PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Sol gözümde bulanık görme sorunu:Kornea ödemi erozyonu virusu???

Merak
29-04-2011, 04:58 PM
Hocam merhaba.
7-8 Ay kadar önce sol gözümde bulanık görme sorunu oluştu. Bende aşırı allerji olduğu ve gözlerimde sürekli sulanma, kaşınma, kızarma olduğu için ilk bulanıklık başladığında “belki allerjiden kaynaklanmıştır” diye düşündüm ama bulanıklık geçmedi.
İlk gittiğim doktor, zaman zaman dudağımızda çıkan uçuk denen şeyin bazen gözümüzde de çıktığını ve bizim vücut direncimizin zayıf düşmesini beklediğini, uygun anı yakaladığında da hücuma geçtiğini söyledi. Bunun sonucunda korneamda ödem oluştuğunu ve bunun yeni değil yaklaşık 3-5 yıl kadar önce oluştuğunu söyledi. Gözüme herhangi bir darbe alıp almadığımı, bugüne kadar rahatsız edip etmediğini sordu. Ben de gözüme herhangi bir darbe almadığımı ve bugüne kadar gözlerimde allerjide yaşadığım sorunlar dışında hiç bir sorun olmadığını, özellikle bugüne kadar hiç bulanık görme gibi bir sıkıntım olmadığını söyledim. Bugüne kadar beni rahatsız etmemesine şaşırdı. 2-3 Damla yazdı, 2 hafta kullan gel kontrol edelim dedi. 2 Hafta sonra gittim, damlaların çok etkisinin olmadığını görünce, eğer biz istersek Fransa’dan bir damla getirteceğini, eğer bundan da sonuç alamazsak sürecin kornea nakline kadar gidebileceğini söyledi. Tabi biz nakil lafını duyunca tedirgin olduk ve çevremizden tavsiye edilir doktorlar araştırıp soruşturmaya başladık. Bir kaç isim aldık ve ben bu doktorlara tek tek gidip muayene oldum.
2. Gittiğim doktora nakil konusunu söyledim, güldü, doktorun konuyu abartmış olduğunu söyledi. Bana bir iki damla yazdı. Kullandım, ilk başlarda faydası olur gibi oldu ama sonra sorunum aynen devam etti. Ayrıca colormatik camlı gözlük yazdı ve kullanmamı tavsiye etti. (Damlaları bıraktım ama gözlüğü kullanmaya gayret ediyorum.)
3. Doktora gittim, o da abartılacak bir şey olmadığını söyledi, 2 damla ve 1 hap yazdı. Kullandım, bunların da başlarda faydası olur gibi oldu ama sonra sorunum aynen devam etti.
4. Doktorumda resmen şok yaşadım. Doktor, gözüm için yapacak bir şey olmadığını, bu şekilde yaşamaya alışmam gerektiğini, gözlükle falan idare etmemi söyledi.
5. Doktorum, gözümde çok kötü bir durum olmadığını, şu anda %15-20 görme sorunum olduğunu, zamanla ilk hali gibi olmasa da düzelme olacağını söyledi ve bulanıklık için 2, allerji için 1 damla yazdı (Refresh, Flarex ve Patanol). Bu damlaları 1 ay kullanıp kendisine tekrar kontrole gitmemi söyledi. İlaçların bitmesine yaklaşık 10 gün var. İlk başlarda iyi geldi, hatta önceki doktorların verdiği ilaçlardan en iyi gelenler bunlardı diyebilirim ama bir kaç gündür tekrar bulanıklık arttı.
Doktor Bey, bazı tanıdıklarım İstanbul’daki Dünya Göz Hastahanesi’ni tavsiye ettiler. Gerçi son doktoruma tekrar kontrole gideceğim ama inanın ne yapacağımı şaşırdım. İşim dolayısıyla uzun saatler sürekli bilgisayar karşısındayım, özellikle eşimin hamileliğinde ve kızımız doğduktan sonra uzun süre uykusuz günlerim oldu. Bunların etkisi var mıdır? Özellikle allerjim başlayınca, girip ya da nezle olunca veya uykusuz kalınca bulanıklık artıyor. Her türlü ışık rahatsız ediyor, gözümü ellerimle kapatınca müthiş rahatlıyorum. Ayrıca bir şey daha belirtmek isterim, sanki gözümdeki damarları hissediyorum ve sanki sorun bu damarlarda gibi geliyor bana. Bilmiyorum, belki de bana öyle geliyor. Kimi doktor korneada ödem oluşmuş dedi, kimi kornea erozyonu, kimisi de kornea irisi (ya da virüsü tam hatırlamıyorum).
Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.