PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Göz özür oranları malulen emeklilik tek göz özürlü raporu hesaplama/şartları

Sayfa : [1] 2

trapper70
19-05-2011, 01:13 PM
slm hocam öncelıkle kolay gelsın benim sol gözüm %100 gormuyor sağ gözümdede gormem zayıf gözlük kullanıyorum derecesını bıllıyorum bunun ışığında bana verılecek oran askari nedir ce vabınızı için şimdiden cok teşekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
19-05-2011, 10:06 PM
slm hocam öncelıkle kolay gelsın benim sol gözüm %100 gormuyor sağ gözümdede gormem zayıf gözlük kullanıyorum derecesını bıllıyorum bunun ışığında bana verılecek oran askari nedir ce vabınızı için şimdiden cok teşekkürler
Görme derecesini bilmek lazım.
http://medidora.com/board/showthread.php?t=1438 sayfamızdan görme testi yap haberleşelim.

trapper70
20-05-2011, 06:47 PM
sag gözum 20/20 dıyerı yanı sol gözüm hıc gormuyor sakatlık derecesi olan %40 alabılirmıyim

Dr.Mucahit Erman Emre
20-05-2011, 07:13 PM
sag gözum 20/20 dıyerı yanı sol gözüm hıc gormuyor sakatlık derecesi olan %40 alabılirmıyim
Özür oranı en az % 32 olacaktır sağ gözde başka bir sorun varsa artabilir.
Sol göz neden zayıf?Ameliyat,tembellik?

trapper70
20-05-2011, 07:18 PM
doguçtan hıc gormoyor %100 gormuyor benım amacım özürlu raporu almak hocam buda mumkunmudur sızce bızi aydınlattıgınız icin çok çok tesekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
20-05-2011, 08:08 PM
doguçtan hıc gormoyor %100 gormuyor benım amacım özürlu raporu almak hocam buda mumkunmudur sızce bızi aydınlattıgınız icin çok çok tesekkürler
En az % 32 olur ancak iş kazası veya ameliyat geçirenlerde bu oran biraz daha artıyor.

sblsbl
02-10-2011, 01:30 PM
merhabe hocam benim sol gözümde herpes keratit var ve buna bağlı olarak %80 görme kaybım var sol gözümde..ameliyat şuanki aşamada henüz düşünülmüyor doktorlar kornea nakli olmamı uygun görmüyor malum herpes virüsü var..sağ gözümde de miyop var 2.00 derece.. bu ne kadar özür durumu teşkil eder???

Dr.Mucahit Erman Emre
03-10-2011, 08:57 AM
merhabe hocam benim sol gözümde herpes keratit var ve buna bağlı olarak %80 görme kaybım var sol gözümde..ameliyat şuanki aşamada henüz düşünülmüyor doktorlar kornea nakli olmamı uygun görmüyor malum herpes virüsü var..sağ gözümde de miyop var 2.00 derece.. bu ne kadar özür durumu teşkil eder???
Sağ gözün görme keskinliğini de bilmek lazım.
GÖRME TESTİ için http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242
sayfasına bir bak haberleşelim.

BUYUKADA28
03-10-2011, 08:20 PM
Bıleteral yüksek miyopik astigmat
miyopik funduz++tıldet odısk
görmeler gözlükle sağda 01 solda 03 ...eski raporundaki oran % 65
artı hipertansiyon hastası bu halıyle rapor yenılemede oranı ne olabılır..bilgilendirirseniz sevinirim...

Dr.Mucahit Erman Emre
04-10-2011, 09:51 AM
Bıleteral yüksek miyopik astigmat
miyopik funduz++tıldet odısk
görmeler gözlükle sağda 01 solda 03 ...eski raporundaki oran % 65
artı hipertansiyon hastası bu halıyle rapor yenılemede oranı ne olabılır..bilgilendirirseniz sevinirim...
% 25-30 arası oran çıkabilir.

sblsbl
05-10-2011, 11:23 AM
testi A harfi 3 cm olarak uyguladım..
3 cm * 5.3 =15.9
yani 159 cm uzaklıktan 20/25 ' e kadar görüyorum..
20/25' ide okuyorum ama zorlanıyorum..

serapdenizi
05-10-2011, 04:10 PM
merhabalar hocam
benim sol gözüm küçükken bir taş kayması sonucu tamamen görme işlevini yitirdi.ve bu görmeyen gözümde de daha sonraları glokom oluştu ve glokom ameliyetı da oldum.sağ gözümde sizin verdiğiniz testlere bakarak 20/25 okuyabiliorum.şuan bana verilebilecek sağlık kurulu raporu % kaç olur.teşekkürler hocam..

Dr.Mucahit Erman Emre
06-10-2011, 09:58 AM
testi A harfi 3 cm olarak uyguladım..
3 cm * 5.3 =15.9
yani 159 cm uzaklıktan 20/25 ' e kadar görüyorum..
20/25' ide okuyorum ama zorlanıyorum..
Testi laptopta mı yaptın 159 cm oldukça yakın.
Harfin yüksekliği 3 cm mi çıkıyor?

Dr.Mucahit Erman Emre
06-10-2011, 09:59 AM
merhabalar hocam
benim sol gözüm küçükken bir taş kayması sonucu tamamen görme işlevini yitirdi.ve bu görmeyen gözümde de daha sonraları glokom oluştu ve glokom ameliyetı da oldum.sağ gözümde sizin verdiğiniz testlere bakarak 20/25 okuyabiliorum.şuan bana verilebilecek sağlık kurulu raporu % kaç olur.teşekkürler hocam..
Görme alanı sonucunu da bilmek lazım.Görme alanı nasıl?Kayıp var mı?

sblsbl
06-10-2011, 10:55 AM
evet A harfi 3 cm yükseklikle yaptım..

sblsbl
06-10-2011, 10:57 AM
zaten uzaklık hesabı yapıncada 3 cm e göre öyle olmuyor mu???
3 cm * 5.3 = 159cm değil mi hocam??

Dr.Mucahit Erman Emre
06-10-2011, 10:59 AM
zaten uzaklık hesabı yapıncada 3 cm e göre öyle olmuyor mu???
3 cm * 5.3 = 159cm değil mi hocam??
Resmi büyüttükten sonra cetvelle ölçtün değil mi?

sblsbl
06-10-2011, 11:10 AM
evet ölçtüm..

serapdenizi
06-10-2011, 09:51 PM
hocam görme alanı derken tam anlamadım ama sol gözüm bahsettiğim gibi hiç gör müyor.sıfır yani.. ama sağ gözümde sadece 20/25 ölçtüm.teşekkürler hocam.

demiral08
07-10-2011, 05:30 AM
Merhaba Hocam:Yaşım 28, göz testini ölçülere göre yaptım A harfi 7 cm idi 5.3 ile çarptım 3.5 metreden gözlerimi test ettim.sağ gözümle 20/40 sol gözümle 20/50 satırına kadar son satırlar çok net olmamakla beraber okuyabildim. iki gün önce iş için sağlık raporu aldım.Raporda ''Göz muayenesi sonucunda çalışmaya elverişli değildir'' ayrıca Korneya nakli gerekiyor.Her iki gözüne KROLAPASTİ önerildi'' yazıyor. bu durumda engelli raporu almak için başvurmalımıyım yüzde kaç alabilirim.bilgilendirirseniz çok sevinirim bu imkanı tanıdığınız için Allah sizden razı olsun.

Dr.Mucahit Erman Emre
07-10-2011, 08:39 AM
evet ölçtüm..
% 80 görme kaybı var diye yazmışın ancak bu test % 20 KAYIP gösteriyor?
Sağlam göz mÜ 20/25 görüyor diğer göz mü?

Dr.Mucahit Erman Emre
07-10-2011, 08:45 AM
hocam görme alanı derken tam anlamadım ama sol gözüm bahsettiğim gibi hiç gör müyor.sıfır yani.. ama sağ gözümde sadece 20/25 ölçtüm.teşekkürler hocam.
Sol tamam onu anladım sağda glokom var mı?

serapdenizi
07-10-2011, 09:45 AM
sol hiç görmüyor.küçüklüğümde doktorlar asla bu gözü ellettirmeyin yani ameliyat falan ettirmeyin dediler.arkasında bir cisim var dediler durdular.ve onlarda zaten ameliyet edemediler.sonraları ben de zaten hiç ameliyat ettirmedim.gözümde bu durumdan dolayı şaşılık oluştu onunla ilgili ameliyatı bile yaptıramadım.
ayrıca sol da glokom var.cosopt ve alphagan damlalarını kullanıyorum.glokom dan dolayı ameliyat ta geçirdim.glokom dan lazer tedaviside gördüm.
sağ gözde ise 20/25 görüyorum ama 20/20 yi gözümü zorlayarak görüyorum
teşekkürler.

demiral08
07-10-2011, 02:50 PM
Merhaba Hocam:Yaşım 28, göz testini ölçülere göre yaptım A harfi 7 cm idi 5.3 ile çarptım 3.5 metreden gözlerimi test ettim.sağ gözümle 20/40 sol gözümle 20/50 satırına kadar son satırlar çok net olmamakla beraber okuyabildim. iki gün önce iş için sağlık raporu aldım.Raporda ''Göz muayenesi sonucunda çalışmaya elverişli değildir'' ayrıca Korneya nakli gerekiyor.Her iki gözüne KROLAPASTİ önerildi'' yazıyor. bu durumda engelli raporu almak için başvurmalımıyım yüzde kaç alabilirim.bilgilendirirseniz çok sevinirim bu imkanı tanıdığınız için Allah sizden razı olsun.

sblsbl
07-10-2011, 10:56 PM
evet hocam sol gözümde herpes keratitten dolayı %80 görme kaybım var.. bu bahsetiğim sağ gözüm yani sağlam olan miyop gözüm :)

serapdenizi
08-10-2011, 04:36 PM
hocam sizden cvp bekliyorum.yardımcı olun lütfen.teşekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
09-10-2011, 12:35 PM
sol hiç görmüyor.küçüklüğümde doktorlar asla bu gözü ellettirmeyin yani ameliyat falan ettirmeyin dediler.arkasında bir cisim var dediler durdular.ve onlarda zaten ameliyet edemediler.sonraları ben de zaten hiç ameliyat ettirmedim.gözümde bu durumdan dolayı şaşılık oluştu onunla ilgili ameliyatı bile yaptıramadım.
ayrıca sol da glokom var.cosopt ve alphagan damlalarını kullanıyorum.glokom dan dolayı ameliyat ta geçirdim.glokom dan lazer tedaviside gördüm.
sağ gözde ise 20/25 görüyorum ama 20/20 yi gözümü zorlayarak görüyorum
teşekkürler.
Tamam şimdi durum daha netleşti % 30-35 arası özür çıkabilir.

Dr.Mucahit Erman Emre
09-10-2011, 12:38 PM
evet hocam sol gözümde herpes keratitten dolayı %80 görme kaybım var.. bu bahsetiğim sağ gözüm yani sağlam olan miyop gözüm :)
Durumu netleştirelim bir yanlışlık olmasın:
Sağ gözle 20/25-20/20'ye kadar okuyorsan ve solda % 80 kayıp var değil mi?

Dr.Mucahit Erman Emre
09-10-2011, 12:43 PM
Gözlük lens falan yok değil mi?Çıplak gözle sağ gözle 20/40 sol gözle 20/50 okuyorsun değil mi?

demiral08
09-10-2011, 04:12 PM
Gözlük lens falan yok değil mi?Çıplak gözle sağ gözle 20/40 sol gözle 20/50 okuyorsun değil mi?

Lens ,gözlük yok hocam çıplak gözle görme değerlerim sağ gözle 20/40 sol gözle 20/50..

sblsbl
09-10-2011, 06:26 PM
sağ gözle 20/25 e kadar okuyorum ama 20/25 te baya zorlanıyorum okurken ve sol gözde de %80 görme kaybım var..

serapdenizi
09-10-2011, 10:03 PM
teşekkür ederim hocam.peki bu balthazard formülü bana eklenmez mi.çünkü taş çarpması sonucu gözümü elimle ovcalama ile oldu.yani bir nevi yaralama olmaz mı.cevabınız için teşekkürler..

Dr.Mucahit Erman Emre
10-10-2011, 09:42 AM
Lens ,gözlük yok hocam çıplak gözle görme değerlerim sağ gözle 20/40 sol gözle 20/50..
% 15-20 arası özür çıkabilir.

Dr.Mucahit Erman Emre
10-10-2011, 09:44 AM
sağ gözle 20/25 e kadar okuyorum ama 20/25 te baya zorlanıyorum okurken ve sol gözde de %80 görme kaybım var..
% 20-25 arası özür çıkabilir.

Dr.Mucahit Erman Emre
10-10-2011, 09:46 AM
teşekkür ederim hocam.peki bu balthazard formülü bana eklenmez mi.çünkü taş çarpması sonucu gözümü elimle ovcalama ile oldu.yani bir nevi yaralama olmaz mı.cevabınız için teşekkürler..
Başka bir organda diyelim kulak-el kol vs bir zayıflık varsa balthazard formülü kullanılıyor.Bir organda zayıflık varsa balthazard formülü kullanılmıyor.

demiral08
12-10-2011, 11:08 PM
% 15-20 arası özür çıkabilir.

Merhaba Hocam,

Bugün, özürlü raporu için başvurumu yaptım. Kurula girecek raporu size gönderiyorum.

Değerlendirirseniz mutlu olurum;

"Kliniğimizde granüler distrofi tanısıyla takipli hasta sol penetran keratoplasti planmaktadır. 12.10.2011 tarihinde muayenede Sağ vizyon 0.4 Sol vizyon 0.2
Biomikroskopik muayenesinde sağ/sol kapaklar normal,konjoktiva normal,kornea gramüler distrofi,ön kamara normal, iris normal, pupil yuvarlak, Pr(+), lens seçilemedi.
Göz içi basını Sağ:13 mmHg Sol:14mmHg Fundus sağ: Seçilen alanlar normal,Sol: Seçilemedi.USG sağ/sol normal. Keratoplasti sonrası görme düzeyi değişebilir.

Hastanın sağlık kuruluna girmesi uygundur."

Dr.Mucahit Erman Emre
13-10-2011, 09:01 AM
Merhaba Hocam,

Bugün, özürlü raporu için başvurumu yaptım. Kurula girecek raporu size gönderiyorum.

Değerlendirirseniz mutlu olurum;

"Kliniğimizde granüler distrofi tanısıyla takipli hasta sol penetran keratoplasti planmaktadır. 12.10.2011 tarihinde muayenede Sağ vizyon 0.4 Sol vizyon 0.2
Biomikroskopik muayenesinde sağ/sol kapaklar normal,konjoktiva normal,kornea gramüler distrofi,ön kamara normal, iris normal, pupil yuvarlak, Pr(+), lens seçilemedi.
Göz içi basını Sağ:13 mmHg Sol:14mmHg Fundus sağ: Seçilen alanlar normal,Sol: Seçilemedi.USG sağ/sol normal. Keratoplasti sonrası görme düzeyi değişebilir.

Hastanın sağlık kuruluna girmesi uygundur."
% 20-25 arası özür çıkabilir.

istbad_boy
22-11-2011, 06:38 PM
Merhabalar hocam. keratakonus hastalığım var gözlükle görme sağlanamıyor sert lens kullanıyorum.sol gözümün görme oranım %10 sağ gözümün ise %30 doktorumdan öğrendim size yüzde kaç rapor alabilirim....şimdiden teşekkür..

Dr.Mucahit Erman Emre
23-11-2011, 09:57 AM
Merhabalar hocam. keratakonus hastalığım var gözlükle görme sağlanamıyor sert lens kullanıyorum.sol gözümün görme oranım %10 sağ gözümün ise %30 doktorumdan öğrendim size yüzde kaç rapor alabilirim....şimdiden teşekkür..
% 30-35 arası rapor çıkabilir.

istbad_boy
23-11-2011, 03:57 PM
% 30-35 arası rapor çıkabilir.

hocam yanlış anlamayında bu 40 lık raporu alabilmek için tamamen 2 gözünde kör mu olması gerekiyor anlamadım gitti

Dr.Mucahit Erman Emre
24-11-2011, 08:48 AM
hocam yanlış anlamayında bu 40 lık raporu alabilmek için tamamen 2 gözünde kör mu olması gerekiyor anlamadım gitti
Haklısın çok zor bir durum seni anlıyorum.
Hesaplamaları yönetmeliğe göre yapıyorum.
Mesela bir göz % 10 görme + diğer % 15 görme = % 40 özür

Mpayalan
29-11-2011, 09:56 AM
Öncelikle merhaba bir göz hastası olarak panelinizi çok beğendim başarılarınız devmını dilerim.

Hocam ben Von Hippel Lindau Vhl senromu hastasıyım sol total retina dekolmanı ışık hissi yok .sağ gözden 2 defa retina dekolmanından dolayı ameliyat oldum.

Haydarpaşa numune hastanesinden sağlık raporu aldım.raporda Opera retina dekolmanı Vizyon 0,2 p(-) ibaresi yazıyor ve oranı % 48 verdiler.Bunun doğruluk oranı nedir.Bir gözü olan ve oda 0,2 gören bir insan %48 mi özürlü oluyor.Bu konuda bilgi verirseiz sevinirim.

Dr.Mucahit Erman Emre
30-11-2011, 08:27 AM
Öncelikle merhaba bir göz hastası olarak panelinizi çok beğendim başarılarınız devmını dilerim.

Hocam ben Von Hippel Lindau Vhl senromu hastasıyım sol total retina dekolmanı ışık hissi yok .sağ gözden 2 defa retina dekolmanından dolayı ameliyat oldum.

Haydarpaşa numune hastanesinden sağlık raporu aldım.raporda Opera retina dekolmanı Vizyon 0,2 p(-) ibaresi yazıyor ve oranı % 48 verdiler.Bunun doğruluk oranı nedir.Bir gözü olan ve oda 0,2 gören bir insan %48 mi özürlü oluyor.Bu konuda bilgi verirseiz sevinirim.
HAKLISIN daha yüksek olması gerekirdi görme daha yüksek hesaplanmış olabilir mi acaba?
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir görme testi yap haberleşelim.

Mpayalan
30-11-2011, 09:14 AM
Görme oranım 0,2 . verdiğiniz linke baktım ama yapacak durumum yok şu an için çünkü sayfa yazılarını büyüterek okuduğum için. Raporumda Opera retina dekolmanı vizyon 0,2 p(-) yazıyor.Sağ gözümün %20 gördüğünü söyledi doktor.Artı olarak Numune hastanesinde görme alanı yapılmadan rapor verildi bu filminde çekilmesi gerekmiyormu.

Dr.Mucahit Erman Emre
01-12-2011, 08:32 AM
Görme oranım 0,2 . verdiğiniz linke baktım ama yapacak durumum yok şu an için çünkü sayfa yazılarını büyüterek okuduğum için. Raporumda Opera retina dekolmanı vizyon 0,2 p(-) yazıyor.Sağ gözümün %20 gördüğünü söyledi doktor.Artı olarak Numune hastanesinde görme alanı yapılmadan rapor verildi bu filminde çekilmesi gerekmiyormu.
Görme 0,2 p(-) = % 56 özürlü yapar ancak 0,3 p(-) olarak hesaplanırsa % 48 yapıyor.

Acaba hesaplamada bir yanlışlık mı oldu yoksa hesaplama oranları mı değişti bilemiyorum.

Görme alanı da etkilenmiş olabilir bu filmin çekilmesi özür oranını daha da artırabilir ancak 0,2 p(-) zaten % 56 yapması lazım.

Mpayalan
02-12-2011, 11:11 AM
[QUOTE=Op. Dr. M. Erman Emre;27470]Görme 0,2 p(-) = % 56 özürlü yapar ancak 0,3 p(-) olarak hesaplanırsa % 48 yapıyor.

Acaba hesaplamada bir yanlışlık mı oldu yoksa hesaplama oranları mı değişti bilemiyorum.

Görme alanı da etkilenmiş olabilir bu filmin çekilmesi özür oranını daha da artırabilir ancak 0,2 p(-) zaten % 56 yapması lazım.[/QUOT

Görme alanımın dar etrafta görtüntü yok zaten ama bu filmleri çekmediler.benim ağır kaldırmam zorlanmam bunlar çalışma durumumu çok etkiliyor. hiç birini kale almadan rapor verdiler.Anlamadım bir daha itiraz etmelimiyim acaba.sitelerde oranla ilgili rahatsızlığa bağlı + olarak üzerie oran koyulduğu yazıyor.Ameliyat tümör gibi.

Dr.Mucahit Erman Emre
03-12-2011, 09:20 AM
[QUOTE=Op. Dr. M. Erman Emre;27470]Görme 0,2 p(-) = % 56 özürlü yapar ancak 0,3 p(-) olarak hesaplanırsa % 48 yapıyor.

Görme alanı da etkilenmiş olabilir bu filmin çekilmesi özür oranını daha da artırabilir ancak 0,2 p(-) zaten % 56 yapması lazım.[/QUOT

Görme alanımın dar etrafta görtüntü yok zaten ama bu filmleri çekmediler.benim ağır kaldırmam zorlanmam bunlar çalışma durumumu çok etkiliyor. hiç birini kale almadan rapor verdiler.Anlamadım bir daha itiraz etmelimiyim acaba.sitelerde oranla ilgili rahatsızlığa bağlı + olarak üzerie oran koyulduğu yazıyor.Ameliyat tümör gibi.
BANA bir yanlışlık var gibi geliyor itiraz edilebilir diye düşündüm.

İtiraz için dilek + özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte bulunduğun ilin sağlık müdürlüğüne müracaat etmen lazım.

Bununla birlikte uzun bir iş bu işin sonu hakem hastanaye ve hatta mahkemeye kadar gidebilir.% 48 yeterli olmuyor mu işine yaramıyor mu hesabımızı iyi yapalım.

Mpayalan
03-12-2011, 06:51 PM
[QUOTE=Mpayalan;27525]
BANA bir yanlışlık var gibi geliyor itiraz edilebilir diye düşündüm.

İtiraz için dilek + özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte bulunduğun ilin sağlık müdürlüğüne müracaat etmen lazım.

Bununla birlikte uzun bir iş bu işin sonu hakem hastanaye ve hatta mahkemeye kadar gidebilir.% 48 yeterli olmuyor mu işine yaramıyor mu hesabımızı iyi yapalım.

hocam bu ikinci raporum ben bir kere itira ettim numune hastanesine gönderdiler.İlk raporda 20-32 görüyordum .ona da yüzde 47 rapor vermişlerdi.yarın size resimlerini gönderirim iki raporumda.

Dr.Mucahit Erman Emre
04-12-2011, 12:12 PM
Tamam bir ekle de bakalım.
Resim eklemek için:hızlı cevap>gelişmiş>eklentileriniz

osman16
04-02-2012, 12:11 PM
hocam ben miyopum ve yaklasık bır ay oncede sol gozumden yırtıklı retina dekolmanı ameliyatı oldum hastanedeki dosyadam gordugum kadarı ıle gorme oranlarım soyle ( sol gozde E.H yazıyordu anlamını bılmıyorum) sagda ise 0.8 yazıyordu) bu durumda özurluluk raporu alabılırmıyım ve alırsam oranı ne olur

Dr.Mucahit Erman Emre
08-02-2012, 10:45 AM
hocam ben miyopum ve yaklasık bır ay oncede sol gozumden yırtıklı retina dekolmanı ameliyatı oldum hastanedeki dosyadam gordugum kadarı ıle gorme oranlarım soyle ( sol gozde E.H yazıyordu anlamını bılmıyorum) sagda ise 0.8 yazıyordu) bu durumda özurluluk raporu alabılırmıyım ve alırsam oranı ne olur
Şimdiki duruma göre özür oranı % 40 yapmaz tedavi daha devam ediyor değil mi?

rusa
16-02-2012, 07:25 AM
sayın hocam;
sitenizle ve sizinle yeni tanıştım..
yardımcı olursanız sevinirim..
yaşım 39
sağgöz hiç görmüyor(küçük yaşta kaza)monokülerim..%32 verdiler..2006 senesindeki raporumda..
o gunden sonra tek göze yuklenmekten ve bilgisayar la ugraşmaktan
gören gözüm şu an...
sizin testi yaparak...
3 metreden 20/40 ve aşağızı bulanık bir birine giriyor...
rapor için tekrar başvursam....
oran nım ne cıkar.cıkmalı..
saygılarımla.....

Dr.Mucahit Erman Emre
17-02-2012, 12:57 PM
sayın hocam;
sitenizle ve sizinle yeni tanıştım..
yardımcı olursanız sevinirim..
yaşım 39
sağgöz hiç görmüyor(küçük yaşta kaza)monokülerim..%32 verdiler..2006 senesindeki raporumda..
o gunden sonra tek göze yuklenmekten ve bilgisayar la ugraşmaktan
gören gözüm şu an...
sizin testi yaparak...
3 metreden 20/40 ve aşağızı bulanık bir birine giriyor...
rapor için tekrar başvursam....
oran nım ne cıkar.cıkmalı..
saygılarımla.....
Sol gözümüz gözlükle lensle falan daha iyi oluyor mu?

klozomenai
19-02-2012, 05:46 PM
merhaba hocam sitenizle yeni tanıştım üye olma fırsatı buldum.
Ben sözleşmeli Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeniyim.
Bu yıl Özürlü sınavı ile 2000 civarı öğretmen alınacak.Ben bakanlık kendisi yapar diye rapor alma girişiminde bulunmamıştım.Şimdi 2 marta kadar rapor almak durumundayım.Umarım o tarihe kadar yetişir ve rapor % 40 üzeri olur.

Sağ gözüm doğuştan hiç görmüyor.ilk tanıyı 1977 de sabahat Abadan koydu.Gören sol gözümün derecesi de şu an da 5.00 derece.Gözlük kullanıyorum.Gözlüğü çıkarınca 1-2 metre anca görüyorum.Gece algılama problemim var.

1996 yılında İzmir Askeri Hastanesinden alınan çürük raporum var.

Bu durumda ben Askeri Hastaneye gitsem % 40 üzeri rapor alır mıyım?Rapor 2mart tarihine kadar yetişir mi?

Göz dışında da ortaokuldan beri günlük yaşantımı etkileyen bazen 2 bazen 3 gün süren kronik migrenim var.Enseden başlayıp başın çeşitli bölümlerine yayılan şakaklara elmacık kemiklerine inen gözlerde ateş yapan sızılı bir ağrı oluyor.Bazen mideye vuruyor.İstifraya sebep oluyor.Migren için rapor oranı var mıdır?

Vereceğiniz cevap olumlu da olsa olumsuz da olsa şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

rusa
19-02-2012, 07:10 PM
Sol gözümüz gözlükle lensle falan daha iyi oluyor mu?

evet sayın hocam;
gören gözüm dediğim sol gözüm gözlükle biraz daha iyi görüyor..
ama gözlük olmayın ca 3- 4 mt herşey puslu görünmekte.....
saygılarımla..

Dr.Mucahit Erman Emre
20-02-2012, 04:01 PM
evet sayın hocam;
gören gözüm dediğim sol gözüm gözlükle biraz daha iyi görüyor..
ama gözlük olmayın ca 3- 4 mt herşey puslu görünmekte.....
saygılarımla..
Özür oranı % 42 civarı olabilir.

Dr.Mucahit Erman Emre
20-02-2012, 04:03 PM
merhaba hocam sitenizle yeni tanıştım üye olma fırsatı buldum.
Ben sözleşmeli Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeniyim.
Bu yıl Özürlü sınavı ile 2000 civarı öğretmen alınacak.Ben bakanlık kendisi yapar diye rapor alma girişiminde bulunmamıştım.Şimdi 2 marta kadar rapor almak durumundayım.Umarım o tarihe kadar yetişir ve rapor % 40 üzeri olur.

Sağ gözüm doğuştan hiç görmüyor.ilk tanıyı 1977 de sabahat Abadan koydu.Gören sol gözümün derecesi de şu an da 5.00 derece.Gözlük kullanıyorum.Gözlüğü çıkarınca 1-2 metre anca görüyorum.Gece algılama problemim var.

1996 yılında İzmir Askeri Hastanesinden alınan çürük raporum var.

Bu durumda ben Askeri Hastaneye gitsem % 40 üzeri rapor alır mıyım?Rapor 2mart tarihine kadar yetişir mi?

Göz dışında da ortaokuldan beri günlük yaşantımı etkileyen bazen 2 bazen 3 gün süren kronik migrenim var.Enseden başlayıp başın çeşitli bölümlerine yayılan şakaklara elmacık kemiklerine inen gözlerde ateş yapan sızılı bir ağrı oluyor.Bazen mideye vuruyor.İstifraya sebep oluyor.Migren için rapor oranı var mıdır?

Vereceğiniz cevap olumlu da olsa olumsuz da olsa şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

SOL GÖZ görme oranını bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım mı?

klozomenai
20-02-2012, 06:10 PM
Hocam sağ göz problemimiz yok sanırım doğuştan görmediği için % 32 garanti.
Sol gözde iki yıl önce alınan 4.00 dereceli gözlük var.

Gönderdiğiniz cetvele göre dediğiniz gibi sol gözüm gözlüksüz 3.5 metrede linki iki kez tıklayarak ancak 20/200
Gözlükle ancak 20/70 okuyabildim.

Gözlüksüz karmaşa içinde diyebilirim.Mantıkla okuyabiliyorum.Şeklen çıkartabiliyorum gözlerimi kısarak kendimi zorlayarak.

klozomenai
20-02-2012, 06:25 PM
Hocam muayene de gözlükle görme oranı mı yoksa gözlüksüz görme oranına göre mi rapor şekilleniyor?

Dr.Mucahit Erman Emre
21-02-2012, 08:34 AM
Hocam muayene de gözlükle görme oranı mı yoksa gözlüksüz görme oranına göre mi rapor şekilleniyor?
Hesaplama gözlükle görme oranına göre yapılacak.
Oranınızı hesaplayacağım.
Sağ gözümüz hiç görmüyor ve sol gözlükle 20/70 değil mi?

klozomenai
21-02-2012, 11:31 AM
Evet hocam sağ göz doğuştan görmüyor askerlikten muaf raporum var.Sol göz de gözlükle 20/70
yani çizelgenin 3. satırını okuyabiliyorum.

İzmir de merkez hastaneler 3 ay sonraya gün verdiler.Bir ilçe hastanesi aynı gün muayene edip öğleden sonra raporu vereceğini söyledi.Perşembe heyete gireceğim.Neyle karşılaşacağımı bilmiyorum.Migreni hesaba katarlar mı yoksa katmazlar mı % 40 rapor alabilir miyim bakalım artık.
Özürlü Sınav başvurusu da 2 mart son umarım aksilik çıkmaz.

Meliha
21-02-2012, 02:36 PM
merhabalar..ben babbam için üye oldum buraya. babamın doğuştan görme kaybı var.ve 5 yıl öncesindede diyabet hastalıgına yakalandı.doğdugundan bu yana görmesi geriliyormuş.bugün doktora götürdük ve doktor gözbebği kaymasının olduğunu söyledi ve yapabileceği birşeyin olmadıgını söyledi.gözbebeği retinanın altına kayıyormus ve bu yüzdende görmesi git gide azalacakmış.bu durumda göz nakli yapılabilir mi? kör olmasını engellemenin bir yolu var mı? neler yapabiliriz? lütfen yardımcı olun:(:(

klozomenai
22-02-2012, 11:14 AM
Hocam forumu baştan aşağı okudum siz çok yoğunsunuz taktir ederim benim durumumda olan arkadaşlar var mı diye baktım.

Benim sağ göz doğuştan yok artık göz tembelliği diyen var ambiloypi deniyor sanırım fort myopi lens kesafeti falan deniyor sanırım.Sağ hiç görmüyor.

Sol göze baktım 20/200 e % 75 rapor verilir demişsiniz.
20/70 e % 50-55 arası sanırım.
20/50 % 30-40 arası denmiş.

Ben gözlükle E harflarinin olduğu tabloda 3-3.5 metreden en tepedeki E harfini çok net görüyorum.2. sırayı şöyle böyle okuyorum.3. sırada 20/70 zar zor okuyabiliyorum.Hemen hiç yok diyebilirim.

Sizin yazdıklarınıza binaen 20/70 kabul etsek % 50-55 arası eder.

En kötü ihtimalle 20/50 desek % 30 -40 arası çıkıyor.

ama sadece sağ göz hiç görmediği için % 32 değil mi?

sol da 20/70 olursa tam ne oranda rapor olur bunu çok merak ediyorum.

Yarın heyete gireceğim.

Ayrıca ortaokuldan migrenim var.Babamın avukat olması sebebiyle bu tip davalara çok baktı.Migreni bazı hastaneler yok saymakla beraber bazı hastaneler % 10 bazısı % 12 vermişler.
Migrenin bulgusu çok zor.Bunu ancak yaşayan bilir.O anda o panik atak kriz sırasında hastaneye gitmek gerek ancak Özürlü Memur Sınavı başvurusu 2 martta sona eriyor.Yaşımda 38 olduğu için bu sınav 2 senede bir yapılacak bu benim son şansım.

Ancak hala kafam karışık.Sadece göz % 40 ı geçer mi?

Migren de kabul edilirse baltzard formülü ile ikisine % 10 ilave edilir mi?

BEHİYE
22-02-2012, 11:37 AM
Slm merhaba raporumu yenilemem gerekiyor. Eski raoporumda %40 oranında yeni raporda oranı düşürürlermi? Benim sol gözüm hiç görmüyor. Sağ gözde bir sorunum yok % kaç rapor alabilirim.

klozomenai
22-02-2012, 11:40 AM
Behiye Hanım ben de hocamızdan yanıt bekliyorum ama çok yoğunlar aynı anda bir kaç sitede insanların derdine çare üretmeye çalışıyorlar mecbur olmadıkları halde zamanlarını insanlığa ayırıyorlar gönülden yapıyorlar.Ben de 2 gündür cevap bekliyorum.Benim de sağ gözüm hiç görmüyor % 32 eder sadece bir gözün görmemesi ama bize % 40 ve üstü rapor gerek.İlk kez özürlü memur sınavı yapılacak 29 Nisan da .Başvurular 2 martta son.Ben yarın heyete gireceğim sonucu merakla bekliyorum...

BEHİYE
22-02-2012, 11:53 AM
Gerçekten haksızlık bu yaptıkları. %32 alırsın iş başvurusu yaparsın. Iş yerleri de derki %40 olması lazım. Sonra sağlam kadrosundan başvuru yaparsın. O zamanda derlerki senin özrün var. Ya bizi ne duruma koydular. Yazıklar olsun. Vergi vergi diye dolaşırlar ama ödediğimiz verğinin karşılığı nerede acaba. Allah bunları bildiği gibi yapsın.

klozomenai
22-02-2012, 12:09 PM
Sakin olalım Behiye Hanım.Ben de Türk Dili Öğretmeniyim.Kimse uyarmadı.Raporsuz girdim işe.Öğretmenlik öncesi SSK girişliylim.SSK 19 sene oldu.Sözleşmeli öğretmenim.Baktım kadroya almayacaklar Hukuk Fakültesine girdim.İlk kez Özürlü Memur sınavı yapacaklar 38 yaşındayım.ve bu sınav son şans memuriyet için.Ama her hastane kendi telinden çalıyor.Hukuk devletinde tek göz % 32 olması gerekirken dava konusu deliller var elimizde tek göze % 12veren bile var.Göz göre göre hukuku çiğniyorlar.Hastaneye giderken o özür cetvelini bilerek gitmek bişeyler bilip doktora müdahale etmek zorundasınız.Ya da susup dava açacaksınız.Sonuna kadar gidebilmelisiniz.

Ben az çok Doktor Erman Hocamızın forumda verdiği oranlarla yarın % 45-55 arası bişey alacağımı biliyorum.

Migren de var.Migren için rapor alabilirmiyim bilmiyorum bunu da hesaba katarsak % 60 alabileceğimi sanıyorum ama hastaneye ve onun yönetsel kadrosuna hiç belli olmaz...

klozomenai
22-02-2012, 12:14 PM
Bana sorarsanız vicdan olarak hukuki olarak 2 organdan birisi yoksa onun değeri % 50 dir.Bunun başka izahı yoktur.Madem Allah 2 organ vermiş insana.Bunu % 100 kabul edersek.Bu organın biri yoksa bu % 50 orana tekabül etmelidir.Ama kanunları bazı vicdansızlar yaptığı için kanunlar kul yapısı olunca sonuç böyle oluyor.Ama davalar açılsa kazanılır bence.

Çünkü özürlü rapor almasın erken emekli olmasın diye bu yönetmelikler akşamdan sabaha değiştirilip duruyor.Bu olmaz.Bu etik değil..

Eski rapor diye bir kavram olmamalı eğer o hastalık kalıtsalsa.Ben doğuştan görmüyorsam birileri duymuyorsa eski rapor % 50 fakat yönetmelik değişince bu % 50 nin altına inmemeli.Böyle keyfiyet ben yaptım oldu mantığı olmaz....

Dr.Mucahit Erman Emre
22-02-2012, 01:28 PM
Hocam forumu baştan aşağı okudum siz çok yoğunsunuz taktir ederim benim durumumda olan arkadaşlar var mı diye baktım.

Benim sağ göz doğuştan yok artık göz tembelliği diyen var ambiloypi deniyor sanırım fort myopi lens kesafeti falan deniyor sanırım.Sağ hiç görmüyor.

Sol göze baktım 20/200 e % 75 rapor verilir demişsiniz.
20/70 e % 50-55 arası sanırım.
20/50 % 30-40 arası denmiş.

Ben gözlükle E harflarinin olduğu tabloda 3-3.5 metreden en tepedeki E harfini çok net görüyorum.2. sırayı şöyle böyle okuyorum.3. sırada 20/70 zar zor okuyabiliyorum.Hemen hiç yok diyebilirim.

Sizin yazdıklarınıza binaen 20/70 kabul etsek % 50-55 arası eder.

En kötü ihtimalle 20/50 desek % 30 -40 arası çıkıyor.

ama sadece sağ göz hiç görmediği için % 32 değil mi?

sol da 20/70 olursa tam ne oranda rapor olur bunu çok merak ediyorum.

Yarın heyete gireceğim.

Ayrıca ortaokuldan migrenim var.Babamın avukat olması sebebiyle bu tip davalara çok baktı.Migreni bazı hastaneler yok saymakla beraber bazı hastaneler % 10 bazısı % 12 vermişler.
Migrenin bulgusu çok zor.Bunu ancak yaşayan bilir.O anda o panik atak kriz sırasında hastaneye gitmek gerek ancak Özürlü Memur Sınavı başvurusu 2 martta sona eriyor.Yaşımda 38 olduğu için bu sınav 2 senede bir yapılacak bu benim son şansım.

Ancak hala kafam karışık.Sadece göz % 40 ı geçer mi?

Migren de kabul edilirse baltzard formülü ile ikisine % 10 ilave edilir mi?
Sadece göz % 45-50 arası çıkar migrenden % 10 alırsak % 5 daha eklenir.

Dr.Mucahit Erman Emre
22-02-2012, 01:32 PM
Slm merhaba raporumu yenilemem gerekiyor. Eski raoporumda %40 oranında yeni raporda oranı düşürürlermi? Benim sol gözüm hiç görmüyor. Sağ gözde bir sorunum yok % kaç rapor alabilirim.
Sol gözümüz hiç görmüyor fakat sağ gözde bir sorun yok % 100 görüyor muyuz?

Dr.Mucahit Erman Emre
22-02-2012, 01:49 PM
merhabalar..ben babbam için üye oldum buraya. babamın doğuştan görme kaybı var.ve 5 yıl öncesindede diyabet hastalıgına yakalandı.doğdugundan bu yana görmesi geriliyormuş.bugün doktora götürdük ve doktor gözbebği kaymasının olduğunu söyledi ve yapabileceği birşeyin olmadıgını söyledi.gözbebeği retinanın altına kayıyormus ve bu yüzdende görmesi git gide azalacakmış.bu durumda göz nakli yapılabilir mi? kör olmasını engellemenin bir yolu var mı? neler yapabiliriz? lütfen yardımcı olun:(:(
Bu konu şeker hastalığı ile ilgili.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=14776&page=2 sayfamıza bakalım mı?

klozomenai
22-02-2012, 02:01 PM
Hocam çok teşekkür ederim onca işinizin arasında cevap verdiniz.
% 45-%50 göz raporu % 10 migren % 5 olarak mı geçecek.Yani toplamda % 55 falan olacak sanırım.
Yarın heyete gireceğim sonucu paylaşırım sizinle.İyi çalışmlar...

BEHİYE
22-02-2012, 07:06 PM
Evetgörüyor hocam ama sizin testinizi yaptım 20/40 aşağısı bulanık görüyorum okuyamıyorum.

BEHİYE
22-02-2012, 07:23 PM
hocam çok teşekkür ederim onca işinizin arasında cevap verdiniz.
% 45-%50 göz raporu % 10 migren % 5 olarak mı geçecek.yani toplamda % 55 falan olacak sanırım.
Yarın heyete gireceğim sonucu paylaşırım sizinle.iyi çalışmlar...

benimde miğren sorunum var bunun için özür oranu verirler mi? Norolojiden?

klozomenai
22-02-2012, 07:55 PM
Behiye Hanım migrenin oranı %10-12.Tek göz %32.Migreni de kabul ettirirseniz % 40 ı geçer.Migrenden vermek zorundalar.Bulgusu zor migrenin.Ama hikayenizi anlatırsanız kabul etmek zorundalar...

Dr.Mucahit Erman Emre
23-02-2012, 02:48 PM
Evetgörüyor hocam ama sizin testinizi yaptım 20/40 aşağısı bulanık görüyorum okuyamıyorum.
Sağ gözde bir sorunum yok demiştiniz.Gözümüz % 50 görüyor.Özür oranı için neden % 50 görüyor?Daha iyi olur mu bilmek lazım?Son kontrol ne zaman yapılmıştı?

klozomenai
23-02-2012, 04:24 PM
Erman Hocam,bugün sabahtan akşam 16.00 ya kadar 7 doktordan geçerek heyete girdim.

Size sağ gözüm görmüyor sol göz gözlükle 20/70 demiştim.Siz de % 45-50 arası demiştiniz.Migrenim de var demiştim.

Bugün göz doktorunun pek ilgilendiğini geçmişime dair inceleme yaptığını söyleyemem.Çünkü sadece çenemimakineye dayararak bir muayene ve bir cep feneri ile ışık takibi yaptırdı gözlüğümün derecesine bakarak sağ göze sinir dejenerasyonu dışa doğru görme yok yazdı.

Sol göze bakmadı bile sadece gözlüğün derecesi ile - 4.50 ile 10/10 tam görme diye yazdı.

Bu şartlarda gözden % 40 ı geçebileceğimi sanmıyorum.Görmeyen göze % 32 verirse sevinirim.Ondan bile umudum yok..

Nöroloji hekimi Migrenin rapor derecesi olmadığını söyledi.Oysa engelliler forumunda ve babamın hukukçu olması dolayısı ile ben migrenden % 10-%12 raporlar verildiğini gözlerimle gördüm o raporları elimle de tuttum.

Bana başlarından atıyorlar gibi geldi.Hiç bir ciğer dinleme yok E harf tablosu yok.Kulak işitme kontrolü yok.Kan tahlili yok.Böyle heyet olmaz ki diye düşündüm.Ve sanki rapor vermeye korkar gibi bir haldeler...

En son psikiyatr girdim.Derdimi dinledi.Öğretmen olduğumu atanamadığımı anlattım.38 yaşındayım herkes gibi düzen kuramama problemlerim var sıkıntılarım var dedim.Psikiyatr babasının öğretmen olduğunu derdimizi bildiğini söyleyerek GEÇİCİ UYUM BOZUKLUĞU yazdım dedi.% 25 oran verdi.

Bu durumda sanırım sağ gözden taş çatlasa % 32 gelecek.Sol göz sanırım hesaba katılmayacak doktor beyin görüşüne göre.Nörolog hem migren rapor kapsamında değil dedi hem de tanı kısmına MİGREN dedi.Ne oran verir bilmiyorum.Psikiyatr da % 25 verdi.

Heyet sekreteryası GÖZ NÖROLOJİ PSİKİYATR alanlarındaki rahatsızlılara ilişkin oranların belirlenmesi için doktorlara bir kağıt gönderdi.Salı günü gelip raporumu almam istendi.

Umarım Erman Hocam % 40 ı geçerim...Ama göz oranlarında bir hukuksuzluk görürsem oranım % 40 üstü bile olsa göz doktoruna önce TAM YARGI DAVASI sonra da TAZMİNAT DAVASI açmayı düşünüyorum...

BEHİYE
23-02-2012, 06:18 PM
Eski raporumda solftizibulbi+binoküler görme kaybı yazıyor ve %40 oranı var bu raporu 2003 yılında almıştım. Ve üzerinde sürekli yazmasına ragmen vergi dairesi kabul etmedi. şimdi gitsem bu orandan verirlermi?

BEHİYE
23-02-2012, 06:20 PM
Son kontrolümü geçen yıl normal kontrol için gitmiştim ve sağ gözümde de yorgunluk nedeniyle gözlük vermişti.

Dr.Mucahit Erman Emre
24-02-2012, 03:57 PM
Erman Hocam,bugün sabahtan akşam 16.00 ya kadar 7 doktordan geçerek heyete girdim.

Size sağ gözüm görmüyor sol göz gözlükle 20/70 demiştim.Siz de % 45-50 arası demiştiniz.Migrenim de var demiştim.

Bugün göz doktorunun pek ilgilendiğini geçmişime dair inceleme yaptığını söyleyemem.Çünkü sadece çenemimakineye dayararak bir muayene ve bir cep feneri ile ışık takibi yaptırdı gözlüğümün derecesine bakarak sağ göze sinir dejenerasyonu dışa doğru görme yok yazdı.

Sol göze bakmadı bile sadece gözlüğün derecesi ile - 4.50 ile 10/10 tam görme diye yazdı.

Bu şartlarda gözden % 40 ı geçebileceğimi sanmıyorum.Görmeyen göze % 32 verirse sevinirim.Ondan bile umudum yok..

Nöroloji hekimi Migrenin rapor derecesi olmadığını söyledi.Oysa engelliler forumunda ve babamın hukukçu olması dolayısı ile ben migrenden % 10-%12 raporlar verildiğini gözlerimle gördüm o raporları elimle de tuttum.

Bana başlarından atıyorlar gibi geldi.Hiç bir ciğer dinleme yok E harf tablosu yok.Kulak işitme kontrolü yok.Kan tahlili yok.Böyle heyet olmaz ki diye düşündüm.Ve sanki rapor vermeye korkar gibi bir haldeler...

En son psikiyatr girdim.Derdimi dinledi.Öğretmen olduğumu atanamadığımı anlattım.38 yaşındayım herkes gibi düzen kuramama problemlerim var sıkıntılarım var dedim.Psikiyatr babasının öğretmen olduğunu derdimizi bildiğini söyleyerek GEÇİCİ UYUM BOZUKLUĞU yazdım dedi.% 25 oran verdi.

Bu durumda sanırım sağ gözden taş çatlasa % 32 gelecek.Sol göz sanırım hesaba katılmayacak doktor beyin görüşüne göre.Nörolog hem migren rapor kapsamında değil dedi hem de tanı kısmına MİGREN dedi.Ne oran verir bilmiyorum.Psikiyatr da % 25 verdi.

Heyet sekreteryası GÖZ NÖROLOJİ PSİKİYATR alanlarındaki rahatsızlılara ilişkin oranların belirlenmesi için doktorlara bir kağıt gönderdi.Salı günü gelip raporumu almam istendi.

Umarım Erman Hocam % 40 ı geçerim...Ama göz oranlarında bir hukuksuzluk görürsem oranım % 40 üstü bile olsa göz doktoruna önce TAM YARGI DAVASI sonra da TAZMİNAT DAVASI açmayı düşünüyorum...
Acele etmeyelim dur bir rapor çıksın bakalım değil mi?
Sonucu ne zaman alıyoruz?

Dr.Mucahit Erman Emre
24-02-2012, 04:01 PM
Eski raporumda solftizibulbi+binoküler görme kaybı yazıyor ve %40 oranı var bu raporu 2003 yılında almıştım. Ve üzerinde sürekli yazmasına ragmen vergi dairesi kabul etmedi. şimdi gitsem bu orandan verirlermi?
Sağlam gözümüze 20/40 dersek özür oranı % 42 civarında olur.

klozomenai
24-02-2012, 08:22 PM
Hocam heyetin sonucu salı günü saat 16.00 gibi belli olacak.Önyargılı olmamam gerekir.Sol göze -4.50 10/10 tam görme deyince benim moralim bozuldu.
Salı günü raporu alınca haberleşiriz.Umarım % 40'ı geçerim.Hakkım neyse onu versinler.Fazlasını asla istemem.Hakkım olmayanı asla istemem zaten yalnışlıkla elde edilen hak insana yaramaz.

Dr.Mucahit Erman Emre
25-02-2012, 03:35 PM
Hocam heyetin sonucu salı günü saat 16.00 gibi belli olacak.Önyargılı olmamam gerekir.Sol göze -4.50 10/10 tam görme deyince benim moralim bozuldu.
Salı günü raporu alınca haberleşiriz.Umarım % 40'ı geçerim.Hakkım neyse onu versinler.Fazlasını asla istemem.Hakkım olmayanı asla istemem zaten yalnışlıkla elde edilen hak insana yaramaz.
Gözden en kötü durumu kabul edelim:% 32 eder diğer puanlarla % 40'ı rahat geçersin diyorum tek endişem psikiyatri GEÇİCİ UYUM BOZUKLUĞU dediği için burda bir aksama olabilir.Bakalım sonuç ne gelecek...

klozomenai
25-02-2012, 08:31 PM
Aslında uyum sorunu falan sözkonusu değil hocam.Tedavi edilebilir kısmı % 25 başka bir oran veremiyor.Göz doktoru % 32 de bırakır düşüncesiyle psikiyatr öyle bir oran vermeyi uygun gördü.Yoksa bir uyum sorunu yok.Ben 10 yıllık sözleşmeli öğretmenim.Özür sınavı ile kadroya geçme düşüncem var sadece.
Bakalım Salı gününü bekleyelim.Haberdar ederim.

Dr.Mucahit Erman Emre
26-02-2012, 10:07 PM
Aslında uyum sorunu falan sözkonusu değil hocam.Tedavi edilebilir kısmı % 25 başka bir oran veremiyor.Göz doktoru % 32 de bırakır düşüncesiyle psikiyatr öyle bir oran vermeyi uygun gördü.Yoksa bir uyum sorunu yok.Ben 10 yıllık sözleşmeli öğretmenim.Özür sınavı ile kadroya geçme düşüncem var sadece.
Bakalım Salı gününü bekleyelim.Haberdar ederim.
Sinirlerin bayağı bozuk galiba sözleşmeli öğretmenlik şartları pek kolay değil diye biliyorum.

klozomenai
27-02-2012, 01:16 PM
Hiçbirşey yok hocam psikiyatr babası da öğretmenmiş bizim kadroya geçememe problemimiz var.O yüzden ben hukuk fakültesine başladım dedim.
Ben önce işletme fakültesini sonra Türk Dili Edebiyatını bitirdim ama ancak sözleşmeli personel olabiliyoruz dedim.20 000 Türk dili açığımız var ama sayın bakan her sene 15-20 öğretmen atıyor dedim.2 üniversite bitir ve sözleşmeli olarak güvencesiz çalış bu ağrıma gidiyor benim dedim.Yarının garantisi yok onun için bu yaşta tekrar üniversite sınavına girip hukuk fakültesini kazandım dedim.

Göz doktorunu samimi bulmadığımı söyledim.Bütün dünya ahiret Hacettepeden Egeye Numuneden Dokuz Eylüle bütün hastanelerden raporum var dedim.Askerlikten muaf raporum var dedim.

Ama göz doktoru bilinen klasik muayene yöntemlerini bile kullanmadan bir hükme vardı dedim.Oranımın % 32 de kalması yönünde endişelerim var dedim.

Nörolog bayan doktor da migren rapor kapsam dışı deyince ben de ona migrene verilmiş % 10-12 raporlar olduğunu hukuk devletinde tek tip doğru olabileceğini herkesin kendi aklına estiği gibi yönetmeliği değiştiremeyeceğini idari ve tazminat istemli davaların sözkonusu olabileceğini söyledim.

Yaşım itibariyle 29 nisan da yapılacak özürlü devlet memurluğu sınavının benim son şansım olduğunu söyledim.

Hukukla beraber vicdanı da paralel yürütmek zorunda olduğumuzu söyledim.

Bir düzen kuramamaktan bahsettim.bütün sorunlar üstüste gelince uyuyamadğımı söyledim.

Olay bundan ibaret ne sinir var ne asabiyet.açıköğretim kamu yönetimi ile beraber 37 yaşında hukukla beraber 4. lisansını okuyan bir bir insanım.Hayatımı okumaya öğrenmeye sosyal hayata araştırmaya derinlere inmeye sinema tiyatro müzik gibi alanlara ayırdım.

Benim uyum sorunum yok.Komedi gibi adamımdır.Uyumsuzluğum belki çok okumaktan derinlere inmekten kaynaklanmış olabilir.
Herkesin nasıl stresi varsa bende de var.Psikiyatr % 32 de kalmayayım diye bir incelik gösterdi.% 40 ı geçersin elimden geleni yaparım dedi o kadar.Bakalım artık göreceğiz.

Dr.Mucahit Erman Emre
28-02-2012, 12:03 PM
Hiçbirşey yok hocam psikiyatr babası da öğretmenmiş bizim kadroya geçememe problemimiz var.O yüzden ben hukuk fakültesine başladım dedim.
Ben önce işletme fakültesini sonra Türk Dili Edebiyatını bitirdim ama ancak sözleşmeli personel olabiliyoruz dedim.20 000 Türk dili açığımız var ama sayın bakan her sene 15-20 öğretmen atıyor dedim.2 üniversite bitir ve sözleşmeli olarak güvencesiz çalış bu ağrıma gidiyor benim dedim.Yarının garantisi yok onun için bu yaşta tekrar üniversite sınavına girip hukuk fakültesini kazandım dedim.

Göz doktorunu samimi bulmadığımı söyledim.Bütün dünya ahiret Hacettepeden Egeye Numuneden Dokuz Eylüle bütün hastanelerden raporum var dedim.Askerlikten muaf raporum var dedim.

Ama göz doktoru bilinen klasik muayene yöntemlerini bile kullanmadan bir hükme vardı dedim.Oranımın % 32 de kalması yönünde endişelerim var dedim.

Nörolog bayan doktor da migren rapor kapsam dışı deyince ben de ona migrene verilmiş % 10-12 raporlar olduğunu hukuk devletinde tek tip doğru olabileceğini herkesin kendi aklına estiği gibi yönetmeliği değiştiremeyeceğini idari ve tazminat istemli davaların sözkonusu olabileceğini söyledim.

Yaşım itibariyle 29 nisan da yapılacak özürlü devlet memurluğu sınavının benim son şansım olduğunu söyledim.

Hukukla beraber vicdanı da paralel yürütmek zorunda olduğumuzu söyledim.

Bir düzen kuramamaktan bahsettim.bütün sorunlar üstüste gelince uyuyamadğımı söyledim.

Olay bundan ibaret ne sinir var ne asabiyet.açıköğretim kamu yönetimi ile beraber 37 yaşında hukukla beraber 4. lisansını okuyan bir bir insanım.Hayatımı okumaya öğrenmeye sosyal hayata araştırmaya derinlere inmeye sinema tiyatro müzik gibi alanlara ayırdım.

Benim uyum sorunum yok.Komedi gibi adamımdır.Uyumsuzluğum belki çok okumaktan derinlere inmekten kaynaklanmış olabilir.
Herkesin nasıl stresi varsa bende de var.Psikiyatr % 32 de kalmayayım diye bir incelik gösterdi.% 40 ı geçersin elimden geleni yaparım dedi o kadar.Bakalım artık göreceğiz.
Keyifsiz zor günler yaşasan da MORALİN yerinde olduğuna sevindim.

klozomenai
29-02-2012, 08:56 AM
Hocam raporum çıktı almaya gidiyorum.Umarım % 40 ve üzeridir.İyi çalışmalar..

Dr.Mucahit Erman Emre
29-02-2012, 10:01 AM
Hocam raporum çıktı almaya gidiyorum.Umarım % 40 ve üzeridir.İyi çalışmalar..
Senin için en iyisi olacaktır diye düşünüyorum.

klozomenai
29-02-2012, 06:44 PM
Tahmin ettiğim gibi çıktı.Ben halkımı insanlarımı çok iyi tanırım.göz doktorunu da çok iyi tanıdım.Rapora oran verilmemiş beni başka bir devlet hastanesine sevketmiş.
Sağ göz doğuştan görmemesine karşın göz doktoru bunu saptırıp katarakt teşhisi koyarak tedaviyle düzelebileceğini yazmış.

Bütün aile hukukçu büyüklerim ailemizin göz doktorları hepimiz bu traji komik tuluat tiyatrosuna ramazan eğlencesine güldük.

Türkiye de dünyada 100 sene geçse de göz tembelliğinin tedavisi olabilme ihtimali sıfır.Olsa zaten askeri hastane ederdi ve askere alırdı.
Bu benden uzaklaşsın da ne olursa olsun mantığıdır.

Yarın heyet var başhakime sabah dilekçe verip sayı numarası alacağım öğleden sonra rapora oran vermelerini yalnıştan dönmelerini isteyeceğim.

Ama olumsuz yazılı yanıt aldığım an heyete idareye göz doktoruna idari dava ve tazminat davası açacağım çünkü sınav başvurusunu kaçırmış olacağım...

Dr.Mucahit Erman Emre
01-03-2012, 03:16 PM
Tahmin ettiğim gibi çıktı.Ben halkımı insanlarımı çok iyi tanırım.göz doktorunu da çok iyi tanıdım.Rapora oran verilmemiş beni başka bir devlet hastanesine sevketmiş.
Sağ göz doğuştan görmemesine karşın göz doktoru bunu saptırıp katarakt teşhisi koyarak tedaviyle düzelebileceğini yazmış.

Bütün aile hukukçu büyüklerim ailemizin göz doktorları hepimiz bu traji komik tuluat tiyatrosuna ramazan eğlencesine güldük.

Türkiye de dünyada 100 sene geçse de göz tembelliğinin tedavisi olabilme ihtimali sıfır.Olsa zaten askeri hastane ederdi ve askere alırdı.
Bu benden uzaklaşsın da ne olursa olsun mantığıdır.

Yarın heyet var başhakime sabah dilekçe verip sayı numarası alacağım öğleden sonra rapora oran vermelerini yalnıştan dönmelerini isteyeceğim.

Ama olumsuz yazılı yanıt aldığım an heyete idareye göz doktoruna idari dava ve tazminat davası açacağım çünkü sınav başvurusunu kaçırmış olacağım...
Zaman senin için çok daraldı galiba peki dilekçe vs başvuruya yetişir değil mi?

klozomenai
01-03-2012, 03:35 PM
Hocam tam yargı davası ile yürütmeyi durdurabiliriz.Sınav 29 Nisanda.Yetişir gibi geliyor bana...

Dr.Mucahit Erman Emre
02-03-2012, 08:46 PM
Hocam tam yargı davası ile yürütmeyi durdurabiliriz.Sınav 29 Nisanda.Yetişir gibi geliyor bana...
Hastaneye idari dava açabiliyoruz değil mi yargı davası dediğimiz nedir?

klozomenai
03-03-2012, 06:34 PM
SAĞLIK BAKANLIĞININ RAPOR VERECEK HASTANELER LİSTESİNDE URLA DEVLET HASTANESİ VAR.
Olmasa zaten gitmezdim.Şu anda parayla sağlam olduğu halde rapor alanlar söylentileri var.Oysa ben ve benim gibiler doğuştan özürlü olmamıza rağmen bu raporu alamıyorsak burada adalet yoktur.

ÖSYM nin başvurusunun bitmesine 1 gün kala beni hakem hastaneye sevketmek beni çaresiz bırakmaktır.

Hastaneye idari yönden tam yargı göz doktoruna maddi manevi kayıplar için dava açılabilir.

Benim gözüm görse bir öğretmen olarak rapor almaya kalkmayı dürüstlükle bağdaştırmam.Kim iki gözünün görmesini istemez ki.

Anne karnında meydana gelmiş sinir felcini kaç üniversite kaç özel doktor kaç klinik bunun tedavisi yok demişken rapor vermemek için hiç görmeyen gözü görecekmiş gibi göstermek katarakt demek cerrahi ile görme derecesi arttırılabilir demek hipokrat yeminiyle bağdaşır mı?Benim memur olmamı bir doktor engelleyebilir mi? Kulun kula tahakküm ettiği bir ülkede mi yaşıyoruz.

Adalet varsa hak varsa doğanın diyalektiği varsa eden bulacaktır.

Dr.Mucahit Erman Emre
04-03-2012, 04:48 PM
SAĞLIK BAKANLIĞININ RAPOR VERECEK HASTANELER LİSTESİNDE URLA DEVLET HASTANESİ VAR.
Olmasa zaten gitmezdim.Şu anda parayla sağlam olduğu halde rapor alanlar söylentileri var.Oysa ben ve benim gibiler doğuştan özürlü olmamıza rağmen bu raporu alamıyorsak burada adalet yoktur.

ÖSYM nin başvurusunun bitmesine 1 gün kala beni hakem hastaneye sevketmek beni çaresiz bırakmaktır.

Hastaneye idari yönden tam yargı göz doktoruna maddi manevi kayıplar için dava açılabilir.

Benim gözüm görse bir öğretmen olarak rapor almaya kalkmayı dürüstlükle bağdaştırmam.Kim iki gözünün görmesini istemez ki.

Anne karnında meydana gelmiş sinir felcini kaç üniversite kaç özel doktor kaç klinik bunun tedavisi yok demişken rapor vermemek için hiç görmeyen gözü görecekmiş gibi göstermek katarakt demek cerrahi ile görme derecesi arttırılabilir demek hipokrat yeminiyle bağdaşır mı?Benim memur olmamı bir doktor engelleyebilir mi? Kulun kula tahakküm ettiği bir ülkede mi yaşıyoruz.

Adalet varsa hak varsa doğanın diyalektiği varsa eden bulacaktır.
Kim gözü gördüğü halde özürlü raporu almayı isterki haklısın adalet var hak var eden bulacaktır.

klozomenai
04-03-2012, 09:48 PM
Erman Hocam,ÖSYM başvuruları çarşambaya kadar uzadı.Son ana kadar uğraşacağım.Hakem hastaneye de gideceğim.Sınav süresine yetişirse yetişmezse ve hakem hastane de % 40 üstü rapor verirse Urla Devlet Hastanesinin kusurlu olduğu ortaya çıkacaktır.

Dr.Mucahit Erman Emre
05-03-2012, 04:51 PM
Erman Hocam,ÖSYM başvuruları çarşambaya kadar uzadı.Son ana kadar uğraşacağım.Hakem hastaneye de gideceğim.Sınav süresine yetişirse yetişmezse ve hakem hastane de % 40 üstü rapor verirse Urla Devlet Hastanesinin kusurlu olduğu ortaya çıkacaktır.
Süreç nasıl işliyor?Bildiğim kadarıyla sağlık müdürlüğüne itiraz dilekçesi veriyoruz doğru mu?

klozomenai
05-03-2012, 05:50 PM
O kısmı internet e devletten hallettik.Hastaneden hala cevap gelmedi.15 gün yasal süreci beklemeliyiz.60 günde cevap gelmezse olumsuz olarak onu kabul edip 60 gün daha süremiz var dava açmak için.

Beni internet üzerinden zaten hakem hastaneye sevketti.Sevketme işini zaten Urla Devlet Hastanesi de oransız raporla bunu yapmıştı.

SABİM de oraya yönlendirdi.Son derece şablon klişe cevaplar veriyorlar.
2006 da baltzard a göre oranlar değişmiş ondan bahsediyorlar.
Ama hala tek gözün görmemesi % 32 biliyoruz.Ne zaman değişti bu yönetmelik?
2006 da değişmiş güya.Hala tek göz kaybı % 32.Bu doyurucu tatminkar bir cevap değil.

Nitekim bu sabah 07.00 da gittim hakem hastaneye.Muayeneniz 3 gün sürer raporu almanız 10 günü bulur dedi.

Bu nasıl olur anlamak mümkün değil.sınav başvurusu içinde hastane hastane geziyorsun ve sonuç sıfır.Kimi hastane 1 ay sonraya kimi 3 ay sonraya heyet günü veriyor.Hukuken anlamak mümkün değil.

Ama ben hem SABİM hem sağlık bakanlığı hem il sağlık md hem Urla Hastaneye ve başbakana yazdım.Cevapları il sağlık md gidin oldu.

İl sağlık md yazdım dedim hakem hastane 10 gün sonraya veriyor raporu.Sınavı kaçırdıktan sonra raporu alsam ne olur almasam ne olur?

Dava açmak artık şart oldu.istanbul da olsam size gelirdim.En azından siz aşağı yukarı bişey söylerdiniz.izmirdeyim onun için zor tabi.İyi çalışmalar...

Dr.Mucahit Erman Emre
06-03-2012, 05:01 PM
O kısmı internet e devletten hallettik.Hastaneden hala cevap gelmedi.15 gün yasal süreci beklemeliyiz.60 günde cevap gelmezse olumsuz olarak onu kabul edip 60 gün daha süremiz var dava açmak için.

Beni internet üzerinden zaten hakem hastaneye sevketti.Sevketme işini zaten Urla Devlet Hastanesi de oransız raporla bunu yapmıştı.

SABİM de oraya yönlendirdi.Son derece şablon klişe cevaplar veriyorlar.
2006 da baltzard a göre oranlar değişmiş ondan bahsediyorlar.
Ama hala tek gözün görmemesi % 32 biliyoruz.Ne zaman değişti bu yönetmelik?
2006 da değişmiş güya.Hala tek göz kaybı % 32.Bu doyurucu tatminkar bir cevap değil.

Nitekim bu sabah 07.00 da gittim hakem hastaneye.Muayeneniz 3 gün sürer raporu almanız 10 günü bulur dedi.

Bu nasıl olur anlamak mümkün değil.sınav başvurusu içinde hastane hastane geziyorsun ve sonuç sıfır.Kimi hastane 1 ay sonraya kimi 3 ay sonraya heyet günü veriyor.Hukuken anlamak mümkün değil.

Ama ben hem SABİM hem sağlık bakanlığı hem il sağlık md hem Urla Hastaneye ve başbakana yazdım.Cevapları il sağlık md gidin oldu.

İl sağlık md yazdım dedim hakem hastane 10 gün sonraya veriyor raporu.Sınavı kaçırdıktan sonra raporu alsam ne olur almasam ne olur?

Dava açmak artık şart oldu.istanbul da olsam size gelirdim.En azından siz aşağı yukarı bişey söylerdiniz.izmirdeyim onun için zor tabi.İyi çalışmalar...
Haklısın moral bozucu bir durum bununla birlikte bazen istediğimizin OLMAMASI iyi olur derler sen ne dersin?

klozomenai
06-03-2012, 05:10 PM
Çok doğrudur.Bazen olumsuzluklar olumluluğu beraberinde getirir.Birşeyi fazla istememek gerekir.Bu çok doğru.Öğretmenliğe atanamadığı için 3 arkadaş polis oldu ve kısa süre sonra şehit oldular.Bir arkadaşımı örgüt kaçırdı.Yani sanki büyük bir kuvvet benim kadroya geçip doğuya gitmemi engelliyor.Sanki İzmirde kal diyor.

Ama öbür yandan da bu benim hakkım diye düşünüyorum.Kanuni yasal hakkım diye düşünüyorum.Ve kendi özrümle bu halimle tek göz kaybıyla öteki göz de gözlükle görsem bile migrenle uyum sorunu ile kanuni yönetmelik tatbik edilerek verilecek raporla benim % 40 ın çok çok üzerinde bir raporla bu hakkı elde edeceğimi biliyorum..

Dr.Mucahit Erman Emre
07-03-2012, 03:26 PM
Çok doğrudur.Bazen olumsuzluklar olumluluğu beraberinde getirir.Birşeyi fazla istememek gerekir.Bu çok doğru.Öğretmenliğe atanamadığı için 3 arkadaş polis oldu ve kısa süre sonra şehit oldular.Bir arkadaşımı örgüt kaçırdı.Yani sanki büyük bir kuvvet benim kadroya geçip doğuya gitmemi engelliyor.Sanki İzmirde kal diyor.

Ama öbür yandan da bu benim hakkım diye düşünüyorum.Kanuni yasal hakkım diye düşünüyorum.Ve kendi özrümle bu halimle tek göz kaybıyla öteki göz de gözlükle görsem bile migrenle uyum sorunu ile kanuni yönetmelik tatbik edilerek verilecek raporla benim % 40 ın çok çok üzerinde bir raporla bu hakkı elde edeceğimi biliyorum..
Doğru söylüyorsun gidebildiğimiz yere kadar hakkımızı aramak lazım değil mi?

klozomenai
07-03-2012, 04:10 PM
Bugün valilikten ve hastane hasta hakları kurulundan aradılar.Teşhis öyle 5 dakikada konulmazmış.% 40 rapor öyle verilmezmiş.Ben dava açmak zorundayım sınav hakkımı kaybettim dedim.Benim belli bir süre içerisinde rapor alma durumum var.Zaman sınırım var.Siz hala hakem hastane ile oyalamaya çalışıyorsunuz.Ben hakem hastaneye de gittim.Muayeneler 3 gün sürüyor rapor 15 günde alınır dediler dedim.Oysa isteseler sıkıştırırlar.Çünkü pazartesi sağlık kurulu günüydü.Ama istemediler.

Alsancak devlet hastanesi bana 15 mayısta rapor veririz dediği halde yazılan maile rapor 10 günde alınır diyerek göz göre göre yalan yazmıştır.

Bu kadar olabilir ancak.Diyecek birşeyim yok.

suleyman20
07-03-2012, 09:20 PM
iyi günler benim gözümün görme oranı biri %25 diğeri %75 ve doğuştan % kaç rapor alabirim?

Dr.Mucahit Erman Emre
08-03-2012, 02:26 PM
iyi günler benim gözümün görme oranı biri %25 diğeri %75 ve doğuştan % kaç rapor alabirim?

Görme oranını TAM bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım mı?

klozomenai
11-03-2012, 07:33 PM
Hocam ben bu hafta davamı açıyorum.Devlet hastanesi kusurlu olmasına karşın davayı sağlık bakanlığına açıyoruz.

Yönetmeliği inceledim.Bir hastanenin teşhisi koyup başka hastaneye sevketme hakkı yok.Ancak oranı olan rapor olursa hasta bu orandan memnun olmazsa il sağlık md gidip sevkolunur.

Göz muayenesinde çeşitli aşamalar var.Keskinlik testi-Harf tablosu testi-ışık testi gibi.

Doktor bana sadece bir küçük cep feneri ile baktı 3 yıllık gözlüğe bakıp sağ göz sinir felci dışa işe kapalı

sol göz gözlükle tam görüyor diye teşhisini yazdı.

keskinlik testi yok Harf tablosu testi yok.Benim geçmişimi hikayemi dinlemek yok askerlikten muaf raporunu kaale almak yok.

Yani burada doktorun görev kusuru ve ihmali kesin.

Sınav süresini kaçırmama sebebiyet oluşturulduğu kesin.

Yönetmelik gereği bana renk körlüğü olsun tavuk karası gece körlüğüne yönelik

kamaşma hareler meydana gelmesi ışık çakmaları ile ilgili muayenesi olmalıydı.

3.5-4 metreden gözlükle ve gözlüksüz HARF TESTİ yapmalıydı.

Hiçbirini yapmadı.

Davayı bunun üzerine ve sınav süresini kaçırma üzerine kurdum zaten.Bakalım ne olacak.

Ben 1 metreden bile gözlükle 20/70 görüyorum.Öteki göz zaten yok.

Elbet geç te olsa adalet yerini bulacak.

Dr.Mucahit Erman Emre
12-03-2012, 04:35 PM
Hocam ben bu hafta davamı açıyorum.Devlet hastanesi kusurlu olmasına karşın davayı sağlık bakanlığına açıyoruz.

Yönetmeliği inceledim.Bir hastanenin teşhisi koyup başka hastaneye sevketme hakkı yok.Ancak oranı olan rapor olursa hasta bu orandan memnun olmazsa il sağlık md gidip sevkolunur.

Göz muayenesinde çeşitli aşamalar var.Keskinlik testi-Harf tablosu testi-ışık testi gibi.

Doktor bana sadece bir küçük cep feneri ile baktı 3 yıllık gözlüğe bakıp sağ göz sinir felci dışa işe kapalı

sol göz gözlükle tam görüyor diye teşhisini yazdı.

keskinlik testi yok Harf tablosu testi yok.Benim geçmişimi hikayemi dinlemek yok askerlikten muaf raporunu kaale almak yok.

Yani burada doktorun görev kusuru ve ihmali kesin.

Sınav süresini kaçırmama sebebiyet oluşturulduğu kesin.

Yönetmelik gereği bana renk körlüğü olsun tavuk karası gece körlüğüne yönelik

kamaşma hareler meydana gelmesi ışık çakmaları ile ilgili muayenesi olmalıydı.

3.5-4 metreden gözlükle ve gözlüksüz HARF TESTİ yapmalıydı.

Hiçbirini yapmadı.

Davayı bunun üzerine ve sınav süresini kaçırma üzerine kurdum zaten.Bakalım ne olacak.

Ben 1 metreden bile gözlükle 20/70 görüyorum.Öteki göz zaten yok.

Elbet geç te olsa adalet yerini bulacak.
Anladığım kadarıyla HARF TESTİ bile yapılmamış senin yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı diye düşünüyorum.

klozomenai
12-03-2012, 08:10 PM
Keşke izmir de olsaydınız hocam.Ya da sizin hastanenizden izmirde de var.
Beni iyi bir muayene etseler elimde bir kanıt daha olurdu.Çok yoğun olmasam İstanbula gelirdim.Hakkımızı mahkemeyle almak çok kötü.
Bana keskinlik testi yapılmadı,harf testi yapılmadı.Oysa gözlüklü ve gözlüksüz yapılmalıydı.3.5-4.0 metreden.Burada baştan sağma bir durum var.Yani hakem hastaneye gitsin ne olursa olsun mantığı var ama.Yetkili bir hastanenin başka bir hastaneye göndermeye de hakkı yok.
Bütün yonetmeliği okudum.Göz muayenesi nasıl yapılmalı onu da okudum çıkardım.Sağlık bakanlığının rapor verecek hastaneler listesini çıkardım.
Urla Hastanesinin benim sağ göz felcini tespit edip sonra katarakt tedavisi ile düzelir teşhisi tam şaşılacak bişeydi.Doğuştan sinir felci ile görme oranı sıfır buna doktor sinir felci ama kataraktla düzelir dedi.Sol göz 20/70 onu da yok saydı askerlikten muaf raporunu da incelemedi.Bir önyargı ile sonuca vardı.

Ben bütün evrakları çıkartıp idare mahkemesine gideceğim.

sercan1988
12-03-2012, 09:33 PM
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=15000

evet uzaktan sağ gözümü kapataım baktımmmı
yada sol gözümü kapatıp baktımmıdan yukardan aşagıyakadar

20/25 kadar okuyabiliryorum
ama gözlükleri çıkardımmı
hem sağ göz hemde sol göz ile ancak büyük e harfini okuyabiliyorum altındakileri bulanık ve karışık okumuyor

Dr.Mucahit Erman Emre
13-03-2012, 04:13 PM
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=15000

evet uzaktan sağ gözümü kapataım baktımmmı
yada sol gözümü kapatıp baktımmıdan yukardan aşagıyakadar

20/25 kadar okuyabiliryorum
ama gözlükleri çıkardımmı
hem sağ göz hemde sol göz ile ancak büyük e harfini okuyabiliyorum altındakileri bulanık ve karışık okumuyor
Gözden % 5 civarında puan çıkacaktır.

klozomenai
15-03-2012, 03:58 PM
Erman Hocam,Urla Devlet Hastanesi dava sırasında kanıt olsun diye savunma amaçlı bana cevabi yazı göndermiş.Tabi kendince bişeyler yazmış.Ama hiçbirisi de doğru değil.

1-Güya doktor bey benim sağ gözümün kataraktla tedavi olabileceğini ama göz tembelliğinin tedavisinin olmadığını söylemiş;
Doktor bey beni dinlemedi bile.Bana da bişey söylemedi.

Eğer göz hiç görmeyecekse anne karnında sinir felci olmuşsa sinirsiz bir organ nasıl işleyebilir ki?

2-Hastanede göz ultrasonografisi yokmuş ondan sevketmiş.Hastanenin sevk yetkisi yok.Teşhisi koymuş ama oranları vermemiş.Eğer teçhizat teknik yeterlik yoksa o hastaneye rapor verme yetkisi nasıl verilebilir ki?

3-Rapor için 23 şubatta başvurdum 29 şubatta aldım.Bana size raporu 1 günde verdik diyerek yine yalan beyanda bulunmuşlar.

Göz doktoru teşhişi olarak;

sağ göz dışa bakış kısıtlılığı
primer pozisyonda minimal ezotropya
Pupil alanını kapatan majur katarakt demiş.

Şunu anlıyorum.Bir avukata sormuşlar nasıl bundan sıyırabiliriz diye böyle bir yazı göndermişler.

Yani göz tembelliği yok sayılacak dünyada tedavisi olmayan bir durum için kataraktmış muamelesi yapılıp % 40 rapor vermemenin bahanesi türetilecek.

Beni ameliyat masasına yatırıp kobay gibi kullanacaklar galiba rapor vermemek için.

Sol gözden bahis yok.Harf testinden keskinlik testinden bahis yok.

Son derece ilginç durum bu hocam.

Yukarıdaki teknik içerikten birşey anlayamıyorum tabi.Oftalmoloji derneğinde
bir proğram var dediler.Oradan % de kaç alabileceğinizi çıkarabilirsiniz dediler ama ben bişey anlamadım.

Sağ göz % 32 olması gerekir diyor ne kadar yakın doktor tanıdık varsa.

Hastanenin görev ihmali var diyorlar.Bakalım ne olacak.
Yukarıdaki teknik terimleri bilemediğim için sadece sağ gözümün hiç görmediğini biliyorum o kadar.

Sol gözde de 20/70 görme oranım onu da tatbik ettim.

Bakalım artık..

Dr.Mucahit Erman Emre
16-03-2012, 02:58 PM
Erman Hocam,Urla Devlet Hastanesi dava sırasında kanıt olsun diye savunma amaçlı bana cevabi yazı göndermiş.Tabi kendince bişeyler yazmış.Ama hiçbirisi de doğru değil.

1-Güya doktor bey benim sağ gözümün kataraktla tedavi olabileceğini ama göz tembelliğinin tedavisinin olmadığını söylemiş;
Doktor bey beni dinlemedi bile.Bana da bişey söylemedi.

Eğer göz hiç görmeyecekse anne karnında sinir felci olmuşsa sinirsiz bir organ nasıl işleyebilir ki?

2-Hastanede göz ultrasonografisi yokmuş ondan sevketmiş.Hastanenin sevk yetkisi yok.Teşhisi koymuş ama oranları vermemiş.Eğer teçhizat teknik yeterlik yoksa o hastaneye rapor verme yetkisi nasıl verilebilir ki?

3-Rapor için 23 şubatta başvurdum 29 şubatta aldım.Bana size raporu 1 günde verdik diyerek yine yalan beyanda bulunmuşlar.

Göz doktoru teşhişi olarak;

sağ göz dışa bakış kısıtlılığı
primer pozisyonda minimal ezotropya
Pupil alanını kapatan majur katarakt demiş.

Şunu anlıyorum.Bir avukata sormuşlar nasıl bundan sıyırabiliriz diye böyle bir yazı göndermişler.

Yani göz tembelliği yok sayılacak dünyada tedavisi olmayan bir durum için kataraktmış muamelesi yapılıp % 40 rapor vermemenin bahanesi türetilecek.

Beni ameliyat masasına yatırıp kobay gibi kullanacaklar galiba rapor vermemek için.

Sol gözden bahis yok.Harf testinden keskinlik testinden bahis yok.

Son derece ilginç durum bu hocam.

Yukarıdaki teknik içerikten birşey anlayamıyorum tabi.Oftalmoloji derneğinde
bir proğram var dediler.Oradan % de kaç alabileceğinizi çıkarabilirsiniz dediler ama ben bişey anlamadım.

Sağ göz % 32 olması gerekir diyor ne kadar yakın doktor tanıdık varsa.

Hastanenin görev ihmali var diyorlar.Bakalım ne olacak.
Yukarıdaki teknik terimleri bilemediğim için sadece sağ gözümün hiç görmediğini biliyorum o kadar.

Sol gözde de 20/70 görme oranım onu da tatbik ettim.

Bakalım artık..
Gözden en az % 32 puan almamız lazım haklısın...

klozomenai
17-03-2012, 05:00 PM
Sol gözle beraber % 40 ı geçer değil mi hocam.Bir harf testi yapsalar gerçek ortaya çıkacak.Göz tomogrofi cihazı yokmuş hastane bu bahaneyi üretti.
Göz tomografi cihazı tam olarak neyi tespit edebilir hocam?

Ayrıca gece görme olayı değişiyor bende.Bunu ortaya çıkarabilirler mi?
Uzun bir alanda hiçbirşey algılamazken mesela örneğin dibimden lokomotif geçti.
Bir boşluk gibi görüyorsun heryeri uçsuz bucaksız öyle bir durumda dibinden biri geçiyor geceleri bunun ıspatını nasıl yapacağım?

Buna sanırım tavuk karası deniyor.

Bütün hepsini toplayınca sadece gözle % 40 ı geçer diyorum ama yalnış mıyım?

Dr.Mucahit Erman Emre
18-03-2012, 03:17 PM
Sol gözle beraber % 40 ı geçer değil mi hocam.Bir harf testi yapsalar gerçek ortaya çıkacak.Göz tomogrofi cihazı yokmuş hastane bu bahaneyi üretti.
Göz tomografi cihazı tam olarak neyi tespit edebilir hocam?

Ayrıca gece görme olayı değişiyor bende.Bunu ortaya çıkarabilirler mi?
Uzun bir alanda hiçbirşey algılamazken mesela örneğin dibimden lokomotif geçti.
Bir boşluk gibi görüyorsun heryeri uçsuz bucaksız öyle bir durumda dibinden biri geçiyor geceleri bunun ıspatını nasıl yapacağım?

Buna sanırım tavuk karası deniyor.

Bütün hepsini toplayınca sadece gözle % 40 ı geçer diyorum ama yalnış mıyım?
sağ göz görmüyor ve sol göz 20/70 görüyorsa özür oranı % 45-50 arası olur

alonewolf70
20-03-2012, 04:12 PM
Hocam iz bırakmayan lazer ameliyatı olursam gözümdeki izler ne kadar zamanda kaybolur polislik düsünüyorum , sınavdan sonra ameliyat olsam intibak eğitimine kadar izler kaybolurmu acaba?

Dr.Mucahit Erman Emre
21-03-2012, 01:37 PM
Hocam iz bırakmayan lazer ameliyatı olursam gözümdeki izler ne kadar zamanda kaybolur polislik düsünüyorum , sınavdan sonra ameliyat olsam intibak eğitimine kadar izler kaybolurmu acaba?
iz bırakmayan lazer ameliyatında iz olmazki değil mi?
gözüm ne kadar zamanda düzelir mi diye aklına takıldı?

alonewolf70
21-03-2012, 09:44 PM
iz bırakmayan lazer ameliyatında iz olmazki değil mi?
gözüm ne kadar zamanda düzelir mi diye aklına takıldı?

yani hocam yarın ameliyat olsam 1 hafta sonra intibak eğitimi olsa birşey anlaşılmaz mı ?

Dr.Mucahit Erman Emre
22-03-2012, 03:44 PM
yani hocam yarın ameliyat olsam 1 hafta sonra intibak eğitimi olsa birşey anlaşılmaz mı ?
1 haftada düzelmeyebilir fakat kesin konuşmak için göz yapısını bilmek lazım

alonewolf70
22-03-2012, 08:15 PM
Ne kadar süre olabilir en fazla ? Polislik sınavına girdikten sonra ameliyat olmayı düsünüyorumda intibak eğitimine kadar düzelirmi acaba onu öğrenmek istiyorum.

Dr.Mucahit Erman Emre
23-03-2012, 02:20 PM
Ne kadar süre olabilir en fazla ? Polislik sınavına girdikten sonra ameliyat olmayı düsünüyorumda intibak eğitimine kadar düzelirmi acaba onu öğrenmek istiyorum.
çoğunlukla 2-3 haftada toparlıyor fakat düzelmesi 1 haftada sürebilir 1 ayda 3-5 ayda

emregnl
04-04-2012, 04:13 PM
Merhaba 7 sene önce sağ gözum görme kaybı olmuştu.6 ay oncede protez takıldı.
Sol gözümde görme sorunu yoktur. Raporum yüzde kaç olur ?

Dr.Mucahit Erman Emre
05-04-2012, 09:23 AM
Merhaba 7 sene önce sağ gözum görme kaybı olmuştu.6 ay oncede protez takıldı.
Sol gözümde görme sorunu yoktur. Raporum yüzde kaç olur ?
en az % 32

okurerman
05-04-2012, 08:48 PM
Merhaba Erman Bey,

Benim sol gözümde sorun bulunmamaktadır.Sağ gözümde göz tembelliğinden dolayı (farklı doktorlarda muayene olmam sonucu)%85-90 ortalama sonuç çıkmaktadır.

Sizin göz testinizi uyguladığımda,20/100 P harfi tam net olarak seçemedim.Sizce askerlik yapmamam için yeterli oranlarmıdır?
teşekkürler,

okurerman
05-04-2012, 09:04 PM
Erman Bey,
Birde renk körlüğü testinizide uyguladım.Hiç bir rakamı göremedim.Durumumun vahim olduğunu biliyorum.

Dr.Mucahit Erman Emre
06-04-2012, 10:04 AM
Merhaba Erman Bey,

Benim sol gözümde sorun bulunmamaktadır.Sağ gözümde göz tembelliğinden dolayı (farklı doktorlarda muayene olmam sonucu)%85-90 ortalama sonuç çıkmaktadır.

Sizin göz testinizi uyguladığımda,20/100 P harfi tam net olarak seçemedim.Sizce askerlik yapmamam için yeterli oranlarmıdır?
teşekkürler,
20/100 F P harfini net bir şekilde okuyan askere gider..
20/100 F P harfini hiç göremeyen muaf olur..
senin durum ortada....

okurerman
06-04-2012, 10:22 AM
E harfi Bulanık, F ve P harfi görünmüyor.
Renk körlüğüde var.yani bu durmda muafiyet için yeterlidir!doğrumudur hocam

İlginize teşekkürler,

Dr.Mucahit Erman Emre
07-04-2012, 10:55 AM
E harfi Bulanık, F ve P harfi görünmüyor.
Renk körlüğüde var.yani bu durmda muafiyet için yeterlidir!doğrumudur hocam

İlginize teşekkürler,
okuma testini ne kadar uzaktan yaptık

okurerman
07-04-2012, 04:08 PM
sol gözümü kapatıp 2.5 metreden yaptım.

2.5 derece olan gözlüğümü takıp tekrar denediğimde ise, P harfini seçemedim.

Dr.Mucahit Erman Emre
08-04-2012, 09:51 AM
sol gözümü kapatıp 2.5 metreden yaptım.

2.5 derece olan gözlüğümü takıp tekrar denediğimde ise, P harfini seçemedim.

bu durumda % 90 muaf olursun diye tahmin ediyorum...

okurerman
09-04-2012, 09:11 AM
teşekkürler hocam

müslüm42
26-04-2012, 09:37 PM
Abi benim sol gözde yüzde 60görme kaybı var...sağda hiç yok yani yüzde yüz görüyorum...böyle engelli raporu alabilirmiyim...ve kpssye engelli sınıfından gişe bilir miyim şimdiden teşekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
27-04-2012, 08:47 AM
Abi benim sol gözde yüzde 60görme kaybı var...sağda hiç yok yani yüzde yüz görüyorum...böyle engelli raporu alabilirmiyim...ve kpssye engelli sınıfından gişe bilir miyim şimdiden teşekkürler

Görme oranını TAM bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

müslüm42
27-04-2012, 12:52 PM
o testten ölçüm yaptım en büyük harf hariç altını komple okuyamiyorum ki e harfinide zar zor yani okuyabiliyorum...sağda ise net hepsini okuya biliyorum...

ayse nisan
27-04-2012, 05:34 PM
Erman bey mrb.
benim sol gözümde üveit var aynı zamanda yüksek astimat ve etrafı lazerle çerçevelenmiş yırtık var, bide katarakt oluştu gözlük camının derecesi -4.00
sağ gözümde ise , gözün arka kısmında küçüklüğümde oluştuğu tahmin edilen bi zar tabakası var, dr muanesine göre sağ gözüm % 20 görüyormuş. 2 hafta öncesine kadar ameliyat deniliyordu fakat ameliyatın olumlu bir etki oluşturulmayacağı düşünülerek iptal edildi.
ben şunu mrk ediyorum; böyle bi durumda benim özürlü kimliği alma gibi bi durumum söz konusu mu ? Saygılarımla Teşekkürler..

Dr.Mucahit Erman Emre
28-04-2012, 09:12 AM
Erman bey mrb.
benim sol gözümde üveit var aynı zamanda yüksek astimat ve etrafı lazerle çerçevelenmiş yırtık var, bide katarakt oluştu gözlük camının derecesi -4.00
sağ gözümde ise , gözün arka kısmında küçüklüğümde oluştuğu tahmin edilen bi zar tabakası var, dr muanesine göre sağ gözüm % 20 görüyormuş. 2 hafta öncesine kadar ameliyat deniliyordu fakat ameliyatın olumlu bir etki oluşturulmayacağı düşünülerek iptal edildi.
ben şunu mrk ediyorum; böyle bi durumda benim özürlü kimliği alma gibi bi durumum söz konusu mu ? Saygılarımla Teşekkürler..
sol göz ne kadar görüyor bilmek lazım..
sol % kaç görüyor biliyor musun

Dr.Mucahit Erman Emre
28-04-2012, 09:14 AM
o testten ölçüm yaptım en büyük harf hariç altını komple okuyamiyorum ki e harfinide zar zor yani okuyabiliyorum...sağda ise net hepsini okuya biliyorum...
özür oranımız % 10-15 arası

shb_eren
01-05-2012, 10:56 AM
Erman bey merhabalar,durumum bıraz acil yanıtlarsanız sevınırım.2000de saglıklı olarak ışe başladım 3500gunum var ve 2006da çalışırken uveit teshısı kondu.(ılk teşhiste 8/10du görmem) ehil olmayan bir göz drunun bana durumumun ciddiyetini anlatmaması ve 4yıl rutin kontrolde sürekli tekrarlayan üvetim için sdce 2kez ilaç ve damla tedavisi yapması sonucu şuan sol göz gözlükle 4/10 gözyaşı az, sağ göz gözlükle 3/10 sağ gözde gözyaşı yok durumundayım.Her iki gözümede iğne yapıldı ve tedaviye cevap alınamayınca Üniverste hastanesine sevk edildim,teşhis granülmotoz üveit ama behçet,ms,as,tbc mr ve ppd testlerim çok şükür temiz sdce doğuştan olduğum kalça çıkığı amelıyatı sebebıyle henuz başlamış kalça kemiği kireçlenmesi mevcutmuş.Kanda sadece sedimentasyon ve serumACE değerlerim yüksek çıkıyor sebebi hala belirsiz...Çapaya gitmek istiyorum ama işin ehli drlar kımlerdır nasıl ulaşırım bılmıyorum:S Gözümdeki bu hasarın geri dönüşümü olmadıgını ve yaşam kalitelımın göz yuzunden bukdr düşük seyredeceğini artık kabullendım ve meslegıme geri dönebılmek bnm için artık hayal.2012 maluliyet cetvelini henuz ınceleyemedim ama tekrarlayan ve hasar bırakan üveit hastalıgının daha önceden bu listede oldugunu bılıyorum,bu durumda görme kaybının %si önemlimidir ve ben bu şartlarda malulen emeklı olabılır miyim? olamazsam %kaç engelli raporu alabılırım?Şimdiden cevabınız için tesekkurler

Dr.Mucahit Erman Emre
02-05-2012, 08:38 AM
Erman bey merhabalar,durumum bıraz acil yanıtlarsanız sevınırım.2000de saglıklı olarak ışe başladım 3500gunum var ve 2006da çalışırken uveit teshısı kondu.(ılk teşhiste 8/10du görmem) ehil olmayan bir göz drunun bana durumumun ciddiyetini anlatmaması ve 4yıl rutin kontrolde sürekli tekrarlayan üvetim için sdce 2kez ilaç ve damla tedavisi yapması sonucu şuan sol göz gözlükle 4/10 gözyaşı az, sağ göz gözlükle 3/10 sağ gözde gözyaşı yok durumundayım.Her iki gözümede iğne yapıldı ve tedaviye cevap alınamayınca Üniverste hastanesine sevk edildim,teşhis granülmotoz üveit ama behçet,ms,as,tbc mr ve ppd testlerim çok şükür temiz sdce doğuştan olduğum kalça çıkığı amelıyatı sebebıyle henuz başlamış kalça kemiği kireçlenmesi mevcutmuş.Kanda sadece sedimentasyon ve serumACE değerlerim yüksek çıkıyor sebebi hala belirsiz...Çapaya gitmek istiyorum ama işin ehli drlar kımlerdır nasıl ulaşırım bılmıyorum:S Gözümdeki bu hasarın geri dönüşümü olmadıgını ve yaşam kalitelımın göz yuzunden bukdr düşük seyredeceğini artık kabullendım ve meslegıme geri dönebılmek bnm için artık hayal.2012 maluliyet cetvelini henuz ınceleyemedim ama tekrarlayan ve hasar bırakan üveit hastalıgının daha önceden bu listede oldugunu bılıyorum,bu durumda görme kaybının %si önemlimidir ve ben bu şartlarda malulen emeklı olabılır miyim? olamazsam %kaç engelli raporu alabılırım?Şimdiden cevabınız için tesekkurler
%19-24 engelli raporu alabılırız

shb_eren
02-05-2012, 09:42 AM
%19-24 engelli raporu alabılırız

Teşekkür ederim cevabınız için tedavi edilemeyen ve tekrarlayan üveitler malulen arıza/hastalık cetvelınde degılmıdır ?

Dr.Mucahit Erman Emre
03-05-2012, 08:14 AM
Teşekkür ederim cevabınız için tedavi edilemeyen ve tekrarlayan üveitler malulen arıza/hastalık cetvelınde degılmıdır ?
haklısın doğru söylüyorsun bununla birlikte durum şöyle..
eski yönetmelik HASTALIĞA göre puanlama yapıyordu fakat değişti..
yeni yönetmelik için önemli olan :GÖRME ORANI ve GÖRME ALANI
hangi hastalıkmış neden olmuş nasıl olmuş bakılmıyor
soruların olursa haberleşelelim....

sanitarium8787
16-05-2012, 11:37 AM
hocam benim sağ gözüm 0,1 görüyo üveit var, sol gözüm tam, özürlürük oranı kaç çıkar başvursam,

Dr.Mucahit Erman Emre
17-05-2012, 09:20 AM
hocam benim sağ gözüm 0,1 görüyo üveit var, sol gözüm tam, özürlürük oranı kaç çıkar başvursam,
özür oranımız % 10 civarı olur

jakkal
24-05-2012, 04:08 PM
merhaba ben sol gözümden 5 kere retina dekolmanı ameliyatı oldum sadece parlak ışığı algılayabiliyorum yakın mesafeden el parmaklarımı bile zar zor secebiliyorum parlak ışıkta ben hiç rapor için baş vurmadım başvuruda bulunsam ortalama yüzde kaç rapor verilebilir benim gibi problemi olan bir insana vede rapor alabilme sartları nedir ?

Dr.Mucahit Erman Emre
25-05-2012, 10:00 AM
merhaba ben sol gözümden 5 kere retina dekolmanı ameliyatı oldum sadece parlak ışığı algılayabiliyorum yakın mesafeden el parmaklarımı bile zar zor secebiliyorum parlak ışıkta ben hiç rapor için baş vurmadım başvuruda bulunsam ortalama yüzde kaç rapor verilebilir benim gibi problemi olan bir insana vede rapor alabilme sartları nedir ?
sağ göz görme oranını bilmek lazım.
http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

okurerman
30-05-2012, 09:41 AM
bu durumda % 90 muaf olursun diye tahmin ediyorum...

merhaba Erman Bey,

bugün testlerimi yaptırdım sonuçlar aşağıdadır.

<R> S C A
+3.00 + 0.75 92
+3.00 0.75 92
+2.75 1.00 95

+3.00 0.75 92

<L> S C A
-0.75 -0.50 169
-0.75 -0.50 172
-0.75 -0.50 171

0.75 0.50 171

S.E. -1.00

bu sonuçlara göre askerlik durumum hakkında bilgi verebilirmisiniz.

teşekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
04-06-2012, 09:50 AM
merhaba Erman Bey,

bugün testlerimi yaptırdım sonuçlar aşağıdadır.

<R> S C A
+3.00 + 0.75 92
+3.00 0.75 92
+2.75 1.00 95

+3.00 0.75 92

<L> S C A
-0.75 -0.50 169
-0.75 -0.50 172
-0.75 -0.50 171

0.75 0.50 171

S.E. -1.00

bu sonuçlara göre askerlik durumum hakkında bilgi verebilirmisiniz.

teşekkürler
göz tembelliği var..
GÖRME ORANI % 20 nin altındaysa muaf olursun

KOBRA
05-06-2012, 02:54 PM
Hocam iyi günler benim sorum özürlü raporuyla ilgili. Bende makula distrofisi çıktı.şuan hastanede takip oluyorum.bütün testleri yaptım.benim görme oranım.sol göz.10da03.sağ göz 10da04 ve opdik diks solukluğu var görme alanımda her iki tarafta daralma mevcut.ayrıca kilom fazla.özürlülük oranım kaç olur...şimdiden teşekkürler...

Dr.Mucahit Erman Emre
06-06-2012, 08:58 AM
Hocam iyi günler benim sorum özürlü raporuyla ilgili. Bende makula distrofisi çıktı.şuan hastanede takip oluyorum.bütün testleri yaptım.benim görme oranım.sol göz.10da03.sağ göz 10da04 ve opdik diks solukluğu var görme alanımda her iki tarafta daralma mevcut.ayrıca kilom fazla.özürlülük oranım kaç olur...şimdiden teşekkürler...
GÖZ özür oranımız % 20 civarı olur

laylo
11-06-2012, 12:34 PM
Sayın hocam öncelikle bilgi ihtiyacı olanlara bu şekilde yardımcı olduğunuz için çok teşekküler.
benim sağ gözüm, küçükken geçirdiğim bir ameliyat sonucu ileri derecede göz tembelliği var. Şu anda hiç görmüyor. sol gözümde sizin testle 20/25 okuyabiliyor. Fakat işim hep pc başında sol görümde zaman zaman bulanıklık, şekillerde karmaşalıklık ve çok yorulduğu için ağrı oluyor. Durum bu şelkilde iken özürlülük ölçütüm gözden kaç çıkabilir?

Görme alanı testi şimdiye kadar yaptırmadım hiç, rapor için müracaat ettiğimizde bunu isteyebiliyormuyuz, dikkate alınır mı isteğimiz?

boyun fıtığım var onunla ilgili de rapor için müracaatta bulunacağım iszden aldığım bilgiye göre. çok teşekkürler saygılar,

Dr.Mucahit Erman Emre
12-06-2012, 08:49 AM
Sayın hocam öncelikle bilgi ihtiyacı olanlara bu şekilde yardımcı olduğunuz için çok teşekküler.
benim sağ gözüm, küçükken geçirdiğim bir ameliyat sonucu ileri derecede göz tembelliği var. Şu anda hiç görmüyor. sol gözümde sizin testle 20/25 okuyabiliyor. Fakat işim hep pc başında sol görümde zaman zaman bulanıklık, şekillerde karmaşalıklık ve çok yorulduğu için ağrı oluyor. Durum bu şelkilde iken özürlülük ölçütüm gözden kaç çıkabilir?

Görme alanı testi şimdiye kadar yaptırmadım hiç, rapor için müracaat ettiğimizde bunu isteyebiliyormuyuz, dikkate alınır mı isteğimiz?

boyun fıtığım var onunla ilgili de rapor için müracaatta bulunacağım iszden aldığım bilgiye göre. çok teşekkürler saygılar,
GÖZ özür oranımız % 25-30 civarı olur

laylo
12-06-2012, 11:30 AM
hocam yanıtınız için teşekkür ederim.
monaküler birisine diğer gören gözden bağımsız % kaç veriliyor acaba?

yönetmelikte böyle bir hesaplama gördüm.
İşlevsel Görme Puanı (İGP), İşlevsel Keskinlik Puanı (İKP), Görme Alanı Puanı (GAP) olmak üzere;
Tek Gözlülükte İGP = (İyi gören gözün İKP değeri x 0.8) x (İyi Gören Gözün GAP değeri - 15) / 100
Görme sistemi yetersizlik oranı (GSYO)= 100 - İGP

belirttiğiniz % 25-30 oranını ben görmeyen sağ gözden mi aldım? sol göz 20_25 görme den özürlülük oranına katkısı oldu mu acaba? saygılar,

Dr.Mucahit Erman Emre
13-06-2012, 08:49 AM
hocam yanıtınız için teşekkür ederim.
monaküler birisine diğer gören gözden bağımsız % kaç veriliyor acaba?

yönetmelikte böyle bir hesaplama gördüm.
İşlevsel Görme Puanı (İGP), İşlevsel Keskinlik Puanı (İKP), Görme Alanı Puanı (GAP) olmak üzere;
Tek Gözlülükte İGP = (İyi gören gözün İKP değeri x 0.8) x (İyi Gören Gözün GAP değeri - 15) / 100
Görme sistemi yetersizlik oranı (GSYO)= 100 - İGP

belirttiğiniz % 25-30 oranını ben görmeyen sağ gözden mi aldım? sol göz 20_25 görme den özürlülük oranına katkısı oldu mu acaba? saygılar,
hesaplamayı MONOKULER olarak yaptım..EN FAZLA gözden % 32 puan çıkacaktır
başka şeylerden %12-14 DAHA alabilir misin?

laylo
13-06-2012, 01:44 PM
Sayın hocam üst geçitten düşmüştüm. yıllardır boyun fıtığından tedavi görüyorum. fizik tedavi yaptırdım bir kaç kez. 3 yönlü boyun fıtığım var. Bu rahatsızlığımdan kaç verirler bilemiyorum hocam. keşke bunu da danışabileceğimiz bir yer olsa.
17 yılımı doldurmaya 6 ay var. Bu süre zarfında deneyeceğim şansımı.
çok teşekkür ederim yardımlarınız için, saygılar

Dr.Mucahit Erman Emre
14-06-2012, 09:54 AM
Sayın hocam üst geçitten düşmüştüm. yıllardır boyun fıtığından tedavi görüyorum. fizik tedavi yaptırdım bir kaç kez. 3 yönlü boyun fıtığım var. Bu rahatsızlığımdan kaç verirler bilemiyorum hocam. keşke bunu da danışabileceğimiz bir yer olsa.
17 yılımı doldurmaya 6 ay var. Bu süre zarfında deneyeceğim şansımı.
çok teşekkür ederim yardımlarınız için, saygılar
boyun fıtığı puanlamasını bilmiyorum..gözden % 32 alırsın diye tahmin ediyorum

laylo
14-06-2012, 10:38 AM
çok teşekkürler hocam. biraz araştırayım, bir sonuç alacağımı düşündüğümde başvuracağım rapor için, sonucu yazarım.
saygılar,

Dr.Mucahit Erman Emre
15-06-2012, 08:34 AM
çok teşekkürler hocam. biraz araştırayım, bir sonuç alacağımı düşündüğümde başvuracağım rapor için, sonucu yazarım.
saygılar,
% 12-14 DAHA lazım..

dramali787
22-06-2012, 12:29 AM
Hocam ıyı gunler.Benım dogustan sol gozumde katarak vardı 5 metreye kadar gorebılıyordum.Daha sonra gecen zamanda gozum gorme mesafesı gıt gıde azalmaya basladı ve suan hıc gormuyo sadece ısık alıyo askerlıkden curuk raporu aldım ama sakatlıkdan yararlarnarak memur olmak ıstıyorum dedıgınız testı yaptım ve hıc bırını okuyamadım sag gozum ıse 20/30 dan sonrasını okumuyo onuda zor okuyorum 2.5 metreden sızce kac oran verırler tsk ederım...

Dr.Mucahit Erman Emre
22-06-2012, 04:00 PM
Hocam ıyı gunler.Benım dogustan sol gozumde katarak vardı 5 metreye kadar gorebılıyordum.Daha sonra gecen zamanda gozum gorme mesafesı gıt gıde azalmaya basladı ve suan hıc gormuyo sadece ısık alıyo askerlıkden curuk raporu aldım ama sakatlıkdan yararlarnarak memur olmak ıstıyorum dedıgınız testı yaptım ve hıc bırını okuyamadım sag gozum ıse 20/30 dan sonrasını okumuyo onuda zor okuyorum 2.5 metreden sızce kac oran verırler tsk ederım...
% 32-36 arası

triper
12-08-2012, 12:51 AM
Hocam iyi akşamlar benim iki gözüme gelen sinir damarlarında zayıflık var ve ortalama % 45 ile % 55 arasında görüyorum. benim sorum ehliyet alabilirmiyim vede özürlü raporu alabilirmiyim. birde bir iş başvurusunda bulundum göz testi için beni bir hastaneye yönlendirdiler oradaki göz doktoru bana sen özürlü kadrosundan yararlanabilirsin diye bir şey söyledi vallahi kafam çok karıştı aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Dr.Mucahit Erman Emre
13-08-2012, 08:51 AM
Hocam iyi akşamlar benim iki gözüme gelen sinir damarlarında zayıflık var ve ortalama % 45 ile % 55 arasında görüyorum. benim sorum ehliyet alabilirmiyim vede özürlü raporu alabilirmiyim. birde bir iş başvurusunda bulundum göz testi için beni bir hastaneye yönlendirdiler oradaki göz doktoru bana sen özürlü kadrosundan yararlanabilirsin diye bir şey söyledi vallahi kafam çok karıştı aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
emin olmak için Görme oranını TAM bilmek lazım.

triper
13-08-2012, 10:16 PM
emin olmak için Görme oranını TAM bilmek lazım.

Hocam ben test yaptım 4. sıraya kadar okuyabiliyorum her iki gözümlede 5. sırada sadece 1 2 harf okuyabiliyorum onuda tahmin ediyorum.

Dr.Mucahit Erman Emre
14-08-2012, 02:21 PM
Hocam ben test yaptım 4. sıraya kadar okuyabiliyorum her iki gözümlede 5. sırada sadece 1 2 harf okuyabiliyorum onuda tahmin ediyorum.
Belki B ehliyet olabilir..ama TAM sınırdasın..standart görme testi yapılması lazım
özür oranı % 15-20 olur

rusa
26-08-2012, 01:33 AM
öncelıkle tum kalbımle saygılar..
size yazmıştım ve hemen cevaplayıp kafamdakı soru işaretlerini çözmüştünüz..
gene bir sorum olacak afınıza mahcuben:)cevap için şimdiden teşekkürler..
kısa bir özet geceyim;
ben monokülerimsag göz hiç görmüyor....oradan%32 oran aldım..
fakat diğer gözümde görme kayıpları başladı..sizin testi yaptım..(ılk sıranın altı bulanık)uzagı gormede va acıarda sorunum var .
son olarak rapor için şişli etfal hastanesine başvurdum...
doktor sag gozumun görmediğini kesinleştirdıkten sonra.
diğer gözümde görme kaybı oranı oldugunu soyledım,gece hıc goremıyorum dedim..
ınan madı yada ..yada sını bılemıceem??..
ben den norolajıden vep+....bir test istedi yazısını okuyamadım..
ben de gıtım gun aldım..
sorularım.
1-bu testın anlamı nedir(göz kaslarıylamı ılgılı...
2-ben bu testın harıcınde doktordan ;uygun bir dille,gorme alanı,gorme keskınlıği testını yapmasını nasıl isterim...
3-gören göz tabır etıgım gozumn makına okuma bılgılerı aşagıda..bu sonuclar ne anlam ıfa de edıyor.?
4-gözüm kanlanıyor,yanıyor.doktora gıdınce blep hamıde veriyor heme hemen har ay bu olmakta.mıkrop kapmış dıyor.
bunu uygun tıbbı bir diile nasıl doktoro ıfade edıp oran alabılrım..
raporda diğer bolumunde bu konular işlenmiş fakat hıc bır doktor bunu önem semiyor..
ama yaşam kalitesini saten tek göz görmezken diğerinin aşırı bakım istemesi olumsuz etkiliyor tıbı kartşılığı konusun da yardımcı olabılecek
bir kavram adı varmı??
sag göz okunamıyor..sol göz
<L>
S C A
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
S.E. -0.62

Dr.Mucahit Erman Emre
26-08-2012, 12:49 PM
öncelıkle tum kalbımle saygılar..
size yazmıştım ve hemen cevaplayıp kafamdakı soru işaretlerini çözmüştünüz..
gene bir sorum olacak afınıza mahcuben:)cevap için şimdiden teşekkürler..
kısa bir özet geceyim;
ben monokülerimsag göz hiç görmüyor....oradan%32 oran aldım..
fakat diğer gözümde görme kayıpları başladı..sizin testi yaptım..(ılk sıranın altı bulanık)uzagı gormede va acıarda sorunum var .
son olarak rapor için şişli etfal hastanesine başvurdum...
doktor sag gozumun görmediğini kesinleştirdıkten sonra.
diğer gözümde görme kaybı oranı oldugunu soyledım,gece hıc goremıyorum dedim..
ınan madı yada ..yada sını bılemıceem??..
ben den norolajıden vep+....bir test istedi yazısını okuyamadım..
ben de gıtım gun aldım..
sorularım.
1-bu testın anlamı nedir(göz kaslarıylamı ılgılı...
2-ben bu testın harıcınde doktordan ;uygun bir dille,gorme alanı,gorme keskınlıği testını yapmasını nasıl isterim...
3-gören göz tabır etıgım gozumn makına okuma bılgılerı aşagıda..bu sonuclar ne anlam ıfa de edıyor.?
4-gözüm kanlanıyor,yanıyor.doktora gıdınce blep hamıde veriyor heme hemen har ay bu olmakta.mıkrop kapmış dıyor.
bunu uygun tıbbı bir diile nasıl doktoro ıfade edıp oran alabılrım..
raporda diğer bolumunde bu konular işlenmiş fakat hıc bır doktor bunu önem semiyor..
ama yaşam kalitesini saten tek göz görmezken diğerinin aşırı bakım istemesi olumsuz etkiliyor tıbı kartşılığı konusun da yardımcı olabılecek
bir kavram adı varmı??
sag göz okunamıyor..sol göz
<L>
S C A
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
-0.50 - 0.25 105
S.E. -0.62
1-bu testın anlamı nedir....göz sinirleriyle ilgili
2-gorme alanı,gorme keskınlıği testını yapmasını nasıl isterim...görme keskinliği testi zaten yapılıyor görme alanında problem varsa durumunu ifade edersin test yapılır
3-gören göz tabır etıgım gozumn makına okuma bılgılerı aşagıda..bu sonuclar ne anlam ıfa de edıyor.? 0,50 miyop 0,25 astigmat
4-gözüm kanlanıyor,yanıyor.doktora gıdınce blep hamıde veriyor heme hemen har ay bu olmakta.mıkrop kapmış dıyor...blephamide % 99 işe yarar

rusa
26-08-2012, 01:17 PM
1-bu testın anlamı nedir....göz sinirleriyle ilgili
2-gorme alanı,gorme keskınlıği testını yapmasını nasıl isterim...görme keskinliği testi zaten yapılıyor görme alanında problem varsa durumunu ifade edersin test yapılır
3-gören göz tabır etıgım gozumn makına okuma bılgılerı aşagıda..bu sonuclar ne anlam ıfa de edıyor.? 0,50 miyop 0,25 astigmat
4-gözüm kanlanıyor,yanıyor.doktora gıdınce blep hamıde veriyor heme hemen har ay bu olmakta.mıkrop kapmış dıyor...blephamide % 99 işe yarar

allah binkere razı olsun cevap larınız için;
1-göz sinirlerimle ilgili derken..hocam ne anlamda..gören gözüm içinmi?görmeyen gözüm içinmi?yani doktor neyi tespit etmek amaçlı yapıyor..
2-saten tek gözgörmeyen biri için;
0.50 miyop0.25 astıgmata.oran veriliyormu.???.
3-doktora gözüm kanlanıyor.mikrop kapıyor deyince blep hamide veriyor..
lakın bu şu anlama girmez mi...gözde saglık sorunu var(saten tek gözlu bir insan için ıkınci gözdeki prblem ..((herneyse gormeyle ılgılı yada goren gozun genel saglıgıyle ılgılı..)buna saglık kurulu raporunda oran nasıl alacagız..muayene eden doktora derdimiz nasıl anlatacagız...
bir göz doktoru aslı işi göz olan bir doktor..tek gözlü bir insanın dedıklerıne hadi diyelim inna madı..
tıbbı olarak da bu zaten boyle dğilmidir..
2 gözle görenle tek gözle gören aynı sağlıklı görme oranını hayatı boyunca ki (benım gibi orta yaşlı sayarsak..ve bılgisayar vs.teknolojı hayatımızdayken);
neden hastasına inaç eksıklığinde olur...
hadi oldu..
biz monoküler ve diğer gözde görme kaybı olan insanlar resmiyetde,saglık raporu yönetmelıklerde yazan kuralar cercevesinde..hakımızı aramak adına doktor lardan nasıl bir hak arayışına girmeliyiz.....
kısaca doktor bey tek göz monokuler..%32
eger 0.50-0.25 için oran verilirse..gören sol göz için (göz.işlevsel görme heap prgf hesapladım)diğer görem bozuk)
%28 yazıyor...
..
sizin yorumuzu beklemedeyim..saygılar
not:uzun oldu hakınızı hellal edin

Dr.Mucahit Erman Emre
27-08-2012, 11:47 AM
allah binkere razı olsun cevap larınız için;
1-göz sinirlerimle ilgili derken..hocam ne anlamda..gören gözüm içinmi?görmeyen gözüm içinmi?yani doktor neyi tespit etmek amaçlı yapıyor..
2-saten tek gözgörmeyen biri için;
0.50 miyop0.25 astıgmata.oran veriliyormu.???.
3-doktora gözüm kanlanıyor.mikrop kapıyor deyince blep hamide veriyor..
lakın bu şu anlama girmez mi...gözde saglık sorunu var(saten tek gözlu bir insan için ıkınci gözdeki prblem ..((herneyse gormeyle ılgılı yada goren gozun genel saglıgıyle ılgılı..)buna saglık kurulu raporunda oran nasıl alacagız..muayene eden doktora derdimiz nasıl anlatacagız...
bir göz doktoru aslı işi göz olan bir doktor..tek gözlü bir insanın dedıklerıne hadi diyelim inna madı..
tıbbı olarak da bu zaten boyle dğilmidir..
2 gözle görenle tek gözle gören aynı sağlıklı görme oranını hayatı boyunca ki (benım gibi orta yaşlı sayarsak..ve bılgisayar vs.teknolojı hayatımızdayken);
neden hastasına inaç eksıklığinde olur...
hadi oldu..
biz monoküler ve diğer gözde görme kaybı olan insanlar resmiyetde,saglık raporu yönetmelıklerde yazan kuralar cercevesinde..hakımızı aramak adına doktor lardan nasıl bir hak arayışına girmeliyiz.....
kısaca doktor bey tek göz monokuler..%32
eger 0.50-0.25 için oran verilirse..gören sol göz için (göz.işlevsel görme heap prgf hesapladım)diğer görem bozuk)
%28 yazıyor...
..
sizin yorumuzu beklemedeyim..saygılar
not:uzun oldu hakınızı hellal edin
test sağlam gözümüz için yapılacak.rapor için hastalık şikayet göz derecesi vs vs önemli değil tek önemli olan....GÖRME ORANI.SAĞ gözden 32 alıyoruz ve soldan ne kadar puan gelecek netleştirilmeye çalışılıyor.Forumdaki görme testinde sağlam gözümüz ne kadar görüyor?

rusa
27-08-2012, 01:43 PM
test sağlam gözümüz için yapılacak.rapor için hastalık şikayet göz derecesi vs vs önemli değil tek önemli olan....GÖRME ORANI.SAĞ gözden 32 alıyoruz ve soldan ne kadar puan gelecek netleştirilmeye çalışılıyor.Forumdaki görme testinde sağlam gözümüz ne kadar görüyor?

QUOTE=Dr.Erman Emre;38689]test sağlam gözümüz için yapılacak.rapor için hastalık şikayet göz derecesi vs vs önemli değil tek önemli olan....GÖRME ORANI.SAĞ gözden 32 alıyoruz ve soldan ne kadar puan gelecek netleştirilmeye çalışılıyor.Forumdaki görme testinde sağlam gözümüz ne kadar görüyor?[/QUOTE]

sayın hocam;
20 /70 net
20/50 bulanık
20/40 bulanık
20/30 karışık
aşağzısı net edğil (hanı okuda idaya gir deseler okuyup idaaya giremem şu yazıyor diye)
ayrıca geceleyin yazı olsun yada cisim olsun 3-4 mt sonra herşey cift hareli görüyorum...
dayanamayıp özel bir hastanede bilgisayarli görme alanı testi yaptırdım..
sonucları yorumlarmısınız...(HASTANE SADECE ALTINA NOT YAZDI NE
ANLAMA GELDİ ĞİNİ BILEMEDİM..DOKTORUNUZA GOSTERİN ANALAR DEDİ)saglık kurulu randevum 13 eylulde size sormayı uygun buldum:)
----------------------------------------------
vep testi sonuc:2 gözde normal yazdı
-----------------------------------------------
görme alanı testi:
sağ göz(görmeyen göz)
GHT
BORDERLİNE/GENERAL REDİCTİON

MD -33.41 DP P<0.5%
PSD 1.83 DB
görme alan şablonundaki;
tum noktalar tam koyu renkte...
YORUM:sağ total anopsi
-----------------------------------------------
sol göz(gören göz)
GHT
OUTSİDE NORMAL LİMİTS

MD -3.21 DP P<1%
PSD 4.19 DB
YORUM:sol pattern ve total devresyonda temporal quedrianopsi
görme alanı şablonundaki;
sağ üst:
(tam koyu=1) ,(az koyu=1) (daha az koyu=2),(daha daha az koyu=2)
sol üst:
(tam koyu=0) ,(az koyu=0) (daha az koyu=0),(daha daha az koyu=0)
sag alt:
(tam koyu=5 ,(az koyu=5) (daha az koyu=1),(daha daha az koyu=3)
sol alt:
(tam koyu=5) ,(az koyu=4) (daha az koyu=2),(daha daha az koyu=3)

adet şeklindedir..

bu rapor ne anlamda ve ben görmeyen göz için % 32
üzerine bu raporla bılgıleri işiginda görme alnından % kac oran alarım
(bınokuler gorme alanını hesabı na dayanarak)
yada,
ılk yazdıgım gorme keskınlıgınden oran alabılırmıyım..
fiziki muayenem uste sıze yazdıgım..
makına muayenemde..siz yorumlamıştınız..
-.50 mıyop-0.25 astıgmat..
kısaca ben bu durumda % 40 uzerıne cıkma ımkanım varmı..varsa bunu tıbbı dıle doktarumdan nasıl ısterim...
ınanın hocan işyerınde izin vermiyorlar rapor ıcın-saten saglık kurularını bız ozurlulere davranısı belli...
bıktım usandım....
hersene rapor almaktan..derdımı anlatamamaktan...
ilginizi ve cevabınızı canı gonulden beklemekteyım...
allah ne muardınız varsa versın...

rusa
27-08-2012, 01:48 PM
QUOTE=Dr.Erman Emre;38689]test sağlam gözümüz için yapılacak.rapor için hastalık şikayet göz derecesi vs vs önemli değil tek önemli olan....GÖRME ORANI.SAĞ gözden 32 alıyoruz ve soldan ne kadar puan gelecek netleştirilmeye çalışılıyor.Forumdaki görme testinde sağlam gözümüz ne kadar görüyor?

ayrıca ..hocam özür dilerim..
isterdımkı raporumu size gondereyım ..ama ımkanım olmadıgımdan uzun uzun anlatım...
tekrar tekrar özür dilerim..

Dr.Mucahit Erman Emre
28-08-2012, 10:14 AM
ayrıca ..hocam özür dilerim..
isterdımkı raporumu size gondereyım ..ama ımkanım olmadıgımdan uzun uzun anlatım...
tekrar tekrar özür dilerim..
sol göz 20/30 derlerse ...% 38 ve sol göz 20/40 derlerse ...% 42
göz muayenemiz yapıldı şimdi heyete gireceğiz değil mi?
yoksa 13 eylülde muayene mi yapılacak?

rusa
28-08-2012, 11:21 AM
sol göz 20/30 derlerse ...% 38 ve sol göz 20/40 derlerse ...% 42
göz muayenemiz yapıldı simdi heyete gireceğiz degil mi?
yoksa 13 eylülde muayene mi yapılacak?
sorun orada adoktor bana birşey demedi
hıkayem şöyle idi;

hocam:
muayenem yapıldı sag goz %32 anlaststık...
fakat diger göz için (0.50miyop-0.25 astıgmat için)sen goruyorsun deyıp ..
beni vep gonderdi...
ben daha vep olmadım 13 eylule gun verdiler...
bend e dayanamayıp dısarda vep oldum..normal cıktı...
birde gece goremedigim den ve sag alt tan görme kaybım oldugunu dusun dugumden gorme alan testı de yaptırdım... test bılgılerı bır oncekı yazımda....
ben doktora keskınnlık testı sırasında
yukrıdan asagıya harfler için;
ısklı tabelayın ılk sırasınla okudum...ıknıyı cıft okudugumu 3 cu sıranın bulaık oldugunu soyleyınce..doktor hastaneden aldıgım önceki raporu ıstedi ve dedıkı senın oncekı raporunda sol goren goz ıcın kayıp yok yazılmıs deyıp..vep gonderdi...
ben simdi doktora ne demelıyım..
velefkı vep normal cıktı..
ama gorme alnım da ve keskın lıgınde kaybım var...
bunu nasıl ıspatlııcam..hocam...
özel ise gırıyorum ,kız ıstıyorum...fızıgın bozuk tek goz özurlu dıyorlar is-kız vermıyorlar..
devlete gıdyom sen ozurlu degılsın ıspatla dıyorlar...

HOCAM BEN BU DOKTORA DERDıMı NASIL ANLATACAM..
gece goremıyom...3-4 mt buyuk duvar saatını bıle okuyamıyom..
doktor göruyorsun dıyor..
ban bunu ıspatlamam ıcın ne önerırsınız..yada ne testı yapayım..
gorme alanı testı yaptım...
------------------------------------
.sol göz(gören göz)
GHT
OUTSıDE NORMAL LıMıTS

MD -3.21 DP P<1%
PSD 4.19 DB
YORUM:sol pattern ve total devresyonda temporal quedrianopsigörme alanı sablonundaki;
sağ üst:
sol üst:
sag alt:
sol alt:

adet şeklindedir..

bu gorme alan testi .bana.oran saglamazmı

Dr.Mucahit Erman Emre
29-08-2012, 10:57 AM
sorun orada adoktor bana birşey demedi
hıkayem şöyle idi;

hocam:
muayenem yapıldı sag goz %32 anlaststık...
fakat diger göz için (0.50miyop-0.25 astıgmat için)sen goruyorsun deyıp ..
beni vep gonderdi...
ben daha vep olmadım 13 eylule gun verdiler...
bend e dayanamayıp dısarda vep oldum..normal cıktı...
birde gece goremedigim den ve sag alt tan görme kaybım oldugunu dusun dugumden gorme alan testı de yaptırdım... test bılgılerı bır oncekı yazımda....
ben doktora keskınnlık testı sırasında
yukrıdan asagıya harfler için;
ısklı tabelayın ılk sırasınla okudum...ıknıyı cıft okudugumu 3 cu sıranın bulaık oldugunu soyleyınce..doktor hastaneden aldıgım önceki raporu ıstedi ve dedıkı senın oncekı raporunda sol goren goz ıcın kayıp yok yazılmıs deyıp..vep gonderdi...
ben simdi doktora ne demelıyım..
velefkı vep normal cıktı..
ama gorme alnım da ve keskın lıgınde kaybım var...
bunu nasıl ıspatlııcam..hocam...
özel ise gırıyorum ,kız ıstıyorum...fızıgın bozuk tek goz özurlu dıyorlar is-kız vermıyorlar..
devlete gıdyom sen ozurlu degılsın ıspatla dıyorlar...

HOCAM BEN BU DOKTORA DERDıMı NASIL ANLATACAM..
gece goremıyom...3-4 mt buyuk duvar saatını bıle okuyamıyom..
doktor göruyorsun dıyor..
ban bunu ıspatlamam ıcın ne önerırsınız..yada ne testı yapayım..
gorme alanı testı yaptım...
------------------------------------
.sol göz(gören göz)
GHT
OUTSıDE NORMAL LıMıTS

MD -3.21 DP P<1%
PSD 4.19 DB
YORUM:sol pattern ve total devresyonda temporal quedrianopsigörme alanı sablonundaki;
sağ üst:
sol üst:
sag alt:
sol alt:

adet şeklindedir..

bu gorme alan testi .bana.oran saglamazmı
haklısın moral verici bir durum fakat vep normal çıktığına göre burdan elimize bir şey geçmez.burdan puan gelmez.geriye görme alanı kalıyor..göz dışında başka bir hastalık yok mu kalp kulak kemik el ayak vs..özürlü olmak için sana ekstra 10-12 puan lazım
görme alanını yazmışsın eline sağlık fakat test tesmini görmek lazım..resmini ekleyelim mi..

Resim ekleme:Hızlı vevap>gelişmiş>eklentiler

rusa
29-08-2012, 09:56 PM
hocam;
sag görmeyen göz

rusa
29-08-2012, 10:08 PM
hocam;
sol gören göz....
pdf gonderemedim boyutu buyuk diyor hocam..jpg ..inşallah okunuyordur...
ayrıca hocam...
bundan önce aldığım raporda doktor goren gözume tam yazmıştı,,mayene yı tam yapmadan sadec goruyon mu dedı evet dedım..hop tam...
ama şimdi uzagı goremıyom.gece goremıyom dıyom...
sankı doktor bana inanmıyor...
inan ması için ne yapmalıyım..yalan makınası mı.:)???keşke kesin %40 garanti olurdu..
şaka bir yana;
devlet prosudurlerını aşmak kolay degıl ..

ama doktorlarıda anlıyom gercegın peşindeler...
fakat sahte özürlüyü tespit edeyim derken biz magdur oluyozz...
o sebeple ..doktora görme ksekinlğini tespiti için ..görmediğimi soylemekten başka nasıl test vereyim ki doktor inansın..
eğer gorme alnı testimden de oran alamssam..
vay anam vay halime..
saygılarımla....

rusa
29-08-2012, 10:54 PM
vep testi...

Dr.Mucahit Erman Emre
30-08-2012, 04:05 PM
hocam;
sol gören göz....
pdf gonderemedim boyutu buyuk diyor hocam..jpg ..inşallah okunuyordur...
ayrıca hocam...
bundan önce aldığım raporda doktor goren gözume tam yazmıştı,,mayene yı tam yapmadan sadec goruyon mu dedı evet dedım..hop tam...
ama şimdi uzagı goremıyom.gece goremıyom dıyom...
sankı doktor bana inanmıyor...
inan ması için ne yapmalıyım..yalan makınası mı.:)???keşke kesin %40 garanti olurdu..
şaka bir yana;
devlet prosudurlerını aşmak kolay degıl ..

ama doktorlarıda anlıyom gercegın peşindeler...
fakat sahte özürlüyü tespit edeyim derken biz magdur oluyozz...
o sebeple ..doktora görme ksekinlğini tespiti için ..görmediğimi soylemekten başka nasıl test vereyim ki doktor inansın..
eğer gorme alnı testimden de oran alamssam..
vay anam vay halime..
saygılarımla....
görme alanından puan gelebilir ve dediğin gibi sahte özürlüyü tespit edelim derken bazıları magdur oluyor..bazen kurunun yanında yaş da yanıyor..
devlet hastanesinde görme alanı yapılmadı değil mi?

rusa
30-08-2012, 04:19 PM
görme alanından puan gelebilir ve dediğin gibi sahte özürlüyü tespit edelim derken bazıları magdur oluyor..bazen kurunun yanında yaş da yanıyor..
devlet hastanesinde görme alanı yapılmadı değil mi?

hayır hocam yapılmadı..
doktor..ben bulanık goruyom deyınce dırek vep.gonderdi..
13 eylulde vep gırecem..
ondan sonra gorme alanı testı yap dıye doktor a ısrarcı olmayı dusunuyorum..
pekı hocam..
gorme keskınlıgınden puan alamzmıyım..
az ondan alsam..az da gorme alanından..
yalan makınası testıne gerek kalmaz:).?
dırek%40 uzerı olur kanımca...

ben doktora gormuyorum dıye ısrar etsem...
bu testlerı ısteme hakım, bulunmaktamı ????...
kanunen hangı haklarım bulunuyor....hasta hakları kanunu giren bir durumum mecvcutmu?.
yoksa cok ca okudugumuz gıbı doktor kafasına gore davranıp...elımıze gecen raporla hakem hastaneye mı gıdecez?

Dr.Mucahit Erman Emre
31-08-2012, 02:19 PM
hayır hocam yapılmadı..
doktor..ben bulanık goruyom deyınce dırek vep.gonderdi..
13 eylulde vep gırecem..
ondan sonra gorme alanı testı yap dıye doktor a ısrarcı olmayı dusunuyorum..
pekı hocam..
gorme keskınlıgınden puan alamzmıyım..
az ondan alsam..az da gorme alanından..
yalan makınası testıne gerek kalmaz:).?
dırek%40 uzerı olur kanımca...

ben doktora gormuyorum dıye ısrar etsem...
bu testlerı ısteme hakım, bulunmaktamı ????...
kanunen hangı haklarım bulunuyor....hasta hakları kanunu giren bir durumum mecvcutmu?.
yoksa cok ca okudugumuz gıbı doktor kafasına gore davranıp...elımıze gecen raporla hakem hastaneye mı gıdecez?
anladığım kadarıyla görme keskinliğinden puan gelmeyecek..görme alanında daralma olduğu için buna ek olarak görme alanı yapılabilir...burdan ne sonuç çıkacak bekleyelim mi?

rusa
31-08-2012, 06:50 PM
anladığım kadarıyla görme keskinliğinden puan gelmeyecek..görme alanında daralma olduğu için buna ek olarak görme alanı yapılabilir...burdan ne sonuç çıkacak bekleyelim mi?

evet hocam bekliyelim..
netıceyi pylaşacagım...
saygılar....

Dr.Mucahit Erman Emre
02-09-2012, 06:55 PM
evet hocam bekliyelim..
netıceyi pylaşacagım...
saygılar....
sonuç ne olacak bekleyelim bakalım

veli ercan
03-09-2012, 01:26 AM
merhabalar hocam, 2 yıl önceki muayenemde
sol göz: 0,75 miyop
sağ göz: 0,75 miyop + 0,75 astiğmat çıktı.
Sizin vermiş olduğunuz http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) adresindeki göz testini yaptım buna göre:
sol göz:20/25
sağ göz:20/30
aynı anda iki göz : 20/25 okuyabildim...

yukarıdaki değerlere göre malulen emeklilik için kullanmak üzere özür oranım kaç çıkabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Dr.Mucahit Erman Emre
03-09-2012, 03:20 PM
merhabalar hocam, 2 yıl önceki muayenemde
sol göz: 0,75 miyop
sağ göz: 0,75 miyop + 0,75 astiğmat çıktı.
Sizin vermiş olduğunuz http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) adresindeki göz testini yaptım buna göre:
sol göz:20/25
sağ göz:20/30
aynı anda iki göz : 20/25 okuyabildim...

yukarıdaki değerlere göre malulen emeklilik için kullanmak üzere özür oranım kaç çıkabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.
puan % 5 kadar olur

wicked087
04-09-2012, 12:45 AM
Hocam merhaba. testi uyguladım sağ göz yarım metreden bile görmüyor. sadece ıaz ışık görüyorum. sol gözde 2.5 metreden 20/40 ı göremiyorum. askerlik zamanım geldi muane olucam. % kaç rapor çıkar acaba ?

Dr.Mucahit Erman Emre
04-09-2012, 03:56 PM
Hocam merhaba. testi uyguladım sağ göz yarım metreden bile görmüyor. sadece ıaz ışık görüyorum. sol gözde 2.5 metreden 20/40 ı göremiyorum. askerlik zamanım geldi muane olucam. % kaç rapor çıkar acaba ?
askerden muaf olursun ve özür oranı % 38-43 arası olur

veli ercan
06-09-2012, 12:05 AM
puan % 5 kadar olur
ilginize teşekkür ederim hocam, saygılar...

cinarxx
07-09-2012, 09:11 PM
hocam ben bugun heyete girdim raporumda sağ vizyon 0.3 sol vizyon 0.6 ve bilateral makulapati yazıyor.ortopedik rahatsızlığımda var ondan da yuzde 20 aldım.heyete girdiğimde oradaki gorevli diğerine raporumu okurken yuzde 32 goz bliateral makulapati derken beni dısarı cıkardılar devamını duyamadım acaba yuzde 32 yi sadece gozden almış olabilirmiyim.yoksa diğeriyle beraber toplamda mı verdiler.gozumdeki rahatsızlık yuzde 32 rapor alabilir mi.birde bilateral makulapati olmam oranımı yukseltmiş olabilirmi.yorumunuz için simdiden tesekkurler.saygılar.

Dr.Mucahit Erman Emre
08-09-2012, 11:55 AM
hocam ben bugun heyete girdim raporumda sağ vizyon 0.3 sol vizyon 0.6 ve bilateral makulapati yazıyor.ortopedik rahatsızlığımda var ondan da yuzde 20 aldım.heyete girdiğimde oradaki gorevli diğerine raporumu okurken yuzde 32 goz bliateral makulapati derken beni dısarı cıkardılar devamını duyamadım acaba yuzde 32 yi sadece gozden almış olabilirmiyim.yoksa diğeriyle beraber toplamda mı verdiler.gozumdeki rahatsızlık yuzde 32 rapor alabilir mi.birde bilateral makulapati olmam oranımı yukseltmiş olabilirmi.yorumunuz için simdiden tesekkurler.saygılar.
gözden % 32 çıkmaz diye tahmin ediyorum ancak özür hesaplama dosyam yanımda yok...bana bir daha hatırlatır mısın?

cinarxx
08-09-2012, 12:06 PM
gözden % 32 çıkmaz diye tahmin ediyorum ancak özür hesaplama dosyam yanımda yok...bana bir daha hatırlatır mısın?

tesekkurler hocam hatırlatırım.rapor duzenlenirken en yuksek yuzdeli ozurden baslayarak duzenleniyormuş galiba ben heyetteyken gorevli goz yuzde 32 bileteral makulapati dedi anlattığım gibi sonrasını duyamadım norolojidende yuzde 20 vermişlerdi.umarın duydugum yuzde 32 sadece goz için olan orandır.

Dr.Mucahit Erman Emre
11-09-2012, 09:53 AM
tesekkurler hocam hatırlatırım.rapor duzenlenirken en yuksek yuzdeli ozurden baslayarak duzenleniyormuş galiba ben heyetteyken gorevli goz yuzde 32 bileteral makulapati dedi anlattığım gibi sonrasını duyamadım norolojidende yuzde 20 vermişlerdi.umarın duydugum yuzde 32 sadece goz için olan orandır.
goz yuzde 32 + norolojiden yuzde 20 dersek = toplam % 46

rusa
17-09-2012, 03:14 PM
hocap vep raporum ekte..;
yorumunuzu beklemekteyim saygılar

rusa
17-09-2012, 03:21 PM
hocap vep raporum ekte..;
yorumunuzu beklemekteyim saygılar

yazı okunmuyorsa diye;

görseluyandırılmış potansiyel(vep)
2 hz72' kare boyutlu siyah beyez patem
VEP incelemsinde sol gözden tam ve yarı alan uyarılarında
P 100 yanıt latansı uzun bulunmuştur...
sag goz tam ve yarım alan uyarılarında P 100 yanıtları kayıptır...

n75 p100
92,1 120,0
87,0 121,2

bu radan bana %32 sagdan
soldan% de gelirmi hocam...

Dr.Mucahit Erman Emre
21-09-2012, 02:17 PM
yazı okunmuyorsa diye;

görseluyandırılmış potansiyel(vep)
2 hz72' kare boyutlu siyah beyez patem
VEP incelemsinde sol gözden tam ve yarı alan uyarılarında
P 100 yanıt latansı uzun bulunmuştur...
sag goz tam ve yarım alan uyarılarında P 100 yanıtları kayıptır...

n75 p100
92,1 120,0
87,0 121,2

bu radan bana %32 sagdan
soldan% de gelirmi hocam...
sağdan % 32 kesin soldan da puan gelir diye düşünüyorum

rusa
21-09-2012, 06:18 PM
sağdan % 32 kesin soldan da puan gelir diye düşünüyorum

;

hocam puan vermedi.....vep testinin spesifik oldugunu asıl olanın mayene bulguları oldugunu soyledi...
mayene yaparken gozluk taktı ..bana ıyı gorunce .....;PUAN VERMEDİ..
sag %32
sol goz..+1.0 yazdı...
..dedım tamam goruyorum ama ıyı goremıyorum dedımm..
bzım ıcın gozlukle ıyı goruyorsan puan gelemez dedii...
puan gelmesı ıcın goren gozde %20 kaYIP GELMESI LAZIMMIŞ...
AMA VEPTE UZUN DIYOR DEYINCE...O ANLAM IFADE ETMIYOR DEDİ...
gene husran...
peki dava acsam....
elımde yasal vep sonucu var..
bir sey tutdura bılırmıyım...??
yanı gormeyen bır goz var ++ ustune vep testi...az da olsa gorme alanı dan ..
gelse..
bunu yasal yoldan alabılırmıyız...
kanımca doktorlar baslarına bırdert acılmasın dıye..negetıf dusunuyorlar...
dava acsak adlı tıpa gıdıyormuşş..
orada hakımız yenırmı sızce hocam...

Dr.Mucahit Erman Emre
22-09-2012, 10:52 AM
;

hocam puan vermedi.....vep testinin spesifik oldugunu asıl olanın mayene bulguları oldugunu soyledi...
mayene yaparken gozluk taktı ..bana ıyı gorunce .....;PUAN VERMEDİ..
sag %32
sol goz..+1.0 yazdı...
..dedım tamam goruyorum ama ıyı goremıyorum dedımm..
bzım ıcın gozlukle ıyı goruyorsan puan gelemez dedii...
puan gelmesı ıcın goren gozde %20 kaYIP GELMESI LAZIMMIŞ...
AMA VEPTE UZUN DIYOR DEYINCE...O ANLAM IFADE ETMIYOR DEDİ...
gene husran...
peki dava acsam....
elımde yasal vep sonucu var..
bir sey tutdura bılırmıyım...??
yanı gormeyen bır goz var ++ ustune vep testi...az da olsa gorme alanı dan ..
gelse..
bunu yasal yoldan alabılırmıyız...
kanımca doktorlar baslarına bırdert acılmasın dıye..negetıf dusunuyorlar...
dava acsak adlı tıpa gıdıyormuşş..
orada hakımız yenırmı sızce hocam...
dava işi şöyle... bu rapor için ilk heyet muayenemiz değil mi?

rusa
22-09-2012, 01:25 PM
2006 yılında sürekli olarak şişli etfal hasyanesinden aldım...
ama ozaman tecrubesısıdım ve vergı ındırımı konusundan bi haber oldugum dan ...iş kur için aldım ve işe beşledım ..ben sanıyordumkı işkurdan işe özurlu dıye gırın ce vergı ındırımı otomatık başlıyor..(ne yazık ki öyle deglmiş..)aradan 6-7 sen gecti...
kpsss girdim özurlu olarak kamuya başladım...
bir arkadaş urarınca..vergı ındırımı başka özurlu aolam baskA DIYE..
koştum VERGI DAIRESINE oradan RAPORUN ESKI EN AZ 4 KEZ YONETMELIK DEĞİŞDİ DEYIP HASTANEYE SEVK ETTILER..
gene aynı hastaneyi sectım kolay olur diye
şili etfalden
ne kolayı hocam 3 ay sonrası gun verdıler..baktılar ınceledıler..
goz %32(sol goz için puan vermedi hatta da test bıle yapmadı uyardıgım halde..)
pıkolajı %25
toplamda %49 la ankaraya gıtdı rapor....
oaradan uzatmıcam..aynen onaylandı fakat 1 yıl sonra kontrol dıye...(ne kontrolu sılbastan rapor aldırıyorlar)
(bılerek yazarak yalan soyluyorlar)
geldık bu gune aynı işlem ler...
fakat bu seferde doktor sol gozum de kayıp var deyınce...
vep-gorme alanı yaptı....
vepı paylaştım...
gorme alnınıda özel hastaneyı kabul etmeyıp kendı yaptı...
2 noktada zayıflık cıktı...
ama genede..
sol+1.0
saq gorme kayıp yapzdı...

de dedıyesm ne rapor ıstedılerse yaptım
asıl olan muyene bulguları dedii....gözlukle duzelecegını belırtdi

ama allah yukarda..yalan makınasın soksun benım dedıgım dogru...
sol gozumde de kayıp var...
geceleyin artıyor...

sizin yorumuzuz?
toplamda..(3 adet)
2006 tarıhlı sureklı rapor
2011 tarıhlı 1yıl sonra kontrol ...
2012 tarıhlı 1 yıl sonra kontrol...
kaydıyla 3 adet aynı hastaneden alınmış raporum bulunmakta...
ve vep + gorme alnı testlerım mevcut...
hepsınde de az da olsa goren gozde kayıp oldıgunu soylemekte...
tek gozu gormeyen bırı ıcın dıger gozdekı kayıp oaranı az dahi olsa oran ve yaşam kalıtesı bakımından fark etdırmezmi...
bunu mahkeme yada yasa koyucuda boyle yorumlamaz mı..
şu 6 senede 3 kez rapor alırken fark etım...
isşler nekadar karışırsa..devlet sureklı yonetmelık degıstırerek...
her seferınde yenı rapor almanızı ısıyorkı ...
rapor alamayacak durunama gelesınız...

Dr.Mucahit Erman Emre
23-09-2012, 12:36 PM
2006 yılında sürekli olarak şişli etfal hasyanesinden aldım...
ama ozaman tecrubesısıdım ve vergı ındırımı konusundan bi haber oldugum dan ...iş kur için aldım ve işe beşledım ..ben sanıyordumkı işkurdan işe özurlu dıye gırın ce vergı ındırımı otomatık başlıyor..(ne yazık ki öyle deglmiş..)aradan 6-7 sen gecti...
kpsss girdim özurlu olarak kamuya başladım...
bir arkadaş urarınca..vergı ındırımı başka özurlu aolam baskA DIYE..
koştum VERGI DAIRESINE oradan RAPORUN ESKI EN AZ 4 KEZ YONETMELIK DEĞİŞDİ DEYIP HASTANEYE SEVK ETTILER..
gene aynı hastaneyi sectım kolay olur diye
şili etfalden
ne kolayı hocam 3 ay sonrası gun verdıler..baktılar ınceledıler..
goz %32(sol goz için puan vermedi hatta da test bıle yapmadı uyardıgım halde..)
pıkolajı %25
toplamda %49 la ankaraya gıtdı rapor....
oaradan uzatmıcam..aynen onaylandı fakat 1 yıl sonra kontrol dıye...(ne kontrolu sılbastan rapor aldırıyorlar)
(bılerek yazarak yalan soyluyorlar)
geldık bu gune aynı işlem ler...
fakat bu seferde doktor sol gozum de kayıp var deyınce...
vep-gorme alanı yaptı....
vepı paylaştım...
gorme alnınıda özel hastaneyı kabul etmeyıp kendı yaptı...
2 noktada zayıflık cıktı...
ama genede..
sol+1.0
saq gorme kayıp yapzdı...

de dedıyesm ne rapor ıstedılerse yaptım
asıl olan muyene bulguları dedii....gözlukle duzelecegını belırtdi

ama allah yukarda..yalan makınasın soksun benım dedıgım dogru...
sol gozumde de kayıp var...
geceleyin artıyor...

sizin yorumuzuz?
toplamda..(3 adet)
2006 tarıhlı sureklı rapor
2011 tarıhlı 1yıl sonra kontrol ...
2012 tarıhlı 1 yıl sonra kontrol...
kaydıyla 3 adet aynı hastaneden alınmış raporum bulunmakta...
ve vep + gorme alnı testlerım mevcut...
hepsınde de az da olsa goren gozde kayıp oldıgunu soylemekte...
tek gozu gormeyen bırı ıcın dıger gozdekı kayıp oaranı az dahi olsa oran ve yaşam kalıtesı bakımından fark etdırmezmi...
bunu mahkeme yada yasa koyucuda boyle yorumlamaz mı..
şu 6 senede 3 kez rapor alırken fark etım...
isşler nekadar karışırsa..devlet sureklı yonetmelık degıstırerek...
her seferınde yenı rapor almanızı ısıyorkı ...
rapor alamayacak durunama gelesınız...
2011 raporu % 49 çıktı bu 2012 raporun daha kesinleşmedi değil mi?

rusa
23-09-2012, 04:41 PM
2011 raporu % 49 çıktı bu 2012 raporun daha kesinleşmedi değil mi?

evet hocam ,daha kesinleşmedi..cuma elime gececek...( yuzde yuz gene aynı oran cıkacaktır..hastalıgım ın tanıları kesin.)

ama ön maayene kagıdına ne yazıldıgınıda okudum..
piskolajı%25
saggoz =0 görme.
solgöz=1.0 gorme yazdılar..
doktora boyler yazıyorsunuz hakkım yenıyor..
ben den önçeki raporumda da böyle yazdıgını soyleyerek..
kagıdı doldurup elıme tutuşdurdu...
bari az da olsa gorme kaybı yazın dedım...
ben mayene bulgularını yazdım,
altına vep ve gorme alanı testlerını ekledım ,,
gerisini kurul yazacak dedi..doktor.veple gormealan testını onlar da degerlendıre bılr dedi....
cuma gunu rapor elime gececek..
velefkı akabınde...
diğer nushasıda..ankaraya gidiyor...
ona mudahela şansımız..kalmıyor...
öneriniz hocamn...???

Dr.Mucahit Erman Emre
24-09-2012, 10:28 AM
evet hocam ,daha kesinleşmedi..cuma elime gececek...( yuzde yuz gene aynı oran cıkacaktır..hastalıgım ın tanıları kesin.)

ama ön maayene kagıdına ne yazıldıgınıda okudum..
piskolajı%25
saggoz =0 görme.
solgöz=1.0 gorme yazdılar..
doktora boyler yazıyorsunuz hakkım yenıyor..
ben den önçeki raporumda da böyle yazdıgını soyleyerek..
kagıdı doldurup elıme tutuşdurdu...
bari az da olsa gorme kaybı yazın dedım...
ben mayene bulgularını yazdım,
altına vep ve gorme alanı testlerını ekledım ,,
gerisini kurul yazacak dedi..doktor.veple gormealan testını onlar da degerlendıre bılr dedi....
cuma gunu rapor elime gececek..
velefkı akabınde...
diğer nushasıda..ankaraya gidiyor...
ona mudahela şansımız..kalmıyor...
öneriniz hocamn...???
gözden % 32 alıyorsun + psikolojı %25 = % 49
fakat...her yıl rapor için uğraşmak seni zorluyor öyle mi?

rusa
24-09-2012, 12:39 PM
gözden % 32 alıyorsun + psikolojı %25 = % 49
fakat...her yıl rapor için uğraşmak seni zorluyor öyle mi?

evet hocam...
binkere evet...
ama sunu acıklamak ısterim öncelıkle...
(okuyan arkadaşlara tecrübe olması babaında)
1-)hastaneye randevu için başvuruyoruz....
tam 3 aysonrasına gun verıyor....
2-)gunu gelınce kurul sekretera yasına gıdıyoruz...memur kurulda goz ve psıkolajı yok dıyor(saten hıc bır branş yok.)senı polı kılınıge gonderıyor..
3-)göz muayenesi için;
polıkılınık de sıraya gırıyon..(öncelık var dıyorlar..yalan en son alıyorlar.ve sedec uzman olan bakıyor)..bakıyor ve dıyorkı su testı yap ,,su testı de yap getır...
4-)testıcın norolajı bolumunden kayıt yaptırıyon en az 2 hafta sonraya yalvar yakar gun verıyor.....
2 hafta sonra yaıyorsun ..1 hafta sonra rapor sonucubu aldıyor..
1 hafta rapor sonucunu da alıp tekrar randevu alıp goz polıklınıgıne gıdıp doktora saten 35 senedir gormeyen askerlık yapmamış vede eskı raporların da oldugu halde gormedıgını ıspatlamak zorun da kalıyorsun...
bu sag gormeyen goz için ...
velefki;sag gormeyen için bukadar ugrasıyon ama sol da gorme kaqybı var deyınce...
işlem tersine donuyor..doktor busefer hayır sen goruyorsun dıye tudduruyor..ıkna edemıyorsun...(testlerımın sonucu ortada..)..
not:buarada her polıkılınk ıcın barkod aldıgın da 5 tl cepten gıdıyor...(parsında degılız ama ucretsıs demelerı sahtekarlıga gırıyor...
sadece gozden muayne sonuc ların yazdırmak ıcın 25 katkı payı odedık...
..vs.vs.
pıskolojıye gelınce hıc analatmıyım dıcem ama belkı baska okuyan arkadslarda vardır tecrubelerı olsun;
aynı randevu ve polıkılık muayensı ne baslıyorsun,
doktor neyın var dıyor..
tek goz yok dıyorsun..
panık atak ,sosyal ıletısım bozuklugu..yalnızlık .manık.depresıf durumlar hepsı mevcut..tam 7 snedir copralek-lustral-xanax -droysel-remoran kulamadıgım hap kalmadı resmen bagımlı oldum dıyorsun eskı raporları gosterıyorum...
dıyorkı sen ı bıraz takıp etmelıyım(yanı beı hasta olduguna ıkana et dıyor..
tam 2 ay 15 gunde 1 gel konusalım dıyor..gıdıyoz gelıyoz.vs vs..
ıkna olmuyor.....(çünkü rapor ısteme sebebin EMEKLILIK...emeklılk olmsa daha kısa zaman da ugraşmadan verıyorlar duydum gordum şahıt oldumm..ama emklılk olun ca ınce eleyıp hatta kastı zorlasıyor işer..)diyorkı onceden aldıgın ılacların muayene bulgularını gosteren epi krizlerini getir diyor..
vs.vs uzuyor..
neyse zar zor 5 aylık 1 maratonun sonunda raporu alıyorsun...
rapor ankaraya gıdııyor donmesıde 2 ay suruyor..
SONUC 1 yıl sonra kontrol kaydıyla onay verilmiştir....
külüyen yalan ne kontrolu..rapor ıptal tekrar dan sıfırdan rapor alacaksın demek...e iş te benim maceram bu...
eger doktor sol goren gozum için puan verse.raporum sureklı olacak..ve bu haksızlıga dur denecek...
sonuç;
2006 dan 2012 yılna kadar tam 8 kez özurluluk yonetmelık degışti.
ben 2006 da ldım balthazart yenı cıkmıstı ona gore yazdılar..
2011 de yukardakı maceramı bir e bir yasadım..
2012 de de aynı macerayı yaşadım tam haziran 3 unde randevu aldım şişli etvalden..bu cuma sonuclanacak ve ankaraya gıdecek...peh peh...
pes dıyorsun..yada edıyorsun...
siz olsanız?
yorumunuz..?
not;
bide emekli olunca heryıl yenı rapor ısterse. yandık 20 yıl yaşsak 20 sene rapor alacaz...satı mın 5 aysuruyor rapor almak..

Dr.Mucahit Erman Emre
25-09-2012, 10:12 AM
evet hocam...
binkere evet...
ama sunu acıklamak ısterim öncelıkle...
(okuyan arkadaşlara tecrübe olması babaında)
1-)hastaneye randevu için başvuruyoruz....
tam 3 aysonrasına gun verıyor....
2-)gunu gelınce kurul sekretera yasına gıdıyoruz...memur kurulda goz ve psıkolajı yok dıyor(saten hıc bır branş yok.)senı polı kılınıge gonderıyor..
3-)göz muayenesi için;
polıkılınık de sıraya gırıyon..(öncelık var dıyorlar..yalan en son alıyorlar.ve sedec uzman olan bakıyor)..bakıyor ve dıyorkı su testı yap ,,su testı de yap getır...
4-)testıcın norolajı bolumunden kayıt yaptırıyon en az 2 hafta sonraya yalvar yakar gun verıyor.....
2 hafta sonra yaıyorsun ..1 hafta sonra rapor sonucubu aldıyor..
1 hafta rapor sonucunu da alıp tekrar randevu alıp goz polıklınıgıne gıdıp doktora saten 35 senedir gormeyen askerlık yapmamış vede eskı raporların da oldugu halde gormedıgını ıspatlamak zorun da kalıyorsun...
bu sag gormeyen goz için ...
velefki;sag gormeyen için bukadar ugrasıyon ama sol da gorme kaqybı var deyınce...
işlem tersine donuyor..doktor busefer hayır sen goruyorsun dıye tudduruyor..ıkna edemıyorsun...(testlerımın sonucu ortada..)..
not:buarada her polıkılınk ıcın barkod aldıgın da 5 tl cepten gıdıyor...(parsında degılız ama ucretsıs demelerı sahtekarlıga gırıyor...
sadece gozden muayne sonuc ların yazdırmak ıcın 25 katkı payı odedık...
..vs.vs.
pıskolojıye gelınce hıc analatmıyım dıcem ama belkı baska okuyan arkadslarda vardır tecrubelerı olsun;
aynı randevu ve polıkılık muayensı ne baslıyorsun,
doktor neyın var dıyor..
tek goz yok dıyorsun..
panık atak ,sosyal ıletısım bozuklugu..yalnızlık .manık.depresıf durumlar hepsı mevcut..tam 7 snedir copralek-lustral-xanax -droysel-remoran kulamadıgım hap kalmadı resmen bagımlı oldum dıyorsun eskı raporları gosterıyorum...
dıyorkı sen ı bıraz takıp etmelıyım(yanı beı hasta olduguna ıkana et dıyor..
tam 2 ay 15 gunde 1 gel konusalım dıyor..gıdıyoz gelıyoz.vs vs..
ıkna olmuyor.....(çünkü rapor ısteme sebebin EMEKLILIK...emeklılk olmsa daha kısa zaman da ugraşmadan verıyorlar duydum gordum şahıt oldumm..ama emklılk olun ca ınce eleyıp hatta kastı zorlasıyor işer..)diyorkı onceden aldıgın ılacların muayene bulgularını gosteren epi krizlerini getir diyor..
vs.vs uzuyor..
neyse zar zor 5 aylık 1 maratonun sonunda raporu alıyorsun...
rapor ankaraya gıdııyor donmesıde 2 ay suruyor..
SONUC 1 yıl sonra kontrol kaydıyla onay verilmiştir....
külüyen yalan ne kontrolu..rapor ıptal tekrar dan sıfırdan rapor alacaksın demek...e iş te benim maceram bu...
eger doktor sol goren gozum için puan verse.raporum sureklı olacak..ve bu haksızlıga dur denecek...
sonuç;
2006 dan 2012 yılna kadar tam 8 kez özurluluk yonetmelık degışti.
ben 2006 da ldım balthazart yenı cıkmıstı ona gore yazdılar..
2011 de yukardakı maceramı bir e bir yasadım..
2012 de de aynı macerayı yaşadım tam haziran 3 unde randevu aldım şişli etvalden..bu cuma sonuclanacak ve ankaraya gıdecek...peh peh...
pes dıyorsun..yada edıyorsun...
siz olsanız?
yorumunuz..?
not;
bide emekli olunca heryıl yenı rapor ısterse. yandık 20 yıl yaşsak 20 sene rapor alacaz...satı mın 5 aysuruyor rapor almak..
geçici rapor seni zorluyor anlıyorum gözden % 40 alırsak bu bitecek demektir...
göz dışında başkabir rahatsızlık yokmu sana % 10-12 daha lazım..
% 40 yetiyor değil mi?
özürlü olmak ve vergi indirimi ve emeklilik aynı şartlarda olmuyor mu?

rusa
25-09-2012, 10:57 AM
% 40 yetiyor değil mi?
özürlü olmak ve vergi indirimi ve emeklilik aynı şartlarda olmuyor mu? __________________

evet zorluyor hocam;
aslında zorlamıyor..
brokrası gereksız..
aynı hastalık aynı rapora tekrar dan tekrardan...anlamsız...

%40 hepsı için yetiyor..
sorun suerkli olmuyor her sene tazelenmek istiyor..
oki ken dimden eminim alayım hersene rapor .
da dası ;
almak 3-5 ay ı buluyor...
buda bıkdırıcı ve her seferin de ne kadar erken başlasanda..tam sure bıtımıne denk gelmıyor..
doktarların keyfıyetıne burukrasıye kalıyor...
mesela 22 austosda benım 2011 raıhlı raporumun gecerlılıgı bıttı ve vergı ındırımınden dustum...
hazıran 3 de basvurdugum halde hala raporu alamdım...birde ankaraya gıdecek...daha en az 2 ay var....var
arada gecen sure kayıp...
bunun emeklı lık de oldugunu duusnursek..
hem saglıktan hem maasdan yarar lanama durumu soz konusu...

sonuc;
baska rahat sızlıgım yok...
sag gozum 0 gorme
sol goz de vep te yazan bulgular.gorme alanım da kayıp..
elımde 3 tane rapor var elımde....
bunlarla en son care mahkemeye gıtsem;
sizn yorumunuz...;
yaş 40...
yanı bu tek gozlu olmak 40 senedir hıc mı degısmedi...
bunu tıbben ıspatlama yolu varmı...

Dr.Mucahit Erman Emre
26-09-2012, 08:45 AM
% 40 yetiyor değil mi?
özürlü olmak ve vergi indirimi ve emeklilik aynı şartlarda olmuyor mu? __________________

evet zorluyor hocam;
aslında zorlamıyor..
brokrası gereksız..
aynı hastalık aynı rapora tekrar dan tekrardan...anlamsız...

%40 hepsı için yetiyor..
sorun suerkli olmuyor her sene tazelenmek istiyor..
oki ken dimden eminim alayım hersene rapor .
da dası ;
almak 3-5 ay ı buluyor...
buda bıkdırıcı ve her seferin de ne kadar erken başlasanda..tam sure bıtımıne denk gelmıyor..
doktarların keyfıyetıne burukrasıye kalıyor...
mesela 22 austosda benım 2011 raıhlı raporumun gecerlılıgı bıttı ve vergı ındırımınden dustum...
hazıran 3 de basvurdugum halde hala raporu alamdım...birde ankaraya gıdecek...daha en az 2 ay var....var
arada gecen sure kayıp...
bunun emeklı lık de oldugunu duusnursek..
hem saglıktan hem maasdan yarar lanama durumu soz konusu...

sonuc;
baska rahat sızlıgım yok...
sag gozum 0 gorme
sol goz de vep te yazan bulgular.gorme alanım da kayıp..
elımde 3 tane rapor var elımde....
bunlarla en son care mahkemeye gıtsem;
sizn yorumunuz...;
yaş 40...
yanı bu tek gozlu olmak 40 senedir hıc mı degısmedi...
bunu tıbben ıspatlama yolu varmı...
bu raporu bekleyelim...yine geçici olursa mahkeme yolundan önce rapora itirazı sAalık müdürlüğüne yapacağız...karar aynı çıkarsa karar kesinleşir BİLDİĞİM KADARIYLA bundan sonra karar aleyhine dava çabilirsin.daha önce rapora itiraz ettin mi?

rusa
26-09-2012, 03:56 PM
bu raporu bekleyelim...yine geçici olursa mahkeme yolundan önce rapora itirazı sAalık müdürlüğüne yapacağız...karar aynı çıkarsa karar kesinleşir BİLDİĞİM KADARIYLA bundan sonra karar aleyhine dava çabilirsin.daha önce rapora itiraz ettin mi?

I]bu raporu bekleyelim...yine geçici olursa mahkeme yolundan önce rapora itirazı sAalık müdürlüğüne yapacağız...karar aynı çıkarsa karar kesinleşir BİLDİĞİM KADARIYLA bundan sonra karar aleyhine dava çabilirsin.daha önce rapora itiraz ettin mi? [/I]
hocam bekleyelım derken;
ankarana gelecek cevabı beklıyelım (Yulsek saglık kurumu)..??

yoksa cuma gunu şişli etvalden alacagım rapormu??
.cuma elıme egecen rapor sa kastınız..2 gun kaldı...

fakat soyle bır ıkılem var..onun cevabını hıc bıryerde bulamadım...
cuma gunu elıme gecen rapor şahsıma verılıyor...ama aynı andada ankaraya gıdıyor...
elımdekıne ıtıraz etsem ...de .
vergı daıresının kı ankaraya gıtmış oluyor...
ankaranın cevabını beklesem...?
yasa dıyorkı ankara hastanenın raporunu degıstıremez...
kavam alak bulak...
hayırlısyla cuma raporu elımıze alalım yuzdeyı goreyım
sızı bılgılendırecegım...
sonra yorumunuzu beklemekteyım..
bazan boyle uzun yazıyorum ama ..
kımse darılmasın gucenmesınn..
emınım dıger okuyan arkadaslar acısın dan tecrube oluyordur...ben boyle yaralı forumları okuyarak hem bılgı hem moral cok buldumm....saygılarımla

Dr.Mucahit Erman Emre
27-09-2012, 12:22 PM
I]bu raporu bekleyelim...yine geçici olursa mahkeme yolundan önce rapora itirazı sAalık müdürlüğüne yapacağız...karar aynı çıkarsa karar kesinleşir BİLDİĞİM KADARIYLA bundan sonra karar aleyhine dava çabilirsin.daha önce rapora itiraz ettin mi? [/I]
hocam bekleyelım derken;
ankarana gelecek cevabı beklıyelım (Yulsek saglık kurumu)..??

yoksa cuma gunu şişli etvalden alacagım rapormu??
.cuma elıme egecen rapor sa kastınız..2 gun kaldı...

fakat soyle bır ıkılem var..onun cevabını hıc bıryerde bulamadım...
cuma gunu elıme gecen rapor şahsıma verılıyor...ama aynı andada ankaraya gıdıyor...
elımdekıne ıtıraz etsem ...de .
vergı daıresının kı ankaraya gıtmış oluyor...
ankaranın cevabını beklesem...?
yasa dıyorkı ankara hastanenın raporunu degıstıremez...
kavam alak bulak...
hayırlısyla cuma raporu elımıze alalım yuzdeyı goreyım
sızı bılgılendırecegım...
sonra yorumunuzu beklemekteyım..
bazan boyle uzun yazıyorum ama ..
kımse darılmasın gucenmesınn..
emınım dıger okuyan arkadaslar acısın dan tecrube oluyordur...ben boyle yaralı forumları okuyarak hem bılgı hem moral cok buldumm....saygılarımla
maliye hastanenin gönderdiği evrağa göre karar veriyor itirazımızın vergi dairesiyle ilgisi yok..
bizim işimiz sağlık müdürlüğüyle..

rusa
27-09-2012, 02:24 PM
maliye hastanenin gönderdiği evrağa göre karar veriyor itirazımızın vergi dairesiyle ilgisi yok..
bizim işimiz sağlık müdürlüğüyle..

peki hocam yarın raporu alır alamaz sizinle paylaşırım..
yorumunuza gore ..bir stratejı belırlerız...
hayırlısı..saygılarımla..

Dr.Mucahit Erman Emre
28-09-2012, 11:14 AM
peki hocam yarın raporu alır alamaz sizinle paylaşırım..
yorumunuza gore ..bir stratejı belırlerız...
hayırlısı..saygılarımla..
raporu alınca tekrar konuşalım

rusa
28-09-2012, 02:05 PM
raporu alınca tekrar konuşalım

hocam raporu az önce aldım...
ve şaşirdım?
teşhis;
panık bozukluk(1 yıl sonra kontrol)=%25
solgöz +1.0
sag göz IH=%32

TOPLAM%49
SÜRESİ;
sürekli
arkasına baktım
özür gurubu=görme (kronık)
yazmakta...
bundan ne anlamalıyım???(teşhizde 1yıl sonrea kontrol tavsıyesı bulunmakta fakat alt da rapor gecerlık suresı olarak surekli yazılmış...)

raporda kronık ve sureklı olarak onaylanmış..
ama
2006 sureklı yazıyordu yonetmelık degıstdı deyıp ugrastırdılar;
2011 aynı hastane raporum 1 yıl sonra kotrol yazıyordu...kontrol deyıp yenıle dedıler...
bu seferde surekli mi onaylandı...
hocam yorumunuz?

Dr.Mucahit Erman Emre
29-09-2012, 12:08 PM
hocam raporu az önce aldım...
ve şaşirdım?
teşhis;
panık bozukluk(1 yıl sonra kontrol)=%25
solgöz +1.0
sag göz IH=%32

TOPLAM%49
SÜRESİ;
sürekli
arkasına baktım
özür gurubu=görme (kronık)
yazmakta...
bundan ne anlamalıyım???(teşhizde 1yıl sonrea kontrol tavsıyesı bulunmakta fakat alt da rapor gecerlık suresı olarak surekli yazılmış...)

raporda kronık ve sureklı olarak onaylanmış..
ama
2006 sureklı yazıyordu yonetmelık degıstdı deyıp ugrastırdılar;
2011 aynı hastane raporum 1 yıl sonra kotrol yazıyordu...kontrol deyıp yenıle dedıler...
bu seferde surekli mi onaylandı...
hocam yorumunuz?
ikisinden birinde hata var..raporun en altında geçerlilik süresi kısmında yazıyla "SÜREKLİ" yazıyor mu?

rusa
29-09-2012, 01:54 PM
ikisinden birinde hata var..raporun en altında geçerlilik süresi kısmında yazıyla "SÜREKLİ" yazıyor mu?

evet;surekli kutucugu işaretli..

hatda sor dum memura bir halt olmasın gecen surelıydi dedim,
adam 7 senedir gide gele beni tanıdıgından;
''hemşerim artık biz surelı vermiyosruz..hepsi surekli diye soyledi''
iyi dedim FAZLA KURCALAMAYAYIM DEDİM..cıktım geldim...
şöyle olabılır mı hocam
(atıtıyorum bıldıgım den değil)buyuk oran ve kronık olan değişmeyeceğinden,
surekli verip benim önceki kayıtlarımıda göze alarak(toplamda 3 rapor oldu);
ki pıskolajı dktorlarının epıkırız ıle dosyayı tutduklarını 7 senede kalın bir dosyam oldugunu bılıyorum)..AYRICA GOZLE ILGILI TESTLERIM İ kurul degerlendir miş olabilir dı-oktor ben kendi teşisimi yaparım toplu deger
lendir me kurula kalır demişti...
yanlışlık degılde yorum getıtrmiş olabılırlermi...
:)):o
şu an ne yapmalıyım
beklemelıyım mi?
top şu an ankaradamı?;
yoksa tamamı artık bu iş?:)..
kısmetse 6 ay sonra emeklıyım..
4000 bın gunum dolmak uzere...
bu rapor beni emeki edermi..
saygılarımla...
şu kesin COK MUTLU OLDUM..SUREKLİ OLMASINDAN..

Dr.Mucahit Erman Emre
30-09-2012, 11:33 AM
evet;surekli kutucugu işaretli..

hatda sor dum memura bir halt olmasın gecen surelıydi dedim,
adam 7 senedir gide gele beni tanıdıgından;
''hemşerim artık biz surelı vermiyosruz..hepsi surekli diye soyledi''
iyi dedim FAZLA KURCALAMAYAYIM DEDİM..cıktım geldim...
şöyle olabılır mı hocam
(atıtıyorum bıldıgım den değil)buyuk oran ve kronık olan değişmeyeceğinden,
surekli verip benim önceki kayıtlarımıda göze alarak(toplamda 3 rapor oldu);
ki pıskolajı dktorlarının epıkırız ıle dosyayı tutduklarını 7 senede kalın bir dosyam oldugunu bılıyorum)..AYRICA GOZLE ILGILI TESTLERIM İ kurul degerlendir miş olabilir dı-oktor ben kendi teşisimi yaparım toplu deger
lendir me kurula kalır demişti...
yanlışlık degılde yorum getıtrmiş olabılırlermi...
:)):o
şu an ne yapmalıyım
beklemelıyım mi?
top şu an ankaradamı?;
yoksa tamamı artık bu iş?:)..
kısmetse 6 ay sonra emeklıyım..
4000 bın gunum dolmak uzere...
bu rapor beni emeki edermi..
saygılarımla...
şu kesin COK MUTLU OLDUM..SUREKLİ OLMASINDAN..
durum nedir anlayamadım..rapor ön sayfasını bir tarayıp ekler misin?

rusa
03-10-2012, 02:44 PM
hocam ;
pdf yuklemıyorum yarısın taradıgım halde...19.5 kb fazla ..o sepeple..
yukleme kabul olmuyor ama arka yuzu yukledim

rusa
03-10-2012, 02:52 PM
hocam ;
pdf yuklemıyorum yarısın taradıgım halde...19.5 kb fazla ..o sepeple..
yukleme kabul olmuyor ama arka yuzu yukledim

hocam;
başardım ön yuzde burada

Dr.Mucahit Erman Emre
04-10-2012, 09:07 AM
hocam;
başardım ön yuzde burada
geçerlilik süresi yazılmamış bu nedenle yine 1 yıllık rapor diye düşündüm
...fakat senin için fark etmez seni emekli eder..daha sonra rapor falan lazım olmaz diye biliyorum..
emekli olduktan sonra rapor vs gerekmiyor değil mi?

rusa
04-10-2012, 10:23 AM
geçerlilik süresi yazılmamış bu nedenle yine 1 yıllık rapor diye düşündüm
...fakat senin için fark etmez seni emekli eder..daha sonra rapor falan lazım olmaz diye biliyorum..
emekli olduktan sonra rapor vs gerekmiyor değil mi?
hocam;

orası mualakta,
forumlardan okudugum kadarıyla,,
sgk senede 1 surelı raporlar ıcın tekrar muayene ve rapor ıstıyormış,,,
bide kendım şait oldumm,
rapor aldıgım hastaneye gıde gele o radakı benım durumumda olanlarla muahebet yaparken,,(kader arkadaşlarımız)
1 vatandaş emekli olmuş 2 senelik raporla 2 sene sonra kontrol yazmışlar,,
oda raporu yenılemeye gelmıiti..
onunla ugraşıyordu(hastalıgı kalp yetmezlıgı+pıskolojıktı)..anacak suda tespıtı etdim..
doktor hıc ugraştırmadı 1 gunde o arkadaş raporunu yenıledı,,
bence saten emekli olmuş deyıp ugraştırmadılar...
yoksa ınanın benım gıbı daha emeklı olmaışlar..su ropor bu tetkık baya ugrasıyoz...

rusa
04-10-2012, 10:29 AM
hocam;

orası mualakta,
forumlardan okudugum kadarıyla,,
sgk senede 1 surelı raporlar ıcın tekrar muayene ve rapor ıstıyormış,,,
bide kendım şait oldumm,
rapor aldıgım hastaneye gıde gele o radakı benım durumumda olanlarla muahebet yaparken,,(kader arkadaşlarımız)
1 vatandaş emekli olmuş 2 senelik raporla 2 sene sonra kontrol yazmışlar,,
oda raporu yenılemeye gelmıiti..
onunla ugraşıyordu(hastalıgı kalp yetmezlıgı+pıskolojıktı)..anacak suda tespıtı etdim..
doktor hıc ugraştırmadı 1 gunde o arkadaş raporunu yenıledı,,
bence saten emekli olmuş deyıp ugraştırmadılar...
yoksa ınanın benım gıbı daha emeklı olmaışlar..su ropor bu tetkık baya ugrasıyoz...
saten benim tedirgınliğim tekrar rapor istemelerinden kaynaklı..
emekli olursam,ve tekrer rapor isterlerse;
her sene uğraşmak lazım..
bida altını cizeyim..hastalığım kronık ben rapror alırım hersene yeterki..prosodur uzun ve anlamsız olmasın...
..yoksa yok rapor tarıhı gectı maas kesıldı yok,saglık hızmetınden yararlanmak durdu zor olur..
budu dıger formlarda defeet le okudum..
tekrar ıstıyorlarmışş..
ama kac kez ısterler tum emeklılk boyunca olursa yandık:)
moralımı bozmayayım.
..
ankarayı bekleyeyımm..sonucu yazarım..
saygılarımla..

Dr.Mucahit Erman Emre
05-10-2012, 09:18 AM
saten benim tedirgınliğim tekrar rapor istemelerinden kaynaklı..
emekli olursam,ve tekrer rapor isterlerse;
her sene uğraşmak lazım..
bida altını cizeyim..hastalığım kronık ben rapror alırım hersene yeterki..prosodur uzun ve anlamsız olmasın...
..yoksa yok rapor tarıhı gectı maas kesıldı yok,saglık hızmetınden yararlanmak durdu zor olur..
budu dıger formlarda defeet le okudum..
tekrar ıstıyorlarmışş..
ama kac kez ısterler tum emeklılk boyunca olursa yandık:)
moralımı bozmayayım.
..
ankarayı bekleyeyımm..sonucu yazarım..
saygılarımla..
bunu öğrenmenin yol SGK müdürlükleri..sana yakın bir yere uğrayıp bir sorarmıyız?

rusa
06-10-2012, 10:44 AM
bunu öğrenmenin yol SGK müdürlükleri..sana yakın bir yere uğrayıp bir sorarmıyız?
en kısa zamanda soararım..
ve size yazarım..
hocam ayrıca diger rapor larıma baktım,,,
hıc birinde yazıyla surekli yazmıyor..
sadece surekli kutucugu işaretli ..
eger degılse yanında 1 yıl surelı yazıyor...
saygılar..

Dr.Mucahit Erman Emre
06-10-2012, 05:45 PM
en kısa zamanda soararım..
ve size yazarım..
hocam ayrıca diger rapor larıma baktım,,,
hıc birinde yazıyla surekli yazmıyor..
sadece surekli kutucugu işaretli ..
eger degılse yanında 1 yıl surelı yazıyor...
saygılar..
haklısın bir netleştirelim

tayfuntekin
13-10-2012, 11:46 PM
öncelikle herkese meraba.
Adımmm Tayfun Denizli de yaşıyorum dış ticaret önlisans mezunuyum
gecen yıl ömss ye gıremedım denızlı de heyete gırdım yüzde 32 verdıler sol gozum de gorme kaybı var ve beyne gıden damarlarda sorun varmıs ama denızlı de damarlara bakmadılar sdce muayane edıp heyete gonderdıler bende gecen hafta ızmır de yesulyurt devlet hastanesı nde yanı 100. Yıl egıtım arastırma hastanesınde hyete gırdım heyt sırasında benden bı test ıstedıler reb mı veb mı rep mı ne herneyse onuda yaptırdım testın amacı beyne gıden goz damarlarının hasar gorup gormedıgını anlamak..
Hasar varmıs heyet sonucu 30 ekımde acıklaancak sızce
askerıyenın verdıgı raporda::SOL AMBLİYOPİ(TRAVMAYA SECONDER)
DEVLET HASTANESININ SADECE MUAYNEE ILE VERDIGI RAPORDA:SOL GÖRME 50CMPS.SOL OPERE KATARAKT..MAKÜLER DEJENERASYON
YAZIYOR..BUNLARA EK TESTE GOZUN BEYNE GIDEN DAMARLARINDA SAGDA VE SOLDA HASARLAR OLDUGU TESPIT EDIL DI...O ORANLARI HATIRLAMIYORUM ..
% 40 alabılırmıyım ?
VE SOL GZÜMDE TANSİYON VAR ÖMÜR BOYU ILAC KULLANMAM LAZIM.. CVP VERIRNIRIM..

Dr.Mucahit Erman Emre
15-10-2012, 09:22 AM
öncelikle herkese meraba.
Adımmm Tayfun Denizli de yaşıyorum dış ticaret önlisans mezunuyum
gecen yıl ömss ye gıremedım denızlı de heyete gırdım yüzde 32 verdıler sol gozum de gorme kaybı var ve beyne gıden damarlarda sorun varmıs ama denızlı de damarlara bakmadılar sdce muayane edıp heyete gonderdıler bende gecen hafta ızmır de yesulyurt devlet hastanesı nde yanı 100. Yıl egıtım arastırma hastanesınde hyete gırdım heyt sırasında benden bı test ıstedıler reb mı veb mı rep mı ne herneyse onuda yaptırdım testın amacı beyne gıden goz damarlarının hasar gorup gormedıgını anlamak..
Hasar varmıs heyet sonucu 30 ekımde acıklaancak sızce
askerıyenın verdıgı raporda::SOL AMBLİYOPİ(TRAVMAYA SECONDER)
DEVLET HASTANESININ SADECE MUAYNEE ILE VERDIGI RAPORDA:SOL GÖRME 50CMPS.SOL OPERE KATARAKT..MAKÜLER DEJENERASYON
YAZIYOR..BUNLARA EK TESTE GOZUN BEYNE GIDEN DAMARLARINDA SAGDA VE SOLDA HASARLAR OLDUGU TESPIT EDIL DI...O ORANLARI HATIRLAMIYORUM ..
% 40 alabılırmıyım ?
VE SOL GZÜMDE TANSİYON VAR ÖMÜR BOYU ILAC KULLANMAM LAZIM.. CVP VERIRNIRIM..
sağ göz sağlamsa hiç bir sorun yoksa özür oranı en fazla % 32 olur

okurerman
13-11-2012, 04:14 PM
merhaba Erman Bey,
Bugün Adana Askeri Hastanesi göz polik. sağ gözüm ile ilgili muayene oldum.Sonuç;

Bilateral hipermetrop-astigmat+diskromatopsi+sağ göz ambliyopi.görmeleri sağ gözde 0.2(+4.00-0.75x180)sol gözde tam(+0.75-0.75x180)seviyesindedir.durumu a7f2 ve a8f1 e uyar.askerliğe elverişlidir.
kesin tanı:H52.2 astigmatizma
H53.5 Renkli görme bozuklukları
H52.0 Hipermetropi
bu testler damla işlemi yapıldıktan sonra yapıldı.
size sorum şu olacak,6 yıldır göz tembelliği ile ilgili yaklaşık çeşitli illerde 10 a yakın doktorlara göründüm ve görmeme oranım %90 olarak çıkmıştır. bu durumda önereceğiniz bir yol var mıdır?
teşekkürler.kolay gelsin.

Dr.Mucahit Erman Emre
14-11-2012, 10:35 AM
merhaba Erman Bey,
Bugün Adana Askeri Hastanesi göz polik. sağ gözüm ile ilgili muayene oldum.Sonuç;

Bilateral hipermetrop-astigmat+diskromatopsi+sağ göz ambliyopi.görmeleri sağ gözde 0.2(+4.00-0.75x180)sol gözde tam(+0.75-0.75x180)seviyesindedir.durumu a7f2 ve a8f1 e uyar.askerliğe elverişlidir.
kesin tanı:H52.2 astigmatizma
H53.5 Renkli görme bozuklukları
H52.0 Hipermetropi
bu testler damla işlemi yapıldıktan sonra yapıldı.
size sorum şu olacak,6 yıldır göz tembelliği ile ilgili yaklaşık çeşitli illerde 10 a yakın doktorlara göründüm ve görmeme oranım %90 olarak çıkmıştır. bu durumda önereceğiniz bir yol var mıdır?
teşekkürler.kolay gelsin.
daha öncede konuştuk hatırlasrın...0,1 = muaf ve 0,2 = asker
sınırdayız hem de tam sınırda ve durumumuz doktorun yorumuna inisiyatifine kalmış
..fakat itiraz hakkımız var..nasıl yapacaksın?

okurerman
20-11-2012, 01:11 PM
merhaba Erman Bey,
evet daha öncede konuşmuştuk.maalesef bende romataid artrid rahatsızlığıda var.onun için gözden sonra GATA'ya sevkim oldu.onun sonucuda bugun belli oldu.1 yıl erteleme verdiler.1 yıl sonra rahatsızlıgım geçmez ise, muafiyet vereceklerini söylediler.şimdilik beklemedeyim.
yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
kolay gelsin.

Dr.Mucahit Erman Emre
21-11-2012, 10:23 AM
merhaba Erman Bey,
evet daha öncede konuşmuştuk.maalesef bende romataid artrid rahatsızlığıda var.onun için gözden sonra GATA'ya sevkim oldu.onun sonucuda bugun belli oldu.1 yıl erteleme verdiler.1 yıl sonra rahatsızlıgım geçmez ise, muafiyet vereceklerini söylediler.şimdilik beklemedeyim.
yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
kolay gelsin.
iyi.. en azından ne olacağı belli olmuş..
gözden bir sonuç çıkmadı mı..müracaat ettik mi?

okurerman
21-11-2012, 07:35 PM
iyi.. en azından ne olacağı belli olmuş..
gözden bir sonuç çıkmadı mı..müracaat ettik mi?

Hocam, göz için tekrar müraacat etmedim.1 yıl sonra tekrar muayene sevkim oldugunda Adana'daki doktorun tayini çıkmış belkide gitmiş olur:)bende başka bir doktara muayene olmuş olurum.
gelişmeler hakkında mutlaka bilgilendirme yaparım.Sizin sayenizde çok şey öğrendim.teşekkürler

Dr.Mucahit Erman Emre
22-11-2012, 02:04 PM
Hocam, göz için tekrar müraacat etmedim.1 yıl sonra tekrar muayene sevkim oldugunda Adana'daki doktorun tayini çıkmış belkide gitmiş olur:)bende başka bir doktara muayene olmuş olurum.
gelişmeler hakkında mutlaka bilgilendirme yaparım.Sizin sayenizde çok şey öğrendim.teşekkürler
tamam gelişmeler oldukça yazarsın

okurerman
05-12-2012, 07:11 PM
tamam gelişmeler oldukça yazarsın

Hocam Merhaba,

geçenlerde gazetede Göz Tembelliği'nin tedavisi bulundu diye kısa bir haber okudum.bununla ilgili bir gelişme var mı?gelişme var ise,benim tedavim mümkün mü?

kolay gelsin.

Dr.Mucahit Erman Emre
06-12-2012, 02:09 PM
Hocam Merhaba,

geçenlerde gazetede Göz Tembelliği'nin tedavisi bulundu diye kısa bir haber okudum.bununla ilgili bir gelişme var mı?gelişme var ise,benim tedavim mümkün mü?

kolay gelsin.
ne tedavisi acaba..ayrıntılı bir bilgi var mı?

okurerman
06-12-2012, 09:26 PM
ne tedavisi acaba..ayrıntılı bir bilgi var mı?

Hocam,haberi Takvim gazetesinde okumuştum şimdi bulamıyorum.
google da ararken bu siteyi buldum.Gazetede'de "nörovizyon"tedavisinden bahsediyordu.umarım yardımcı olur.

Dr.Mucahit Erman Emre
07-12-2012, 01:52 PM
Hocam,haberi Takvim gazetesinde okumuştum şimdi bulamıyorum.
google da ararken bu siteyi buldum.Gazetede'de "nörovizyon"tedavisinden bahsediyordu.umarım yardımcı olur.

[/URL]
[URL]http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=97 (http://www.kadiningazetesi.com/goz-tembelligi-cozumsuz-degil/38337/2) bir bakalım..
aklına takılan olursa tekrar yaz

melih79
25-12-2012, 05:14 PM
slm hocam sağ gözüm doğuşdan görmüyor sol gözum isegözlüksüz 20/100 özürlülük % kaç olur saygılar

Dr.Mucahit Erman Emre
26-12-2012, 10:30 AM
slm hocam sağ gözüm doğuşdan görmüyor sol gözum isegözlüksüz 20/100 özürlülük % kaç olur saygılar
sol GÖZLÜKLE ne kadar görüyoruz

mert_man
03-01-2013, 09:22 AM
Hocam merhabalar. 2003 yılından beri özel bir işyerinde demir çelik sektöründe proje bölümünde teknik ressam olarak çalışmaktayım. 2004 yılı içinde evde bir çalışma yaparken koruma gözlüğü kullanmadığımdan gözüme gelen taşla birlikte küçük bir parça "benzetme yapmak gerekirse, sivri sinek büyüklüğünde" sol gözümün beyaz kürenin sağtarafından girmiş ve retinaya saplanmış. Buradaki doktorlar ozaman bunu farkedemediler. yaklaşık iki yıl sol gözde görme kaybı olmadan yaşadım. 2006 yılında parça retinadan göz sıvısının içine düşerek retinaya zarar verip kısmi görme kayıpları sonucu gözümde grileşme başladı.
Bunun üzerine Ankara da doç dr. Haluk AKBATUR hocamın 2006 yılında yaptığı ameliyat sonrasında retina dekolman, ameliyatı geçirdim. Haluk bey den sonra Ankara Gazi Üniversitesi Prof. dr. Gökhan GÜRELİK hocam da tedavime devam ettim 2006 Yılı içinde ikinci ameliyatımı oldum. Kombine bir ameliyat "retina dekolman, refraktomi ve katarakt" geçirdim. 6 ayda bir Ankara ya gidip kontrollerimi yaptırıyorum. Şimdi gözümde yaklaşık 6 yıldır slikon var ve başka bir ameliyat için gözümdeki slikonun bozulmasınuı bekliyorum. Sol göz görme oranı 75cm 1 mt den parmak saya bilme. Yalnız sağ gözüm sizin verdiğiniz teste göre 20/20 hatta 20/15 ekadar görüyor. Bu yüzden gözlük kullnamıyorum çünkü sol gözüme hiçbir faydası olmadığını söylemişti doktorum.
Yazımın başında dediğim gibi teknik ressam olarak bilgisayarlı tasarım yapmaktayım. Haftanın 5 günü günde 9 saat çalışmakta ve bunun 6-7 saatini bilgisayar başında geçirmekteyim. bazı sebeplerden özürlü raporu almak istiyorum. %kaç alırım? Aldığım oranla burada çalışmaya devam edebilirmiyim?
cevabınızı bekliyorum ve saygılar sunuyorum.
Teşekkürler.

Dr.Mucahit Erman Emre
04-01-2013, 08:31 AM
Hocam merhabalar. 2003 yılından beri özel bir işyerinde demir çelik sektöründe proje bölümünde teknik ressam olarak çalışmaktayım. 2004 yılı içinde evde bir çalışma yaparken koruma gözlüğü kullanmadığımdan gözüme gelen taşla birlikte küçük bir parça "benzetme yapmak gerekirse, sivri sinek büyüklüğünde" sol gözümün beyaz kürenin sağtarafından girmiş ve retinaya saplanmış. Buradaki doktorlar ozaman bunu farkedemediler. yaklaşık iki yıl sol gözde görme kaybı olmadan yaşadım. 2006 yılında parça retinadan göz sıvısının içine düşerek retinaya zarar verip kısmi görme kayıpları sonucu gözümde grileşme başladı.
Bunun üzerine Ankara da doç dr. Haluk AKBATUR hocamın 2006 yılında yaptığı ameliyat sonrasında retina dekolman, ameliyatı geçirdim. Haluk bey den sonra Ankara Gazi Üniversitesi Prof. dr. Gökhan GÜRELİK hocam da tedavime devam ettim 2006 Yılı içinde ikinci ameliyatımı oldum. Kombine bir ameliyat "retina dekolman, refraktomi ve katarakt" geçirdim. 6 ayda bir Ankara ya gidip kontrollerimi yaptırıyorum. Şimdi gözümde yaklaşık 6 yıldır slikon var ve başka bir ameliyat için gözümdeki slikonun bozulmasınuı bekliyorum. Sol göz görme oranı 75cm 1 mt den parmak saya bilme. Yalnız sağ gözüm sizin verdiğiniz teste göre 20/20 hatta 20/15 ekadar görüyor. Bu yüzden gözlük kullnamıyorum çünkü sol gözüme hiçbir faydası olmadığını söylemişti doktorum.
Yazımın başında dediğim gibi teknik ressam olarak bilgisayarlı tasarım yapmaktayım. Haftanın 5 günü günde 9 saat çalışmakta ve bunun 6-7 saatini bilgisayar başında geçirmekteyim. bazı sebeplerden özürlü raporu almak istiyorum. %kaç alırım? Aldığım oranla burada çalışmaya devam edebilirmiyim?
cevabınızı bekliyorum ve saygılar sunuyorum.
Teşekkürler.
ilginç bir sınırdasın...
sol göz görmesi 1 metrenin üstü olarak düşünülürse % 17
sol göz görmesi 1 metrenin altı olarak düşünülürse % 32

Nazmiye42
09-02-2013, 10:11 PM
İyi günler.Ben 23 yıllık devlet memuruyum.Her iki gözdede dejeneratif miyopim var.20 numara gözlük kullanıyorum.Gözlükle sağda %50, solda %50 görmem var. Ayriyeten sağ gözümden kanama geçirdim.Küçük bir yırtıkta oluştu, lazerlendi. Bana yüzde kaç özür verilir? Auralı migren ve arada kalpte 2.derece blok oluşuyor. Malulen emekli olabilir miyim?Kalp için herhangi bir ilaç kullanmıyorum.Şimdiden teşekkürler.

Dr.Mucahit Erman Emre
12-02-2013, 02:53 PM
İyi günler.Ben 23 yıllık devlet memuruyum.Her iki gözdede dejeneratif miyopim var.20 numara gözlük kullanıyorum.Gözlükle sağda %50, solda %50 görmem var. Ayriyeten sağ gözümden kanama geçirdim.Küçük bir yırtıkta oluştu, lazerlendi. Bana yüzde kaç özür verilir? Auralı migren ve arada kalpte 2.derece blok oluşuyor. Malulen emekli olabilir miyim?Kalp için herhangi bir ilaç kullanmıyorum.Şimdiden teşekkürler.

gözden % 15-20 puan gelir

ugurugursoylar
05-03-2013, 05:31 PM
hocam iyi günler benimde gözümde sarı nokta rahatsızlığı var. önceden gözümden anjü olmuştum. gözümdeki sarı nokta doğuştan hiç gelişmemiş ve iki gözüme de %40 görebiliyorsun dediler. yani % 60 görme kaybım var. ben özürlüler grubuna giriyor muyum. zaten askerlikten muaf ettiler gözümdeki özürden dolayı.

Dr.Mucahit Erman Emre
06-03-2013, 01:46 PM
hocam iyi günler benimde gözümde sarı nokta rahatsızlığı var. önceden gözümden anjü olmuştum. gözümdeki sarı nokta doğuştan hiç gelişmemiş ve iki gözüme de %40 görebiliyorsun dediler. yani % 60 görme kaybım var. ben özürlüler grubuna giriyor muyum. zaten askerlikten muaf ettiler gözümdeki özürden dolayı.
özür oranı % 20 olur..başka bir sorun yoksa özürlü sınıfına GİREMEYİZ

bsberfin
15-03-2013, 07:42 AM
Merhaba hocam benim sol gözüm çocukluğumda kanserden dolayı alındı ve şu anda protez var ama sağ gözümde bir sorun yok buna göre % kaç özürlü raporu alabilirim şu ömss girebilirmiyim onun için sormuştum

Dr.Mucahit Erman Emre
15-03-2013, 10:48 AM
Merhaba hocam benim sol gözüm çocukluğumda kanserden dolayı alındı ve şu anda protez var ama sağ gözümde bir sorun yok buna göre % kaç özürlü raporu alabilirim şu ömss girebilirmiyim onun için sormuştum

% 42 özürlü raporu alabilirsin ..ömssye girersin

r3mu5ty
26-03-2013, 04:55 PM
Merhaba hocam,
Benimde bir kaç sorum olacak. Yanıtlarsanız sevinirim.
1)Muayeneniz nerede acaba?

2)Benim sol göz doğuştan tembel hiç görmüyor, sağ gözde ise +4.00 hipermetrop ve +3,00 astigmat var. Sol göz görmemesine rağmen ondada +5.00 hipermetrop ve +1.00 astigmat var. Gözlüksüz neredeyse hiç göremiyorum. Tembel gözde ise hafif kayma var. Bu durumda yüzde kaç rapor alabilirim?

3)Bu numalar varken bile +2,50 hip ve +1,50 gözlük kullanıyordum. Sonra lens aldım +2,75 ve +2,25. Asıl numaralarımla arasında baya fark olmasına rağmen bu nolarla nemnet görüyordum. Ancak aradan 1 yıl geçti. Numaralar değişmedi ama artık o lenslerle tam göremiyorum. Bunun sebebini anlayamadım. Numaralar değişmedi ancak görüntü kalitesi değişti. Yanıtlarsanız sevinirim.

Dr.Mucahit Erman Emre
27-03-2013, 09:34 AM
Merhaba hocam,
Benimde bir kaç sorum olacak. Yanıtlarsanız sevinirim.
1)Muayeneniz nerede acaba?

2)Benim sol göz doğuştan tembel hiç görmüyor, sağ gözde ise +4.00 hipermetrop ve +3,00 astigmat var. Sol göz görmemesine rağmen ondada +5.00 hipermetrop ve +1.00 astigmat var. Gözlüksüz neredeyse hiç göremiyorum. Tembel gözde ise hafif kayma var. Bu durumda yüzde kaç rapor alabilirim?

3)Bu numalar varken bile +2,50 hip ve +1,50 gözlük kullanıyordum. Sonra lens aldım +2,75 ve +2,25. Asıl numaralarımla arasında baya fark olmasına rağmen bu nolarla nemnet görüyordum. Ancak aradan 1 yıl geçti. Numaralar değişmedi ama artık o lenslerle tam göremiyorum. Bunun sebebini anlayamadım. Numaralar değişmedi ancak görüntü kalitesi değişti. Yanıtlarsanız sevinirim.
çorluda oturuyorum..

özür oranı hesaplamak için sağlam göz görme oranını bilmek lazım.http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir göz testi yapalım

lensler aylık mı yıllık mı?

r3mu5ty
27-03-2013, 06:41 PM
lensler aylık kullanım.

sağı kapadığımda solla hiç birini göremiyorum. Sol neredeyse sıfır.
Solu kapadığımda yani sağ gözle gözlüksüz en yukardakini okuyabiliyorum sadece oda zorlarsam. gözlüğü taktığımda 20/20 ye kadar zorlayarak okuyorum. ayrıca sağlam olan sağ gözde sinek uçuşması da var. bu oranı etkiler mi ?
özetlersek sol sıfır neredeyse. sağ ise gözlüksüz işe yaramaz. bekliyorum hocam.

Dr.Mucahit Erman Emre
28-03-2013, 01:41 PM
lensler aylık kullanım.

sağı kapadığımda solla hiç birini göremiyorum. Sol neredeyse sıfır.
Solu kapadığımda yani sağ gözle gözlüksüz en yukardakini okuyabiliyorum sadece oda zorlarsam. gözlüğü taktığımda 20/20 ye kadar zorlayarak okuyorum. ayrıca sağlam olan sağ gözde sinek uçuşması da var. bu oranı etkiler mi ?
özetlersek sol sıfır neredeyse. sağ ise gözlüksüz işe yaramaz. bekliyorum hocam.
özür oranı % 30-32 civarı olur
lensler aylık olduğuna göre eskimiş olamaz..
tekrar lens derecesi hesaplanması gerekiyor

r3mu5ty
28-03-2013, 07:21 PM
Ama 2 gozude saglam yuksek hipermetrop birisi rapor almis o nasi oluyo? Oda duzeltilebiliyo gozlukle??

Dr.Mucahit Erman Emre
28-03-2013, 10:21 PM
Ama 2 gozude saglam yuksek hipermetrop birisi rapor almis o nasi oluyo? Oda duzeltilebiliyo gozlukle??
eski kanuna göre almış olabilir mi?

ahmet3461
01-04-2013, 12:03 AM
hocam benim sol gözüm hiç görmüyor 3 yaşında iken ben ameliyatla alınmış gözde bi olay varmış diğer göze de bulaşmasın diye almışlar ama tam olarak bilmiyorum ne olduğunu sağ gözüm ise sizin testinizi yaptım 20/25 de baya bi zorlandım hatta bulanıklıkdan okuyamadım neredeyse raporum kaç puan olur cevaplayabilirmisiniz

Dr.Mucahit Erman Emre
01-04-2013, 09:14 AM
hocam benim sol gözüm hiç görmüyor 3 yaşında iken ben ameliyatla alınmış gözde bi olay varmış diğer göze de bulaşmasın diye almışlar ama tam olarak bilmiyorum ne olduğunu sağ gözüm ise sizin testinizi yaptım 20/25 de baya bi zorlandım hatta bulanıklıkdan okuyamadım neredeyse raporum kaç puan olur cevaplayabilirmisiniz

göz neden alınmış çok önemli..enfeksiyon gibi bir şey mi?..yoksa tümor falan olabilir mi?

bsberfin
01-04-2013, 09:52 AM
18591860Hocam Kolay gelsin kardeşimin gözünde keratakonus rahatsızlığı var en son ölçümlerini gönderiyorum buna göre % kaç özürlülük raporu alabilir

Dr.Mucahit Erman Emre
02-04-2013, 08:27 AM
18591860Hocam Kolay gelsin kardeşimin gözünde keratakonus rahatsızlığı var en son ölçümlerini gönderiyorum buna göre % kaç özürlülük raporu alabilir

bu yeterli değil
Görme oranını bilmek lazım.

bsberfin
03-04-2013, 09:39 AM
bu yeterli değil
Görme oranını bilmek lazım.

Hocam bu göz testini gözlüklemi gözlüksüzmü yapılacak ?

Dr.Mucahit Erman Emre
04-04-2013, 08:51 AM
Hocam bu göz testini gözlüklemi gözlüksüzmü yapılacak ?

gözlük veya lensimizle yapalım