PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Göz siniri retina incelmesi:Göz doktorum göz muayenesinde göz damarı incelmesi buldu:

SUB
21-12-2011, 08:07 PM
Sayın Hocam;

Bugün her 6 ayda bir yaptığım gibi göz muaynemi olmaya gittim. Göz muaynem sırasında doktorum gözünde bir problem var damlalı muayne etmek istiyorum dedi. Üç damla ve yarım saat beklemeden sonra, göz damarlarında incelme var ve bu yırtılmaya bu da körlüğe neden olabilir dedi.
Ben sol 1 sağ 1,5 miyopum ve her zaman lens kullanıyorum. Doktoruma bu lensten dolayı mı acaba dedim ama hayır kesinlikle miyop olmandan dolayı dedi. Gözlerimi çizdireyim o zaman dedim. Hayır bu kör olmana neden olur dedi. Yine de burda danışmak istiyorum. Benim gözüm deki damar incelmesi için kullanabileceğim bir ilaç damla tedavisi var mı ? Gözümün düzelmesi için lazer amilyatı olmamda sakınca var mı? Doktorun gözüm için koyduğu tanının adı p harfi ile başlıyor ancak tam hatırlayamıyorum.

Saygılarımla.

Mucahit Erman Emre
22-12-2011, 11:01 AM
Sayın Hocam;

Bugün her 6 ayda bir yaptığım gibi göz muaynemi olmaya gittim. Göz muaynem sırasında doktorum gözünde bir problem var damlalı muayne etmek istiyorum dedi. Üç damla ve yarım saat beklemeden sonra, göz damarlarında incelme var ve bu yırtılmaya bu da körlüğe neden olabilir dedi.
Ben sol 1 sağ 1,5 miyopum ve her zaman lens kullanıyorum. Doktoruma bu lensten dolayı mı acaba dedim ama hayır kesinlikle miyop olmandan dolayı dedi. Gözlerimi çizdireyim o zaman dedim. Hayır bu kör olmana neden olur dedi. Yine de burda danışmak istiyorum. Benim gözüm deki damar incelmesi için kullanabileceğim bir ilaç damla tedavisi var mı ? Gözümün düzelmesi için lazer amilyatı olmamda sakınca var mı? Doktorun gözüm için koyduğu tanının adı p harfi ile başlıyor ancak tam hatırlayamıyorum.

Saygılarımla.
Anladığım kadarıyla göz sinirinde incelme (retina incelmesi) bulunmuş.
Sinek uçuşmaları ışık çakmaları olmuyor değil mi?

SUB
22-12-2011, 05:30 PM
Öyle belirgin bir şikayetim yok. Sadece gözlerimde ağrı oluyor bazen.

Mucahit Erman Emre
23-12-2011, 03:08 PM
Öyle belirgin bir şikayetim yok. Sadece gözlerimde ağrı oluyor bazen.
Sinir incelmesi her zaman tehlikeli değildir eğer şüpheli bir durum varsa yani yırtılma riski varsa lazer tedavisiyle güçlendirme yapılabilir.

Bu damar sinir incelmesi için sadece takip yapılacak tedavi gerekmiyor değil mi?

SUB
23-12-2011, 07:21 PM
Bir tedavi yapmadılar. Sadece ışık çakması ve sinek uçusması gibi bir durum olursa hemen gel dediler. Bugün tekrar bir kontrole gittim. Gözümün üst arka tarafıında (gözüme lens gibi ama pompa gibi çeken bir alet taktılar küçük birşey) beyaz yoğunluk var dediler. Septomik değilmiş. Yalnız yırtılma olursa lazer uygulanır bu da görmeni azaltır dediler. Sadece içimi rahatlatan görme alanımın en dışındaymış çok etkilemezmiş dediler. Yani yarın birgün bir yırtılma olursa gözümüm görme seviyesi düşer mi lazer tedavisinden sonra? Ya da kör olur muyum ilk doktorumun dediği gibi? Ve ben mimarlık okuyorum sürekli bilgisayar başındayım bunun da etkisi olur mu? Korkmamın nedeni bir arkdaşım uyandığında kör olarak uyandı ve nedenini bulamadılar. Ve gözümü çizdirmek istiyorum bu tehlikeli mi benim için? Bir de herhangi bir ilaç ya da yiyecek öneriyor musunuz?
Saygılarımla.

Mucahit Erman Emre
24-12-2011, 10:11 AM
Bir tedavi yapmadılar. Sadece ışık çakması ve sinek uçusması gibi bir durum olursa hemen gel dediler. Bugün tekrar bir kontrole gittim. Gözümün üst arka tarafıında (gözüme lens gibi ama pompa gibi çeken bir alet taktılar küçük birşey) beyaz yoğunluk var dediler. Septomik değilmiş. Yalnız yırtılma olursa lazer uygulanır bu da görmeni azaltır dediler. Sadece içimi rahatlatan görme alanımın en dışındaymış çok etkilemezmiş dediler. Yani yarın birgün bir yırtılma olursa gözümüm görme seviyesi düşer mi lazer tedavisinden sonra? Ya da kör olur muyum ilk doktorumun dediği gibi? Ve ben mimarlık okuyorum sürekli bilgisayar başındayım bunun da etkisi olur mu? Korkmamın nedeni bir arkdaşım uyandığında kör olarak uyandı ve nedenini bulamadılar. Ve gözümü çizdirmek istiyorum bu tehlikeli mi benim için? Bir de herhangi bir ilaç ya da yiyecek öneriyor musunuz?
Saygılarımla.
Durum şimdi netleşti.
Damar sinir incelmesi % 10 civarında görülüyor yani her 10 kişiden 1inde bu değişklik var.Bununla birlikte sendeki damar sinir incelmesi için sadece takip yapılacak ve tedavi gerekmiyor demektir.

Lazer tedavisi yapılabilir ancak bu kadar stres endişe içinde lazer olabilir misin acaba sen ne dersin?

SUB
24-12-2011, 11:09 PM
Bilemiyorum. Çok teşekkürler

Mucahit Erman Emre
25-12-2011, 10:24 PM
Bilemiyorum. Çok teşekkürler
Olmadı biraz bekleriz aklın fikrin netleşir kafanda soru kalmaz ancak miyop olanlara belli bir yaştan sonra lazer tavsiye etmiyoruz.Yaşımız kaç oldu?

SUB
27-12-2011, 12:56 AM
21 yaşındayım o konuda bir sorun yok sanırım =)

Mucahit Erman Emre
27-12-2011, 11:16 AM
21 yaşındayım o konuda bir sorun yok sanırım =)
Endişe etme önümüzde bol bol vakit var aceleye gerek yok.
Şimdi neye karar veriyoruz aklın hangi tarafa doğru gidiyor?

SUB
27-12-2011, 05:01 PM
Sanırım çizdirmek istiyorum.

Mucahit Erman Emre
28-12-2011, 10:24 AM
Sanırım çizdirmek istiyorum.
Soruların olursa haberleşeceğiz çekinmeyelim.

SUB
02-01-2012, 07:16 PM
birşey daha öğrenmek istiyorum 21 yaşında arkadaşımın tek gözünde göz tembelliği var. Yeni bir tedaviden bahsediyorlar. 55 yaşına kadar bilgisayarla tedavi edilebiliyormuş. Şuan da bu tedavi ne kadar kesin

Mucahit Erman Emre
03-01-2012, 10:39 AM
birşey daha öğrenmek istiyorum 21 yaşında arkadaşımın tek gözünde göz tembelliği var. Yeni bir tedaviden bahsediyorlar. 55 yaşına kadar bilgisayarla tedavi edilebiliyormuş. Şuan da bu tedavi ne kadar kesin
Norovizyon tedavisi mi acaba tam biliyor muyuz?

SUB
03-01-2012, 07:46 PM
Evet norovizyon tedavisi

Mucahit Erman Emre
04-01-2012, 10:59 AM
Evet norovizyon tedavisi
http://www.medidora.com/board/forumdisplay.php?f=3 sayfamıza bir bak tekrar konuşalım olur mu?