, 09:35 AM
ağlama ihtimali yüksek..ne yapmalıyız..bu sonuçlara güvenip gözlük mü almalıyız..değerler yüksek mi..görme konusunda şikayeti yok.ara ara soruyorum başın ağrıyor mu, bulanık görüyor musun diye hayır diyor..bir de göze damlatılan damlanın zararı var mı..teşekkür ederim..

Mücahit Erman Emre
09-10-2011, 12:50 PM
ağlama ihtimali yüksek..ne yapmalıyız..bu sonuçlara güvenip gözlük mü almalıyız..değerler yüksek mi..görme konusunda şikayeti yok.ara ara soruyorum başın ağrıyor mu, bulanık görüyor musun diye hayır diyor..bir de göze damlatılan damlanın zararı var mı..teşekkür ederim..
Ölçümle ilgili endişeler çocuğun yaşıyla ilgili bir durum.Gözlük gerekip gerekmediğine karar vermek için ilaçlı ölçüm sonucunu bilmek gerekir bununla birlikte gereksiz olsaydı gözlük verilmezdi diye düşünüyorum.Muayene çok sağlıklı olması diyorsak bir başka uzmanın daha fikri alınabilir faydası olur zararı olmaz çünki damlanın 3-5 saat geçici bir etkisi var tekrar yapılmasında bir mahzur olmaz.

innocent23
03-11-2011, 10:40 PM
Bugün göz muayenesi oldum. Acaba bu değerlerin ne anlama geldiğini ve astigmatımın olup olmadığını öğrenebilirmiyim.
<R>
SPH CYL AX
-2.00 -0.25 65
-2.00 -0.25 84
-2.00 -0.25 89
AVG -2.00 -0.25 80

<L>
SPH CYL AX
-1.75 -0.25 56
-1.75 -0.25 45
-1.50 -0.25 27
AVG -1.75 -0.25 43

PD= 65 mm

Bundan yaklaşık bir sene önce göz muayenesi olmuştum ve doktor sağ ve sol gözüme -0.75 derece gözlük vermişti. Bu gün itibariyle de sol gözüm -0.75 sağ gözüm ise -1.00 olmak üzere gözlük kullanmaya başladım ve hareket halindeyken de biraz dengesizlik ve yerin ayağımın altından kayması gibi bir his oluşuyor. Acaba bu geçicimi ve sağ göz numaramın -1.00 yani büyümüş olmasının bu durumla bir ilgisi var mı onu öğrenmek istemiştim. Saygılarımla...

Mücahit Erman Emre
04-11-2011, 09:48 AM
Bugün göz muayenesi oldum. Acaba bu değerlerin ne anlama geldiğini ve astigmatımın olup olmadığını öğrenebilirmiyim.
<R>
SPH CYL AX
-2.00 -0.25 65
-2.00 -0.25 84
-2.00 -0.25 89
AVG -2.00 -0.25 80

<L>
SPH CYL AX
-1.75 -0.25 56
-1.75 -0.25 45
-1.50 -0.25 27
AVG -1.75 -0.25 43

PD= 65 mm

Bundan yaklaşık bir sene önce göz muayenesi olmuştum ve doktor sağ ve sol gözüme -0.75 derece gözlük vermişti. Bu gün itibariyle de sol gözüm -0.75 sağ gözüm ise -1.00 olmak üzere gözlük kullanmaya başladım ve hareket halindeyken de biraz dengesizlik ve yerin ayağımın altından kayması gibi bir his oluşuyor. Acaba bu geçicimi ve sağ göz numaramın -1.00 yani büyümüş olmasının bu durumla bir ilgisi var mı onu öğrenmek istemiştim. Saygılarımla...
Astigmat yok şanslısın numara artışından olduğunu zannetmiyorum yeni gözlüğe alışmak biraz vakit alır 5-10 gün bekleyeceğiz tekrar haberleşelim bununla birlikte çok zorlanıyorsan ODAK NOKTASI ölçümüne bir baktır.

gozgenc
10-11-2011, 10:29 PM
hocam saygılar sunarım, 39 yaşındayım,ilk kez muayeneye gittim değerlerim şu şekilde;
sağ;
sph cyl ax
+0,50 -0,25 173
+0,75 -0,50 176
[+0,50 -0,25 173

sol;
+0,75 0,00 180
+0,50 -0,25 178
[+0,50 -0,25 178]

Doktorum cok üzerinde durmayarak normal diyerek beni hemen yolladı,sizce bu değerler ne anlama gelmekte, çok teşekkür ederim..

Mücahit Erman Emre
11-11-2011, 10:11 AM
hocam saygılar sunarım, 39 yaşındayım,ilk kez muayeneye gittim değerlerim şu şekilde;
sağ;
sph cyl ax
+0,50 -0,25 173
+0,75 -0,50 176
[+0,50 -0,25 173

sol;
+0,75 0,00 180
+0,50 -0,25 178
[+0,50 -0,25 178]

Doktorum cok üzerinde durmayarak normal diyerek beni hemen yolladı,sizce bu değerler ne anlama gelmekte, çok teşekkür ederim..
Okurken harflerde karışma küçük yazılarda zorlanma yaşıyor musunuz?

gozgenc
11-11-2011, 01:16 PM
Okurken harflerde karışma küçük yazılarda zorlanma yaşıyor musunuz?

Yok hocam görme ile ilgili şükür hiç sorunum olmadı,aksine çok uzak yazıları bile cok rahat okurum,sadece işim gereği çok fazla bilgisayar başındayım,kontrolede bu yuzden gitmiştim..

Mücahit Erman Emre
12-11-2011, 09:40 AM
Yok hocam görme ile ilgili şükür hiç sorunum olmadı,aksine çok uzak yazıları bile cok rahat okurum,sadece işim gereği çok fazla bilgisayar başındayım,kontrolede bu yuzden gitmiştim..
Ölçüm sanucunda hafif ODAKLANMA ZAYIFLIĞI çıkmış uzakta seni zorlamaz sorun olmaz yakında hafif zorlayabilr.Akşamları göz çevresinde şakaklarda ağrı olur mu?

gozgenc
12-11-2011, 07:43 PM
Ölçüm sanucunda hafif ODAKLANMA ZAYIFLIĞI çıkmış uzakta seni zorlamaz sorun olmaz yakında hafif zorlayabilr.Akşamları göz çevresinde şakaklarda ağrı olur mu?

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ağrı ile ilgili hiç problemim olmadı şimdiye kadar.odaklanma problemi ne gibi bir sorun açabilir,herhangi bir önlem gerekirmi gözlük vb. gibi?..teşekkürler.

ŞoReş
12-11-2011, 08:29 PM
hocam benim bi arkadaşın sağ 0.75 solda 1 derece astigmat var gözlük kullanıyor iyileşme süresi ne kadar olur astigmatın geçmesi için ilaçta kullanılıyor mu ?

Mücahit Erman Emre
13-11-2011, 08:07 PM
hocam benim bi arkadaşın sağ 0.75 solda 1 derece astigmat var gözlük kullanıyor iyileşme süresi ne kadar olur astigmatın geçmesi için ilaçta kullanılıyor mu ?
Astigmat için henüz ilaç kullanılmıyor.Gözlükle astigmat ortadan kalkar mı geriler mi diye düşündün?

göztembeli89
14-11-2011, 08:02 PM
İyi akşamlar dilerim verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim.Sayın Op. Dr. M. Erman Emre Bey cumartesi günü göz doktoruna gittim ve hiç ummadığım bir sonuç ile karşılaştım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim.Doktorumun bana yazmış olduğu reçetede;
SAĞ GÖZ ;
CYL -0,50 ;AXIS 50 DAİMİ YAZIYOR

SOL GÖZ;
CYL -1.50; AXIS 110 DAİMİ YAZIYOR

BİRDE DOKTORUMUN BANA SÖYLEMİŞ OLDUĞU SOL GÖZÜMDE %40 GÖZ TEMBELLİĞİNİN VAR OLDUĞU SİZCE GÖZLERİMDEKİ DURUM NEDİR GÖZ TEMBELLİĞİ İÇİN BİR ŞEY YAPILAMAZ DEDİ FAKAT BEN YİNEDE KAPATMA TEDAVİSİ UYGULAMAYI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE YARARI OLUR MU BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNECEĞİM DEĞERLİ BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Mücahit Erman Emre
15-11-2011, 10:31 AM
İyi akşamlar dilerim verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim.Sayın Op. Dr. M. Erman Emre Bey cumartesi günü göz doktoruna gittim ve hiç ummadığım bir sonuç ile karşılaştım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim.Doktorumun bana yazmış olduğu reçetede;
SAĞ GÖZ ;
CYL -0,50 ;AXIS 50 DAİMİ YAZIYOR

SOL GÖZ;
CYL -1.50; AXIS 110 DAİMİ YAZIYOR

BİRDE DOKTORUMUN BANA SÖYLEMİŞ OLDUĞU SOL GÖZÜMDE %40 GÖZ TEMBELLİĞİNİN VAR OLDUĞU SİZCE GÖZLERİMDEKİ DURUM NEDİR GÖZ TEMBELLİĞİ İÇİN BİR ŞEY YAPILAMAZ DEDİ FAKAT BEN YİNEDE KAPATMA TEDAVİSİ UYGULAMAYI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE YARARI OLUR MU BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNECEĞİM DEĞERLİ BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=14710 sayfamıza bakalım mı?

offizier34
16-11-2011, 02:01 AM
Hocam yakını ve uzağı görmemde herhangi bir problem olmayıp, 3-4 haftadır çok hafif bulanık gibi görmeye başladım (özellikle sol göz). Kedim de doktora öğrencisi olmamdan yoğun şekilde okuma yapıyorum ve 4-5 saat bilgisayar başında kalıyorum. Kendim aynı zamanda da askeri personelim ve en son 5 yıl öncesinde muayenem de herhangi bir sorun çıkmamıştı ve son 1 aya kadar da şikayetim yoktu. Ancak devlet hastanesine gidip muayene oldum ve doktorun 10 dakikalık muayenesi sonucunda miyop astigmat denilen bir tanı koydu ve ben de bu durumdan dolayı yıkıldım. Dışarıda bekleyen hastalarda uzun süre bu doktordan sıkıntı çektiklerini söyleyince bende hemen gözlük almadım tekrar sizin gibi değerli bir hocamıza sorayım dedim.
Öncelikle sonuçlar şöyle
sağ daimi V-spher 0,25, V-cylind 0,50 ve Axis 20
sol daimi V-spher 0,25, V-cylind 0,50 ve Axis 170
Hocam bu rahatsızlık kalıtsal mı kalıtsa ise bu zamna kadar neden ortaya çıkmadı, ailemde de böyle bir rahatsızlık yok ve başka bir doktora muayene olayım mı sizce?

Mücahit Erman Emre
16-11-2011, 09:12 AM
Hocam yakını ve uzağı görmemde herhangi bir problem olmayıp, 3-4 haftadır çok hafif bulanık gibi görmeye başladım (özellikle sol göz). Kedim de doktora öğrencisi olmamdan yoğun şekilde okuma yapıyorum ve 4-5 saat bilgisayar başında kalıyorum. Kendim aynı zamanda da askeri personelim ve en son 5 yıl öncesinde muayenem de herhangi bir sorun çıkmamıştı ve son 1 aya kadar da şikayetim yoktu. Ancak devlet hastanesine gidip muayene oldum ve doktorun 10 dakikalık muayenesi sonucunda miyop astigmat denilen bir tanı koydu ve ben de bu durumdan dolayı yıkıldım. Dışarıda bekleyen hastalarda uzun süre bu doktordan sıkıntı çektiklerini söyleyince bende hemen gözlük almadım tekrar sizin gibi değerli bir hocamıza sorayım dedim.
Öncelikle sonuçlar şöyle
Hocam bu rahatsızlık kalıtsal mı kalıtsa ise bu zamna kadar neden ortaya çıkmadı, ailemde de böyle bir rahatsızlık yok ve başka bir doktora muayene olayım mı sizce?
Görme keskinliği bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir görme testi yap haberleşelim.

offizier34
16-11-2011, 09:19 PM
Hocam bahsettıgınız gorme testını uyguladım sağ gozle 20/15 kadar sol gozle en fazla 20/30 a kadar görebildim. Bu arada aılemın onerısı netıcesınde tekrar bır doktora muayene oldum yalnız bu doktorun kullandığı ekıpmanlar daha manuel (mekanik) malzemelerden ıbarettı ve canon marka bı cıhazla on olcum yapıldı. Ancak 2. doktorun sonucları da dıger doktorunkınden farklı cıktı ve bende neye ınanacagıma şaşırdım. bu doktorun sonucları da soyle mıyop astıgmat tanısı ıle
sağ daimi V-spher 0,00, V-cylind 0,50 ve Axis 10
sol daimi V-spher 0,50, V-cylind 0,50 ve Axis 170 olarak belırlendı.
Sızden rıcam bu konuda sızın gıbı değerlı bır hocamızın benı yonlendırmesı. Yorumlaarınızı beklıyor olacagım sımdıden emegınıze sağlık, tesekkur ederım.

Mücahit Erman Emre
17-11-2011, 02:52 PM
Hocam bahsettıgınız gorme testını uyguladım sağ gozle 20/15 kadar sol gozle en fazla 20/30 a kadar görebildim. Bu arada aılemın onerısı netıcesınde tekrar bır doktora muayene oldum yalnız bu doktorun kullandığı ekıpmanlar daha manuel (mekanik) malzemelerden ıbarettı ve canon marka bı cıhazla on olcum yapıldı. Ancak 2. doktorun sonucları da dıger doktorunkınden farklı cıktı ve bende neye ınanacagıma şaşırdım. bu doktorun sonucları da soyle mıyop astıgmat tanısı ıle
sağ daimi V-spher 0,00, V-cylind 0,50 ve Axis 10
sol daimi V-spher 0,50, V-cylind 0,50 ve Axis 170 olarak belırlendı.
Sızden rıcam bu konuda sızın gıbı değerlı bır hocamızın benı yonlendırmesı. Yorumlaarınızı beklıyor olacagım sımdıden emegınıze sağlık, tesekkur ederım.
Farklı çıkmış haklısın ancak hemen hemen aynı sayılır bu işin içinden çıkmanın tek yolu var:İLAÇLI GÖZ DERECESİ ÖLÇÜMÜ.

Ölçümler damlasız yapıldı değil mi?

offizier34
17-11-2011, 06:28 PM
Hocam birinci yapılan muaynede ilaç kullanılmıştı ve 30 dakıka sonra tekrar bakılmıştı. Ancak ikinci muayenede böyle bir işlem yapılmadı. Miyop astigmat tanısı konulan ilk sonuçları tekrar söyleyecek olursam söyleydi;
Değerli yorumlarınızı bekliyor, ilginiz için de teşekkur edıyorum.

Mücahit Erman Emre
18-11-2011, 10:40 AM
Hocam birinci yapılan muaynede ilaç kullanılmıştı ve 30 dakıka sonra tekrar bakılmıştı. Ancak ikinci muayenede böyle bir işlem yapılmadı. Miyop astigmat tanısı konulan ilk sonuçları tekrar söyleyecek olursam söyleydi;
Değerli yorumlarınızı bekliyor, ilginiz için de teşekkur edıyorum.
GÖZLÜKSÜZ sağ göz % 100 ve sol % 80 görüyor yoğun çalışmaya tempoya bağlı bir sorun yaşıyor gibisin.
İki gözle ne kadar görüyoruz bir ölçelim mi?

ŞoReş
18-11-2011, 04:17 PM
Astigmat için henüz ilaç kullanılmıyor.Gözlükle astigmat ortadan kalkar mı geriler mi diye düşündün?

evet hocam öyle düşündüm

offizier34
18-11-2011, 06:19 PM
GÖZLÜKSÜZ sağ göz % 100 ve sol % 80 görüyor yoğun çalışmaya tempoya bağlı bir sorun yaşıyor gibisin.
İki gözle ne kadar görüyoruz bir ölçelim mi?

Görme keskinliği diye göndermiş olduğunuz bir link vardı. Ona iki gözümle bakarak mı tekrar ölçüm yapacağım hocam?

Mücahit Erman Emre
19-11-2011, 10:40 AM
Görme keskinliği diye göndermiş olduğunuz bir link vardı. Ona iki gözümle bakarak mı tekrar ölçüm yapacağım hocam?
Evet haklısın iki göz açık olarak ölçüm yapacağız.

nursu
26-11-2011, 02:47 PM
benimde sağ gözümde sorun var lens kullanuyorum eski numaralarım sph:-1.25 cyl:-1.25 180 fakat göremediğimden dr gittim ve sph:-1.50 cyl:1.25 180 verdi bu sefer yakınıda yazıları gölgeli görmeye başladım sonra aynı dr yine sph:-1.75 cyl:-1.75 180 verdi fakat gözüm hiç rahatlamadı hatta en eski numaralarımla daha rahattım ve bu işten hiç bişey anlamadım lensler mi bozuk dr yanlışmı veriyor çözemedim asıl sorumda şu cyl:-1.75 mi büyük -1.25 mi astigmatım artmış mı azalmışmı hiç bişey anlamadım :confused:

korkmazserkan
01-12-2011, 08:04 PM
hocam sitede yeniyim
sph -0,25 cyl -0.75 ax 175
rigt

left
+0.75-0.75 172

pd:60
doktor gözlük verecek sizce nedir?

Mücahit Erman Emre
02-12-2011, 10:20 AM
benimde sağ gözümde sorun var lens kullanuyorum eski numaralarım sph:-1.25 cyl:-1.25 180 fakat göremediğimden dr gittim ve sph:-1.50 cyl:1.25 180 verdi bu sefer yakınıda yazıları gölgeli görmeye başladım sonra aynı dr yine sph:-1.75 cyl:-1.75 180 verdi fakat gözüm hiç rahatlamadı hatta en eski numaralarımla daha rahattım ve bu işten hiç bişey anlamadım lensler mi bozuk dr yanlışmı veriyor çözemedim asıl sorumda şu cyl:-1.75 mi büyük -1.25 mi astigmatım artmış mı azalmışmı hiç bişey anlamadım :confused:
İlk muayenede astigmat aynı kalmış miyop 0,25 artırılmış,ikincide astigmat 0,50 artırılmış miyop 0,50 yüksek yazılmış.Eskiler daha net gösteriyor değil mi?Lens markası değişti mi?

Mücahit Erman Emre
02-12-2011, 10:22 AM
hocam sitede yeniyim
sph -0,25 cyl -0.75 ax 175
rigt

left
+0.75-0.75 172

pd:60
doktor gözlük verecek sizce nedir?
Sağ miyop sol hipermetrop çıkmış.Duruma göre senin yaptığın işe göre gözlük verilebilir veya gözlüksüz takip edilebilir.Ölçüm yapıldığına göre neden gözlük aynı gün verilmedi?

korkmazserkan
02-12-2011, 05:46 PM
hocam o gün damla damlatıldığından dolayı gözlük vermedi ben gözümde çabuk yorulma yaşarma ve ağrı şikayetiyle gittim 13 ünde gözlük vercek sizce gözlük gereklimi

Mücahit Erman Emre
03-12-2011, 11:12 AM
hocam o gün damla damlatıldığından dolayı gözlük vermedi ben gözümde çabuk yorulma yaşarma ve ağrı şikayetiyle gittim 13 ünde gözlük vercek sizce gözlük gereklimi
Gözünde çabuk yorulma yaşarma ve ağrı okurken mi oluyor ne zaman seni rahatsız ediyor?

korkmazserkan
03-12-2011, 04:31 PM
ders dinlerken ve kitap okurken ya da uzun süre biryere baktığımda

Mücahit Erman Emre
04-12-2011, 12:49 PM
ders dinlerken ve kitap okurken ya da uzun süre biryere baktığımda
Gözlük gerekir mi emin değilim
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 sayfamızdan bir görme testi yap haberleşelim.

korkmazserkan
04-12-2011, 04:15 PM
20/25 e kadar okudum sonra 20/20 de de 1 kaç harfi güçlükle okudum

Mücahit Erman Emre
05-12-2011, 10:19 AM
20/25 e kadar okudum sonra 20/20 de de 1 kaç harfi güçlükle okudum
Durumun şimdi netleşti daimi gözlük gerekli durmuyor,ders dinlerken ve kitap okurken bir gözlük taksan rahat edersin diye düşündüm.Bununla birlikte yeni başladıysa ara sıra oluyor her okuduğunda olmuyorsa gözlüksüz takip edilebilir.

korkmazserkan
12-12-2011, 07:41 PM
Sağ miyop sol hipermetrop çıkmış.Duruma göre senin yaptığın işe göre gözlük verilebilir veya gözlüksüz takip edilebilir.Ölçüm yapıldığına göre neden gözlük aynı gün verilmedi?
hoacam göz testinde soldan baktığımkd sorun var siz sağ hipermetrop dediniz

Mücahit Erman Emre
13-12-2011, 10:01 AM
hoacam göz testinde soldan baktığımkd sorun var siz sağ hipermetrop dediniz
ÖLÇÜM sonucu sağ miyop sol hipermetrop çıkmış ancak makina sonuçları KESİN SONUÇ vermez önemli olan göz testi sonucu.Sağ ne kadar sol ne kadar görüyor ayrı ayrı yazar mıyız?

orhan243
07-02-2012, 06:02 PM
iyi günler benim reçetemde aks 175 yazıyor lenslerde 175 diye bir seçenek yok 170 veya 180 aks aralığı alsam olurmu?

Mücahit Erman Emre
08-02-2012, 02:48 PM
iyi günler benim reçetemde aks 175 yazıyor lenslerde 175 diye bir seçenek yok 170 veya 180 aks aralığı alsam olurmu?
Dioptri ve bc değerleri kaç acaba?

orhan243
08-02-2012, 03:01 PM
Dioptri ve bc değerleri kaç acaba?

sağ sph -5,75 cyl -1,50 aks 175
sol sph -5,50 cyl -1,50 aks 170
lens alacam aks 175 yok 170 yada 180 alsam olurmu?

sbalcioglu
08-02-2012, 06:31 PM
Merhabalar doktor bey sitenizden forumlardan ve yaptığınız yorumlardan çok faydalandığımı öncelikle belirtmek istiyorum.
Devamlı lens kullanmaktayım. daha önce hep ACUVUE QASYS marka lens kullandım. (lensin özellikleri şunlar, kutunun üzerinde yazan değerler: -4.00 bc:8.4 d.a:14.0)

Doktora muayeneye gittim son durumumu görüp lensimi ona göre alayım diye. Şu değerleri belirten reçete verdi.
sağ sph: -4.50
sol sph : -4.00
sol cly : -0.50
sol aks : 45
BC : 8.9

Buna göre yine aynı marka ve özelliğe sahip lens alsam sıkıntı olurmu?
Yoksa yanlış mı yapmış olurum toric lens mi almam lazım?
Birde BC değeri 8.9 olan lens hiç bulamadımhep 8.4 ve 8.6 var.
Şimdiki kullandığım lensin BC değeri de 8.4 yine aynı marka alsam olurmu? Yardımcı olursanız çok sevinirim, çok kafam karıştı...
Şimdiden teşekkürler...

Mücahit Erman Emre
09-02-2012, 02:32 PM
sağ sph -5,75 cyl -1,50 aks 175
sol sph -5,50 cyl -1,50 aks 170
lens alacam aks 175 yok 170 yada 180 alsam olurmu?
175 yerine 170 veya 180 olur sorun olmaz.
Sağ sph -5,75 cyl -1,50 aks 175 ve sol sph -5,50 cyl -1,50 aks 170 gözlük reçetesi mi lens reçetesi mi?

Mücahit Erman Emre
09-02-2012, 02:41 PM
Merhabalar doktor bey sitenizden forumlardan ve yaptığınız yorumlardan çok faydalandığımı öncelikle belirtmek istiyorum.
Devamlı lens kullanmaktayım. daha önce hep ACUVUE QASYS marka lens kullandım. (lensin özellikleri şunlar, kutunun üzerinde yazan değerler: -4.00 bc:8.4 d.a:14.0)

Doktora muayeneye gittim son durumumu görüp lensimi ona göre alayım diye. Şu değerleri belirten reçete verdi.
sağ sph: -4.50
sol sph : -4.00
sol cly : -0.50
sol aks : 45
BC : 8.9

Buna göre yine aynı marka ve özelliğe sahip lens alsam sıkıntı olurmu?
Yoksa yanlış mı yapmış olurum toric lens mi almam lazım?
Birde BC değeri 8.9 olan lens hiç bulamadımhep 8.4 ve 8.6 var.
Şimdiki kullandığım lensin BC değeri de 8.4 yine aynı marka alsam olurmu? Yardımcı olursanız çok sevinirim, çok kafam karıştı...
Şimdiden teşekkürler...
Torik lens gerekmez bununla birlikte BC:8,4 lens ideal bir tercih olmaz.BC 8.9a yakın bir lens tercih etmek lazım.Zeiss lensler veya focus veya soflens 38 olabilir hangisi size uygun olur acaba?

natabec
18-02-2012, 12:46 AM
Merhaba hocam,
Forum sayfalarını ilgiyle okudum.
Benim reçete değerlerim şöyle:
sağ sph -4,25 cyl -0,50 aks 180
sol sph -4,25 cyl -0,25 aks 180

Şu an normal lens kullanıyorum, acaba torik lense mi geçmeliyim?

İlginiz için teşekkürler.

hayalci983
21-02-2012, 10:58 PM
merhaba erman bey öncelikle tşk. ederim buradaki yazılarınız ve yardımlarınız için. benim sorunuma gelince...
bugün göz muaynesi oldum hipermetrop ast. var bende....

sol gözümde göz tembelliği var ve sol gözüm kısık duruyor, dışarıdan farkediliyor ... fotolarımda sol gözüm hep kısık çıkıyor ve çocukluk zamanımda ayrıca sol gözümde kayma vardı.
muayne sırasında sağ gözümle alakalı sorunum olmadı tam netliği yakaladım fakat sol gözümde tam netliği yakalayamadım. mercekleri sürekli değiştirdi doktor bumu iyi .. bumu iyi derken yazılar okunur hale gelince tamam bu iyi deyip reçeteyi yazdırdım ..hatamı yaptım sizce eğerki tam net bir görüntüyü zorlanmadan görmek istiyorsam çok yüksek bir numara verilecekti, bu yüzden olabildiğince düşük numara almaya çalıştım çünki gözde tembellik var zaten. yine muayne olmalımıyım sorum bu.. birde askerlik için muaflık durumu varmı göz tembelliğinden.. ?

Not: ( bu değerler özel bir hastanede yapılan muayneden ) (daha önce devlet hastanesinden sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete vermişti)

reçete değerlerim:

............ SPH ............ OYL .............. AXIS

OD ....... +2.25 ............ +1.0 ........... 60

OS ....... +2.75 ........... +1.75 ............ 105

Mücahit Erman Emre
22-02-2012, 04:13 PM
Merhaba hocam,
Forum sayfalarını ilgiyle okudum.
Benim reçete değerlerim şöyle:
sağ sph -4,25 cyl -0,50 aks 180
sol sph -4,25 cyl -0,25 aks 180

Şu an normal lens kullanıyorum, acaba torik lense mi geçmeliyim?

İlginiz için teşekkürler.

Görme oranını bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım mı?

Mücahit Erman Emre
22-02-2012, 04:15 PM
merhaba erman bey öncelikle tşk. ederim buradaki yazılarınız ve yardımlarınız için. benim sorunuma gelince...
bugün göz muaynesi oldum hipermetrop ast. var bende....

sol gözümde göz tembelliği var ve sol gözüm kısık duruyor, dışarıdan farkediliyor ... fotolarımda sol gözüm hep kısık çıkıyor ve çocukluk zamanımda ayrıca sol gözümde kayma vardı.
muayne sırasında sağ gözümle alakalı sorunum olmadı tam netliği yakaladım fakat sol gözümde tam netliği yakalayamadım. mercekleri sürekli değiştirdi doktor bumu iyi .. bumu iyi derken yazılar okunur hale gelince tamam bu iyi deyip reçeteyi yazdırdım ..hatamı yaptım sizce eğerki tam net bir görüntüyü zorlanmadan görmek istiyorsam çok yüksek bir numara verilecekti, bu yüzden olabildiğince düşük numara almaya çalıştım çünki gözde tembellik var zaten. yine muayne olmalımıyım sorum bu.. birde askerlik için muaflık durumu varmı göz tembelliğinden.. ?

Not: ( bu değerler özel bir hastanede yapılan muayneden ) (daha önce devlet hastanesinden sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete vermişti)

reçete değerlerim:

Hipermetrop göz tembelliği içinne kadar YÜKSEK olursa o kadar iyi olur.
Eski reçete sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete verilmişti doğru mu?

hayalci983
22-02-2012, 05:29 PM
Hipermetrop göz tembelliği içinne kadar YÜKSEK olursa o kadar iyi olur.
Eski reçete sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete verilmişti doğru mu?

Evet doğrudur. devlet hastanesinde sol 4.00 - sağ 2.75 reçete verdiler.

bana değerler çok yüksek geldiği için özele gittim bende , burada numaralar sol 2.75 ve sağ 2.25 olarak reçete verdi doktor ... bilgisayarda numaralarım çok yüksek çıktı özel muaynedede , doktor olabildiğince küçük yazdı numaralarımı.

Bende göz numaralarımı ve tembellikle ilgili konuları merak edip netten araştırma yapayım dedim ve medidora forumu buldum. konuları incelerkende askerlikle alakalı soruları görünce sormak istedim.. askerlikten muaf olma durumum varmı diye.

efecan2528
23-02-2012, 02:05 PM
hocam benim göz degerlerim şöyle
R S C A
-1.75 -2.00 4
-1.75 -2.00 5
-1.50 -1.75 3
S.E -2.75 HOCAM BU NE ANLAMA GLİYOR BENİM GÖZ DERECEM KAC OLUYO.

Mücahit Erman Emre
24-02-2012, 11:54 AM
Evet doğrudur. devlet hastanesinde sol 4.00 - sağ 2.75 reçete verdiler.

bana değerler çok yüksek geldiği için özele gittim bende , burada numaralar sol 2.75 ve sağ 2.25 olarak reçete verdi doktor ... bilgisayarda numaralarım çok yüksek çıktı özel muaynedede , doktor olabildiğince küçük yazdı numaralarımı.

Bende göz numaralarımı ve tembellikle ilgili konuları merak edip netten araştırma yapayım dedim ve medidora forumu buldum. konuları incelerkende askerlikle alakalı soruları görünce sormak istedim.. askerlikten muaf olma durumum varmı diye.

Görme oranını da bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım mı?

Mücahit Erman Emre
24-02-2012, 11:55 AM
hocam benim göz degerlerim şöyle
R S C A
-1.75 -2.00 4
-1.75 -2.00 5
-1.50 -1.75 3
S.E -2.75 HOCAM BU NE ANLAMA GLİYOR BENİM GÖZ DERECEM KAC OLUYO.
BU DEĞERLER gözlük derecemiz mi?Göz testi ölçüm sonucu mu?

efecan2528
24-02-2012, 12:17 PM
göz testi ölçüm sonucları hocam bunlar.

Mücahit Erman Emre
25-02-2012, 11:41 AM
göz testi ölçüm sonucları hocam bunlar.
Göz derecesini bilmek lazım bunlara bakıp bir şey demek kolay değil.
Görme oranını ölçersek belki tahmin edebiliriz.
Göz testi yapmışmıydık?

hayalci983
25-02-2012, 10:47 PM
Görme oranını da bilmek lazım.

erman bey
3m mesafeden sol göz gözlüksüz 20/70 görüyorum biraz zorlamayla ve bulanık olarak 20/50 yi az çok görüyorum.
3m mesafecen sol göz gözlüklü 20/30 görüyorum yine zorla ve biraz bulanık....

3m mesafeden sağ göz gözlüksüz 20/25 ... sağ göz gözlüklü 20/15...

bu arada bu hafta muayne olduğum hastaneye gidip bilgisayardan çıkan sonuç kağıdının bir örneğini isteyeceğim. buraya yazarım hepsini .. tşk ederim herşey için. iyi çalışmalar.

Mücahit Erman Emre
26-02-2012, 10:31 PM
erman bey
3m mesafeden sol göz gözlüksüz 20/70 görüyorum biraz zorlamayla ve bulanık olarak 20/50 yi az çok görüyorum.

bu arada bu hafta muayne olduğum hastaneye gidip bilgisayardan çıkan sonuç kağıdının bir örneğini isteyeceğim. buraya yazarım hepsini .. tşk ederim herşey için. iyi çalışmalar.
Bilgisayardan çıkan sonuç kağıdının örneğine gerek yok gözlük derecemizi yazalım yeterli olur.

efecan2528
27-02-2012, 04:47 PM
Cross LİNKİNG hakkında bilgi verrirmsz hocam

hayalci983
27-02-2012, 06:42 PM
Bilgisayardan çıkan sonuç kağıdının örneğine gerek yok gözlük derecemizi yazalım yeterli olur.

geçen hafta göz muayenesi oldum hipermetrop ast. var bende....

sorum.... askerlik için muaflık durumu varmı göz tembelliğinden.. ?

1 ay kadar önce devlet hastanesinden ..... sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete verilmişti.

....................(numaralar çok yüksek geldiğinden tekrar muayene için özele gittim )...........................

1 hafta önce özel muayeneden aldığım reçete değerlerim: .....( şu an en son muayenede aldığım gözlüğü kullanıyorum. Aşağıdaki gözlük değerleri yani )......

Gözlük reçetem

Görme oranı......

efecan2528
28-02-2012, 03:17 PM
hocam gözuk derecem recetem şöyle
.sferik silindir aks

uzak -1.75 -o.75 180

pomem me uygunn mu hocam ve ben miyop muyum anlamadım bi astigmat diyorlar bi miyop ve hastenelerde ölçüm fark etiyor hocam bu normal mi 0.5 fark etiyor

Mücahit Erman Emre
29-02-2012, 12:56 PM
geçen hafta göz muayenesi oldum hipermetrop ast. var bende....

sorum.... askerlik için muaflık durumu varmı göz tembelliğinden.. ?

1 ay kadar önce devlet hastanesinden ..... sol 4.00 ve sağ 2.75 reçete verilmişti.

....................(numaralar çok yüksek geldiğinden tekrar muayene için özele gittim )...........................

1 hafta önce özel muayeneden aldığım reçete değerlerim: .....( şu an en son muayenede aldığım gözlüğü kullanıyorum. Aşağıdaki gözlük değerleri yani )......

Gözlük reçetem

Görme oranı......

Sol gözümüzde tembellik var bununla birlikte muaf olacak kadar DEĞİL.

Mücahit Erman Emre
29-02-2012, 12:58 PM
hocam gözuk derecem recetem şöyle
.sferik silindir aks

uzak -1.75 -o.75 180

pomem me uygunn mu hocam ve ben miyop muyum anlamadım bi astigmat diyorlar bi miyop ve hastenelerde ölçüm fark etiyor hocam bu normal mi 0.5 fark etiyor
Göz derecelerimiz toplam -2,50 yapıyor pomem için -2 dereceye kadar sorun olmuyor.
Dereceler tam sınırda görme oranını da bilmek lazım.

efecan2528
29-02-2012, 01:35 PM
hocam sag gözüm % 70 görüyor.solda sorun yok.

Mücahit Erman Emre
01-03-2012, 11:23 AM
hocam sag gözüm % 70 görüyor.solda sorun yok.
Durumumuz daha da netleşti.
Pomem için göz derecesi 2 dereceye kadar sorun olmuyor ve görem oranı en az % 70 olacak.
Göz derecelerimiz 2,50 astigmat + miyop ve görme oranı % 70.
Pomem için sınırdayız diye düşünüyorum kesin geçeriz veya takılırız diyemiyorum.

con-ger
06-03-2012, 09:37 PM
Sayın Hocam,

SPH değerinde (+) ve (-) ne anlama geliyor. Sonuçlarımı yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

RIGHT
SPH -2.00 CYL -0.75 AX 87
LEFT
SPH -2.00 CYL -0.50 AX 91
PD: 62 MM

SAYGILAR
07-03-2012, 04:22 PM
hocam ben bu axeleri tam anlıyamadım bendeki axeler sol 180 sağ 100 bu ne demek oluyor şimdi?=

ahmetadanur
07-03-2012, 04:27 PM
Sayın Hocam merhaba,

Ben astigmatın gözlüğe uyarlanması hususunu öğrenmek istedim. Mesela bende -0,50/60 değerlerinde astigmat var. Aynı zamanda da miyopum. Bunu gözlüğe adapte ederken normal bir miyopi gözlük camına gözlük üzerinde belli açı mı veriliyor. Yoksa normal miyopi camından farklı bir cam mı kullanılıyor. Gözlükçüden aldığımız gözlükte astigmat özelliğinin var olup olmadığını anlayabilir miyiz.

Saygılarımla...

Mücahit Erman Emre
07-03-2012, 04:54 PM
Sayın Hocam,

SPH değerinde (+) ve (-) ne anlama geliyor. Sonuçlarımı yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

RIGHT
SPH -2.00 CYL -0.75 AX 87
LEFT
SPH -2.00 CYL -0.50 AX 91
PD: 62 MM
(+) = hipermetrop ve (-) = miyop

Mücahit Erman Emre
07-03-2012, 04:55 PM
hocam ben bu axeleri tam anlıyamadım bendeki axeler sol 180 sağ 100 bu ne demek oluyor şimdi?=
Axe astigmat yönünü gösterir.

SAYGILAR
07-03-2012, 04:56 PM
Axe astigmat yönünü gösterir.

şimdi benim 180 ben tam düzelmedemi oluyor

Mücahit Erman Emre
07-03-2012, 05:12 PM
Sayın Hocam merhaba,

Ben astigmatın gözlüğe uyarlanması hususunu öğrenmek istedim. Mesela bende -0,50/60 değerlerinde astigmat var. Aynı zamanda da miyopum. Bunu gözlüğe adapte ederken normal bir miyopi gözlük camına gözlük üzerinde belli açı mı veriliyor. Yoksa normal miyopi camından farklı bir cam mı kullanılıyor. Gözlükçüden aldığımız gözlükte astigmat özelliğinin var olup olmadığını anlayabilir miyiz.

Saygılarımla...
Cam hazır miyop veya astigmatlı olarak GELİR bununla birlikte açısı ayarlanıp çerçeveye göre kesilir ve takılır.
Aldığımız gözlükte astigmat özelliğinin var olup olmadığını anlayabiliriz.

Bora_T
26-03-2012, 04:51 PM
Hocam merhaba

Bu başlık altında ve bu şekilde paylaşmam uygun mu bilemiyorum ama bugün yapılan göz muayene sonuçlarımı paylaşıp bir soru sormak daha doğrusu fikrinizi almak istiyorum..

Aşağıdaki test sonuçlarına bakarak doktorum göz arkası sinirlerimde (sanırım söylediği buydu) bir sorun olduğunu ve göz çukurumda da büyüme olduğunu belirtti (terimler yanlış olabilir kusura bakmayın) Ailede göz tansiyonu sorunu olup olmadığını ve eğer söz konusu sıkıntı aileden geliyorsa ömür boyu ilaç kullanmam gerekeceğini söyledi..Sizin test sonuçlarına bakarak fikriniz nedir?

Teşekkür ederim

Not: Bugünden itibaren gözlük kullanmaya başlayacağım..

Sağ

SPH: -0.25
CYL: -0.50
AXIS: 155°

Sol

SPH: --
CYL: -0.25
AXIS: 65°

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvb0.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvcd.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvct.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvdz.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvfu.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvgg.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvgq.jpg

Mücahit Erman Emre
27-03-2012, 09:21 AM
Hocam merhaba

Bu başlık altında ve bu şekilde paylaşmam uygun mu bilemiyorum ama bugün yapılan göz muayene sonuçlarımı paylaşıp bir soru sormak daha doğrusu fikrinizi almak istiyorum..

Aşağıdaki test sonuçlarına bakarak doktorum göz arkası sinirlerimde (sanırım söylediği buydu) bir sorun olduğunu ve göz çukurumda da büyüme olduğunu belirtti (terimler yanlış olabilir kusura bakmayın) Ailede göz tansiyonu sorunu olup olmadığını ve eğer söz konusu sıkıntı aileden geliyorsa ömür boyu ilaç kullanmam gerekeceğini söyledi..Sizin test sonuçlarına bakarak fikriniz nedir?

Teşekkür ederim

Not: Bugünden itibaren gözlük kullanmaya başlayacağım..

Sağ

SPH: -0.25
CYL: -0.50
AXIS: 155°

Sol

SPH: --
CYL: -0.25
AXIS: 65°

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvb0.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvcd.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvct.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvdz.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvfu.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvgg.jpg

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uvgq.jpg
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=15045 sayfamıza bakalım mı?

kubrark
27-03-2012, 06:48 PM
hocam ben siteye yeni kayıt oldum 23 yaşındayım . benim doktor reçetemde şöyle yazıyor O.D. sferih-2.25 silindirk -0.50 aks 34 O.S. sferih -3.00 silindirk -2.00 aks 2 olarak yazıyor bu numaralara göre lens kullanabilir miyim

Mücahit Erman Emre
28-03-2012, 02:06 PM
hocam ben siteye yeni kayıt oldum 23 yaşındayım . benim doktor reçetemde şöyle yazıyor O.D. sferih-2.25 silindirk -0.50 aks 34 O.S. sferih -3.00 silindirk -2.00 aks 2 olarak yazıyor bu numaralara göre lens kullanabilir miyim
bu numaraya lens olur fakat lens ölçümü de ayrıca yapılması lazım

MKaynar
26-05-2012, 10:39 AM
Öncelikle böyle bir yardım yaptığınız için size ayrıca teşekkür ederim

Hocam 2 yaşında bir oğlum var

göz ölçüm dereceleri
SPH CYL AXIS
Sağ : -3.00 -3.25 180

Sol : -3.00 -2.25 180

Bu değerler ne gibi sorunlar yaratır birde ameliyat vs. gibi tedavi yöntemleri varmıdır. Doktorumuzun koyduğu tanı : göz albinosu

bu değerler ilerlermi yoksa sabitmi kalır görme kaybına yol açarmı tavsiyeleriniz nelerdir

Saygılarımla Mustafa Kaynar

cars94
27-05-2012, 03:09 PM
Hocam merhaba ben cok ufak yaşlardan itabaren bu gözlükle yaşamya mahkum kaldım muhakkak daha kotulerıde vardır şükür edelim fakat, 4 yaşımdan beri takıyorum buda inanılmaz derecede canımı sıkmya basladı arastırma yaptım lazer ile çizdirme oldgunu felan duydum ama ona pek güvenemedim,lens olayına göz attım doktora gittim devlet hastanesınde göz ölçümü yaptım normal girişteki her zaman yapılan degerlerimi aldım gittim eskı degerlerımle beraber anlattım lens alabilirmiyim dedim bizm buna yetkımız yok lens alman için suankı göz numaraların lens için özel olan cetveller ile karşılastırılıp ideal numarayı almam gerektıgnı soyledı ve kapı dısarıya attı bende bır kac forumdur gezıyorum net bır cevap bulamadım 4 yaşında aldığım için içi pek hatrlamasamda asıtgmat mı tam bılmıyorum oyle bırşeyler yok dıye hatırlıyorum aılemde oyle napmam gereklı ?

http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc0026nc.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/525/dsc0008mi.jpg/

Mücahit Erman Emre
28-05-2012, 08:35 AM
Öncelikle böyle bir yardım yaptığınız için size ayrıca teşekkür ederim

Hocam 2 yaşında bir oğlum var

göz ölçüm dereceleri
SPH CYL AXIS
Sağ : -3.00 -3.25 180

Sol : -3.00 -2.25 180

Bu değerler ne gibi sorunlar yaratır birde ameliyat vs. gibi tedavi yöntemleri varmıdır. Doktorumuzun koyduğu tanı : göz albinosu

bu değerler ilerlermi yoksa sabitmi kalır görme kaybına yol açarmı tavsiyeleriniz nelerdir

Saygılarımla Mustafa Kaynar
göz derecesi bozukluğu var tedavi gerekebilir şimdilik tek seçenek var :GÖZLÜK.
göz albinosu GÖRME AZLIĞI yapabilir.

Mücahit Erman Emre
28-05-2012, 08:37 AM
Hocam merhaba ben cok ufak yaşlardan itabaren bu gözlükle yaşamya mahkum kaldım muhakkak daha kotulerıde vardır şükür edelim fakat, 4 yaşımdan beri takıyorum buda inanılmaz derecede canımı sıkmya basladı arastırma yaptım lazer ile çizdirme oldgunu felan duydum ama ona pek güvenemedim,lens olayına göz attım doktora gittim devlet hastanesınde göz ölçümü yaptım normal girişteki her zaman yapılan degerlerimi aldım gittim eskı degerlerımle beraber anlattım lens alabilirmiyim dedim bizm buna yetkımız yok lens alman için suankı göz numaraların lens için özel olan cetveller ile karşılastırılıp ideal numarayı almam gerektıgnı soyledı ve kapı dısarıya attı bende bır kac forumdur gezıyorum net bır cevap bulamadım 4 yaşında aldığım için içi pek hatrlamasamda asıtgmat mı tam bılmıyorum oyle bırşeyler yok dıye hatırlıyorum aılemde oyle napmam gereklı ?

http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc0026nc.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/525/dsc0008mi.jpg/

miyop + astigmat var bu dereceler için lens kullanabiliriz..
fakat lens muayenesi ve lens ölçümleri yapılması lazım..

Mücahit Erman Emre
28-05-2012, 08:39 AM
bu dereceler için lens kullanabiliriz..

cars94
28-05-2012, 10:21 PM
miyop + astigmat var bu dereceler için lens kullanabiliriz..

Hocam yarın özel taksım göze gidecegim orada ölçerler diye düşünüyorum, sizce ne kadar tutar?

Mücahit Erman Emre
29-05-2012, 10:11 AM
Hocam yarın özel taksım göze gidecegim orada ölçerler diye düşünüyorum, sizce ne kadar tutar?
lens muayenesi ücreti farklı bir işlem değil normal muayene ne kadarsa o kadar..

cars94
29-05-2012, 08:20 PM
lens muayenesi ücreti farklı bir işlem değil normal muayene ne kadarsa o kadar..

Hocam araştırma yaptım gözde yanma felan olusuyormus kızarıklık v.s bunlar oluşur ise lens takamıyormuyuz yada lens mi degiştiriyoruz?

Mücahit Erman Emre
30-05-2012, 09:49 AM
Hocam araştırma yaptım gözde yanma felan olusuyormus kızarıklık v.s bunlar oluşur ise lens takamıyormuyuz yada lens mi degiştiriyoruz?
herkeste olacak diye bir şey yok
olursa da çözümü var endişeye gerek yok

cars94
31-05-2012, 06:02 PM
herkeste olacak diye bir şey yok
olursa da çözümü var endişeye gerek yok

Hocam bu gun hastanede kontrol ettım alablrsn ve recetesınde verdıler
nasıl sıpars vermelıyım?
Doktorun recetesıhttp://img716.imageshack.us/img716/6497/dsc0015yml.jpg
göz löçümü http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc0026nc.jpg/
Sıparısı boyle verdım dogrumudur hocam? http://img339.imageshack.us/img339/3049/hfgyf.jpg

dıa nedir? bnde yok sanırım?

Mücahit Erman Emre
01-06-2012, 01:09 PM
Hocam bu gun hastanede kontrol ettım alablrsn ve recetesınde verdıler
nasıl sıpars vermelıyım?
Doktorun recetesıhttp://img716.imageshack.us/img716/6497/dsc0015yml.jpg
göz löçümü http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc0026nc.jpg/
Sıparısı boyle verdım dogrumudur hocam? http://img339.imageshack.us/img339/3049/hfgyf.jpg

dıa nedir? bnde yok sanırım?
Reçetede yazılan LENS NUMARASI değil mi?
Gözlük numarası değil..

simayb
18-07-2012, 09:34 AM
Bende dün önce normal sonra da doktorum emin olmadığı için damlalı muayene yapmayı tercih etti.Cihazdan çıkardığı raporda right sph +0.50 cyl -0.75 axis 168 left sph 0 cyl -0.50 axis 167 pd:59 mm gözlük hipermetrop astigmat teşhisi koydu gözlük reçetesinde ise daimi sağ vitrum(cylindir) +0.50 axis 85 sol vitrum(cylindir) +0.50 axis 82 pupilla 59 gözlük siparişine kadar eski gözlüklerimi takayım dedim numarası 0.25 di sanırım daha önce de aynı şikayet için dinlendirici vermişti başka bir doktor ama şuan gözlüğü takamıyorum baş ağrısı gözlerde bulanıklık çok fazla yapmaya başladı.Numara çok farklı olmamasına rağmen gözlüğün böyle rahatsız etmesi normal mi?Teşekkürler..

Mücahit Erman Emre
19-07-2012, 08:32 AM
Bende dün önce normal sonra da doktorum emin olmadığı için damlalı muayene yapmayı tercih etti.Cihazdan çıkardığı raporda right sph +0.50 cyl -0.75 axis 168 left sph 0 cyl -0.50 axis 167 pd:59 mm gözlük hipermetrop astigmat teşhisi koydu gözlük reçetesinde ise daimi sağ vitrum(cylindir) +0.50 axis 85 sol vitrum(cylindir) +0.50 axis 82 pupilla 59 gözlük siparişine kadar eski gözlüklerimi takayım dedim numarası 0.25 di sanırım daha önce de aynı şikayet için dinlendirici vermişti başka bir doktor ama şuan gözlüğü takamıyorum baş ağrısı gözlerde bulanıklık çok fazla yapmaya başladı.Numara çok farklı olmamasına rağmen gözlüğün böyle rahatsız etmesi normal mi?Teşekkürler..

Görme oranını bilmek lazım.
GÖZLÜKLE ve GÖZLÜKSÜZ http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

simayb
20-07-2012, 12:37 PM
Gözlüksüz 20/20 de dahil okuyabiliyorum harfler anlaşılıyor ancak görüntü net değil bulanıklık var.Numarası küçük olan eski Gözlüğümle bulanıklık azalıyor ve harfler büyüyor.Ama baş ağrısı hala var.Günde 9 saat iki tane bilgisayar ekranıyla çalışıyorum belli süre sonra gözlerimi kısmadan bakamaz oluyorum doktora da mide bulantısı,bulanık görme,göz sulanması,kaşıntı,kızarıklık ve baş ağrısı şikayetiyle gittim.

Mücahit Erman Emre
21-07-2012, 08:42 AM
Gözlüksüz 20/20 de dahil okuyabiliyorum harfler anlaşılıyor ancak görüntü net değil bulanıklık var.Numarası küçük olan eski Gözlüğümle bulanıklık azalıyor ve harfler büyüyor.Ama baş ağrısı hala var.Günde 9 saat iki tane bilgisayar ekranıyla çalışıyorum belli süre sonra gözlerimi kısmadan bakamaz oluyorum doktora da mide bulantısı,bulanık görme,göz sulanması,kaşıntı,kızarıklık ve baş ağrısı şikayetiyle gittim.
yeni gözlük astigmatlı eskisi de astigmatlımıydı?
astigmat mı rahatsız etti acaba?
mide bulantısı neden olsun migren olabilir mi acaba?

simayb
23-07-2012, 11:30 AM
Eski gözlüğüme gittiğim gözlükçü de baktırdım 0.25 miyopmuş ayrıca gözlüğün odak ayarları da doğru olmadığı için sorun yaratıyormuş.Yeni verilen cihaz çıktısıyla göz reçetemi karşılaştırdılar ve tekrar doktora gitmemi tavsiye ettiler öyle yapıcam.

Mücahit Erman Emre
24-07-2012, 08:28 AM
Eski gözlüğüme gittiğim gözlükçü de baktırdım 0.25 miyopmuş ayrıca gözlüğün odak ayarları da doğru olmadığı için sorun yaratıyormuş.Yeni verilen cihaz çıktısıyla göz reçetemi karşılaştırdılar ve tekrar doktora gitmemi tavsiye ettiler öyle yapıcam.
eskisi miyop yeni hipermetrop bir karışıklık var gibi
fakat gizli hipermetrop olabilir emin olmak için dediğin gibi tekrar bakmak lazım

simayb
28-07-2012, 04:50 PM
Bugün tekrar muayene oldum.Doktorum hipermetrop teşhisi koydu 0.50 uzak gözlüğü verdi,astigmatım olmadığını gizli şaşılığım olduğunu söyledi.Pazartesi günü göz haritasına bakacak.Bu sefer daha fazla içime sindi.

Mücahit Erman Emre
30-07-2012, 10:40 AM
Bugün tekrar muayene oldum.Doktorum hipermetrop teşhisi koydu 0.50 uzak gözlüğü verdi,astigmatım olmadığını gizli şaşılığım olduğunu söyledi.Pazartesi günü göz haritasına bakacak.Bu sefer daha fazla içime sindi.
demek gizli hipermetrop var..göz haritası neden gerekti?

sukrucan_20
30-07-2012, 02:45 PM
Astsubaylık için sağlık muayenesi var 1 ay sonra.kontrol amacıyla devlet hastanesinde göz muayenesi yaptırdım.
Doktor "senin gözlükle dolaşman lazım şu an" dedi. ne diyeceğimi bilemedim astigmatta varmış.üzerine birde gözlük yazdı.görme oranım %40 civarıymış dediğine göre.
Gözlük alıp onunlamı gireyim mülakata yoksa bu şekilde gözlüksüz şansım olur mu sormak istedim size..
Yazılan gözlük reçetesini de fikir vermesi açısından paylaştım ek'te..
teşekkürler hocam..

sukrucan_20
30-07-2012, 02:50 PM
az önce eklememişim reçeteyi hocam buradan bakabilirsiniz..

Mücahit Erman Emre
31-07-2012, 08:59 AM
az önce eklememişim reçeteyi hocam buradan bakabilirsiniz..
astsubay myo mu düşünüyorsun?

sukrucan_20
31-07-2012, 10:59 AM
hayır hocam jatek.6 ay gibi bir eğitim süresi var zennedersem..

Mücahit Erman Emre
01-08-2012, 08:54 AM
hayır hocam jatek.6 ay gibi bir eğitim süresi var zennedersem..
şartları nedir acaba..muvazzaf değil mi.. sözleşmeli değil?

sukrucan_20
02-08-2012, 12:16 PM
hocam muvazzaf astsubaylık fakat şartlarını nereden öğrenebiliriz bilmiyorum.araştırırken pomem'in göz şartlarına baktım en az %70 görme istiyorlar.astsubaylıkta ondan aşağı istemez diye düşünüyorum.göz numaralarım ikiside 2.00 dereceyi geçmiyo ayrı ayrı ama görme oranı ayrı bir durum galiba.

Mücahit Erman Emre
03-08-2012, 08:48 AM
hocam muvazzaf astsubaylık fakat şartlarını nereden öğrenebiliriz bilmiyorum.araştırırken pomem'in göz şartlarına baktım en az %70 görme istiyorlar.astsubaylıkta ondan aşağı istemez diye düşünüyorum.göz numaralarım ikiside 2.00 dereceyi geçmiyo ayrı ayrı ama görme oranı ayrı bir durum galiba.
tamam giriş şartlarını bir araştıralım
bu arada http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

simayb
03-08-2012, 12:24 PM
demek gizli hipermetrop var..göz haritası neden gerekti?

OCT 3 Makula istedi.Aklımızda soru işareti kalmasın ona da bakalım dedi.Sanırım şaşılık durumundan dolayı böyle birşey istedi.

sukrucan_20
03-08-2012, 01:25 PM
hocam 20/30 a kadar okuyorum.fakat 20/25 sıkıntılı özellikle sağ gözüm.

Mücahit Erman Emre
04-08-2012, 09:13 AM
OCT 3 Makula istedi.Aklımızda soru işareti kalmasın ona da bakalım dedi.Sanırım şaşılık durumundan dolayı böyle birşey istedi.
Gözlüksüz 20/20 görüyorsak OCT neden gerekti acaba?

Mücahit Erman Emre
04-08-2012, 09:16 AM
hocam 20/30 a kadar okuyorum.fakat 20/25 sıkıntılı özellikle sağ gözüm.
jatek şartlarını buldum..anladığım kadarıyla ASKERİ ÖĞRENCİ ŞARTI isteniyor..
0,25 bile sorun olabilir..fakat emin olmak için okul komutanlğıyla bir görüşsen iyi olur

yıldırım1903
13-08-2012, 05:03 PM
hocam 02.2009 yılında 0,50 sağ 0,50 sol 110 aks astigmat gözlük çetesi aldım gözlüğü hemen aldım fakat bugüne kadar sadece derslerde kullandım o da son 1 yıl içerisinde ilk zamanlar gözlüğe ihtiyaç duymuyordum ama artık gözlük olmadan eskisi gibi okuyamıyorum 2009 dan bugüne tekrar kontrol olamaya da gitmedim ancak gözlük takınca gayet iyi görüyorum numarası yükselseydi gözlüklede göremem diye düşünüyorum o halde neden reçete yazılışından günümüze gözlük takmadan görmem bozuldu sizin görme tesinizide yaptım yeşil çizgiye kadar okuyabiliyorum ama gözlerimden birini kapattığımda yeşil çizgiye kadar son iki sırayı biraz kötü görüyorum sizce yeniden doktora gitmelimiyim ??

Mücahit Erman Emre
14-08-2012, 02:13 PM
hocam 02.2009 yılında 0,50 sağ 0,50 sol 110 aks astigmat gözlük çetesi aldım gözlüğü hemen aldım fakat bugüne kadar sadece derslerde kullandım o da son 1 yıl içerisinde ilk zamanlar gözlüğe ihtiyaç duymuyordum ama artık gözlük olmadan eskisi gibi okuyamıyorum 2009 dan bugüne tekrar kontrol olamaya da gitmedim ancak gözlük takınca gayet iyi görüyorum numarası yükselseydi gözlüklede göremem diye düşünüyorum o halde neden reçete yazılışından günümüze gözlük takmadan görmem bozuldu sizin görme tesinizide yaptım yeşil çizgiye kadar okuyabiliyorum ama gözlerimden birini kapattığımda yeşil çizgiye kadar son iki sırayı biraz kötü görüyorum sizce yeniden doktora gitmelimiyim ??

numara artmış olabilir..bir kaç tane test var..hangi testi yaptın tam anlamadım..
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

yıldırım1903
14-08-2012, 02:53 PM
Hocam bugün doktora gittim benim gözler 2009 reçetesinde sağ sol 0,50 miyop 0,50 astigmat iken yeni reçetede sol sadece 1,75 miyop astigmat yok olmuş sağ 0,75 miyop 0,50 astigmat ancak ben eski gözlüğümle net görebiliyorum halen sol göz 1,75 miyop kafama takıldı sabah sol gözüm ağrıyordu biraz acaba ölçümde bu etki etmiş olabilir mi sizin teste 20/30 iki gözle görüyorum solla 20/40 net değil sağla daha iyi ama 1,75 bence fazla gibi geldi yaşım 23 ilerler mi acaba daha fazla ve 1,75 yanlış tanı olma durumu var mı sizce

yıldırım1903
14-08-2012, 06:16 PM
hocam 1 sorum daha olacak meslektaşınız kontrolde bilgi vermedi fakat 1,75 çıkan sol gözüm zaman zaman ağrıyor şiddetli bir ağrı değil tabi sadece sağa göre daha az gördüğünü hissediyorum zaten, sağ 0,75 iken solun 1,75 olması normal bir durum mudur göz tembelliği olma durumu olabilir mi açıkcası bana ölçüm sağlıklı gelmedi 0,75 den daha fazla olduğunun farkındayım ancak gözlük takınca iki göz arasında çok büyük fark olmuyor ama reçeteye göre 1 derece var siz ne dersiniz tekrar bir hekime gözükeyim mi yoksa yeni gözlüğümümü kullanayım yada :D eski gözlüğümle devam mı edeyim

Mücahit Erman Emre
15-08-2012, 01:37 PM
Hocam bugün doktora gittim benim gözler 2009 reçetesinde sağ sol 0,50 miyop 0,50 astigmat iken yeni reçetede sol sadece 1,75 miyop astigmat yok olmuş sağ 0,75 miyop 0,50 astigmat ancak ben eski gözlüğümle net görebiliyorum halen sol göz 1,75 miyop kafama takıldı sabah sol gözüm ağrıyordu biraz acaba ölçümde bu etki etmiş olabilir mi sizin teste 20/30 iki gözle görüyorum solla 20/40 net değil sağla daha iyi ama 1,75 bence fazla gibi geldi yaşım 23 ilerler mi acaba daha fazla ve 1,75 yanlış tanı olma durumu var mı sizce
haklısın sağ sol arasında bu kadar fark pek mantıklı değil..
test mesafesini harf yüksekliğine göre tam olarak hesaplayıp gözlüksüz bir daha kontrol edelim..

yıldırım1903
15-08-2012, 02:25 PM
hocam yeniden yaptım testi sol göz reçeteye göre 1,75 olan 20/50 sağ göz 20/40 ama ikiside net değil, iki gözle 20/30 görüyorum. gözlükle 0,50-0,50 olan eski gözlük 20/20 iki gözle rahat sol 20/30 rahat sağ 20/25 rahat
Hocam sizin fikirleriniz önemli benim için ne yapayım?? bu iki göz arasında bir fark var ben farkındayım ama bu kadar değil bana göre doktor kontrolde sol göze 5 cam denedi son üçüyle gördüm ama en son verdiğiyle çok net ve parlak dedim sonra bir şey söylemeden yazdı reçeteyi gerçek numarasından yüksek bir numarayla daha iyi görür mü bilmiyorum ve iki göz arasında bu fark bir soruna neden olur mu acaba bazen tabiriyle gıcık şeklinde bir rahatsızlık veriyor sol göz normal bir durum mudur ??

hokucu
15-08-2012, 03:20 PM
hocam öncelikle böyle bir site açıp bizlerle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim..Allah razı olsun sizden..bende bilgisayar başında 10 saatten fazla süre geçiren kişilerden biriyim ne yazııki..daha önce hobi olarak,şimdi de çalıştığım işte bilgisayar kullanmak durumundayım ve günde 8 saaten fazla bilgisayar başında oturuyorum..
Hocam benim gözlük reçete değerlerim:

Sağ : SPH = -1.25 CYL = -1.75 40 derece
Sol : SPH = -1.50 CYL = -1.00 150 derece

aslında tedavi olduğum doktor astigmatın 2 dereceye miyopunda 1.75'e kadar çıkmış olduğunu,ancak gözlük değerlerini 0.25 düşük yazdığını ve 1 yıl sonra tekrar kontrole gelmem gerektiğini söyledi..ancak bunun yanısıra gözümdeki bozukluğun bayağı ileri boyutta olduğunu söyledi..daha önce hiç göz doktoruna gitmediğim için gözümdeki bozukluğun ne kadar sürede bu hale geldiğini bilmiyorum..
gözlüğümü geçen gün aldım ve iki gündür gözlük kullanıyorum..hocam ben 32 yaşında bir erkeğim..bu değerler benim yaşım için yüksek mi.bu bozukluk ilerleyip hiç görmemeye kadar gidebilir mi.işin aslı hocam göz muayenesine gittiğim cumartesi gününden beri kafam buna takılmış vaziyette ve moralim sıfır..

Mücahit Erman Emre
16-08-2012, 01:36 PM
hocam yeniden yaptım testi sol göz reçeteye göre 1,75 olan 20/50 sağ göz 20/40 ama ikiside net değil, iki gözle 20/30 görüyorum. gözlükle 0,50-0,50 olan eski gözlük 20/20 iki gözle rahat sol 20/30 rahat sağ 20/25 rahat
Hocam sizin fikirleriniz önemli benim için ne yapayım?? bu iki göz arasında bir fark var ben farkındayım ama bu kadar değil bana göre doktor kontrolde sol göze 5 cam denedi son üçüyle gördüm ama en son verdiğiyle çok net ve parlak dedim sonra bir şey söylemeden yazdı reçeteyi gerçek numarasından yüksek bir numarayla daha iyi görür mü bilmiyorum ve iki göz arasında bu fark bir soruna neden olur mu acaba bazen tabiriyle gıcık şeklinde bir rahatsızlık veriyor sol göz normal bir durum mudur ??
aynen dediğn gibi iki göz arasında bir fark var ama bu kadar değil
göz kontrolüne neden gitmiştik bulanıklık olduğu için mi?

Mücahit Erman Emre
16-08-2012, 01:38 PM
hocam öncelikle böyle bir site açıp bizlerle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim..Allah razı olsun sizden..bende bilgisayar başında 10 saatten fazla süre geçiren kişilerden biriyim ne yazııki..daha önce hobi olarak,şimdi de çalıştığım işte bilgisayar kullanmak durumundayım ve günde 8 saaten fazla bilgisayar başında oturuyorum..
Hocam benim gözlük reçete değerlerim:

Sağ : SPH = -1.25 CYL = -1.75 40 derece
Sol : SPH = -1.50 CYL = -1.00 150 derece

aslında tedavi olduğum doktor astigmatın 2 dereceye miyopunda 1.75'e kadar çıkmış olduğunu,ancak gözlük değerlerini 0.25 düşük yazdığını ve 1 yıl sonra tekrar kontrole gelmem gerektiğini söyledi..ancak bunun yanısıra gözümdeki bozukluğun bayağı ileri boyutta olduğunu söyledi..daha önce hiç göz doktoruna gitmediğim için gözümdeki bozukluğun ne kadar sürede bu hale geldiğini bilmiyorum..
gözlüğümü geçen gün aldım ve iki gündür gözlük kullanıyorum..hocam ben 32 yaşında bir erkeğim..bu değerler benim yaşım için yüksek mi.bu bozukluk ilerleyip hiç görmemeye kadar gidebilir mi.işin aslı hocam göz muayenesine gittiğim cumartesi gününden beri kafam buna takılmış vaziyette ve moralim sıfır..
orta derecede göz bozukluğu var
GÖZLÜKSÜZ http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

yıldırım1903
16-08-2012, 02:49 PM
aynen dediğn gibi iki göz arasında bir fark var ama bu kadar değil
göz kontrolüne neden gitmiştik bulanıklık olduğu için mi?

hocam tekrar doktora gittim dediğiniz gibi çıktı
sol 1,50 miyop 0,25astigmat
sağ 1,25 miyop 0,50 astigmat
bana bu reçete doğru gibi geldi ama göz ölçümlerine olan güvenimi kaybettim 2 gün arayla bir göz 0,50 artıyor diğeri 0,25 düşüyor :D bu yeni gözlüğüde almayacağım çünkü eski olan gözlüğü yaklaşık 4 yıl önce almıştım son 6-7 aydır kullanıyorum ve 7 ay önce alt yazıları okuyabiliyorken tv de artık okuyamıyorum gözlüksüz, bence herşey insanın kendisinde bitiyor pek bilimsel değil belki ama göz dereceleri düşüp artabiliyorsa bence hemen yapay şeylere bağlanmamak lazım bu dereceleri de düşüreceğim İnş. düşürünce bur da yazarım :D

sizede çok teşekkür ediyorum googlede arayınca göz ile ilgili birşey hemen sizin adınız çıkıyor insanlara yol gösteriyorsunuz çok güzel bir şey yaptığınız

son bir soru daha sorayım içimde kalmasın yaklaşık 4 yıl içinde bu dercelere gelmesi normal bir durum mu ?? yaşım şimdi 23 gözdeki sorunda doktora gitmeden 1 yıl önce başlamıştı sanırım 18-23 yaşları arası 0,50 den 1,50 ve 1,25 normal midir ?? şimdiden çok teşekkürler başarılar..

Mücahit Erman Emre
17-08-2012, 09:38 AM
hocam tekrar doktora gittim dediğiniz gibi çıktı
sol 1,50 miyop 0,25astigmat
sağ 1,25 miyop 0,50 astigmat
bana bu reçete doğru gibi geldi ama göz ölçümlerine olan güvenimi kaybettim 2 gün arayla bir göz 0,50 artıyor diğeri 0,25 düşüyor :D bu yeni gözlüğüde almayacağım çünkü eski olan gözlüğü yaklaşık 4 yıl önce almıştım son 6-7 aydır kullanıyorum ve 7 ay önce alt yazıları okuyabiliyorken tv de artık okuyamıyorum gözlüksüz, bence herşey insanın kendisinde bitiyor pek bilimsel değil belki ama göz dereceleri düşüp artabiliyorsa bence hemen yapay şeylere bağlanmamak lazım bu dereceleri de düşüreceğim İnş. düşürünce bur da yazarım :D

sizede çok teşekkür ediyorum googlede arayınca göz ile ilgili birşey hemen sizin adınız çıkıyor insanlara yol gösteriyorsunuz çok güzel bir şey yaptığınız

son bir soru daha sorayım içimde kalmasın yaklaşık 4 yıl içinde bu dercelere gelmesi normal bir durum mu ?? yaşım şimdi 23 gözdeki sorunda doktora gitmeden 1 yıl önce başlamıştı sanırım 18-23 yaşları arası 0,50 den 1,50 ve 1,25 normal midir ?? şimdiden çok teşekkürler başarılar..
miyop 22-24 yaşına kadar normal olarak artış gösterir
bunun yanında çok fazla bilgisayarla uğraşıyorsan + ailede miyop varsa tamamen normal

mst
10-04-2013, 01:32 PM
Hocam benim göz ölçümünde sağ -0.75 sol -0,25 idi sol astigmat ise150 derece idi. Doktor. Gözüme bir gözlük çerçevesi taktı ve projeksiyondan yansıyan harflerle test etti sol 0.50 gibi küçük astigmat dedi görme dercelerinde bir sıkıntı yok dedi göz ölçüm sonucu önemli değil dedi ve istersen 0.50 sol astigmatgözlük yazayım dedi bense istemedim bu derece bir bozukluk polis akademisi veya hava harp mülakatı için engel olur mu

Mücahit Erman Emre
11-04-2013, 08:33 AM
Hocam benim göz ölçümünde sağ -0.75 sol -0,25 idi sol astigmat ise150 derece idi. Doktor. Gözüme bir gözlük çerçevesi taktı ve projeksiyondan yansıyan harflerle test etti sol 0.50 gibi küçük astigmat dedi görme dercelerinde bir sıkıntı yok dedi göz ölçüm sonucu önemli değil dedi ve istersen 0.50 sol astigmatgözlük yazayım dedi bense istemedim bu derece bir bozukluk polis akademisi veya hava harp mülakatı için engel olur mu

BİLDİĞİM KADARIYLA polis akademisi veya hava harp mülakatı için 0,25 bile engel olabilir

mst
11-04-2013, 02:21 PM
B&#221;LD&#221;&#208;&#221;M KADARIYLA polis akademisi veya hava harp mülakat&#253; için 0,25 bile engel olabilir

Hocam bana ,muayene oldu&#240;um doktor göz ölçümünün önemi yok dedi vegözüme çerçeve taktı cam değiştirerek test yapt&#253; derece olarak bir sorun yok dedi sadece solda 0,50 astigmat var dedi böyle bir durum mümkün müdür?istersen gözlük yazay&#253;m dedi sadece astigmat için ve sadece sol göz için gözlük yaz&#253;l&#253;r m&#253;

Mücahit Erman Emre
12-04-2013, 09:18 AM
Hocam bana ,muayene oldu&#240;um doktor göz ölçümünün önemi yok dedi vegözüme çerçeve taktı cam değiştirerek test yapt&#253; derece olarak bir sorun yok dedi sadece solda 0,50 astigmat var dedi böyle bir durum mümkün müdür?istersen gözlük yazay&#253;m dedi sadece astigmat için ve sadece sol göz için gözlük yaz&#253;l&#253;r m&#253;
EVET DOKTOR arkadaşımız doğru söylüyor göz ölçümü kesin sonuç değil
önemli olan görme oranı ve göz testi sonucu
anlatıklarına göre 0,25-0,50 arasıastigmat var...
...ve 0,25-0,50 arası astigmat gğnlük hayatta sorun olmaz
....fakat polis akademisi veya hava harp mülakatı için 0,25 bile engel olabilir

moontellaa
13-04-2013, 02:41 AM
merhaba hocam bugün dünya göz hastanesine gittim ve doktor bana şu numaraları verdi

sağ +7.00 astigmat -1.75
sol +6.50 astigmat -3.00

doktor bana sağ gözümün biraz daha iyi gördüğünü söyledi ancak ben sol gözümün biraz daha iyi gördüğünü farkediyorum.bu numaraları alıp almamakta kararsız kaldım güvenemiyorum ve size danışmak istedim.

moontellaa
13-04-2013, 02:52 AM
pardon hocam bir önceki mesajdaki numaraları yanlış yazmışım numaraları yanlış yazmışım, doktoroun verdiği numaraları şunlar

sol +7.00 astigmat -3.00
sağ +6.50 astigmat -1.75

doktor bana sağ gözümün biraz daha iyi gördüğünü söyledi ancak ben sol gözümün biraz daha iyi gördüğünü farkediyorum.bu numaraları alıp almamakta kararsız kaldım güvenemiyorum ve size danışmak istedim.

Mücahit Erman Emre
13-04-2013, 09:13 AM
pardon hocam bir önceki mesajdaki numaraları yanlış yazmışım numaraları yanlış yazmışım, doktoroun verdiği numaraları şunlar

sol +7.00 astigmat -3.00
sağ +6.50 astigmat -1.75

GÖZLÜKSÜZ görme farklı bir durum..
gözlüksüz SOL daha iyi olabilir fakat gözlükle SAĞ daha iyi olur diye tahmin ediyorum

moontellaa
13-04-2013, 04:14 PM
hem gözlüklü hem de gözlüksüz sol birz daha iyi göröyü..

Mücahit Erman Emre
14-04-2013, 09:15 AM
hem gözlüklü hem de gözlüksüz sol birz daha iyi göröyü..

o zaman haklıyız...eski yeni numaralar arasında çok fark var mı?

moontellaa
15-04-2013, 01:54 AM
eski ve teni numaralar arasında baya fark var

eski.. sol +4.50 astigmat -2.50
sağ +6.00 astigmat -1.75

Yeni sol +7.00 astigmat -3.00
sağ +6.50 astigmat -1.75

Mücahit Erman Emre
15-04-2013, 10:28 AM
eski ve teni numaralar arasında baya fark var

eski.. sol +4.50 astigmat -2.50
sağ +6.00 astigmat -1.75

Yeni sol +7.00 astigmat -3.00
sağ +6.50 astigmat -1.75
haklısn sağ hemen hemen aynı solda 2,50 derece fark var
eski gözlükle ne kadar görüyoruz...yeterli mi?
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

moontellaa
16-04-2013, 01:06 AM
benim gerek gözlüklü gerekse gözlüksüz iyi değil hocam, yani gözlükle sadece biraz daha iyi görüyorum. sitenizdeki göz testini daha önce yapmıştım ve her gözlerimi tek tek kapatıgımda her ikiside ancak 70/20 ye kadar okumuştu.

moontellaa
16-04-2013, 01:26 AM
benim gerek gözlüklü gerekse gözlüksüz görüşüm iyi değil hocam, yani gözlükle sadece biraz daha iyi görüyorum. sitenizdeki göz testini daha önce yapmıştım ve her gözlerimi tek tek kapatıgımda her ikiside 3 metreden ancak 20/70 kadar okumuştum

maraz-58
03-06-2013, 12:18 PM
hocam ben hava harp okuluna gireceğim. bugün gözümü ölçtürdüm. değerler şöyle
RİGHT LEFT
SPH -0.75 -0.75
CYL -0.50 -0.50
AX 10 178
D: 66 mm
VD 0.0
SİZCE NASIL? YAŞIM 18. İLERLEME OLURMU TAVSİYELERİNİZ NELER? BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONUYLA UĞRAŞIYORUM. BİRDE SORUM OLACAK HD EKRANLAR GÖZÜ BOZARMI? MESELA BENİM TELEFONUMUN EKRANI VE BİLGİSAYARIMIN EKRANI HD? GÖZLÜK KULLANMAM GEREKİRMİ?

Mücahit Erman Emre
04-06-2013, 08:48 AM
hocam ben hava harp okuluna gireceğim. bugün gözümü ölçtürdüm. değerler şöyle
RİGHT LEFT
SPH -0.75 -0.75
CYL -0.50 -0.50
AX 10 178
D: 66 mm
VD 0.0
SİZCE NASIL? YAŞIM 18. İLERLEME OLURMU TAVSİYELERİNİZ NELER? BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONUYLA UĞRAŞIYORUM. BİRDE SORUM OLACAK HD EKRANLAR GÖZÜ BOZARMI? MESELA BENİM TELEFONUMUN EKRANI VE BİLGİSAYARIMIN EKRANI HD? GÖZLÜK KULLANMAM GEREKİRMİ?
sadece göz ölçümü mü yapıldı?
görme testi yapıldı değil mi?

maraz-58
05-06-2013, 07:07 PM
ben muayeneye gittim. bir makineye baktım. makinede bir ev vardı. bulanıklaştı netleşti. oradaki değerler bunlar. sonra doktor bana harfleri okuttu hepsini okudum. gözlük tavsiye etmedi ama bu değerler artarmı? bilgisayar ve cep telefonuyla çok uğraşıyorum.

diskopat
29-07-2013, 05:50 PM
reçetemde aks yazan kısımda alfa/4 yazmakta. Bu 45 dereceyi mi demeye çalışmış?

Mücahit Erman Emre
31-07-2013, 08:35 AM
ben muayeneye gittim. bir makineye baktım. makinede bir ev vardı. bulanıklaştı netleşti. oradaki değerler bunlar. sonra doktor bana harfleri okuttu hepsini okudum. gözlük tavsiye etmedi ama bu değerler artarmı? bilgisayar ve cep telefonuyla çok uğraşıyorum.
bilgisayar ve cep telefonu gibi YAKIN İŞLER numarayı artırabilir

Mücahit Erman Emre
31-07-2013, 08:35 AM
reçetemde aks yazan kısımda alfa/4 yazmakta. Bu 45 dereceyi mi demeye çalışmış?
alfa/4 nedir anlamadım fakat 45 derece OLAMAZ

profmillerson
01-08-2013, 10:11 AM
Merhaba bugün gittiğim doktor bana lens reçetesi yazmadı, lens hakkında bi kaç soru sordum git kendin al sen daha fazla biliyorsun dedi. Elime sadece gözlük reçetesi verdi.

Reçete:
SAĞ; Sferik: -2.50, Slendrik: -0.75, Aks: 161
SOL; Sferik: -3.00, Slendrik: -0.75, Aks: 180
P.D: Organik
Ben bu reçeteyle lens alabilir miyim? Ve ya en yakın değerler nedir? Okuyabilecek bir doktor var mı? Şimdiden teşekkürler...

Mücahit Erman Emre
02-08-2013, 08:36 AM
Merhaba bugün gittiğim doktor bana lens reçetesi yazmadı, lens hakkında bi kaç soru sordum git kendin al sen daha fazla biliyorsun dedi. Elime sadece gözlük reçetesi verdi.

Reçete:
SAĞ; Sferik: -2.50, Slendrik: -0.75, Aks: 161
SOL; Sferik: -3.00, Slendrik: -0.75, Aks: 180
P.D: Organik
Ben bu reçeteyle lens alabilir miyim? Ve ya en yakın değerler nedir? Okuyabilecek bir doktor var mı? Şimdiden teşekkürler...
numaralar aynı olacak ..fakat lens almak için bc değerini de bilmek lazım

daggersspooky
12-08-2013, 12:47 PM
Hocam merhaba Benim olculer soyle
RIGHT: SPH +0.25 CYL +0.25 AX 92
LEFT : SPH +0.25 CYL +0.25 AX 67
PD: 61 MM

Sorun olusturur mu ? Tesekkurler

aresugur29
13-08-2013, 02:42 PM
Merhaba Emre bey izninizle bende size danışmak istiyorum bu gün sol gözümde astiğmat şüphesi ile doktora gittim ayrıca askerlik öncesi göz dururmumu öğrenmek istedim daha önce sol gözüm bir darbe almıştı bundan dolayıdırki güneşli günlerde sol gözümü istem dışı kapatıyorum ve sadece sol gözümle baktımda bulanık görüyorum her iki gözümle baktımda pek sorun olmuyor doktorun bu gün bende testler yaptı sol göze hiç bir mercek olduramadı bütün merceklerde bulanık gördüm ancak sağ göz hafif dereceli bir mercekle gördü ve doktor bunun üzerine oldukça büyük görme kaybının olabileceğini söyledi acaba askeri muayne sonucunda aynı ölçümler çıkarsa muaf olma gibi bir durumum olurmu cihazlardan alınan ölçümler şunlar

sağ

SPH CYL AX
0.00 +0.25 83
+ 0.25 -0.25 170
+ 0.25 -0.50 178
+ 0.25 -0.25 171

sol

SPH CYL AX
0.00 -0.25 11
0.00 -0.50 29
0.00 -0.25 20
0.00 -0.25 20

verilen gözlük reçetesi ( dami gözlük )

sağ
silindirik cam = - 0.25
AKS = 170

sol
silindirik cam = - 0.25
AKS = 20

Mücahit Erman Emre
15-08-2013, 03:46 PM
Merhaba Emre bey izninizle bende size danışmak istiyorum bu gün sol gözümde astiğmat şüphesi ile doktora gittim ayrıca askerlik öncesi göz dururmumu öğrenmek istedim daha önce sol gözüm bir darbe almıştı bundan dolayıdırki güneşli günlerde sol gözümü istem dışı kapatıyorum ve sadece sol gözümle baktımda bulanık görüyorum her iki gözümle baktımda pek sorun olmuyor doktorun bu gün bende testler yaptı sol göze hiç bir mercek olduramadı bütün merceklerde bulanık gördüm ancak sağ göz hafif dereceli bir mercekle gördü ve doktor bunun üzerine oldukça büyük görme kaybının olabileceğini söyledi acaba askeri muayne sonucunda aynı ölçümler çıkarsa muaf olma gibi bir durumum olurmu cihazlardan alınan ölçümler şunlar

sağ

SPH CYL AX
0.00 +0.25 83
+ 0.25 -0.25 170
+ 0.25 -0.50 178
+ 0.25 -0.25 171

sol

SPH CYL AX
0.00 -0.25 11
0.00 -0.50 29
0.00 -0.25 20
0.00 -0.25 20

verilen gözlük reçetesi ( dami gözlük )

sağ
silindirik cam = - 0.25
AKS = 170

sol
silindirik cam = - 0.25
AKS = 20
bu dereceler askerliğe elverişli

diskopat
29-08-2013, 08:58 PM
alfa/4 nedir anlamadım fakat 45 derece OLAMAZ

Reçetem bu hocam.
http://i41.tinypic.com/ac3lnl.jpg

Mücahit Erman Emre
30-08-2013, 09:19 AM
Reçetem bu hocam.
http://i41.tinypic.com/ac3lnl.jpg
tamam şimdi netleşti..solda 0,50 astigmat var ve aks 14 derece

serkanca42
05-09-2013, 12:32 AM
Merhaba ben de ilk defa internetten lens siparişi vereceğim.Gözlük reçetem var.Lens muayenesi oldum.Miyop astigmat.bc değerim 8.3 ama doktorum 8.6 da olabilir dedi. sipariş veririken cyl değeri nedir.lens reçetemde yazmıyor.sadece bc ve pwr dereceleri yazıyor.gözlük reçetemde ise sağ ve sol için aks 180. sağ sferik cam -0.75 ; sol sferik cam -1.25 .Her iki göz içinde silindirik cam 0.50. Şimdi cyl değeri kaç oluyor acaba.teşekürler.

Mücahit Erman Emre
05-09-2013, 08:57 AM
Merhaba ben de ilk defa internetten lens siparişi vereceğim.Gözlük reçetem var.Lens muayenesi oldum.Miyop astigmat.bc değerim 8.3 ama doktorum 8.6 da olabilir dedi. sipariş veririken cyl değeri nedir.lens reçetemde yazmıyor.sadece bc ve pwr dereceleri yazıyor.gözlük reçetemde ise sağ ve sol için aks 180. sağ sferik cam -0.75 ; sol sferik cam -1.25 .Her iki göz içinde silindirik cam 0.50. Şimdi cyl değeri kaç oluyor acaba.teşekürler.
cyl 0,75 den başlar..0,50 için düz sferik % 90 yeterli olur
bu durumda sferik 0,75/1,25 denemek lazım..düz sferik % 90 yeterli olur yeterli olmazsa 0,25 artıracağız

serkanca42
05-09-2013, 11:12 PM
lens konusunda fazla bilgim yok.Düz siferik lens dediğiniz normal astigmat olmayan lensler değilmi?Bu lensleri almak için sadece çap , bc ve pwr bilgileri yeterli herhalde.Benim çap değerim kaç?13,80 ve 14,00 değerlei var hangisi?Eğer bu lenslerle sorun yaşarsam astigmatlı ve cyl 0,75 olan lensleri denemem gerekiyor.

Mücahit Erman Emre
06-09-2013, 08:35 AM
lens konusunda fazla bilgim yok.Düz siferik lens dediğiniz normal astigmat olmayan lensler değilmi?Bu lensleri almak için sadece çap , bc ve pwr bilgileri yeterli herhalde.Benim çap değerim kaç?13,80 ve 14,00 değerlei var hangisi?Eğer bu lenslerle sorun yaşarsam astigmatlı ve cyl 0,75 olan lensleri denemem gerekiyor.

Düz siferik lens = normal astigmat olmayan lensler
bc ve pwr doğru olsun..diğeri 13,8 veya 14 olabilir

serkanca42
08-09-2013, 12:00 AM
İlginiz için ve cevaplarınız için çok teşekür ederim.İyi çalışmalar.

ykilic
13-09-2013, 02:28 PM
sa hocam
rıght: sph: -1.00 , cyl: -0.50 , Ax:107
left: sph: -1.00 , cyl: -0.75 , Ax:64
PD :61 mm

degerler bunlar hocam sadece makına olcumu bu doktorla konusamadım ısım cıktıgı ıcın pomem ıcın degerler onemlı benım ıcın 2 sene once olcturdugumde ıkısıde 1 dereceydı aceba azalmamı olmus yoksa makınada yanılmamı var eger varsa cok yuksek bı yanılma degılıdr umarım hocam

OP - STANDART -mmHg
RIGHT:11.4 LEFT:10.7 DIGER SONUCLARDA BUNLAR HOCAM HC BISEY ANLAMADIM SIMDIDEN TESEKKURLER...

Hocam göz testinide yaptım gözlüksüz sag göz 20/25 sol göz 20/30 ama bıraz yanlıslı oluyo gözlüklerle hepsını okuyorum gözlüklerim 1er derece ama pomem ıcın bı sıkıntı yaparmı bana

Mücahit Erman Emre
14-09-2013, 09:02 AM
sa hocam
rıght: sph: -1.00 , cyl: -0.50 , Ax:107
left: sph: -1.00 , cyl: -0.75 , Ax:64
PD :61 mm

degerler bunlar hocam sadece makına olcumu bu doktorla konusamadım ısım cıktıgı ıcın pomem ıcın degerler onemlı benım ıcın 2 sene once olcturdugumde ıkısıde 1 dereceydı aceba azalmamı olmus yoksa makınada yanılmamı var eger varsa cok yuksek bı yanılma degılıdr umarım hocam

OP - STANDART -mmHg
RIGHT:11.4 LEFT:10.7 DIGER SONUCLARDA BUNLAR HOCAM HC BISEY ANLAMADIM SIMDIDEN TESEKKURLER...

Hocam göz testinide yaptım gözlüksüz sag göz 20/25 sol göz 20/30 ama bıraz yanlıslı oluyo gözlüklerle hepsını okuyorum gözlüklerim 1er derece ama pomem ıcın bı sıkıntı yaparmı bana
bu değerler pomem için sorun olmaz

ykilic
14-09-2013, 11:24 AM
bu değerler pomem için sorun olmaz

hocam sımdı benım gozlerım 0.50ye 0.75 mı bu sadece makınada olcum doktora muayene olmadım eger makınada bı yanılma olduysa bu en fazla ne kadarlık bı yanılma olabılır 2derecelık bı mıyopu 0.75 gosterırmı.

Mücahit Erman Emre
16-09-2013, 09:34 AM
hocam sımdı benım gozlerım 0.50ye 0.75 mı bu sadece makınada olcum doktora muayene olmadım eger makınada bı yanılma olduysa bu en fazla ne kadarlık bı yanılma olabılır 2derecelık bı mıyopu 0.75 gosterırmı.
makinalar genelde daha YÜKSEK gösterir
sağ toplam 1,5 ve sol 1,75 çıkmış

ykilic
16-09-2013, 10:16 AM
1.5mu yoksa 0.5 mı hocam o zaman ben sınırdayım pomem ıcın.

Mücahit Erman Emre
17-09-2013, 08:19 AM
1.5mu yoksa 0.5 mı hocam o zaman ben sınırdayım pomem ıcın.
aynen...sağ toplam 1,5 ve sol 1,75 çıkmış

ykilic
17-09-2013, 11:39 AM
hocam o zaman ben 2 ay boyunca bılgısayardan uzak durayım bıde gozlugu sadece aksamları tvye bakarken kullanıyorum 2 ay boyunca hıc mı takmayım yoksa sureklı mı takayım ne dersınız

Mücahit Erman Emre
18-09-2013, 08:27 AM
hocam o zaman ben 2 ay boyunca bılgısayardan uzak durayım bıde gozlugu sadece aksamları tvye bakarken kullanıyorum 2 ay boyunca hıc mı takmayım yoksa sureklı mı takayım ne dersınız
gözlük sürekli + ekran başında çok kalmayacağız

peligom68
20-09-2013, 10:38 AM
merhabalar hocam
gözümde astigmat olduğu söylendi ne derecede astigmat var gözlüğe gerek var mı ? astigmat ilerler mi ?
bunlar göz ölçüm sonucu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
<r> s C A
<+0.00 - 0.75 - 172>
<L>
<- 0.25 - 0.75 - 14 >
PD 64

Mücahit Erman Emre
21-09-2013, 08:51 AM
merhabalar hocam
gözümde astigmat olduğu söylendi ne derecede astigmat var gözlüğe gerek var mı ? astigmat ilerler mi ?
bunlar göz ölçüm sonucu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
<r> s C A
<+0.00 - 0.75 - 172>
<L>
<- 0.25 - 0.75 - 14 >
PD 64

görme oranını bilmek lazım..göz testi yapacağız
http://www.medidora.com/board/showthread.php?1438-ONLINE-G%D6Z-TEST%DD-YAP-G%D6RME-TEST%DD-g%F6z-derecesi-astigmat-g%F6z-bozuklu%F0u-tablosu

peligom68
21-09-2013, 10:40 AM
hacam merhabalar testi yatım sağ gözle 20/40 a kadar sol gözle ise 20/30 a kadar okuyabiliyorum geri kalanını seçemiyorum harfler bulanıklaşıyor

Mücahit Erman Emre
22-09-2013, 08:15 AM
hacam merhabalar testi yatım sağ gözle 20/40 a kadar sol gözle ise 20/30 a kadar okuyabiliyorum geri kalanını seçemiyorum harfler bulanıklaşıyor
gözlük uzakta kesin gerekir..okurken yakında daha az lazım olur
miyop astigmatımız var..ilerleme durumu bünyeye göre değişir

glnr
02-10-2013, 01:27 PM
hocam merhaba göz ölçümü yaptırdım fakat doktora danışmadım değerlerim
right left
SPH CYL AX SPH CYL AX
-1,25 -0,25 167 -0,75 -0,75 155#
-1,50 -0,25 171 -0,50 -0,75 177#
-1,00 -0,50 180 -1,00 -0,25 78#
-1,25 -0,25 169 -0,75 -0,75 155

herhangi bir sorun var mıdır hocam ? teşekkürler

Mücahit Erman Emre
03-10-2013, 08:36 AM
hocam merhaba göz ölçümü yaptırdım fakat doktora danışmadım değerlerim
right left
SPH CYL AX SPH CYL AX
-1,25 -0,25 167 -0,75 -0,75 155#
-1,50 -0,25 171 -0,50 -0,75 177#
-1,00 -0,50 180 -1,00 -0,25 78#
-1,25 -0,25 169 -0,75 -0,75 155

herhangi bir sorun var mıdır hocam ? teşekkürler

http://www.medidora.com/board/showthread.php?1438-ONLINE-G%D6Z-TEST%DD-YAP-G%D6RME-TEST%DD-g%F6z-derecesi-astigmat-g%F6z-bozuklu%F0u-tablosu

glnr
06-10-2013, 11:09 PM
hocam testi yaptım sol göz 20/30dan sonrası bulanıklasıyor ama secebiliyorum biraz gozlerımı kısınca sağ gözde daha hafif bulanıklık var

Mücahit Erman Emre
07-10-2013, 08:59 AM
hocam testi yaptım sol göz 20/30dan sonrası bulanıklasıyor ama secebiliyorum biraz gozlerımı kısınca sağ gözde daha hafif bulanıklık var
gözlük gerekir gibi duruyor
iki göz açıkken ne kadar görüyoruz..iş güç nedir?

aestetich
07-10-2013, 11:29 AM
Merhabalar,

Çalıştığım şirkete göz muayenesi için geldiler. Ve gözlerimi çok ihmal ettiğimi söylediler. Bir gözüm 3,75 diğer 4,75 miş.

Makinadan çıkan sonuç aynen şu şekilde ;

SAG -0,50 (-3,75 20')
SOL -0,75 (-4,75 169')

Şirkette kime söylediysem sen körmüşsün haberin yokmuş dediler. Fakat hayatımda hiç gözlük kullanmadım ve çok rahat görüyorum. Bunun üzerine test yapanın yanına tekrar indim fakat aldığım cevap makina yanılmaz oldu.

sizce bu normalmidir ?

Mücahit Erman Emre
08-10-2013, 08:40 AM
Merhabalar,

Çalıştığım şirkete göz muayenesi için geldiler. Ve gözlerimi çok ihmal ettiğimi söylediler. Bir gözüm 3,75 diğer 4,75 miş.

Makinadan çıkan sonuç aynen şu şekilde ;

SAG -0,50 (-3,75 20')
SOL -0,75 (-4,75 169')

Şirkette kime söylediysem sen körmüşsün haberin yokmuş dediler. Fakat hayatımda hiç gözlük kullanmadım ve çok rahat görüyorum. Bunun üzerine test yapanın yanına tekrar indim fakat aldığım cevap makina yanılmaz oldu.

sizce bu normalmidir ?
hata payı hiç bir insan ve insan kaynaklı sistem için 0 olmaz
makina yanılabilir fakat bu kadar yanılmaz..
fakat...çözüm kolay

aestetich
10-10-2013, 11:10 AM
hata payı hiç bir insan ve insan kaynaklı sistem için 0 olmaz
makina yanılabilir fakat bu kadar yanılmaz..
fakat...çözüm kolay

Teşekkürler Hocam. 20/20 seviyesini okuyabiliyorum.

Bu arada Dün numune hastahanesine gittim. Değerler yine bahsettiğime çok yakın çıktı sol 4,50 sağ 3,50 . Miyop astigmat dedi. tüm testleri uyguladı gözüme.

Gösterdiği harfleri rahat okudum. Sonra gözlük için sürekli çerçeve değiştirdi fakat çerçecelerle daha kötü oldu.

Sonunda da 1000-2000 hastada yaşanan bir durum dedi. Genç olduğun için (yaşım 29 ) algıda zorluk çekmiyorsun ve gözün direniyor gibi bir şey dedi. Okuyabildiğine görede gözlüğe gerek yok dedi.

Böyle bir durum söz konusu olabilir mi acaba ?

glnr
10-10-2013, 06:48 PM
gözlük gerekir gibi duruyor
iki göz açıkken ne kadar görüyoruz..iş güç nedir?

iki göz açıkken soldaki bulanıklığı hissediyorum hocam öğrenciyim

Mücahit Erman Emre
11-10-2013, 09:13 AM
iki göz açıkken soldaki bulanıklığı hissediyorum hocam öğrenciyim
en azından okulda gözlük gerekir diye düşünüyorum

Mücahit Erman Emre
11-10-2013, 09:15 AM
Teşekkürler Hocam. 20/20 seviyesini okuyabiliyorum.

Bu arada Dün numune hastahanesine gittim. Değerler yine bahsettiğime çok yakın çıktı sol 4,50 sağ 3,50 . Miyop astigmat dedi. tüm testleri uyguladı gözüme.

Gösterdiği harfleri rahat okudum. Sonra gözlük için sürekli çerçeve değiştirdi fakat çerçecelerle daha kötü oldu.

Sonunda da 1000-2000 hastada yaşanan bir durum dedi. Genç olduğun için (yaşım 29 ) algıda zorluk çekmiyorsun ve gözün direniyor gibi bir şey dedi. Okuyabildiğine görede gözlüğe gerek yok dedi.

Böyle bir durum söz konusu olabilir mi acaba ?
bu durumda gözümüzde astigmat var fakat görüşü etkilemiyor diye düşünüyorum
olabilir bazen karşılaşıyoruz
ölçüm ne olursa olsun görme testi 20/20 = gözlük gerekmez

pembetay
11-11-2013, 08:40 PM
Hocam cok acıl yardımlarınızı rıca ederım.Oglum 4 yasında bugun yapılan olcumlere gore Sag sph +3.25 cyl 0.75 axıs 90 sol gozdede aynı degerler mevcut gozluk kullanmamızı ve 4 ay sonra tekrar kontrole gelmemızı soyledı doktor.Duzenlı gozluk kullanımında tedavı munkunmudur yoksa ılerlemeye devammı eder

Mücahit Erman Emre
12-11-2013, 08:28 PM
Hocam cok acıl yardımlarınızı rıca ederım.Oglum 4 yasında bugun yapılan olcumlere gore Sag sph +3.25 cyl 0.75 axıs 90 sol gozdede aynı degerler mevcut gozluk kullanmamızı ve 4 ay sonra tekrar kontrole gelmemızı soyledı doktor.Duzenlı gozluk kullanımında tedavı munkunmudur yoksa ılerlemeye devammı eder
gözlükle azalacaktır fakat emin olmak için damlalı sonucu bilmek lazım

pembetay
19-11-2013, 05:27 PM
bunlar damlalı ölçümler damlasız çok daha yüksek çıkmıştı ardından prof. dr. Emin Cumhur Şener beye götürdük ilaçlı ölçüm yapıldı gözlük verdi tembellik olduğu söylendi ancak herhangi bir kapama tedavisi verilmedi 4 ay sonra tekrar kontrole gidecegiz.Gözlerde kayma görünmüyor.Benim kaygım geç kalmış olmamız ve derecelerin zaman içerisinde dahada artması.Gözlük bir tedavi değil sadece iyi görmesini sağlıyor bunun bir tedavisi yokmu yani gerilemesini sağlayacak birşey

Mücahit Erman Emre
20-11-2013, 10:05 AM
bunlar damlalı ölçümler damlasız çok daha yüksek çıkmıştı ardından prof. dr. Emin Cumhur Şener beye götürdük ilaçlı ölçüm yapıldı gözlük verdi tembellik olduğu söylendi ancak herhangi bir kapama tedavisi verilmedi 4 ay sonra tekrar kontrole gidecegiz.Gözlerde kayma görünmüyor.Benim kaygım geç kalmış olmamız ve derecelerin zaman içerisinde dahada artması.Gözlük bir tedavi değil sadece iyi görmesini sağlıyor bunun bir tedavisi yokmu yani gerilemesini sağlayacak birşey
haklısınız...gözlük görmeyi sağlayacak
ve ilerleyip gerileme durumu çoğunlukla bünyeye bağlı bir durum fakat hipermetrop genelde azalıyor

m_ali
21-11-2013, 02:57 AM
merhabalar yaptığınız iş çok değerli öncelikle teşekkür ederim.
vd:0.00 cyl:mıx
<R> s c a
-1,00 -0,75 165
S.E. -1,50
<L> s c a
-0,50 -0,75 5
S.E. -1,00
PD:71

diye bir sonuç aldım bugün doktor astigmatımın olduğunu şikayetim yoksa sorun olmayacağını söyledi harflerden oluşan testi yaptı hepsini okudum sizin sayfanızdakilerde de sağ gözde 20/15 solda 20/10 a kadar sıkıntı yok sadece bazı harflerde bulanıklık var yukarıdaki sonuçlar için makinenin birinde resimlere baktıktan sonra püskürtülen bir sıvı dışında ilaç kullanılmadı. sadece kontrol amaçlı gitiştim bir şikayetim yok ama sorun olduğunu da bilmiyordum acaba endişelenmem gereken bir durum var mı?varsa ne gb bir yol izlemeliyim?

Mücahit Erman Emre
21-11-2013, 10:48 AM
merhabalar yaptığınız iş çok değerli öncelikle teşekkür ederim.
vd:0.00 cyl:mıx
<R> s c a
-1,00 -0,75 165
S.E. -1,50
<L> s c a
-0,50 -0,75 5
S.E. -1,00
PD:71

diye bir sonuç aldım bugün doktor astigmatımın olduğunu şikayetim yoksa sorun olmayacağını söyledi harflerden oluşan testi yaptı hepsini okudum sizin sayfanızdakilerde de sağ gözde 20/15 solda 20/10 a kadar sıkıntı yok sadece bazı harflerde bulanıklık var yukarıdaki sonuçlar için makinenin birinde resimlere baktıktan sonra püskürtülen bir sıvı dışında ilaç kullanılmadı. sadece kontrol amaçlı gitiştim bir şikayetim yok ama sorun olduğunu da bilmiyordum acaba endişelenmem gereken bir durum var mı?varsa ne gb bir yol izlemeliyim?
ASTİGMAT var fakat görme testi çok iyi
bu şekilde sorun olmaz..gözlüksüz devam...seneye kontrol

gokhanakkurt
25-11-2013, 05:41 PM
iyi günler hocam
bugün doktora gittim
Right = sph -1.00 cyl -2.00 ax 12
left = sph -0.25 cyl -1.00 ax 176
bu değerler normal mi ? bi bozukluk varsa söyler misiniz ?
doktor sadece sağ gözünde bozukluk var dedi başından savdı bişi anlamadım lütfen yardım edin ..

Mücahit Erman Emre
26-11-2013, 12:03 PM
iyi günler hocam
bugün doktora gittim
Right = sph -1.00 cyl -2.00 ax 12
left = sph -0.25 cyl -1.00 ax 176
bu değerler normal mi ? bi bozukluk varsa söyler misiniz ?
doktor sadece sağ gözünde bozukluk var dedi başından savdı bişi anlamadım lütfen yardım edin ..
MİYOP astigmat bozukluk var
gözlük gerekir diye düşünüyorum

ulku
26-11-2013, 04:14 PM
Hocam AVG ile S.E ne demek?

Mücahit Erman Emre
27-11-2013, 10:46 AM
Hocam AVG ile S.E ne demek?
avg = ingilize AVARAGE kısaltması,avaraj
SE = teknik bir terim,Spheric Equivalant

ulku
27-11-2013, 11:14 AM
avg = ingilize AVARAGE kısaltması,avaraj
SE = teknik bir terim,Spheric Equivalant

R- Sph Cyl Ax
-2.00 -0.50 169
-1.75 -0.75 169
-1.75 -0.75 168
--------------------------
AVG -1.75 -0.75 169
S.E -2.12

L -1.00 -1.00 179
-1.00 -1.00 178
-1.00 -1.00 178
-----------------
AVG -1.00 -1.00 178
S.E -1.50
En son ölçüm bunlar sonuç olarak hangisi oluyor AVG mi?

ektmn96
27-11-2013, 07:49 PM
Öncelikle merhaba hocam sağ göz sph -0.75 cyl -0.75 ax 105 sol göz sph -0.50 cyl -0.75 ax 60 şekilde hocam recetemde yazanlar.fakat birde görme derecesi gördüm forumunuzda aralarindaki fark nedir bu dereceler net bilgi vermez mi ? Pilotaj raporu icin bu numaralar sorun olur mu simdiden tesekurler.

Mücahit Erman Emre
28-11-2013, 12:20 PM
R- Sph Cyl Ax
-2.00 -0.50 169
-1.75 -0.75 169
-1.75 -0.75 168
--------------------------
AVG -1.75 -0.75 169
S.E -2.12

L -1.00 -1.00 179
-1.00 -1.00 178
-1.00 -1.00 178
-----------------
AVG -1.00 -1.00 178
S.E -1.50
En son ölçüm bunlar sonuç olarak hangisi oluyor AVG mi?
AVG daha doğru diye düşünelim fakat kesin sonuç için deneme camlarıyla bakılması lazım

Mücahit Erman Emre
28-11-2013, 12:22 PM
Öncelikle merhaba hocam sağ göz sph -0.75 cyl -0.75 ax 105 sol göz sph -0.50 cyl -0.75 ax 60 şekilde hocam recetemde yazanlar.fakat birde görme derecesi gördüm forumunuzda aralarindaki fark nedir bu dereceler net bilgi vermez mi ? Pilotaj raporu icin bu numaralar sorun olur mu simdiden tesekurler.
pilotaj raporu için bu numaralar sorun olmaz
görme derecesi = göz testi sonucu = harf okuma testi sonucu

src34
21-12-2013, 01:39 PM
Erman hocam mrb ben 27 yaşındayım 2 gün önce çevremdekilerin ısrarlarıyla göz doktoruna gittim ve bana gözlük önerdi önermekle kalmadı daha önce neden gözlük kullanmadın diye fırça attı ileri düzeyde astigmat olduğum söyledi ağrı yapıyormu dedi ama ben gözlerimde hiç ağrı hissetmedim ancak şunu söylemem gerek tv pc kitap bunlara bakareken gözlerim kısarak bakıyormuşum ben farkıda değilim birde askerlik dönminde askeri hastanede kontürolden geçmiştim ama sadece ben değil 300 kişilik bir grup normalde ben çıkarma tugayına görevendirilmiş bi askerdim muaynede burnumun üzerine çapraz şekilde bir karton koydu doktor ve bana ışıklı panoda 3 adet hafri okumamı istedi yanılmıyorsam hepsine hatalı cevap verdim ve iki cihazda kontürolden geçirdiler sonrada sen grupdan elendi dediler körmüyüm topalmıyım sağırmıyım hiç söylemediler açıkcaı bende hiç üzülmedim gazinoya verdiler birliğimde değişti branşımda tabi aradan geçti 5-6 yıl ve sonuç ortada hocam ben gözlük istemiyorum varsa tedavisi tedavi olmak istiyorum lazer falan ne artık ne olursa lütfen bana yardımcı olun akıl verin tafsiye edin piskolojim bozuldu 2 günde dünyadan soğudum abartıyormuyum bilmiyorum ama durum bu hocam... :(:(
BUNLAR ÖLÇÜM DEĞERLERİM
SAĞ GÖZ UZAK SPH-- AXE.5 CYL-300

SOL GÖZ UZAK SPH-- AXE.180 CYL-275

Mücahit Erman Emre
23-12-2013, 11:01 AM
Erman hocam mrb ben 27 yaşındayım 2 gün önce çevremdekilerin ısrarlarıyla göz doktoruna gittim ve bana gözlük önerdi önermekle kalmadı daha önce neden gözlük kullanmadın diye fırça attı ileri düzeyde astigmat olduğum söyledi ağrı yapıyormu dedi ama ben gözlerimde hiç ağrı hissetmedim ancak şunu söylemem gerek tv pc kitap bunlara bakareken gözlerim kısarak bakıyormuşum ben farkıda değilim birde askerlik dönminde askeri hastanede kontürolden geçmiştim ama sadece ben değil 300 kişilik bir grup normalde ben çıkarma tugayına görevendirilmiş bi askerdim muaynede burnumun üzerine çapraz şekilde bir karton koydu doktor ve bana ışıklı panoda 3 adet hafri okumamı istedi yanılmıyorsam hepsine hatalı cevap verdim ve iki cihazda kontürolden geçirdiler sonrada sen grupdan elendi dediler körmüyüm topalmıyım sağırmıyım hiç söylemediler açıkcaı bende hiç üzülmedim gazinoya verdiler birliğimde değişti branşımda tabi aradan geçti 5-6 yıl ve sonuç ortada hocam ben gözlük istemiyorum varsa tedavisi tedavi olmak istiyorum lazer falan ne artık ne olursa lütfen bana yardımcı olun akıl verin tafsiye edin piskolojim bozuldu 2 günde dünyadan soğudum abartıyormuyum bilmiyorum ama durum bu hocam... :(:(
BUNLAR ÖLÇÜM DEĞERLERİM
SAĞ GÖZ UZAK SPH-- AXE.5 CYL-300

SOL GÖZ UZAK SPH-- AXE.180 CYL-275
elimizde 3 seçenek var..gözlük veya lens veya lazer
bu dereceler için lens pek başarılı olmaz
lazer % 95 başarılı olur fakat gözümüz lazere uygun mu anlamak için için lazer testleri yaptıralım

maho15
18-02-2014, 01:42 PM
HOCAM MERHABA;
vitrum spher vitrum cytindir axix
Gözlük reçetem sağ: +3,25 +0,75 95
sol: +3,00 +1,75 72

GÖZ NUMARAM ACABA KAÇ DERECE VE LAZER OLABİLİRMİYİM?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Mücahit Erman Emre
19-02-2014, 03:08 PM
HOCAM MERHABA;
vitrum spher vitrum cytindir axix
Gözlük reçetem sağ: +3,25 +0,75 95
sol: +3,00 +1,75 72

GÖZ NUMARAM ACABA KAÇ DERECE VE LAZER OLABİLİRMİYİM?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
büyük ihtimalle lazer olur ancak kesin konuşmak için göz topografisi lazım

peligom68
20-02-2014, 11:33 PM
gözlük uzakta kesin gerekir..okurken yakında daha az lazım olur
miyop astigmatımız var..ilerleme durumu bünyeye göre değişir

merhabalar hocam daha öncede yazmıştım artık gözlük kullanmaya başladım ekim ayında uzağı net olarak göremiyorum sol miyop astigmat 1 numara sağda sadece astigmat var 0.75numara doktor bilgisayar ve tv ye bakarken kesinlikle takman gerekir dedi
benim sorum gözlük taktığım halde zaman zaman gözlerimde hafif agrı oluyor bu neden kaynaklanıyor birde göz numaram büyür mü büyümez mi bunu merak ediyorum kaç ayda bir yada kaç senede bir kontrole gitmem lazım sorularımı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Mücahit Erman Emre
21-02-2014, 10:03 AM
merhabalar hocam daha öncede yazmıştım artık gözlük kullanmaya başladım ekim ayında uzağı net olarak göremiyorum sol miyop astigmat 1 numara sağda sadece astigmat var 0.75numara doktor bilgisayar ve tv ye bakarken kesinlikle takman gerekir dedi
benim sorum gözlük taktığım halde zaman zaman gözlerimde hafif agrı oluyor bu neden kaynaklanıyor birde göz numaram büyür mü büyümez mi bunu merak ediyorum kaç ayda bir yada kaç senede bir kontrole gitmem lazım sorularımı cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim
gözlük yeterli mi acaba?
gözlükle görme oranını bilmek lazım

peligom68
21-02-2014, 03:01 PM
gözlük yeterli mi acaba?
gözlükle görme oranını bilmek lazım

bilmiyorum hocam bunu nasıl anlayabilirim ?

Mücahit Erman Emre
22-02-2014, 09:21 AM
bilmiyorum hocam bunu nasıl anlayabilirim ?

görme testi yapacağız....http://www.medidora.com/board/forumdisplay.php?44-Miyop-Hipermetrop-Göz-Testi

peligom68
23-02-2014, 09:07 PM
görme testi yapacağız....http://www.medidora.com/board/forumdisplay.php?44-Miyop-Hipermetrop-Göz-Testi

testi yaptım dediğiniz gibi gözlükle hocam 20/20 ye kadar görebiliyorum 20/20 de bazı harfler seçilmiyor

Mücahit Erman Emre
24-02-2014, 09:07 AM
testi yaptım dediğiniz gibi gözlükle hocam 20/20 ye kadar görebiliyorum 20/20 de bazı harfler seçilmiyor
gözlükte görme oranında ciddi bir sorun yok diye düşündüm

Mysterious
03-04-2014, 09:01 AM
İlaçsız oranlar:http://hizliresim.com/eWl5ZN
hocam tahminen göz derecem nedir ?
Birde hocam kesin dogru sonuc damlalı muayeneyle mi olur ?

Mücahit Erman Emre
04-04-2014, 06:07 PM
İlaçsız oranlar:http://hizliresim.com/eWl5ZN
hocam tahminen göz derecem nedir ?
Birde hocam kesin dogru sonuc damlalı muayeneyle mi olur ?
0,50-0,75 arasında olur
bu ölçümler çok değişmez fakat en sağlam sonuç için damlalı ölçüm lazım

darkdark
21-05-2014, 10:00 AM
kolay gelsin hocam benim ölçümlerle alakalı bilgilerim aşağıdaki gibi

sol göz: 6.00 -13.50 8.80 ex 0,90
sağ göz; 7.40 -3.00 8.80 ex 0,90

bunlar lens kutusunun uzerinde yazan rakamlar açıklamasıda ilki bc ikincisi pwr üçüncü rakamda dia sanırım.Bana görme kayıp oranım yada özür oranım hakkında bilgi verebilir misiniz.Birde lenslere 500 lira deniyor hala kullanmadım ama doktorum taktıgı zaman görme baya netleşmekteydi

Mücahit Erman Emre
24-05-2014, 04:45 PM
kolay gelsin hocam benim ölçümlerle alakalı bilgilerim aşağıdaki gibi

sol göz: 6.00 -13.50 8.80 ex 0,90
sağ göz; 7.40 -3.00 8.80 ex 0,90

bunlar lens kutusunun uzerinde yazan rakamlar açıklamasıda ilki bc ikincisi pwr üçüncü rakamda dia sanırım.Bana görme kayıp oranım yada özür oranım hakkında bilgi verebilir misiniz.Birde lenslere 500 lira deniyor hala kullanmadım ama doktorum taktıgı zaman görme baya netleşmekteydi
görme testi yapacağız
http://www.medidora.com/board/forumdisplay.php?42-G%D6Z-TESTLER%DD-UZAK-YAKIN-BULANIK-G%D6RME

mehmetgönen
08-07-2014, 04:32 PM
hocam iyi günler astigmat testinde net görüğümüz çizgiler mi astigmat numaralarını gösterir yoksa bulanık çizgiler mi

Mücahit Erman Emre
11-07-2014, 07:47 AM
hocam iyi günler astigmat testinde net görüğümüz çizgiler mi astigmat numaralarını gösterir yoksa bulanık çizgiler mi
bulanık çizgiler

durdane
24-07-2014, 12:09 PM
merhabalar...3 yaşındaki kızımı 4 farklı doktora göturdum hepsi farklı ölçümler söylediler.ilki olduğunun altında dereceli gözlük kullanmalı dedi diğeri olduğunun yarım derece ustunu vereceğim dedi en son götürdüğüm ise kayma var olduğu derece neyse onu kullanmalı dedi.kimin dediğine inanmalıyım çok saskınım... İLAÇLI YAPILAN en son ölçümler su sekilde:
right
SPH CYL AX
2.25 2.50 86
1.25 2.50 77
3.00 2.75 85
3.00 2.75 85

LEFT
3.00 2.00 89
1.75 1.75 93
2.75 2.00 90
2.75 2.00 90

YUKARIDAKİ VERİLER GÖRE KIZIMIN GÖZLÜK NUMARASI KAÇ ŞİMDİ?Bİ DE BU DERECELERE GÖRE DÜZELME OLUP GÖZLÜKTEN KURTULABİLİR Mİ?

Mücahit Erman Emre
04-08-2014, 10:40 AM
merhabalar...3 yaşındaki kızımı 4 farklı doktora göturdum hepsi farklı ölçümler söylediler.ilki olduğunun altında dereceli gözlük kullanmalı dedi diğeri olduğunun yarım derece ustunu vereceğim dedi en son götürdüğüm ise kayma var olduğu derece neyse onu kullanmalı dedi.kimin dediğine inanmalıyım çok saskınım... İLAÇLI YAPILAN en son ölçümler su sekilde:
right
SPH CYL AX
2.25 2.50 86
1.25 2.50 77
3.00 2.75 85
3.00 2.75 85

LEFT
3.00 2.00 89
1.75 1.75 93
2.75 2.00 90
2.75 2.00 90

YUKARIDAKİ VERİLER GÖRE KIZIMIN GÖZLÜK NUMARASI KAÇ ŞİMDİ?Bİ DE BU DERECELERE GÖRE DÜZELME OLUP GÖZLÜKTEN KURTULABİLİR Mİ?
kayma varsa tam kullanmak lazım
kayma yoksa ölçümün biraz altı olabilir fakat üstü olmaz
fakat çocukta ölçüm zordur kim ölçerse ve nasıl ölçerse ölçsün birbirinin aynı çıkmaz
ölçümün farklı çıkması daha çok çoçuğun durumuna bağlıdır
içinize en çok sinen uzmanın dediğini yapalım

mahsun494
13-09-2014, 12:33 AM
Merhaba hocam bu göz raporuna göre devamlı gözlük kullanılacak mı ? Bir de uzakta mı sorun var yakında mı?

http://i.hizliresim.com/q2qVoV.jpg

Mücahit Erman Emre
13-09-2014, 09:14 PM
Merhaba hocam bu göz raporuna göre devamlı gözlük kullanılacak mı ? Bir de uzakta mı sorun var yakında mı?

http://i.hizliresim.com/q2qVoV.jpg
uzakta pek sorun yapmaz diye düşündüm...
okur yazarken zorlanıyorsak tam odaklanamıyorsak ağrı yorgunluk oluyorsa takalım

yukovas
16-09-2014, 10:43 AM
Hocam meraba kolay gelsin.1 ay önce doktora gittim doktor bey bana sag-sol 1 derece uzak gözlüğü verdi ve 1 ay sonra kontrole gel dedi.bir ay sonra yani bugun doktora gittigimde bana gözünün derecesi değişmemiş gözlüğü kullanmaya devam et 6 ay sonra kontrole gel dedi.ölçüm değerlerim : VD 13.5 RIGT sph -1.50 cyl -0.25 ax 148 , LEFT sph -1.5 cyl 0.00 ax 180 PD:60 mm -hocam şu an gözümde 1 derece gözlük var. doktor 1,5 derece cam taktı iyi göremediğim için gözün ilerlememiş dedi.yaşım 35- bu değerler ne anlama geliyor.yorumlarsanız çok sevinirim.ayrıca gözümün değerleri normal mi? veya normale döner mi yoksa ilerler mi .

Mücahit Erman Emre
21-09-2014, 06:33 AM
Hocam meraba kolay gelsin.1 ay önce doktora gittim doktor bey bana sag-sol 1 derece uzak gözlüğü verdi ve 1 ay sonra kontrole gel dedi.bir ay sonra yani bugun doktora gittigimde bana gözünün derecesi değişmemiş gözlüğü kullanmaya devam et 6 ay sonra kontrole gel dedi.ölçüm değerlerim : VD 13.5 RIGT sph -1.50 cyl -0.25 ax 148 , LEFT sph -1.5 cyl 0.00 ax 180 PD:60 mm -hocam şu an gözümde 1 derece gözlük var. doktor 1,5 derece cam taktı iyi göremediğim için gözün ilerlememiş dedi.yaşım 35- bu değerler ne anlama geliyor.yorumlarsanız çok sevinirim.ayrıca gözümün değerleri normal mi? veya normale döner mi yoksa ilerler mi .
gözlerimiz miyop..1 derece bozukluk var...buna hafif miyop diyoruz
gözlüğü yeni aldıysan artma azalma durumu 1 sene içinde belli olur
fakat miyop genelde aynı kalıyor...bazen artıyor ve nadiren azalıyor

ali_10
10-10-2014, 11:26 PM
Merhaba hocam

sağ = cyl:-1,50 ax: 100

sol = cyl:-0,50 ax: 20

değerlerim bunlar ama gözlükçünün bana verdiği değerler şunlar ;

sağ = cyl:-1,50 ax: 101

sol = cyl:-0,50 ax: 18

ax numaraları farklı vermiş gözlüğü değiştirmem gerekiyor mu ? cevaplarsanız sevinirim hocam teşekkürler :)

Mücahit Erman Emre
12-10-2014, 12:27 PM
Merhaba hocam

sağ = cyl:-1,50 ax: 100

sol = cyl:-0,50 ax: 20

değerlerim bunlar ama gözlükçünün bana verdiği değerler şunlar ;

sağ = cyl:-1,50 ax: 101

sol = cyl:-0,50 ax: 18

ax numaraları farklı vermiş gözlüğü değiştirmem gerekiyor mu ? cevaplarsanız sevinirim hocam teşekkürler :)
bunlar hemen hemen (%99,9999) aynı şeyler..endişeye gerek yok

ali_10
12-10-2014, 02:28 PM
sağolun hocam peki gözlüğü sadece ders çalışırken ve tv izlerken taksam sonra çıkarsam bi zararı olur mu ? (miyop astiğmat varmış hocam )

Denizd
18-10-2014, 01:42 AM
Merhaba Hocam,
Ben 4 seneden sonra gözlüğümü değiştirdim.
Bu değerlere göre bir gözlük yaptırdım .Fakat bu gözlüğe zor alışmaktayım,şöyle ki
Özellikle sol Gözümden sıkıntım var. İlk gün aşağı doğru baktığımda kendi bacağımı da Arkadaşımın bacağını da ince Zayıf gördüm .bir dengesizlik yaşadım .sol gözümde şakak kısmında bir Ağrı devam etmekte.ve bu gözlüğü alalı 4gün oldu.
Bu Yaşadığım dengesizliklerden dolayı tekrar doktora gittim ..Hocam kısacası elimde 2 ayrı gözlük numarası var .
Bu birincisi(gözlüğü yaptırdığım ): sağ SPH -2.75 cyl -0.75 aks 70. sol Sph -3.75 cyl -0.50 aks 80* .
Ve 2.kez başka doktordan aldığım Değerler.sağ Sph-3.00 cyl -0.50 aks 70 . sol sph-3.75 cyl-0.50 aks50*
Benim sorum sol şakaktaki ağrımın sebebi farklı aks kaynaklı olabilir mi?
sizce çok geç olmadan gözlük camlarımı değiştirmeli miyim?
Şimdeden çok çook teşekkürler hocam ..

Mücahit Erman Emre
30-10-2014, 12:13 PM
sağolun hocam peki gözlüğü sadece ders çalışırken ve tv izlerken taksam sonra çıkarsam bi zararı olur mu ? (miyop astiğmat varmış hocam )
faydası olur zararı olmaz

Mücahit Erman Emre
30-10-2014, 12:14 PM
Merhaba Hocam,
Ben 4 seneden sonra gözlüğümü değiştirdim.
Bu değerlere göre bir gözlük yaptırdım .Fakat bu gözlüğe zor alışmaktayım,şöyle ki
Özellikle sol Gözümden sıkıntım var. İlk gün aşağı doğru baktığımda kendi bacağımı da Arkadaşımın bacağını da ince Zayıf gördüm .bir dengesizlik yaşadım .sol gözümde şakak kısmında bir Ağrı devam etmekte.ve bu gözlüğü alalı 4gün oldu.
Bu Yaşadığım dengesizliklerden dolayı tekrar doktora gittim ..Hocam kısacası elimde 2 ayrı gözlük numarası var .
Bu birincisi(gözlüğü yaptırdığım ): sağ SPH -2.75 cyl -0.75 aks 70. sol Sph -3.75 cyl -0.50 aks 80* .
Ve 2.kez başka doktordan aldığım Değerler.sağ Sph-3.00 cyl -0.50 aks 70 . sol sph-3.75 cyl-0.50 aks50*
Benim sorum sol şakaktaki ağrımın sebebi farklı aks kaynaklı olabilir mi?
sizce çok geç olmadan gözlük camlarımı değiştirmeli miyim?
Şimdeden çok çook teşekkürler hocam ..
bu durumda en doğrusu damlalı ölçüm yaptırıp daha sonra gözlük testi yapılması