PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : PAKİMETRİ NEDİR : testi/cihazı/değerleri/ölçümü?Göz tansiyonu ölçüm cihazı

Dr.Mucahit Erman Emre
07-05-2010, 02:51 PM
PAKİMETRİ göz saydam tabakası (kornea) kalınlığı ölçümü demektir ve
göz tansiyonu ölçümünü etkiler (1.VE 2.RESİM).

PAKİMETRİ DEĞERİ 550-600 üzerinde olduğunda göz tansiyonu olduğundan biraz daha yüksek ölçülür.

GÖRME ALANI TESTİ (3.RESİM) normal çıkıyorsa İLAÇ GEREKMEYEBİLİR.

Göz tansiyonu yüksekse çeşitli göz damlaları BETOPTİC (4.RESİM) VEYA XALATAN (5.RESİM) KULLANILABİLİR.

Göz tansiyonu ölçümü için....www.medidora.com/board/showthread.php?t=91 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=91)

DarkNight
26-05-2011, 07:45 PM
çok sağol süper bi bilgi çok işime yaradı

Dr.Mucahit Erman Emre
26-05-2011, 09:37 PM
çok sağol süper bi bilgi çok işime yaradı
Hayırdır göz tansiyonu mu yüksek çıkıyor?

katti
17-07-2011, 01:09 AM
Hocam ben adanadan yazıyorum doktorlardan biri göz tansiyonun 31 dedi sağ gözüm sadece diğeri ise 16 ölçtü 7 doktora gittim 6 sı düşük dedi 1 i yüksek dedi çok bunaldım lütfen yardım

Dr.Mucahit Erman Emre
18-07-2011, 11:38 AM
Hocam ben adanadan yazıyorum doktorlardan biri göz tansiyonun 31 dedi sağ gözüm sadece diğeri ise 16 ölçtü 7 doktora gittim 6 sı düşük dedi 1 i yüksek dedi çok bunaldım lütfen yardım
Göz tansiyonu HAVALI MAKİNAYLA mı ölçüldü?Direkt gözden mi?
Kornea kalınlığını kaç çıkıyor?

katti
02-08-2011, 11:04 PM
Göz tansiyonu HAVALI MAKİNAYLA mı ölçüldü?Direkt gözden mi?
Kornea kalınlığını kaç çıkıyor?

havalı makinayla ölçüldü 540 çıkıyor

Dr.Mucahit Erman Emre
03-08-2011, 11:15 AM
havalı makinayla ölçüldü 540 çıkıyor
Havalı makinada yüksek çıkıyorsa doğrudan gözden ölçülmesi lazım ona göre karar vereceğiz.

katti
03-08-2011, 11:05 PM
Havalı makinada yüksek çıkıyorsa doğrudan gözden ölçülmesi lazım ona göre karar vereceğiz.

18 çıktı gozden hocam

Dr.Mucahit Erman Emre
04-08-2011, 04:44 PM
18 çıktı gozden hocam
Göz sinirleri ve görme alanı nasıl çıkıyor?

hande15
05-08-2011, 12:25 AM
hocam havali makineden benimde tansiyon 20-21 cikti doktor emin olmak icin pakimetri yaptirdi.korneam 580 kusur cikti bu yuzden gercek goz tansiyonumu azaltti 18 falan yapti sizce 18 normal mi goz sinirlerime iyi dedi gorus alani hakkinda bilgi vermedi.gozum normal mi sizce

Dr.Mucahit Erman Emre
05-08-2011, 10:33 AM
hocam havali makineden benimde tansiyon 20-21 cikti doktor emin olmak icin pakimetri yaptirdi.korneam 580 kusur cikti bu yuzden gercek goz tansiyonumu azaltti 18 falan yapti sizce 18 normal mi goz sinirlerime iyi dedi gorus alani hakkinda bilgi vermedi.gozum normal mi sizce
Bu sonuçlar çok iyi 18 çok iyi bir sonuç göz siniri de iyi olduğuna göre daha ne olsun değil mi?

a.esin
15-08-2011, 05:17 PM
Merhaba

Pikometri ile ölçümüm 670-680 civarında çıktı. Tansiyon sonucu 28-29. Bu kornea kalınlığı göz içi basıncı 8-9 kadar yüksek gösterebilirmiş, öyle söylendi dr. tarafından. İlaç vermedi. Görme alanında bir problem görülmedi, göz arkası incelemesi yaptı- tam olarak ismini bilmiyorum bu işlemin ama gözün içine şiddetli bir ışıkla baktı. Bir sorun görmedi.

Siz bu yapılanları ve söylenenleri doğru buluyor musunuz? Yoksa bir başka dr.'a daha gitmemi tavsiye eder misiniz?

Bir de kornea'nın kalın olmasının bir avantajı var mı? glokomu yüksek göstermesi dezeavantaj gibi duruyor.

Dr.Mucahit Erman Emre
16-08-2011, 05:02 AM
Merhaba

Pikometri ile ölçümüm 670-680 civarında çıktı. Tansiyon sonucu 28-29. Bu kornea kalınlığı göz içi basıncı 8-9 kadar yüksek gösterebilirmiş, öyle söylendi dr. tarafından. İlaç vermedi. Görme alanında bir problem görülmedi, göz arkası incelemesi yaptı- tam olarak ismini bilmiyorum bu işlemin ama gözün içine şiddetli bir ışıkla baktı. Bir sorun görmedi.

Siz bu yapılanları ve söylenenleri doğru buluyor musunuz? Yoksa bir başka dr.'a daha gitmemi tavsiye eder misiniz?

Bir de kornea'nın kalın olmasının bir avantajı var mı? glokomu yüksek göstermesi dezeavantaj gibi duruyor.
Dört dörtlük bir muayene yapılmış eksiği fazlası yok.Korneanın normalden kalın olduğunu ve tansiyonun yüksek çıkacağını bilelim endişe etmeyelim.Yaş kaç oldu?Ailede glokom var mı?

a.esin
16-08-2011, 03:24 PM
Dört dörtlük bir muayene yapılmış eksiği fazlası yok.Korneanın normalden kalın olduğunu ve tansiyonun yüksek çıkacağını bilelim endişe etmeyelim.Yaş kaç oldu?Ailede glokom var mı?

Cevabınız için teşekkür ederim.

34 yaşındayım. Halamın iki kızında olduğunu biliyorum. Başka bir akrabamda duymadım.

Göz arkası incelemesi öncesi damlatılan damlanın etkisi ne kadar sürüyor acaba? 24 saat geçti hala göz bebeğim eski normal boyutuna gelmedi ve sanki ışığa karşı hassasiyetim devam ediyor. (ilk saatlerdeki gibi olmasa da) Normal midir bu durum?

Dr.Mucahit Erman Emre
17-08-2011, 09:38 AM
Cevabınız için teşekkür ederim.

34 yaşındayım. Halamın iki kızında olduğunu biliyorum. Başka bir akrabamda duymadım.

Göz arkası incelemesi öncesi damlatılan damlanın etkisi ne kadar sürüyor acaba? 24 saat geçti hala göz bebeğim eski normal boyutuna gelmedi ve sanki ışığa karşı hassasiyetim devam ediyor. (ilk saatlerdeki gibi olmasa da) Normal midir bu durum?
Glokom riskiniz var yılda 1-2 göz tansiyonu ölçümü ve yıllık görme alanı testi gerekir.
Muayene için kullanılan 3 çeşit damla var kuvvetli olanın etkisi bazen etkisi 1 günü buluyor.

katti
19-08-2011, 10:55 PM
hocam ben daha önce sordum göz içi siyah noktalar vardı. 8 defa ölçüm yapıldı adanada profa da gittim 1 doktor sadece 31 çıkardı sağ gözünde tansiyon var dedi onun dışında 4 defa daha ölçtürdüm öyle birşey bulunmadı ama
geçen yıl 5 ay diyet yapıp 10 kg verdim sonra sağ gözümde ışığa daha doğrusu aydınlığa bakamama ağrı var b 12 eksikliği çıktı doktorlar birşey yok diyor inanın ki kafam karışık
1. glokom varda bu gizli glokom mudur ağrıyı bu yapar mı
2 bu ısıya karşı sağ gözüm ne zaman duyarsızlaşır.
3 ağrılar neden olur alerji damlası kullanıyorum geçmiyor.
birde pakimetri testi kornea 530 çıkmıştı 31 ölçen doktorda ama 7 yanlış 1 doğru mu yada 1 yanlış yedi doğrumu aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim
30 yaşındayım ailede glokom hastası yok

Dr.Mucahit Erman Emre
20-08-2011, 09:25 AM
hocam ben daha önce sordum göz içi siyah noktalar vardı. 8 defa ölçüm yapıldı adanada profa da gittim 1 doktor sadece 31 çıkardı sağ gözünde tansiyon var dedi onun dışında 4 defa daha ölçtürdüm öyle birşey bulunmadı ama
geçen yıl 5 ay diyet yapıp 10 kg verdim sonra sağ gözümde ışığa daha doğrusu aydınlığa bakamama ağrı var b 12 eksikliği çıktı doktorlar birşey yok diyor inanın ki kafam karışık
1. glokom varda bu gizli glokom mudur ağrıyı bu yapar mı
2 bu ısıya karşı sağ gözüm ne zaman duyarsızlaşır.
3 ağrılar neden olur alerji damlası kullanıyorum geçmiyor.
birde pakimetri testi kornea 530 çıkmıştı 31 ölçen doktorda ama 7 yanlış 1 doğru mu yada 1 yanlış yedi doğrumu aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim
30 yaşındayım ailede glokom hastası yok
Çoğunluk haklıdır diyemeyiz ancak çoğunluğun hata yapma şansı daha DÜŞÜKTÜR diyebiliriz?
Değil mi sen ne düşünüyorsun?Diğer anlattıkların sinirsel migren olmasın?

Bu kadar telaş koşturma endişe biraz evham derken bir de migren olmayalım olur mu?

katti
20-08-2011, 04:12 PM
Çoğunluk haklıdır diyemeyiz ancak çoğunluğun hata yapma şansı daha DÜŞÜKTÜR değil mi sen ne düşünüyorsun?Diğer anlattıkların sinirsel migren olmasın?

Bu kadar telaş koşturma endişe biraz evham derken bir de migren olmayalım olur mu?

hocam pakimetri testim normal mi siz bana ne önerirseniz onu yapacam yani glokom ağrı yapar mı artık akışına bırakacam çünkü tşk

Dr.Mucahit Erman Emre
22-08-2011, 03:29 PM
hocam pakimetri testim normal mi siz bana ne önerirseniz onu yapacam yani glokom ağrı yapar mı artık akışına bırakacam çünkü tşk
Göz tansiyonu 80-90lara çıkarsa ağrı olur ancak glokom ağrısı diş ağrısı gibidir adamı telef eder.
Sen glokom olduğunu düşünüyor musun?

berrin
15-01-2012, 12:19 AM
merhaba
pakimetri ölçümüm 625 göz tansiyonum 26-30 arasında çıkıyor.bir doktor ilaca gerek yok dedi başka biri kornea kalınlığını aşan bir durum dedi .yaşım 40 .siz nasıl değerlendiriyorsunuz

Dr.Mucahit Erman Emre
15-01-2012, 02:55 PM
HAKLISINIZ zor bir karar göz tansiyonu hangi yöntemle ölçülüyor?

Hilal.C
12-09-2012, 03:48 PM
Merhaba benim anneannem ve dedemde göz tansiyonu var. Annemde hiç bir göz hastalığı yok ama babam -2,50 derece miyoptu ve lazer oldu. Ben de sağ göz -3,00 ve sol göz -2,50 derece miyopum acaba göz tansiyonum olabilir mi? Göz tansiyonumu nasıl ölçtürebilirim?

Dr.Mucahit Erman Emre
13-09-2012, 01:34 PM
Merhaba benim anneannem ve dedemde göz tansiyonu var. Annemde hiç bir göz hastalığı yok ama babam -2,50 derece miyoptu ve lazer oldu. Ben de sağ göz -3,00 ve sol göz -2,50 derece miyopum acaba göz tansiyonum olabilir mi? Göz tansiyonumu nasıl ölçtürebilirim?
evet haklısın bayağı riskli bir durumdayız..yaşımız kaç oldu?

burcumm77
11-01-2013, 10:47 AM
hocam merhabalar bırsey danısmak ısıtyroum goz muhanesı yaptırdım..air puff applanation tonometre ile ölçtüler göz tansıyonumu 14 cıktı.sora yukarda doktor odasında gözume damla damlatıp sarı bır ılac surup applanation tonometresi ile ölçüm yapıldı 18 çıktı....yanlız ertesı gun gozum cok yogun capaklandı yapıs yapıs sarı sarı..zor temızledım...o alet göze degıyor sanırım ben hissetmedım ama enfeksıyon kapmıs olabılırmıyım..birde bı ıhtımal temızlemeden ölcum yapıldıysa hangı tur enfeksıyonlar kapılır ılerde kör olurmuyum...hpv geciyormus.hıv ve hepatit benzerı enfeksıyonlar cok panık yaptım sevgıler

tolga_fb39
11-01-2013, 03:59 PM
Merhaba bugün göz doktoruna gittim ve göz tansiyonu değerlerim 27,31 çıktı.Bu ölçüm direkt gözün içine tutulan el aleti gibi bir alet ile ölçüldü.Bu değerler yüksek biliyorum.Kornea kalınlığım 550 civarı çıkmıştı.Ne yapmam gerekiyor?

Dr.Mucahit Erman Emre
12-01-2013, 01:02 PM
Merhaba bugün göz doktoruna gittim ve göz tansiyonu değerlerim 27,31 çıktı.Bu ölçüm direkt gözün içine tutulan el aleti gibi bir alet ile ölçüldü.Bu değerler yüksek biliyorum.Kornea kalınlığım 550 civarı çıkmıştı.Ne yapmam gerekiyor?
göz tansiyonu için DAHA ayrıntılı testler gerekir..
görme alanı ve kornea kalınlığı ölçülmesi ŞART

tolga_fb39
21-01-2013, 04:53 PM
merhaba bugün tam teşekküllü bir fakülte hastanesine gittim orada göz tansiyonum 26-27 çıktı kornea kalınlığı ise 610 civarlarında Cuma günü görme alanı testine gireceğim.6-7 ay önce yapılan görme alanı testlerimde sorun çıkmamıştı.Bu kornea kalınlığı iyi mi kötü mü tansiyon için?

tolga_fb39
21-01-2013, 05:10 PM
Ha bir de bu göz tansiyonu insanı bir anda kör eder mi?Çok korkuyorum,zaten ben de panik bozukluk var ilacımı yeni bıraktım.Bu yüzden bu glokoma kafayı takmış durumdayım ve acayip stres yapıyorum hatta tekrar Paxera ilacıma dönmeyi bile düşünüyorum :(

Dr.Mucahit Erman Emre
22-01-2013, 10:31 AM
merhaba bugün tam teşekküllü bir fakülte hastanesine gittim orada göz tansiyonum 26-27 çıktı kornea kalınlığı ise 610 civarlarında Cuma günü görme alanı testine gireceğim.6-7 ay önce yapılan görme alanı testlerimde sorun çıkmamıştı.Bu kornea kalınlığı iyi mi kötü mü tansiyon için?
kornea kalınlığı yüksek olması...iyi bir durum
bu durumda gerçek göz tansiyonunu 22-23 gibi düşünmek lazım..
26-27 tansiyonla bir anda kör olan kimse ne gördüm ne okudum ne de duydum

tolga_fb39
22-01-2013, 11:21 AM
kornea kalınlığı yüksek olması...iyi bir durum
bu durumda gerçek göz tansiyonunu 22-23 gibi düşünmek lazım..
26-27 tansiyonla bir anda kör olan kimse ne gördüm ne okudum ne de duydum

Çok teşekkürler doktor bey umarım göz alanı testim de iyi çıkar...

Dr.Mucahit Erman Emre
23-01-2013, 08:18 AM
eskisinden daha kötü çıkmayacaktır % 99 normal çıkar diye tahmin ediyorum
..acaba ilaç tedavisi gerekecek mi diye düşünüyorum

tolga_fb39
24-01-2013, 11:46 AM
eskisinden daha kötü çıkmayacaktır % 99 normal çıkar diye tahmin ediyorum
..acaba ilaç tedavisi gerekecek mi diye düşünüyorum

Ben de bilmiyorum sonuçları aldığımda sizinle tekrar paylaşacağım Doktor Bey,ilginiz için teşekkürler...

tolga_fb39
25-01-2013, 04:50 PM
Tekrardan merhaba bugün görme alanı testini de bitirdim verilen kağıtta GHT Within Normal Limits tarzından bi şeyler ve altında da MD: -2.39dB PSD: 1.35dB SF: 0.83dB CPSD: 0.97dB değerleri var.Üst tarafta Pupil Diameter:6.5 mm var tabi anlamıyorum :)) Ayrıca dediğim gibi kornea kalınlığı 610-600,tansiyon değerleri 27-26, ve c/d diye bir değer de 0.6-0.6 çıktı.Doktor Bey rica etsem bu sonuçlar ne anlama geliyor yorumlar mısınız ve tedaviye başlanmalı mı?Şimdiden teşekkürler...

Dr.Mucahit Erman Emre
26-01-2013, 09:16 AM
Tekrardan merhaba bugün görme alanı testini de bitirdim verilen kağıtta GHT Within Normal Limits tarzından bi şeyler ve altında da MD: -2.39dB PSD: 1.35dB SF: 0.83dB CPSD: 0.97dB değerleri var.Üst tarafta Pupil Diameter:6.5 mm var tabi anlamıyorum :)) Ayrıca dediğim gibi kornea kalınlığı 610-600,tansiyon değerleri 27-26, ve c/d diye bir değer de 0.6-0.6 çıktı.Doktor Bey rica etsem bu sonuçlar ne anlama geliyor yorumlar mısınız ve tedaviye başlanmalı mı?Şimdiden teşekkürler...
görme alanı normal çıkmış fakat göz sinirlerinde tansiyon belirtisi bulunmuş
tedaviye karar vermek için göz sinirlerinin yapısını bilmek lazım

tolga_fb39
26-01-2013, 11:51 AM
görme alanı normal çıkmış fakat göz sinirlerinde tansiyon belirtisi bulunmuş
tedaviye karar vermek için göz sinirlerinin yapısını bilmek lazım

Göz sinirlerinin yapısı hangi test ile anlaşılıyor ki Doktor Bey?Sanırım bir de MR gibi bi şey çektiler gözümün ve renkli çıktı verdiler.O.C.T testi oluyor tam bilmiyorum...

Dr.Mucahit Erman Emre
27-01-2013, 09:46 AM
Göz sinirlerinin yapısı hangi test ile anlaşılıyor ki Doktor Bey?Sanırım bir de MR gibi bi şey çektiler gözümün ve renkli çıktı verdiler.O.C.T testi oluyor tam bilmiyorum...
muayenede göz sinirlerinin yapısı anlaşılır...doktorumuz neye karar verdi...ilaç?..takip?

tolga_fb39
27-01-2013, 11:37 AM
muayenede göz sinirlerinin yapısı anlaşılır...doktorumuz neye karar verdi...ilaç?..takip?

Daha sonuçları gösteremedik randevum Çarşamba günü Doktor Bey bakalım ne diyecek,ilginize teşekkürler...

Dr.Mucahit Erman Emre
28-01-2013, 08:23 AM
Daha sonuçları gösteremedik randevum Çarşamba günü Doktor Bey bakalım ne diyecek,ilginize teşekkürler...
bu sonuçlar % 90-95 normal bu duruma göre şimdi en önemlisi...göz sinirlerinin yapısı
ilaçsız takip yapılır VE yılda 1-2 defa görme alanı testi gerekir diye TAHMİN EDİYORUM
bakalım sonuç ne çıkacak..tekrar haberleşiriz

tolga_fb39
30-01-2013, 01:42 PM
bu sonuçlar % 90-95 normal bu duruma göre şimdi en önemlisi...göz sinirlerinin yapısı
ilaçsız takip yapılır VE yılda 1-2 defa görme alanı testi gerekir diye TAHMİN EDİYORUM
bakalım sonuç ne çıkacak..tekrar haberleşiriz

Doktor Bey bugün muayene sonuçlarımı doktoruma gösterdim.Yapılan ölçümde göz tansiyonum 27-26 çıktı ve göz sinirlerime bakıldı.Oküler Hipertansiyon sanırsam sadece göz içi basıncı yüksekliği teşhisi konuldu.2 ayda bir ölçümler olacak ve sizin de dediğiniz gibi yılda 2 defa da diğer ayrıntılı tetkikler yapılacak.Yani ilaca başlanılmadı.Ayrıca Paxera adlı antideprasan da kullanıyorum ve bu da arttırıyormuş sanırsam göz içi basıncını...

Dr.Mucahit Erman Emre
31-01-2013, 08:47 AM
Doktor Bey bugün muayene sonuçlarımı doktoruma gösterdim.Yapılan ölçümde göz tansiyonum 27-26 çıktı ve göz sinirlerime bakıldı.Oküler Hipertansiyon sanırsam sadece göz içi basıncı yüksekliği teşhisi konuldu.2 ayda bir ölçümler olacak ve sizin de dediğiniz gibi yılda 2 defa da diğer ayrıntılı tetkikler yapılacak.Yani ilaca başlanılmadı.Ayrıca Paxera adlı antideprasan da kullanıyorum ve bu da arttırıyormuş sanırsam göz içi basıncını...
bayağı koşturdun fakat neyse ki bu süreci kazasız belasız attlattık...sonuç kesinleşti
düzenli tansiyon ölçümü + glokom testleri yeterli olacaktır