PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : İnce kornea lazer ameliyatı Göz lazer tedavisi zararları:Kornea kalınlığı ince çıktı

Erman Emre
04-03-2010, 01:42 PM
Lazer tedavisinden sonra görülen en ciddi problem "ektazi" denilen durumdur.Bununla birlikte korneası ince gözlere PRK,LASEK VEYA İNTRALASE LASIK yapılabilir.

Lazer tedavisinin diğer sık görülen olumsuz etkileri göz kuruluğu ve gece görüş zorluğudur.

http://www.laser-turk.com/FileUpload/bs84260/File/lazer.jpghttp://undergroundhealthreporter.com/wp/wp-content/uploads/2012/05/improve-vision-300x199.jpg

CeZaci88
18-05-2011, 12:35 PM
Hocam,

Ben bir göz hastanesine gittim, lazer için gözlerim uygun mu diye
Sol göz 2,50 sağ 3,00 derece ve 1,50 derece astigmatım var.
Yanlız doktor korneamın ince ve çok dik olduğunu söyledi.Lazer dışında göze lens takıyorlarmış gözün içine ama bu beni tatmin etmedi.

Hocam ince kornea ya uygulanan yukarıda yazdığınız lazer yöntemi, her tür ince korneaya sahip gözlere uygulanabilir mi ?
Benim gittiğim İstanbul Göz hastanesinde uygulayamıyorlar mesela.Dünya göz de olur mu?

Erman Emre
18-05-2011, 11:04 PM
Hocam,

Ben bir göz hastanesine gittim, lazer için gözlerim uygun mu diye
Sol göz 2,50 sağ 3,00 derece ve 1,50 derece astigmatım var.
Yanlız doktor korneamın ince ve çok dik olduğunu söyledi.Lazer dışında göze lens takıyorlarmış gözün içine ama bu beni tatmin etmedi.

Hocam ince kornea ya uygulanan yukarıda yazdığınız lazer yöntemi, her tür ince korneaya sahip gözlere uygulanabilir mi ?
Benim gittiğim İstanbul Göz hastanesinde uygulayamıyorlar mesela.Dünya göz de olur mu?
Anladığım kadarıyla göz yapısı lazer için riskli duruyor.
Risk her yerde aynı olacaktır diye düşünüyorum.
Dikkatli olalım kendimizi ateşe atmayalım.

CeZaci88
19-05-2011, 04:15 PM
anlıyorum hocam...
ben bi süre bu lazer konusunda kenara çekiliyorum...
2 sene sonra falan dünyagöz den bi kontrol ettireceğim orada ince korneaya uygun lazer imkanı olursa yaptırmak istiyorum.

mega84
05-09-2011, 04:54 PM
Hocam iyi günler. Ben geçen lazer tedavisi olmak için doktora gittim. Göz derecelerimde ilerleme yok (sağ 0.50 sol 0.25 miyop, sağ 1 sol 1 astigmat) Korneam çok ince çıktı. Sağ 460 sol 470.

Bununla ilgili sorularım olacak

1-Lazer operasyonu olmam bu kornea inceliğiyle mümkün mü?
2-Korneanın ince olması göze zarar verir mi?
3-Doktor bir de sağ göz için kretakonus olabilir dedi ama 6 ay sonra gel, şimdi sadece şüpheleniyorum dedi, net birşey yok.
4-Bir de kornea inceliğinin iki ayrı göz için farklı oranda olması normal mi?
5-En son tabi körlükle sonuçlanabilir mi bu teşhisler...

Erman Emre
05-09-2011, 06:07 PM
Hocam iyi günler. Ben geçen lazer tedavisi olmak için doktora gittim. Göz derecelerimde ilerleme yok (sağ 0.50 sol 0.25 miyop, sağ 1 sol 1 astigmat) Korneam çok ince çıktı. Sağ 460 sol 470.

Bununla ilgili sorularım olacak

1-Lazer operasyonu olmam bu kornea inceliğiyle mümkün mü?
2-Korneanın ince olması göze zarar verir mi?
3-Doktor bir de sağ göz için kretakonus olabilir dedi ama 6 ay sonra gel, şimdi sadece şüpheleniyorum dedi, net birşey yok.
4-Bir de kornea inceliğinin iki ayrı göz için farklı oranda olması normal mi?
5-En son tabi körlükle sonuçlanabilir mi bu teşhisler...
Lazer operasyonu için kornea kalınlığı çok tehlikeli bir sınırda.Ameliyat riskli bir müdahale olacaktır lazer BELKİ OLABİLİR ancak YAPILMASA ÇOK DAHA İYİ olacaktır.Korneanın ince olmasının bir zararı olmaz.Keratokonus olup olmadığı şimdi net değilse 6 ay sonra da netleşmez.Korne kalınlıklarının farklı olması normal bu sonuçların sana bir zararı olmaz.

mega84
05-09-2011, 10:25 PM
Lazer operasyonu için kornea kalınlığı çok tehlikeli bir sınırda.Ameliyat riskli bir müdahale olacaktır lazer BELKİ OLABİLİR ancak YAPILMASA ÇOK DAHA İYİ olacaktır.Korneanın ince olmasının bir zararı olmaz.Keratokonus olup olmadığı şimdi net değilse 6 ay sonra da netleşmez.Korne kalınlıklarının farklı olması normal bu sonuçların sana bir zararı olmaz.

Lazerden vazgeçtim hocam, gözlük en iyisi ya da lens kullanabilirim sanırım değil mi?

Korneanın bu kadar ince olması normal bir durum mu, kişiden kişiye değişebiliyor mu, doktoruma sordum normalde 500 ve üstü sınır kabul edilir dedi, o halde bu oran ciddi bir probleme mi işaret ediyor?

Hocam peki net olarak keratokonus olup olmadığı anlaşılamaz mı? İşin açıkcası bende bu hastalığın emareleri de yok, görme alanımda sorun yok, gözlük numaralarım (sağ göz 0.25 arttı sadece) nerdeyse 4-5 senedir aynı. Gözlükle net görebiliyorum.

Derecelerim (0.25 0.75 miyop, 1 1 astigmat)

Yaşım 27, ilerleme olmaz dedi doktor bundan sonra, keratokonus için de aynı şeyi söyledi... Bir de işim gereği bilgisayar başında çalışıyorum. Bu derecelerimi ya da düşünülen keratokonus hastalığını tetikler mi?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam, iyi ki varsınız...

Erman Emre
06-09-2011, 11:49 AM
Lazerden vazgeçtim hocam, gözlük en iyisi ya da lens kullanabilirim sanırım değil mi?

Korneanın bu kadar ince olması normal bir durum mu, kişiden kişiye değişebiliyor mu, doktoruma sordum normalde 500 ve üstü sınır kabul edilir dedi, o halde bu oran ciddi bir probleme mi işaret ediyor?

Hocam peki net olarak keratokonus olup olmadığı anlaşılamaz mı? İşin açıkcası bende bu hastalığın emareleri de yok, görme alanımda sorun yok, gözlük numaralarım (sağ göz 0.25 arttı sadece) nerdeyse 4-5 senedir aynı. Gözlükle net görebiliyorum.

Derecelerim (0.25 0.75 miyop, 1 1 astigmat)

Yaşım 27, ilerleme olmaz dedi doktor bundan sonra, keratokonus için de aynı şeyi söyledi... Bir de işim gereği bilgisayar başında çalışıyorum. Bu derecelerimi ya da düşünülen keratokonus hastalığını tetikler mi?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam, iyi ki varsınız...
Senin göz yapın böyle yaratılıştan böyle boyumuz gibi bir şey normalden ince ancak bu bir hastalık veya hastaık belirtisi değil.Keratokonus işini şimdilik unutalım KERATOKONUS OLMADIĞINI BİLİYORUZ olacağını da ZANNETMİYORUZ.

mypera
13-01-2012, 01:19 PM
Astigmatım var denizastsubayı olabilirmiyim yada herhangi bir tedavi ile geçirebilrmiyim hocam . SAG Sph-0,25 Cly-1,25 Axe 10 SOL Sph - Cly -0,5 Axe 17 degerler bunlar

Erman Emre
14-01-2012, 10:53 AM
Astigmatım var denizastsubayı olabilirmiyim yada herhangi bir tedavi ile geçirebilrmiyim hocam . SAG Sph-0,25 Cly-1,25 Axe 10 SOL Sph - Cly -0,5 Axe 17 degerler bunlar
Bunlar gözlük numaraları mı yoksa makina ölçümü mü?

Güner Mutlu
17-02-2012, 12:07 PM
Hocam selamlar
Laser operasyonu için hastanede yapılan kontrollerde sonuçlar aşağıdaki şekildedir.
Sağ göz: -2.75, -2.5 Astigmat 5 derece
Sol göz: -3.5, -2.5 Astigmat 170 derece
Sağ göz korneğa kalınlığı 506
Sol göz korneğa kalınlığı 513

Doktorum korneğam ince olduğundan Lasek önerdi
Ameliyat olmayı çok istiyorum ancak kararsız kaldım. Hocam riskleri ve kornağı ile ilgili ilerde yaşayabileceğim problemler neler olabilir.
Neyin riskini almam gerekli. Ameliyatı öneriyormusunuz?
Teşekkür ediyorum

Erman Emre
18-02-2012, 10:31 AM
Hocam selamlar
Laser operasyonu için hastanede yapılan kontrollerde sonuçlar aşağıdaki şekildedir.
Sağ göz: -2.75, -2.5 Astigmat 5 derece
Sol göz: -3.5, -2.5 Astigmat 170 derece
Sağ göz korneğa kalınlığı 506
Sol göz korneğa kalınlığı 513

Doktorum korneğam ince olduğundan Lasek önerdi
Ameliyat olmayı çok istiyorum ancak kararsız kaldım. Hocam riskleri ve kornağı ile ilgili ilerde yaşayabileceğim problemler neler olabilir.
Neyin riskini almam gerekli. Ameliyatı öneriyormusunuz?
Teşekkür ediyorum
Riskli bir durumunuz olduğunu düşünüyorum emin olmak için pupilla genişliğini de bilmek lazım.
Pupilla göz bebeği genişliğini biliyor muyuz?

Güner Mutlu
06-03-2012, 05:17 PM
Riskli bir durumunuz olduğunu düşünüyorum emin olmak için pupilla genişliğini de bilmek lazım.
Pupilla göz bebeği genişliğini biliyor muyuz?

Selamlar Hocam
Maalesef Pupilla genişliğini bilemiyorum. Ancak kritik olduğunu belirtirseniz bu değeri de öğrenmek için tekrar kontrole gidebilirim.
Ameliyat için bu durumda sınırın ne olması gerekir acaba

Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum

Erman Emre
07-03-2012, 04:15 PM
Selamlar Hocam
Maalesef Pupilla genişliğini bilemiyorum. Ancak kritik olduğunu belirtirseniz bu değeri de öğrenmek için tekrar kontrole gidebilirim.
Ameliyat için bu durumda sınırın ne olması gerekir acaba

Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum
Bir daha HESAPLAYACAĞIM.
GÖZ DERECESİ Sağ göz: -2.75, -2.5 Astigmat ve Sol göz: -3.5, -2.5 Astigmat
KORNEA KALINLIĞI: Sağ göz 506 ve Sol göz 513

Bunlar doğru bir yanlışlık yok değil mi?

Güner Mutlu
07-03-2012, 04:39 PM
Bir daha HESAPLAYACAĞIM.
GÖZ DERECESİ Sağ göz: -2.75, -2.5 Astigmat ve Sol göz: -3.5, -2.5 Astigmat
KORNEA KALINLIĞI: Sağ göz 506 ve Sol göz 513

Bunlar doğru bir yanlışlık yok değil mi?

Doğrudur Hocam

En son yapılan ölçümlerde çıkan değerler bunlardır

Teşekkür ederim

Erman Emre
08-03-2012, 02:51 PM
Doğrudur Hocam

En son yapılan ölçümlerde çıkan değerler bunlardır

Teşekkür ederim
Kullanılan sisteme göre durum değişir bununla birlikte kornea kalınlığı lazer için SINIRDA YETERLİ duruyor.

karizmaa_123
30-08-2012, 09:29 PM
değerli hocam bir soru da ben sormak istiyorum gecenlerde göz doktoruna gittim sol gözümde göz tembelliği vardı ve sag gözümde gittikce az gormeye baslamıstı astigmat oldugunu soyledi gozluk daha once kullandm ama 3-4 ay sonra bırakmak zorunda kaldım asırı derecede rahatsızlık cektim gecenki gitmem de gozlük numarası verdi bende tedavisi yokmu dedim göz tembelliğinin olmadıgını biliyorum fakat sag gözümn de bu durumda olması rahatsız etmeye baslamıstı onu kurtarmak tı amacım ve tahlil yaptırıp lazere uygun olup olmadıgını ögrenmemi istedi daha gitmedim en kısa zamanda işten aldıgım ilk izinde gitcem fakat duyumlarım ve arastrmalarıma gore lazeri 10 kişiden 2 si önermiyor bende bilen birinin fikirlerini almak istedim yardımcı olurmusunuz lütfen.

sorularım:
lazeri siz önerirmisiniz olursam ilerde tekrar aynı sorunu yaşarmıyım
lazer sonrası tekrar sorun yaşarsam tekrar lazer olmak istesem bu kez lazer olmaz derlerse ve bundan sonra bununda tedavisi olmazsa ne yaparım
korkmaya basladım artık bunaldım sııntılar cekmeye basladım lütfen bir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkur ederim

Erman Emre
31-08-2012, 05:09 PM
değerli hocam bir soru da ben sormak istiyorum gecenlerde göz doktoruna gittim sol gözümde göz tembelliği vardı ve sag gözümde gittikce az gormeye baslamıstı astigmat oldugunu soyledi gozluk daha once kullandm ama 3-4 ay sonra bırakmak zorunda kaldım asırı derecede rahatsızlık cektim gecenki gitmem de gozlük numarası verdi bende tedavisi yokmu dedim göz tembelliğinin olmadıgını biliyorum fakat sag gözümn de bu durumda olması rahatsız etmeye baslamıstı onu kurtarmak tı amacım ve tahlil yaptırıp lazere uygun olup olmadıgını ögrenmemi istedi daha gitmedim en kısa zamanda işten aldıgım ilk izinde gitcem fakat duyumlarım ve arastrmalarıma gore lazeri 10 kişiden 2 si önermiyor bende bilen birinin fikirlerini almak istedim yardımcı olurmusunuz lütfen.

sorularım:
lazeri siz önerirmisiniz olursam ilerde tekrar aynı sorunu yaşarmıyım
lazer sonrası tekrar sorun yaşarsam tekrar lazer olmak istesem bu kez lazer olmaz derlerse ve bundan sonra bununda tedavisi olmazsa ne yaparım
korkmaya basladım artık bunaldım sııntılar cekmeye basladım lütfen bir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkur ederim
tamam şöyle yapalım..sağlam gözümüz ne kadar görüyor biliyor muyuz?

karizmaa_123
31-08-2012, 08:22 PM
tamam şöyle yapalım..sağlam gözümüz ne kadar görüyor biliyor muyuz?

hocam derecesini tam bilmiyorum uzakları puslu goruyorum ve su an bilgisayar basında iken ekrana yaklaşık 70-80 cm yakınlıktayım ve bu yazıları secemiyorum gözlük için verdiği numaralar var orda belli olurmu bilmiyorum değerlerini vereyim fakat şuda var gözlük kullanamıyorum aşırı derecede rahatsız oluyorum sevmiyorum bi taraftanda ve ve su an bu halimle oyleden sonra goz agrsı ve sonrasında bas ağrısı yaşıyorum cok yorulursam şiddetli halde baş agrısı cekiyorum

gözlük degerleri:

sağ: (astigmat dediği)
Sph: -0,5 Cly: -4,0 Axe: 10

sol: (göz tembelliği olan göz)
Sph: +1,75 Cly: +4,0 Axe: 175

Erman Emre
31-08-2012, 10:47 PM
hocam derecesini tam bilmiyorum uzakları puslu goruyorum ve su an bilgisayar basında iken ekrana yaklaşık 70-80 cm yakınlıktayım ve bu yazıları secemiyorum gözlük için verdiği numaralar var orda belli olurmu bilmiyorum değerlerini vereyim fakat şuda var gözlük kullanamıyorum aşırı derecede rahatsız oluyorum sevmiyorum bi taraftanda ve ve su an bu halimle oyleden sonra goz agrsı ve sonrasında bas ağrısı yaşıyorum cok yorulursam şiddetli halde baş agrısı cekiyorum

gözlük degerleri:

sağ: (astigmat dediği)
Sph: -0,5 Cly: -4,0 Axe: 10

sol: (göz tembelliği olan göz)
Sph: +1,75 Cly: +4,0 Axe: 175
gözlük numarası işimizi görmez görüş oranını bilmek lazım
şuraya bakalım mı www.medidora.com/board/showthread.php?t=1438...

karizmaa_123
03-09-2012, 09:05 PM
gözlük numarası işimizi görmez görüş oranını bilmek lazım
şuraya bakalım mı www.medidora.com/board/showthread.php?t=1438...

Hocam vermiş oldugunuz linkten test te yaptım yaklaşık 3 m uzaklıktan baktım ve sol (göz tembelliği olan) en büyüğünü seçemiyorum sağ ile (astigmat olan) en üst kısmı çok zor seçiyorum ama gözlerimi kısarak baktıgım zaman 3. sıradaki yani 20/70 e kadar anca okuyabiliyorum o da zor seciyorum

siz lazer tedaviyi önerirmisiniz hocam ilerde keşke demek istemiyorum :( gercekten artık piskolojik olarak sıkıntıya girdim

Erman Emre
04-09-2012, 03:14 PM
Hocam vermiş oldugunuz linkten test te yaptım yaklaşık 3 m uzaklıktan baktım ve sol (göz tembelliği olan) en büyüğünü seçemiyorum sağ ile (astigmat olan) en üst kısmı çok zor seçiyorum ama gözlerimi kısarak baktıgım zaman 3. sıradaki yani 20/70 e kadar anca okuyabiliyorum o da zor seciyorum

siz lazer tedaviyi önerirmisiniz hocam ilerde keşke demek istemiyorum :( gercekten artık piskolojik olarak sıkıntıya girdim
önemli olan gözlükle ne kadar görüyoruz..gözlüklü görüş oranı?

karizmaa_123
05-09-2012, 06:30 PM
önemli olan gözlükle ne kadar görüyoruz..gözlüklü görüş oranı?

hocam gözlüğü 1 senedir kullanmıyorum cok rahatsız etiiği için. vermiş olduğu gozlugu su an almak istemiyorum kararsız kaldım lazer konusunda eger lazer olursam ondan sonra ki dereceye gore kullanmam gerekırsede o zaman kullanırım o derece ile alırım diye almadım su an ne yapacagıma karar veremedim

Erman Emre
06-09-2012, 02:57 PM
hocam gözlüğü 1 senedir kullanmıyorum cok rahatsız etiiği için. vermiş olduğu gozlugu su an almak istemiyorum kararsız kaldım lazer konusunda eger lazer olursam ondan sonra ki dereceye gore kullanmam gerekırsede o zaman kullanırım o derece ile alırım diye almadım su an ne yapacagıma karar veremedim
tamam şimdi anlaşıldı..durumun şöyle solda ne kadar tembellik var ve gözlük işe yarıyorm bilmek lazım..aynı şekilde sağ gözümüz için..gözlük fayda veriyorsa lazer düşünülebilir..

karizmaa_123
09-09-2012, 10:28 PM
tamam şimdi anlaşıldı..durumun şöyle solda ne kadar tembellik var ve gözlük işe yarıyorm bilmek lazım..aynı şekilde sağ gözümüz için..gözlük fayda veriyorsa lazer düşünülebilir..

Hocam şöyle söyleyim muayenede gözlük testi yaptık yani hangi numara ile daha iyi gördüğümün testini yaptık ve takmış oldugu dereceli gözlüklerde daha iyi görüyordum tam olmasada iyi gorüyordum fakat gözlerimi kıstıgım zaman daha iyi görüyorum ve gözlük daha once takındıgım için içimde bi sıkıntı oluyo çok rahatsız ediyor beni baş agrısı baş dönmesi ve düzcisimleri yan görme gibi ben gözlük takınmak istemiyorum eger lazerle tedavi olduktan sonra hepsi düzelecekse yani sağ gözüm düzelse yine razıyım cünkü biliyorum ki sol(göz tembelliğinin) tedavisi yok aklıma tek takılan şey lazerin uygun olup olmadıgı yani kulaktan duyma bazı sözlere göre kimse 40 yaşına kadar onermiyor ilerde yine gözden sorunum olurmu

Erman Emre
10-09-2012, 03:59 PM
Hocam şöyle söyleyim muayenede gözlük testi yaptık yani hangi numara ile daha iyi gördüğümün testini yaptık ve takmış oldugu dereceli gözlüklerde daha iyi görüyordum tam olmasada iyi gorüyordum fakat gözlerimi kıstıgım zaman daha iyi görüyorum ve gözlük daha once takındıgım için içimde bi sıkıntı oluyo çok rahatsız ediyor beni baş agrısı baş dönmesi ve düzcisimleri yan görme gibi ben gözlük takınmak istemiyorum eger lazerle tedavi olduktan sonra hepsi düzelecekse yani sağ gözüm düzelse yine razıyım cünkü biliyorum ki sol(göz tembelliğinin) tedavisi yok aklıma tek takılan şey lazerin uygun olup olmadıgı yani kulaktan duyma bazı sözlere göre kimse 40 yaşına kadar onermiyor ilerde yine gözden sorunum olurmu
tamam o zaman şöyle yapacağız..
düzelir mi ne kadar düzelir sonrası ne olur anlamak için ...göz haritası yapılacak

karizmaa_123
10-09-2012, 08:19 PM
tamam o zaman şöyle yapacağız..
düzelir mi ne kadar düzelir sonrası ne olur anlamak için ...göz haritası yapılacak

göz haritası nasıl olacak hocam. birde tahlilleri yaptırıgım zaman uygun mu değilmi derecelerini bildirecegim en kısa zamnda. bu arada bir sorum dah olacak hocam tahlil yaptırmak çin giderken randevu alıyormuyuz ne gerekli bilgi verebilirmisiniz.?

Erman Emre
11-09-2012, 04:40 PM
göz haritası nasıl olacak hocam. birde tahlilleri yaptırıgım zaman uygun mu değilmi derecelerini bildirecegim en kısa zamnda. bu arada bir sorum dah olacak hocam tahlil yaptırmak çin giderken randevu alıyormuyuz ne gerekli bilgi verebilirmisiniz.?
en az 1-2 saat sürer kendini ona göre ayarla..ilaçlı ölçüm gerekebilir arabayla gitmeyelim..saatimiz vaktimiz belli olsun gidip boşuna beklemeylim..göz haritası kolay bi tetkik bildiğin göz derecesi ölçümü gibi

karizmaa_123
11-09-2012, 11:15 PM
en az 1-2 saat sürer kendini ona göre ayarla..ilaçlı ölçüm gerekebilir arabayla gitmeyelim..saatimiz vaktimiz belli olsun gidip boşuna beklemeylim..göz haritası kolay bi tetkik bildiğin göz derecesi ölçümü gibi

hocam bu gun bir gözlükçüye gittim biraz konustum bi süre gözlük kullanmamı önerdi anlattı duydukarını ve başından gecen gelen müşterilerinin degerlendirdiklerini anlattı ve cıkıp gittim bir iki saat sonra kararımı verdim gittim çok istemesemde gözlük aldım inşallah kullanabilirim bir süre de böyle gözlük takınalım dedim ilerde nasip olursa lazer düşünecegim bir süre daha erteledim buna çok ihtiyacım vardı birinin herseyi anlatmasına ve yol göstermesine

Erman Emre
12-09-2012, 04:22 PM
hocam bu gun bir gözlükçüye gittim biraz konustum bi süre gözlük kullanmamı önerdi anlattı duydukarını ve başından gecen gelen müşterilerinin degerlendirdiklerini anlattı ve cıkıp gittim bir iki saat sonra kararımı verdim gittim çok istemesemde gözlük aldım inşallah kullanabilirim bir süre de böyle gözlük takınalım dedim ilerde nasip olursa lazer düşünecegim bir süre daha erteledim buna çok ihtiyacım vardı birinin herseyi anlatmasına ve yol göstermesine
tabii tabii aceleye gerek yok lazer her zaman yapılır..içimize sinmeyen yola girmeyelim
iyi ki konuşmuşsun..hiç bir zaman yüzyüze konuşmak gibi olmaz

chercy
20-12-2012, 12:22 AM
Hocam merhaba,

Yaklaşık 3 yıl kadar önce bir tedavi merkezinde lazer için tahlilleri yaptırmıştım. Gözlerden birinin kornea kalınlığı 479 mikron çıktığı için ameliyat önerilmedi riskler anlatıldı. Buna rağmen ısrarcı oldum fakat o dönem için hastanenin başhekimi ameliyatı göze alamayacaklarını riskli olduğunu söyledi.

Merak ettiğim şey, güncel tedavi yöntemlerinde minimum kornea kalınlığı nedir? Eğer gözlerim için diğer koşullar ugun olsa bile, kornea kalınlığı hala bir engel olabilir mi?

Bir de lazer dışındaki tedavi öneriniz ne olur benim için?

Teşekkürler.

Erman Emre
20-12-2012, 03:29 PM
Hocam merhaba,

Yaklaşık 3 yıl kadar önce bir tedavi merkezinde lazer için tahlilleri yaptırmıştım. Gözlerden birinin kornea kalınlığı 479 mikron çıktığı için ameliyat önerilmedi riskler anlatıldı. Buna rağmen ısrarcı oldum fakat o dönem için hastanenin başhekimi ameliyatı göze alamayacaklarını riskli olduğunu söyledi.

Merak ettiğim şey, güncel tedavi yöntemlerinde minimum kornea kalınlığı nedir? Eğer gözlerim için diğer koşullar ugun olsa bile, kornea kalınlığı hala bir engel olabilir mi?

Bir de lazer dışındaki tedavi öneriniz ne olur benim için?

Teşekkürler.
minimum kornea kalınlığı nedir?
göz numarasına göre değişir...dereceler ne kadar?

chercy
20-12-2012, 07:28 PM
minimum kornea kalınlığı nedir?
göz numarasına göre değişir...dereceler ne kadar?

Hocam minimun kornea kalınlığı ayrımını bilmiyorum, yalnızca söylenen değer buydu.

Şu an için dereceler sağ-sol -4.50.

Teşekkürler.

Erman Emre
21-12-2012, 01:58 PM
Hocam minimun kornea kalınlığı ayrımını bilmiyorum, yalnızca söylenen değer buydu.

Şu an için dereceler sağ-sol -4.50.

Teşekkürler.
kornea kalınlığı uygun mu hesaplayacağım...
hesap cetveli yanımda değil...
yarın bir gün bir daha hatırlat..unutmayalım

chercy
25-12-2012, 10:58 PM
kornea kalınlığı uygun mu hesaplayacağım...
hesap cetveli yanımda değil...
yarın bir gün bir daha hatırlat..unutmayalım

Hocam hatırlatmamı istemiştiniz. Merak ve heyecanla bekliyorum.

Erman Emre
26-12-2012, 02:59 PM
Hocam hatırlatmamı istemiştiniz. Merak ve heyecanla bekliyorum.
kornea kalınlığını hesapladım..PRK yöntemiyle lazer olabilir..
lazer kesin OLMAZ denildi mi?

chercy
26-12-2012, 09:55 PM
kornea kalınlığını hesapladım..PRK yöntemiyle lazer olabilir..
lazer kesin OLMAZ denildi mi?

Hocam yardımınız ve ilginiz için teşekkürler.

Şöyle ki, muayene ve ölçümleri yapan hastanedeki doktor "mümkün olmadığını, %1 ihtimalle ameliyat sonrası gözümde akut ve yüksek dereceli bir astigmat gelişebileceğini" söyledi. Riski kabul ederek ısrarcı oldum. Başhekimle doktor durumu görüştüler. Başhekim "hasta göze alsa bile biz o riske giremeyiz" diyerek reddetti.

İki ihtimal verdim, ya o anki yöntemleri gözönünde bulundurarak (muayene yılı 2009 idi sanırım) gerçekten benim sağlığımı düşündüler, ya da büyük ve marka bir hastane olmaları nedeniyle itibarlarını riske atmak istemediler.

Erman Emre
27-12-2012, 03:17 PM
Hocam yardımınız ve ilginiz için teşekkürler.

Şöyle ki, muayene ve ölçümleri yapan hastanedeki doktor "mümkün olmadığını, %1 ihtimalle ameliyat sonrası gözümde akut ve yüksek dereceli bir astigmat gelişebileceğini" söyledi. Riski kabul ederek ısrarcı oldum. Başhekimle doktor durumu görüştüler. Başhekim "hasta göze alsa bile biz o riske giremeyiz" diyerek reddetti.

İki ihtimal verdim, ya o anki yöntemleri gözönünde bulundurarak (muayene yılı 2009 idi sanırım) gerçekten benim sağlığımı düşündüler, ya da büyük ve marka bir hastane olmaları nedeniyle itibarlarını riske atmak istemediler.
numaraya ve kalınlığı bakarsak kornea kalınlığı yeterli..
bu durumda ya başka bir engel var veya senin dediğin gibi
elinde göz haritan var mı?

strong
27-12-2012, 08:40 PM
hocam

bugün amaliyat olmak için doktora gittim

sağ

sph: -3.00
cyl: -1.50

sol

sph: -2.75
cyl: -3.00

kornea kalınlıkları yanlış hatırlamıyorsam 485 olması gerekiyor.. korneam ince olduğu için lasek yöntemini önerdiler. sorun olmayacağını söylediler.. sizce ameliyat olmalımıyım..

Erman Emre
28-12-2012, 03:00 PM
hocam

bugün amaliyat olmak için doktora gittim

sağ

sph: -3.00
cyl: -1.50

sol

sph: -2.75
cyl: -3.00

kornea kalınlıkları yanlış hatırlamıyorsam 485 olması gerekiyor.. korneam ince olduğu için lasek yöntemini önerdiler. sorun olmayacağını söylediler.. sizce ameliyat olmalımıyım..
kornea kalınlığı lasek için yeterli..
ameliyat işi aklına pek yatmadı galiba..endişen ne oldu?

strong
28-12-2012, 03:20 PM
hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..

2010 yılında aynı hastanede lazer için muayeneye gittiğimde lazere uygun olmadığını olursa ileride sorun yaşayabileceğimi söylemişlerdi bana göz içerisine lens koymayı önermişlerdi..lasek yöntemini söylememişti.. 2010 yılında muayene olduğum doktor işten ayrılmış... ben sadece göz muayenesi olmak için tekrar hastaneye gittiğimde doktor birde ben bakayım diyerek kornea kalınlıklarını tekrar kontrol etmek istedi.. sonuç olarak kornea ince ama lasek yöntemi ile herhangi bir sıkıntı yaşamayacağımı söyledi.. benim çok soru sormam sebepi ile beni hocasına yönlendirerek ona da muayene ettirdi.. hoca da aynı şekilde lasek yöntemi ile lazer olabilirsin sorun olmaz iyleşme süreci uzun ve biraz sıkıntılı olacak dedi..

benim aklıma takılan sorun neden 2010 yılında lasek yöntemini söylememeleri..lens koyma işlemi ile fazla para alacaklardı yada o zamanki doktor lasek yöntemini yapamıyordu..

hocam şimdi hastaneyi aradım..

kornea kalınlıkları...

sağ göz 498

sol göz 495

Erman Emre
29-12-2012, 11:04 AM
hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..

2010 yılında aynı hastanede lazer için muayeneye gittiğimde lazere uygun olmadığını olursa ileride sorun yaşayabileceğimi söylemişlerdi bana göz içerisine lens koymayı önermişlerdi..lasek yöntemini söylememişti.. 2010 yılında muayene olduğum doktor işten ayrılmış... ben sadece göz muayenesi olmak için tekrar hastaneye gittiğimde doktor birde ben bakayım diyerek kornea kalınlıklarını tekrar kontrol etmek istedi.. sonuç olarak kornea ince ama lasek yöntemi ile herhangi bir sıkıntı yaşamayacağımı söyledi.. benim çok soru sormam sebepi ile beni hocasına yönlendirerek ona da muayene ettirdi.. hoca da aynı şekilde lasek yöntemi ile lazer olabilirsin sorun olmaz iyleşme süreci uzun ve biraz sıkıntılı olacak dedi..

benim aklıma takılan sorun neden 2010 yılında lasek yöntemini söylememeleri..lens koyma işlemi ile fazla para alacaklardı yada o zamanki doktor lasek yöntemini yapamıyordu..

hocam şimdi hastaneyi aradım..

kornea kalınlıkları...

sağ göz 498

sol göz 495
485 uygun..495 haydi haydi uygun
şimdi şunu netleştirelim..kendimizle ilgili kısma karar verelim...lazer düşünüyor muyuz?
son hastanedeki değerlendirme için içinden geçen nedir?..bir yere daha mı soralım?

strong
29-12-2012, 12:57 PM
hocam, lazer olmayı çok istiyorum...artık gözlük ve lens kullanmak istemiyorum....aklımda eski doktorun söylediklerinden dolayı sıkıntı var. yada bende hastane korkusu olduğu için kendime bahane arıyorum :) başka bir yere gitmeme gerek varmıdır... sizde gözlerimin lasek amaliyatına uygun olduğunu düşünüyorsunuz... sizce korkmadan gidip olmalımıyım?

Erman Emre
30-12-2012, 10:29 AM
hocam, lazer olmayı çok istiyorum...artık gözlük ve lens kullanmak istemiyorum....aklımda eski doktorun söylediklerinden dolayı sıkıntı var. yada bende hastane korkusu olduğu için kendime bahane arıyorum :) başka bir yere gitmeme gerek varmıdır... sizde gözlerimin lasek amaliyatına uygun olduğunu düşünüyorsunuz... sizce korkmadan gidip olmalımıyım?
eski hikayeden ben de biraz işkillendim...bi bit yeniği var sanki..tıbbi bir gerekçesi yok gibi duruyor
...son muayenede uzman bakmış.... hoca bakmış..olur demiş
% 99 lazer yapılabilir diye düşündüm fakat bir uzmana daha sormaya gerek var mı acaba?
tetkiklerin sende mi?

strong
30-12-2012, 12:25 PM
eski hikayeden ben de biraz işkillendim...bi bit yeniği var sanki..tıbbi bir gerekçesi yok gibi duruyor
...son muayenede uzman bakmış.... hoca bakmış..olur demiş
% 99 lazer yapılabilir diye düşündüm fakat bir uzmana daha sormaya gerek var mı acaba?
tetkiklerin sende mi?

hocam, tetkikler bende değil... aklımdaki şüpheden kurtulmak için başka bir yere daha muayene olsam iyi olacak galiba... ankarada önerebileceğiniz bir yer varmıdır..

Erman Emre
31-12-2012, 09:57 AM
hocam, tetkikler bende değil... aklımdaki şüpheden kurtulmak için başka bir yere daha muayene olsam iyi olacak galiba... ankarada önerebileceğiniz bir yer varmıdır..
ankarada imkanlar geniş..sorun olmayacaktır
sonuçtan haberleşiriz
...bu arada sana mutlu yıllar hayırlı seneler dilerim

strong
01-01-2013, 03:50 PM
hocam sizede mutlu yıllar... umarım sonuç olumlu çıkar...

strong
08-01-2013, 03:56 PM
hocam başka bir hastaneye daha gittim.. lasek olabilirsin dedi..sonradan gördüm kağıda wf lasek yazmıs, normal lasek le arasındaki fark nedir...

http://imgur.com/FNQ6R
http://imgur.com/PdTc9
http://imgur.com/HECsq
http://imgur.com/1lX5C
http://imgur.com/r2vNf

wf---wavefront(kartal göz) demekmiş sitenizden öğrendim.. wavefront olmanın bana getirisi ne kadar olacaktır.. sizce olmalımıyım?? hocam gözlük numaralarım ik hastane arasında miyop ve astiğmat ta 0.50 farklı çıktı.. normalmidir..

elimde iki hastane var..kudret göz ve maya göz sizce ikisinden hangisi yada başka alternatif mi bakmalı

Erman Emre
09-01-2013, 12:08 PM
hocam başka bir hastaneye daha gittim.. lasek olabilirsin dedi..sonradan gördüm kağıda wf lasek yazmıs, normal lasek le arasındaki fark nedir...

http://imgur.com/FNQ6R
http://imgur.com/PdTc9
http://imgur.com/HECsq
http://imgur.com/1lX5C
http://imgur.com/r2vNf

wf---wavefront(kartal göz) demekmiş sitenizden öğrendim.. wavefront olmanın bana getirisi ne kadar olacaktır.. sizce olmalımıyım?? hocam gözlük numaralarım ik hastane arasında miyop ve astiğmat ta 0.50 farklı çıktı.. normalmidir..

elimde iki hastane var..kudret göz ve maya göz sizce ikisinden hangisi yada başka alternatif mi bakmalı
bundan sonrası kafanı karıştırır
...içimize hangisi sindiyse orda duralım
durakta beklemenin sağa sola bakmanın bir faydası olmaz değil mi?

strong
09-01-2013, 06:13 PM
hocam herhangi bir sorun olmazsa 18 ocak ta ameliyat olacağım.. sonuçları paylaşırım..

sedaa
12-01-2013, 05:49 AM
merhaba hocam, ben 21 yaşındayyım 5 yıldır lens kullanıyorum dünya göz hastanesine gittim bugun . lasek yapılabileceği soylendi . yurtta kalıyorum . kendime iyi bakamayabilirim diye endişelerim var bir de 2 hafta sonra girmem greken sınavlar var bu yuzden 22 ocak a randevu almama rağmen vazgectim .. ben lens kullanmaya 3 yıl filan daha devam etsem korneam daha da inceliir mi sizce ? ve de 850 euro dedi dunya göz hastanesi. sizce bu fiyat nasıl ? ayrıca 150 tl muayene ucreti de aldılar ama raporlarımı vemeediler 2 saat filan makinaya soktular onlar ı vermediler .sizce ilerde lasek den daha az acıyan ince kornealar için yapılmış bir lazer teknelojisi çıkar mı ?

Erman Emre
12-01-2013, 05:59 PM
merhaba hocam, ben 21 yaşındayyım 5 yıldır lens kullanıyorum dünya göz hastanesine gittim bugun . lasek yapılabileceği soylendi . yurtta kalıyorum . kendime iyi bakamayabilirim diye endişelerim var bir de 2 hafta sonra girmem greken sınavlar var bu yuzden 22 ocak a randevu almama rağmen vazgectim .. ben lens kullanmaya 3 yıl filan daha devam etsem korneam daha da inceliir mi sizce ? ve de 850 euro dedi dunya göz hastanesi. sizce bu fiyat nasıl ? ayrıca 150 tl muayene ucreti de aldılar ama raporlarımı vemeediler 2 saat filan makinaya soktular onlar ı vermediler .sizce ilerde lasek den daha az acıyan ince kornealar için yapılmış bir lazer teknelojisi çıkar mı ?
teknoloji daha gelişecek bununla birlikte daha iyi OLMA ihtimali hiç bitmeyecek
3 sene sonra aynı soruyu sormaz mısın acaba?

crysania
18-01-2013, 05:44 PM
merhaba ben siteye yeni üye oldum ve bugün ameliyat için gün aldım.
sol gözüm 5.75 miyop, sağ gözüm 3.75 miyop 3.75 astigmat.
kornea kalınlığım 530 çıktı. doktor prk yöntemiyle yapacağını söyledi fakat uygunluğuna bakıp intralasik olabilirsen onu yapıcaz dedi.

benim bazı endişelerim var lasek dediiğimizin daha sağlıklı olduğunu biliyorum ve bana uygun olduğunuda biliyorum neden diğer yöntem için uğraşıyo olabilir? bıçaksız kaldırılsa bile kornea sonuçta kesi işlemi yapılıyor. sizce ne yapmalıyım? başka doktora sormalı mıyım? şimdiden teşekkürler

Erman Emre
19-01-2013, 10:46 AM
merhaba ben siteye yeni üye oldum ve bugün ameliyat için gün aldım.
sol gözüm 5.75 miyop, sağ gözüm 3.75 miyop 3.75 astigmat.
kornea kalınlığım 530 çıktı. doktor prk yöntemiyle yapacağını söyledi fakat uygunluğuna bakıp intralasik olabilirsen onu yapıcaz dedi.

benim bazı endişelerim var lasek dediiğimizin daha sağlıklı olduğunu biliyorum ve bana uygun olduğunuda biliyorum neden diğer yöntem için uğraşıyo olabilir? bıçaksız kaldırılsa bile kornea sonuçta kesi işlemi yapılıyor. sizce ne yapmalıyım? başka doktora sormalı mıyım? şimdiden teşekkürler
...başka doktora soracak bir durum yok..kendimize soracağız..kararımızı vereceğiz
3-5 gün bilemedin 1-2 hafta ağrı sızı bana sorun olmaz diyorsak....
.....prk düşüneceğiz

sbfelix
22-01-2013, 03:11 PM
Erman hocam önerileriniz ve cevaplarınız için teşekkürler,
bu aralar laser tedavisi olmayı düşünüyorum,
değerlerim;

sol göz: 3.75 miyop kornea kalınlığı 475
sağ göz: 4.50 miyop kornea kalınlığı 485

kornea kalınlığı yetersiz olduğu için bir hastane yapamayız
diğer bir hastane de lasek yöntemi uygulanabilir dedi.
ve doktorum bir hesaplama yaptı
50 mikron lasekte kaldırılan kapakçığın kalınlığı
her bir göz için ortalama lazer kesi kalınlığı 35-40 mikron (mevcut makinanın her bir numara için 7-8 mikron aldığını söyledi)
ve kesi sonrasındaki merceğe olan kalınlık en az 250 mikron olması istendiği için
gözlerimin lasek ile hatta lasik ile uygun olabileceğinden bahsetti.

sorularım
bir hastanenin yapamayız derken diğerinin yapılabilir demesi (hatta lasik önermesi) kullanılan makinaların farkından ve teknolojisinden olabilir mi

mevcut teknoloji ile her bir numara için bir makinanın 7-8 mikron götürmesi mümkün müdür

operayon sonrası kornea ektazisi (sanırım kornea inceliği) riski göze alınıp operayon gerçekleştirilebili mi

iyi çalışmalar

Erman Emre
23-01-2013, 11:06 AM
Erman hocam önerileriniz ve cevaplarınız için teşekkürler,
bu aralar laser tedavisi olmayı düşünüyorum,
değerlerim;

sol göz: 3.75 miyop kornea kalınlığı 475
sağ göz: 4.50 miyop kornea kalınlığı 485

kornea kalınlığı yetersiz olduğu için bir hastane yapamayız
diğer bir hastane de lasek yöntemi uygulanabilir dedi.
ve doktorum bir hesaplama yaptı
50 mikron lasekte kaldırılan kapakçığın kalınlığı
her bir göz için ortalama lazer kesi kalınlığı 35-40 mikron (mevcut makinanın her bir numara için 7-8 mikron aldığını söyledi)
ve kesi sonrasındaki merceğe olan kalınlık en az 250 mikron olması istendiği için
gözlerimin lasek ile hatta lasik ile uygun olabileceğinden bahsetti.

sorularım
bir hastanenin yapamayız derken diğerinin yapılabilir demesi (hatta lasik önermesi) kullanılan makinaların farkından ve teknolojisinden olabilir mi

mevcut teknoloji ile her bir numara için bir makinanın 7-8 mikron götürmesi mümkün müdür

operayon sonrası kornea ektazisi (sanırım kornea inceliği) riski göze alınıp operayon gerçekleştirilebili mi

iyi çalışmalar
göz bebeğinin büyüklüğüne göre 1 derece düzeltmek için 8-15 mikron gerekir...
makinalar 8 mikrona kadar inebilir...
eğer senin göz yapına göre 1 derece düzeltmek için 8 mikron gerekiyorsa....hesap doğru
...lasek için hiç bir sorun yok...lasik de olabilir

sbfelix
24-01-2013, 03:37 PM
teşekkürler hocam cevabınız için,

kısmetse önümüzdeki hafta içi ankarada lasek olmayı planlıyorum. doktorum lasek ve lasik arasında kayıtsız kalsa da kornea inceliği açısından lasek tercih edicem. operasyon sonrası sizi ve arkadaşları bilgilendirmeye çalışıcam.

strong
24-01-2013, 03:53 PM
hocam önceden söylediğim gibi 18 ocak cuma günü ameliyat oldum eve geldiğim zaman gözümde yanma ve akıntı vardı.. cuma gecesini sorunsuz olarak tamamladım.. cumartesi gündüz herşey çok iıi durumdaydı görmem biraz pusluda olsa çok iyiydi.. cumartesi gecesi ağrı başladı..pazartesi sabah hastaneye gittiğimde doktor lenslerin gözümeyapıştığını söyleyerek canımı oldukca acıtarak cıkardı.. yeniden lens yapışmaması için lens takmadı gözümün içerisinde yanlıs anlamadıysam hets beyaz birşey olustuğunu söyledi.. zamanla gecer dedi.. pazartesi gözümü hiç acamıyordum..çarsmba günü açmaya başladım.. tekrar kontrole gittiğimde bir sorun olmadığını pusluluğun yavaş yavaş kalkacağını epital bölgenin içeriye doğru iyleştiğini o yüzden bu kadar puslu ve bozuk gördüğümü ve düzeleceğini söyleyerek 1 hafta sonra tekrar gel dedi.. cumartesi günü görmem çok iyiydi bugün çok kötü 2 metre uzaktaki insanların yüzünü seçemiyorum.. sizce yaşamış olduklarım normalmidir.. zamanla düzelirmi...

sağ gözümde hala batma mevcut sabah uyandığım da daha fazla oluyor..

cumartesi günü herşey parlakdı bugün herşey mat cumartesi günü o kadar iyiyken lensin yapışması yüzünden tekrar gözlerimin bozulma ihtimali varmıdır...

Erman Emre
25-01-2013, 10:16 AM
hocam önceden söylediğim gibi 18 ocak cuma günü ameliyat oldum eve geldiğim zaman gözümde yanma ve akıntı vardı.. cuma gecesini sorunsuz olarak tamamladım.. cumartesi gündüz herşey çok iıi durumdaydı görmem biraz pusluda olsa çok iyiydi.. cumartesi gecesi ağrı başladı..pazartesi sabah hastaneye gittiğimde doktor lenslerin gözümeyapıştığını söyleyerek canımı oldukca acıtarak cıkardı.. yeniden lens yapışmaması için lens takmadı gözümün içerisinde yanlıs anlamadıysam hets beyaz birşey olustuğunu söyledi.. zamanla gecer dedi.. pazartesi gözümü hiç acamıyordum..çarsmba günü açmaya başladım.. tekrar kontrole gittiğimde bir sorun olmadığını pusluluğun yavaş yavaş kalkacağını epital bölgenin içeriye doğru iyleştiğini o yüzden bu kadar puslu ve bozuk gördüğümü ve düzeleceğini söyleyerek 1 hafta sonra tekrar gel dedi.. cumartesi günü görmem çok iyiydi bugün çok kötü 2 metre uzaktaki insanların yüzünü seçemiyorum.. sizce yaşamış olduklarım normalmidir.. zamanla düzelirmi...

sağ gözümde hala batma mevcut sabah uyandığım da daha fazla oluyor..

cumartesi günü herşey parlakdı bugün herşey mat cumartesi günü o kadar iyiyken lensin yapışması yüzünden tekrar gözlerimin bozulma ihtimali varmıdır...
lesnlerin yapışması gözünü bozmaz..ameliyata bağlı iniş çıkışlar olacaktır

strong
25-01-2013, 01:09 PM
hocam verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim... sol goz yavas yavas iylesiyor ama sağ goz de cok fazla iylesme belirtisi yok görme testinde zorlayarak 20/70 i zor okudum ve hala kanli acaba normalmidir.. canım çok sıkıldı sizce normalmidir...

Erman Emre
26-01-2013, 09:54 AM
hocam verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim... sol goz yavas yavas iylesiyor ama sağ goz de cok fazla iylesme belirtisi yok görme testinde zorlayarak 20/70 i zor okudum ve hala kanli acaba normalmidir.. canım çok sıkıldı sizce normalmidir...
bu anlattıkların 1 hafta için % 99 normal

strong
02-02-2013, 03:31 PM
bu anlattıkların 1 hafta için % 99 normal

hocam dediginiz gibi sağ gözüm duzelmeye başladı vel sol gözümden daha iyi goruyor şu anda.. sol gozum daha puslu ve sanki numara kalmis gibi.. doktorum duzelecegini soyluyor..duzelme devam edecekmidir.. kontrollere gittiğimde doktor numaralara hic bakmiyor direk gelen kağıdı atiyor.. simdi kesin numara belli olmaz diyor..benim gördüğüm kadarıyla sol gozumde 1.50 numara vardı.. kesin numaraya ne zaman bakilmali... hocam en büyük sıkıntım ışık ameliyat olalı 15 gün oldu ve ışık cok rahatsiz ediyor.. surekli gözlerimi kapatmak istiyorum.. sizce bu sorun ne.zaman duzelir..

Erman Emre
03-02-2013, 09:24 AM
hocam dediginiz gibi sağ gözüm duzelmeye başladı vel sol gözümden daha iyi goruyor şu anda.. sol gozum daha puslu ve sanki numara kalmis gibi.. doktorum duzelecegini soyluyor..duzelme devam edecekmidir.. kontrollere gittiğimde doktor numaralara hic bakmiyor direk gelen kağıdı atiyor.. simdi kesin numara belli olmaz diyor..benim gördüğüm kadarıyla sol gozumde 1.50 numara vardı.. kesin numaraya ne zaman bakilmali... hocam en büyük sıkıntım ışık ameliyat olalı 15 gün oldu ve ışık cok rahatsiz ediyor.. surekli gözlerimi kapatmak istiyorum.. sizce bu sorun ne.zaman duzelir..

iniş çıkışlar için moralimizi bozmayalım...normal bir iyileşme süreci içindeyizi
..ve kesin numara için en az 1 ay daha var

sbfelix
04-02-2013, 10:33 AM
erman hocam merhabalar,

daha önce dediğim gibi 28.1 de lasek ameliyatımı oldum. sağ 4.75 sol 3.75 miyop. kornea kalınlığı sırasıyla 488 ve 480
ameliyat acısız ve kısa sürdü. ameliyattan önce ve sonrasında doktorumun veridiği norentin ilaç seyesinde ilkgece ve sonrasında da herhangi bir ağrı hissetmedim. bu ilaçtan haberim yoktu ve ağrı iöçin kendimi hazırlamıştım aslında ama hafif yanma dışında çok ağrılı bi süreç yaşamadım. 3. gün lenslerim çıkarıldı, bugün tam bir hafta oldu,

şu anda sağ göz yakını iyi görmekte uzak 1 numara gibi sol göz ise uzak ve yakın puslu görmekte. yani sağ ve sol gözün görememe kusurlarının farklı olduğunu hissediyorum. sağ göz kırma kusuru sol göz pustan dolayı gibi. ancak doktoruma henüz danışmadım.
sürecin geçici olduğunu düşünüyorum. en az bir ay içinde numaralarımın belli olacağını demişti doktorum. belki bu noktada, iki göz arasındaki farklılık noktasında, erman hocam yorum yapabilir.

olarak lazer amliyatının mevcut teknoloji ve uygun göz yapısı ile basit bir işlem olduğunu düşünüyorum. doktorun yaklaşımı ve güven vermesi de önemli tabi ki.

Erman Emre
05-02-2013, 11:24 AM
erman hocam merhabalar,

daha önce dediğim gibi 28.1 de lasek ameliyatımı oldum. sağ 4.75 sol 3.75 miyop. kornea kalınlığı sırasıyla 488 ve 480
ameliyat acısız ve kısa sürdü. ameliyattan önce ve sonrasında doktorumun veridiği norentin ilaç seyesinde ilkgece ve sonrasında da herhangi bir ağrı hissetmedim. bu ilaçtan haberim yoktu ve ağrı iöçin kendimi hazırlamıştım aslında ama hafif yanma dışında çok ağrılı bi süreç yaşamadım. 3. gün lenslerim çıkarıldı, bugün tam bir hafta oldu,

şu anda sağ göz yakını iyi görmekte uzak 1 numara gibi sol göz ise uzak ve yakın puslu görmekte. yani sağ ve sol gözün görememe kusurlarının farklı olduğunu hissediyorum. sağ göz kırma kusuru sol göz pustan dolayı gibi. ancak doktoruma henüz danışmadım.
sürecin geçici olduğunu düşünüyorum. en az bir ay içinde numaralarımın belli olacağını demişti doktorum. belki bu noktada, iki göz arasındaki farklılık noktasında, erman hocam yorum yapabilir.

olarak lazer amliyatının mevcut teknoloji ve uygun göz yapısı ile basit bir işlem olduğunu düşünüyorum. doktorun yaklaşımı ve güven vermesi de önemli tabi ki.

aynı şekilde düşünüyorum
sürecin geçici olduğunu düşünüyorum. en az bir ay içinde numaralar belli olacak

strong
11-02-2013, 05:19 PM
hocam

ameliyat olalı 25 gün oldu... sağ göz 20/25 net değil... sol göz 20/75 harfler karışık sizce nomalmidir... 1 hafta sonra muayeneye gideceğim... 32 gün olmuş olacak o zamana kadar ne kadar düzelmiş olması gerekmektedir... cavaplarınız için teşekkür ederim..

Erman Emre
12-02-2013, 09:48 AM
hocam

ameliyat olalı 25 gün oldu... sağ göz 20/25 net değil... sol göz 20/75 harfler karışık sizce nomalmidir... 1 hafta sonra muayeneye gideceğim... 32 gün olmuş olacak o zamana kadar ne kadar düzelmiş olması gerekmektedir... cavaplarınız için teşekkür ederim..
daha iyi olması lazımdı diye düşünüyorum
..kesin konuşmak için göz derecesi ölçümü lazım

strong
16-02-2013, 04:17 PM
ameliyat öncesi

1820

ameliyat sonrası

1821

hocam bugün doktora gittim.. gözümün daha tam iyleşmediğini içinde beyaz kısmın hala olduğunu ve iyleşeceğini.. numaralarında %99 iyleşeceğini söyledi... ikinci bir ameliyat(burada aklımı karıştırdı) düşünsek bile 7-8 ay sonra olacağını söyledi... göz numaralarım + olmuş bu durumda miyop sıfırlanmış hipermetrop mu olmuş oluyorum... şu anda kullandığım ilaç fml 3*1 kullanıyorum.. sizce düzelme olacakmıdır...

Erman Emre
18-02-2013, 04:27 PM
ameliyat öncesi

1820

ameliyat sonrası

1821

hocam bugün doktora gittim.. gözümün daha tam iyleşmediğini içinde beyaz kısmın hala olduğunu ve iyleşeceğini.. numaralarında %99 iyleşeceğini söyledi... ikinci bir ameliyat(burada aklımı karıştırdı) düşünsek bile 7-8 ay sonra olacağını söyledi... göz numaralarım + olmuş bu durumda miyop sıfırlanmış hipermetrop mu olmuş oluyorum... şu anda kullandığım ilaç fml 3*1 kullanıyorum.. sizce düzelme olacakmıdır...

aynen dediğin gibi..göz miyop sıfırlanmış hipermetrop olmuş
hipermetrop gerileyebilir...
fakat...anladığım kadarıyla hipermetrop gerilemezse 2. ameliyat düşünülecek

strong
18-02-2013, 11:34 PM
aynen dediğin gibi..göz miyop sıfırlanmış hipermetrop olmuş
hipermetrop gerileyebilir...
fakat...anladığım kadarıyla hipermetrop gerilemezse 2. ameliyat düşünülecek

hocam

hipermetrop numaralar gerilerse sol gözde -1.00 sağ gözde +1.00(sol gözde hem miyop hemde hipermetrop sağ gözde hipermetrop var) astiğmatların düzelebilme ihtimali varmıdır... ikinci bir ameliyat olursam herhangi bir sakıncası varmıdır.. hocam sizin görüşünüz..... bu şekilde olmasının sebepi ne olabilir... ikinci ameliyat olma olasılığı olur ise aynı doktorda olmalımıyım...

Erman Emre
19-02-2013, 05:13 PM
hocam

hipermetrop numaralar gerilerse sol gözde -1.00 sağ gözde +1.00(sol gözde hem miyop hemde hipermetrop sağ gözde hipermetrop var) astiğmatların düzelebilme ihtimali varmıdır... ikinci bir ameliyat olursam herhangi bir sakıncası varmıdır.. hocam sizin görüşünüz..... bu şekilde olmasının sebepi ne olabilir... ikinci ameliyat olma olasılığı olur ise aynı doktorda olmalımıyım...

astigmat ne olursa olsun çözümü var fakat şimdiden hesap yapmaya gerek yok
..iyileşme sürecimiz bir tamamlanasın bakalım en son durum ne olacak
miyop mu..astigmat mı..belki de hiç bir sorun kalmayacak değil mi?

betulturgay
02-09-2013, 05:20 PM
Merhabalar, benim sorum şu: iki gözüm de 6 numara astigmat ve 1 numara miyop. Benim icin lazer yapilabilir mi hangi yontemin basari orani en yuksek? Teşekkürler

Erman Emre
03-09-2013, 09:27 AM
Merhabalar, benim sorum şu: iki gözüm de 6 numara astigmat ve 1 numara miyop. Benim icin lazer yapilabilir mi hangi yontemin basari orani en yuksek? Teşekkürler

lazer olur mu?....göz haritasını görmek lazım
lasek ve lasik sonuçları hemen hemen aynı

mutlu23
15-10-2013, 06:44 PM
Dünya Göz Hastahanesinin Etiler şubesinde Dr.Efekan ÇOŞKUNSEVEN'e muayene oldum ameliyat olacağımdan çok emindim fakat onca kontrol sonucu Dr.Efekan bey bu göze lazer önermem dedi kornea yapınız ince ve 8 numara üzerine lazer önermiyoruz dedi göze mercek yerleştirmeyi önerdi bununda maliyeti 12000 tl olduğunu öğrendim hayal kırıklığıyla eve geri döndüm göz numaram sağ -4 miyop - 4 astigmat sol göz -5 miyop ve -3,75 astigmat doktor totelde 8 numara üzerine lazer önermem dedi yani iki gözün miyop ve astigmat toplamı sekiz üzeri olmamamalıymış sizce ne yapmalıyım

Erman Emre
19-10-2013, 07:25 PM
Dünya Göz Hastahanesinin Etiler şubesinde Dr.Efekan ÇOŞKUNSEVEN'e muayene oldum ameliyat olacağımdan çok emindim fakat onca kontrol sonucu Dr.Efekan bey bu göze lazer önermem dedi kornea yapınız ince ve 8 numara üzerine lazer önermiyoruz dedi göze mercek yerleştirmeyi önerdi bununda maliyeti 12000 tl olduğunu öğrendim hayal kırıklığıyla eve geri döndüm göz numaram sağ -4 miyop - 4 astigmat sol göz -5 miyop ve -3,75 astigmat doktor totelde 8 numara üzerine lazer önermem dedi yani iki gözün miyop ve astigmat toplamı sekiz üzeri olmamamalıymış sizce ne yapmalıyım
kornea kalınlığımızı biliyor muyuz?

İLKER
23-10-2013, 11:41 PM
ben lazr amelyetı oldum bi sene gecmeden numara yne 1 e yaklaştı kmseye tavsiye etmiyrum bu olayıı..

Erman Emre
24-10-2013, 03:01 PM
ben lazr amelyetı oldum bi sene gecmeden numara yne 1 e yaklaştı kmseye tavsiye etmiyrum bu olayıı..
evet ...lazer başarı oranı % 95-98 civarında

İLKER
24-10-2013, 09:50 PM
ben o %5 e mi denk gelmişim hocam :) .. tekrar amelyat olsam yine aynı şey tekrar edermi

Erman Emre
25-10-2013, 02:14 PM
ben o %5 e mi denk gelmişim hocam :) .. tekrar amelyat olsam yine aynı şey tekrar edermi
ameliyatımız hangi yöntemle oldu..lasek mi lasik mi?

mtszsrn
08-12-2013, 06:54 PM
mrb, ben de özel bir hastaneye gittim. korneaya kalınlığı yeterli değil dediler, lazer olursanız ilerde yine sıkıntı yaşanabilir ama Fakik-IOL ameliyatı olursanız daha sağlıklı olur. ameliyatı anlattı doktor bende korktum . 6 ay sonra gelin gözlük numaralarınız ilerlemiş mi ona bakalım dedi. Ameliyata doktorda emin olamadı sanırım. 5-6 sene öncede muayene olmuştum kornea kalınlığı ince denilmişti yaşınız ilerleyince yaptırın belki korneaya düzelir demişti doktor. Şimdi bu korneaya zamanla kalınlaşıyor mu ki öyle demişti doktor?

Erman Emre
08-12-2013, 09:36 PM
mrb, ben de özel bir hastaneye gittim. korneaya kalınlığı yeterli değil dediler, lazer olursanız ilerde yine sıkıntı yaşanabilir ama Fakik-IOL ameliyatı olursanız daha sağlıklı olur. ameliyatı anlattı doktor bende korktum . 6 ay sonra gelin gözlük numaralarınız ilerlemiş mi ona bakalım dedi. Ameliyata doktorda emin olamadı sanırım. 5-6 sene öncede muayene olmuştum kornea kalınlığı ince denilmişti yaşınız ilerleyince yaptırın belki korneaya düzelir demişti doktor. Şimdi bu korneaya zamanla kalınlaşıyor mu ki öyle demişti doktor?
kornea kalınlığı zamanla ÇOĞUNLUKLA değişmez...
kornea kalınlığı boyumuz gibidir

fundamert
22-11-2014, 02:54 PM
Hocam,

İki ayrı göz hastanesine gittim gözlerim lazere uygun mu diye.

Sol göz 0.75 sağ göz 2.50 astigmatım var. Her iki hastanede de birsürü incelemeler yapıldı ve göz haritam çekildi.

Dünyagöz hastanesinde ORBSCAN ile, kudret gözde ise PENTACAM ile göz haritam çekildi. Ancak Orbscan'da kornea kalınlığım 450 civarındayken Pentacam'da 506 çıktı.

-Obrscan'ı inceleyen doktor korneam ince olduğu için PRK yöntemiyle lazer olmam gerektiğini söyledi.
-Pentacam'ı inceleyen doktor ise kornea kalınlığının ideal olduğunu ve kesinlikle lasik lazer olmamı önerdi. PRK ile astigmatın sıfırlanamama durumu varmış, ''lasik için gözün uygunken niçin PRK yapalım ki??'' dedi.

Ve hak verirsiniz ki çok büyük bi ikilemde kaldım ve kime inanmam gerektiğini bilemiyorum. Lasik öneren doktora diğer göz haritasında korneamın ince çıktığını ve risk almak istemediğimi söyledim ama orbscan için güvenilir bir marka olmadığını ve pentacam sonuçlarını baz aldığını söyledi.

Sağ gözümde tembellik var bu yüzden görmede çok büyük değişiklik olmayacağını biliyorum. Ancak kabin memuru olacağım ve astigmat 2 derecenin altında olması şartı var ve ben tamamen bu sebeple sağ gözümden lazer olacağım.

Bu durumda sizce hangi yöntem benim için daha güvenilir olur, yardımcı olur musunuz bana?

Erman Emre
25-11-2014, 06:08 PM
Hocam,

İki ayrı göz hastanesine gittim gözlerim lazere uygun mu diye.

Sol göz 0.75 sağ göz 2.50 astigmatım var. Her iki hastanede de birsürü incelemeler yapıldı ve göz haritam çekildi.

Dünyagöz hastanesinde ORBSCAN ile, kudret gözde ise PENTACAM ile göz haritam çekildi. Ancak Orbscan'da kornea kalınlığım 450 civarındayken Pentacam'da 506 çıktı.

-Obrscan'ı inceleyen doktor korneam ince olduğu için PRK yöntemiyle lazer olmam gerektiğini söyledi.
-Pentacam'ı inceleyen doktor ise kornea kalınlığının ideal olduğunu ve kesinlikle lasik lazer olmamı önerdi. PRK ile astigmatın sıfırlanamama durumu varmış, ''lasik için gözün uygunken niçin PRK yapalım ki??'' dedi.

Ve hak verirsiniz ki çok büyük bi ikilemde kaldım ve kime inanmam gerektiğini bilemiyorum. Lasik öneren doktora diğer göz haritasında korneamın ince çıktığını ve risk almak istemediğimi söyledim ama orbscan için güvenilir bir marka olmadığını ve pentacam sonuçlarını baz aldığını söyledi.

Sağ gözümde tembellik var bu yüzden görmede çok büyük değişiklik olmayacağını biliyorum. Ancak kabin memuru olacağım ve astigmat 2 derecenin altında olması şartı var ve ben tamamen bu sebeple sağ gözümden lazer olacağım.

Bu durumda sizce hangi yöntem benim için daha güvenilir olur, yardımcı olur musunuz bana?

ölçüm hatası olabilir...bu durumda orbscan ve pentacam ile ölçümleri tekrarlamak lazım
kornea kalınlığını bir yana bırakalım...PRK en güvenilir yol
biraz ağrı sızı olur fakat en doğru yolu tercih etmiş oluruz
yine de lasik düşünelim diyorsak...ölçüm hatası var mı yok mu bir teyit etmek lazım
kornea kalınlığı 450 ise lasik riskli olacaktır

gokhankar
17-04-2015, 11:26 PM
Hocam,

3 sene ara ile 3 kere dunya gözde muayene oldum. ilk ikisinde korneamın ince olduğunu, operasyona uygun olmadığımı söylediler. son muayenemde prk ya uygun olduğumu söylediler. pentacam sonuçlarımı size göndersem, sizde yorum yaparmısınız. teşekkür ederim.

Erman Emre
30-04-2015, 11:27 AM
Hocam,

3 sene ara ile 3 kere dunya gözde muayene oldum. ilk ikisinde korneamın ince olduğunu, operasyona uygun olmadığımı söylediler. son muayenemde prk ya uygun olduğumu söylediler. pentacam sonuçlarımı size göndersem, sizde yorum yaparmısınız. teşekkür ederim.
göz derecelerini ve kornea kalınlığını yazsan yeterli olur

chercy
18-06-2015, 09:05 PM
Hocam merhabalar.

Birkaç yıl önce muhtelif hastanelerde lazer tedavisi için muayene olduğumda, kornea kalınlığı ince gözde 479 mikron olarak tespit edilmişti. Buna bağlı olarak bir süre ameliyat seçeneğini ertelemiştim.

Güncel yöntemlerde şu an şansım var mıdır? Son zamanlarda "smile lazer" diye bir yöntemle karşılaşıyorum. Bu yöntemde 479 mikron kornea kalınlığı, diğer kriterler sağlandığında uygun mudur? (Göz numarası -5,50)

Erman Emre
21-06-2015, 05:57 PM
Erman hocam merhabalar lazerle ilgili iki merak ettiğim soru sormak istiyorum.

1) PRKda traşlanan korneanın dış tabakası flap atılıyor ya yerine kapatmak yerine biz hayatımızı atılan yer eksik şekildemi devam ettiriyoruz, yoksa orası tekrar tırnak uzaması gibi bir yaranın iyileşip deri oluşması gibi kornea artıyor kapanıyor mu o kısım ? Lasikte yerine kapatılıyor çünkü önemli olmasa kapatılmaz diye düşündüm bilgisizce ? Yani kapatılıp kaynama olmaması yanıktan dolayı birde kendiliğinden doğal hücre artışıyla kapanış mümkün mü ?

2) forumda okudum ileride yakın yada uzak hiç gözlük kullanmamak için gözlerin birinde derece bırakılması olayı nedir ? gereklimi nasıl işe yarıyor bu durum bende düşünmelimiyim ileride ?

benim göz numaralarım 6 dereceden fazla miyop ikiside kornea hazesi araştıracağım diğer konu önümüzdeki günlerde prk hakkında..

İyi çalışmalar hocam
aynen dediğin şekilde tırnak uzaması gibi prk işleminde tıraşlanan tabaka TEKRAR geliyor
prk işlemini cilt soyulması gibi düşün..canlılığı kalmadığı ve tekrar yapışmayacağı için atılıyor
lasik işleminİ ELİNİ KESME gibi düşün...tekrar kapatılıyor

diğer konu monovizyon...genel tercih 2 gözde numara bırakmadan tam düzeltme..sıfırlama

Erman Emre
05-07-2015, 02:49 PM
Hocam teşekkür ederim cevabınız için, birkaç aklıma takılan soruyuda sormak istiyorum tekrar,

1) lazerle kesmek için sonuçta yakılıyor,flap kapatılınca kaynaması mümkün olmuyor yandığı için, hücre artması kapanması yani mitozun
olmasını engellemiyor mu yanık yani termal hasar ?

2) ve hocam prknın az tercih edilmesindeki faktör geç iyileşme mi ? Bu hastaya göre tercih nedeni olabilir doktorlara göre az tercihin sebebi nedir? Yani ilasik prkya göre gelişmiş daha iyi bir teknik gibi gösteriliyor sanki açıp okumasak yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

3) birde başka bir konuda bilgilendim ektazi prkdada olabiliyor mu bunun sebebi yeterli olmayan kalınlığa operasyon yapmak mı?
haklısın...prk geç iyileşiyor ve bu sebeple daha az tercih ediliyor
prk ameliyatından sonra da da ektazi olur
diğer sorunun cevabını bilmiyorum

Erman Emre
16-07-2015, 10:22 PM
1)Teşekkür ederim cevabınız için hocam flabın atılmasını kast ediyordum orda. Atılınca, atılan kornea epiteli tekrar oluşuyor ya yanık oluşmasına engel değil ama yapışmasına engel herhalde diye emin olmak için.

2)hocam internette prkda ektazi olmaz gibi yazıyordu ama en güveniliri kalınlık uygunsa olmak değil mi bu riski azaltır ?
prk en güvenilir yöntem ancak kornea kalınlığı yeterli DEĞİLSE ektazi olabilir

ruveyda
03-11-2015, 12:20 PM
Iki yil once lazer icin olcum yaptirdim. Kornea kalinligina sinirda demisti doktorum. Kornea kalinligi soyleydi: sag goz:457, sol goz:472. Goz derecelerim sag:3.75 sol: 3.25. Bugunki gelismelerle lazer imkanim var mi hocam

Erman Emre
08-12-2015, 08:46 AM
Iki yil once lazer icin olcum yaptirdim. Kornea kalinligina sinirda demisti doktorum. Kornea kalinligi soyleydi: sag goz:457, sol goz:472. Goz derecelerim sag:3.75 sol: 3.25. Bugunki gelismelerle lazer imkanim var mi hocam
sag:3.75 sol: 3.25 >>> + mı .. - mi?

ruveyda
10-12-2015, 08:31 AM
pardon hocam kaçırmışım soruzu. eksi olacak o. miyop var sadece

Erman Emre
20-12-2015, 02:40 PM
pardon hocam kaçırmışım soruzu. eksi olacak o. miyop var sadece
lazer riskli olur >>> ZAYIF BİR İHTİMAL prk olur mu bir sormak lazım

ruveyda
21-12-2015, 09:40 AM
lazer riskli olur >>> ZAYIF BİR İHTİMAL prk olur mu bir sormak lazım

aslında vaz geçmiştim hocam ama smile lazer falan duyunca umutlandım işte. teşekkür ederim

Edasem
07-01-2016, 08:53 AM
Merhaba hocam, yakın Zamanda gözlerimin numarasında bir değişiklik var mıdır diye doktora gittim 23 yaşındayım ve 2 senedir aynı numaralı gözlüğü takıyorum doktora gittiğimde gözlerim lazere uygunmudur diye ölçümlerde yaptırdım sağ sol gözlerimin numarası aynı deri değişmemiş -4 ikisinde astigmatta biri -0.5 diğeri -0.75 ama korneamın inceliğinden dolayı 520 gözlerimin lazere uygun olmadığını söyledi doktor. Ve smile lazer diye bir yöntemden bahsetti aynı Zamanda gözlerim kuru ve alerjik bir yapıya sahip olduğu için lise 5,6 senedir lens kullanmıyorum hocam sizce bana hangi yöntem daha uygun olur ? Göz içi lensi de duydum ama gözlerim ona uygunluğu var mıdır bilmiyorum yoksa uzun yıllar gözlük takmaya devam mı etmeliyim ? Teşekkürler

300asha
17-01-2016, 01:43 PM
Merhaba hocam göz numaralarım sağ miyop 10.50 1.50 astiğmat ... sol miyop 11.00 1.75 astiğmat kornea kalınlığı her iki gözde 508 mikron 3 doktora muayyene oldum iki tanesi kesinlikle lazer için tehlikeli( kornea ince olduğu için) yapılır ama ben yapmam dedi.. bir tanesi yaparım ama numara kalır dedii sorularım...
1- prk yöntemiyle veya başka yöntemle lazer olurmu eğer olursa maksimum gözümde kaç numara kalır hesaplayabilirmisiniz
2-lazerde görme keskinliği artar veya azalırmı...netten araştırdığımda artan ve azalanlar olduğunu okudum
3-gözün önüne ve arkasına yetleştirilen mercekler varmıs.. bu yöntem sağlıklımıdır lazer gibi ömürlükmüdür bu teknikler... tşk ederim iyi çalışmalar

Erman Emre
24-01-2016, 08:54 PM
Merhaba hocam, yakın Zamanda gözlerimin numarasında bir değişiklik var mıdır diye doktora gittim 23 yaşındayım ve 2 senedir aynı numaralı gözlüğü takıyorum doktora gittiğimde gözlerim lazere uygunmudur diye ölçümlerde yaptırdım sağ sol gözlerimin numarası aynı deri değişmemiş -4 ikisinde astigmatta biri -0.5 diğeri -0.75 ama korneamın inceliğinden dolayı 520 gözlerimin lazere uygun olmadığını söyledi doktor. Ve smile lazer diye bir yöntemden bahsetti aynı Zamanda gözlerim kuru ve alerjik bir yapıya sahip olduğu için lise 5,6 senedir lens kullanmıyorum hocam sizce bana hangi yöntem daha uygun olur ? Göz içi lensi de duydum ama gözlerim ona uygunluğu var mıdır bilmiyorum yoksa uzun yıllar gözlük takmaya devam mı etmeliyim ? Teşekkürler
kornea kalınlığına göre >>> büyük ihtimal lazer olur
ancak göz bebeği büyüklüğünü de bilmek lazım >> bir başka uzmana daha soracağız >>> en kötü ihtimal PRK olabilir

Erman Emre
24-01-2016, 08:55 PM
Merhaba hocam göz numaralarım sağ miyop 10.50 1.50 astiğmat ... sol miyop 11.00 1.75 astiğmat kornea kalınlığı her iki gözde 508 mikron 3 doktora muayyene oldum iki tanesi kesinlikle lazer için tehlikeli( kornea ince olduğu için) yapılır ama ben yapmam dedi.. bir tanesi yaparım ama numara kalır dedii sorularım...
1- prk yöntemiyle veya başka yöntemle lazer olurmu eğer olursa maksimum gözümde kaç numara kalır hesaplayabilirmisiniz
2-lazerde görme keskinliği artar veya azalırmı...netten araştırdığımda artan ve azalanlar olduğunu okudum
3-gözün önüne ve arkasına yetleştirilen mercekler varmıs.. bu yöntem sağlıklımıdır lazer gibi ömürlükmüdür bu teknikler... tşk ederim iyi çalışmalar
senin için lazer riskli olur >> risk az olsun dersen >>> tam düzelmez
bu durumda >> mercek ameliyatı >> multifokal düşünmek lazım

Pacific
19-04-2016, 04:45 PM
Hocam merhaba..
Benim sağ göz 3.00 miyop 4.75 astigmat, sol göz 4.00 miyop 5.25 astigmat.
Yine sağ göz kornea kalınlığı 508, sol göz 512.
Doktorum wavefront intralase yöntemiyle ameliyat olabileceğimi söyledi.
1. Sizce kornea kalınlığı bu yöntem için uygun mudur?
2. Ameliyat olursam ileride bir sorunla karşılaşır mıyım?

Erman Emre
28-04-2016, 07:36 PM
Hocam merhaba..
Benim sağ göz 3.00 miyop 4.75 astigmat, sol göz 4.00 miyop 5.25 astigmat.
Yine sağ göz kornea kalınlığı 508, sol göz 512.
Doktorum wavefront intralase yöntemiyle ameliyat olabileceğimi söyledi.
1. Sizce kornea kalınlığı bu yöntem için uygun mudur?
2. Ameliyat olursam ileride bir sorunla karşılaşır mıyım?

SINIRDAN uygun diyebilirim ancak AMELİYAT olmadan bir başka uzmana daha muayene ol

lazer olur denilirse PRK - LASEK tercih delim...

Pacific
01-05-2016, 11:55 AM
Hocam numaralarım PRK için yüksekmiş.
Siz tavsiye etmiyor musunuz iLasik yöntemini?
Eğer ameliyat olursam ileride keratokonus, ektazi gibi sorunlarla karşılaşmam mümkün mü?

Erman Emre
01-05-2016, 01:12 PM
Hocam numaralarım PRK için yüksekmiş.
Siz tavsiye etmiyor musunuz iLasik yöntemini?
Eğer ameliyat olursam ileride keratokonus, ektazi gibi sorunlarla karşılaşmam mümkün mü?

lazer genel olarak % 95-98 başarılıdır fakat her ikisinin de iyi kötü tarafları var..

kornea kalınlığı yeterliyse,göze çarpma-darbe alabilecek bir işimiz yoksa iLasik SÜPER OLUR

PRK genel olarak DAHA ZOR bir yoldur...hem uzmanı hem hastayı çok uğraştırı için ancak DAHA GÜVENİLİR bir yol

fakat .. bu numaralara PRK olmuyorsa Lasik daha zor olur

ancak ... hiç kimse keratokonus, ektazi gibi sorun yaşamak istemez ...ne sen ne de doktorun

içimiz rahat diyorsak yola devam edeceğiz veya bir başka uzmanla PRK-lasik seçeneğini görüşeceğiz

Pacific
04-06-2016, 08:23 PM
Hocam 510 olan kornea kalınlığı iLasik yöntemiyle ameliyattan sonra ne kadara düşer?
Ektazi ne kadar kalınlıktaki korneada ortaya çıkar?

Mls2
18-06-2016, 01:43 PM
Merhaba hocam ben lazer olmak istiyorum fakat korneam ince 486-489 , numaralarım 6-6.5 acaba prk bana olur mu gercekten gözlükten kurtulmak istiyorum hani en azından sıfırlanmasa bile düşsün denizde olsun başka yerde olsun hayatımı cok etkiliyor sadece gözlük görüntüsü değil sorunum yani göz yapısıda önemli tabiki ama korneayı baz alarak olabilme şansım var mı sağlıklı mı korkuyorum

Erman Emre
23-06-2016, 09:29 AM
Hocam 510 olan kornea kalınlığı iLasik yöntemiyle ameliyattan sonra ne kadara düşer?
Ektazi ne kadar kalınlıktaki korneada ortaya çıkar?

dereceye göre durum değişir
ortalama her 1 derece için 10 düşürmek lazım
kornea kalınlığı 500 altında olması bir risk
lazerden sonra EN AZ 250-300 kalması lazım

Pacific
27-06-2016, 07:02 PM
Hocam tekrar merhaba.
Bugün başka bir doktora daha muayene oldum.
Ameliyatı tavsiye etmedi. Eğer olursam kornea kalınlığının 300 civarında kalacağını söyledi.
Göz içi lens tedavisini önerdi.
Bunlar da kornea topografilerim.
http://i.hizliresim.com/r9ylAV.jpg
http://i.hizliresim.com/7vQ0lP.jpg
Sağ <S-C-A> -3.25 -5.00 3
Sol <S-C-A> -4.00 -5.50 174
Hocam siz ne düşünüyorsunuz acaba?

Erman Emre
13-07-2016, 09:33 PM
Hocam tekrar merhaba.
Bugün başka bir doktora daha muayene oldum.
Ameliyatı tavsiye etmedi. Eğer olursam kornea kalınlığının 300 civarında kalacağını söyledi.
Göz içi lens tedavisini önerdi.
Bunlar da kornea topografilerim.
http://i.hizliresim.com/r9ylAV.jpg
http://i.hizliresim.com/7vQ0lP.jpg
Sağ <S-C-A> -3.25 -5.00 3
Sol <S-C-A> -4.00 -5.50 174
Hocam siz ne düşünüyorsunuz acaba?

kornea kalınlığı sınırda ve göz içi lens bir diğer ihtimal tabii ki
karar vermesi gerçekten zor bir durum

Mls3
15-07-2016, 10:23 PM
Merhaba hocam ben lazer olmak istiyorum fakat korneam ince 486-489 , numaralarım 6-6.5 acaba prk bana olur mu gercekten gözlükten kurtulmak istiyorum hani en azından sıfırlanmasa bile düşsün denizde olsun başka yerde olsun hayatımı cok etkiliyor sadece gözlük görüntüsü değil sorunum yani göz yapısıda önemli tabiki ama korneayı baz alarak olabilme şansım var mı sağlıklı mı korkuyorum hocam yeni hesap açtım şifremi unuttuğum için cevaplamadınız sorumu ?

Pacific
25-07-2016, 11:44 AM
Hocam doktor, miyopta korneadan diyoptri başına 10-12 mikron düşerse astigmatta da bunun yarısı düşer dedi. Bu doğru mudur?
Mesela sol gözüm için 512-120-(4*10)-(5,50*5)=324,5 mikron yada 512-120-(9,5*10)=297 mikron oluyor. Bu hesaplamalardan hangisi doğrudur acaba?

Erman Emre
03-08-2016, 02:20 PM
Merhaba hocam ben lazer olmak istiyorum fakat korneam ince 486-489 , numaralarım 6-6.5 acaba prk bana olur mu gercekten gözlükten kurtulmak istiyorum hani en azından sıfırlanmasa bile düşsün denizde olsun başka yerde olsun hayatımı cok etkiliyor sadece gözlük görüntüsü değil sorunum yani göz yapısıda önemli tabiki ama korneayı baz alarak olabilme şansım var mı sağlıklı mı korkuyorum

hocam yeni hesap açtım şifremi unuttuğum için cevaplamadınız sorumu ?

kornea kalınlığı yeterli >> prk rahat olur

Erman Emre
03-08-2016, 03:01 PM
Hocam doktor, miyopta korneadan diyoptri başına 10-12 mikron düşerse astigmatta da bunun yarısı düşer dedi. Bu doğru mudur?
Mesela sol gözüm için 512-120-(4*10)-(5,50*5)=324,5 mikron yada 512-120-(9,5*10)=297 mikron oluyor. Bu hesaplamalardan hangisi doğrudur acaba?

bildiğim kadarıyla astigmatta daha fazla dokuya müdahale ediliyor >> yine de bir daha araştıralım

düzeltme miktarı kullanılan proğrama cihaza göz bebeğinin genişliğine göre değişir

sonuçta ne kadar doku gidecek ne kadar kalacak >> farklı sonuçlarla karşılaşabilirsin

dioptri başına 12 mikron düşünebilirsin..

bir diğer konu astigmat derecenin % 30unu miyoptan düşebilirsin >> -3.00 -3.00 yerine -2,0 -3.00 gibi

artık bayağı bilgi sahibi oldun >> kalbin ne tarafa doğru gidiyor ?

Mls3
11-08-2016, 01:47 PM
kornea kalınlığı yeterli >> prk rahat olur
Hocam lens kullanıyorum 6 aydır ama her sabah takıp gece cıkarıyorum bazı günler takmıyorum korneada incelme olur mu ? Yada göz numaram ilerler mi cok 16 yaşındayım ilerlerle şansım azalır lazer şansım endişeliyim ve prk dan başka secenek olur mu ? Numaram sıfırlanır mı hocam ?

Pacific
22-08-2016, 10:15 AM
bildiğim kadarıyla astigmatta daha fazla dokuya müdahale ediliyor >> yine de bir daha araştıralım

düzeltme miktarı kullanılan proğrama cihaza göz bebeğinin genişliğine göre değişir

sonuçta ne kadar doku gidecek ne kadar kalacak >> farklı sonuçlarla karşılaşabilirsin

dioptri başına 12 mikron düşünebilirsin..

bir diğer konu astigmat derecenin % 30unu miyoptan düşebilirsin >> -3.00 -3.00 yerine -2,0 -3.00 gibi

artık bayağı bilgi sahibi oldun >> kalbin ne tarafa doğru gidiyor ?

Hocam başka bir doktorla daha görüştüm. Sağ göz 90, sol göz 100 mikron azalıyormuş. 100 mikronda flap var. Sonuçta sağ 318, sol 312 mikron kalıyor.
Sizce bu yeterli bir kalınlık mıdır ilerisi için? İleride bir sorunla karşılaşma ihtimalim yüksek mi?
Bir de ektazi için kornea kalınlığı sınırı var mı?

Erman Emre
22-08-2016, 09:26 PM
Hocam başka bir doktorla daha görüştüm. Sağ göz 90, sol göz 100 mikron azalıyormuş. 100 mikronda flap var. Sonuçta sağ 318, sol 312 mikron kalıyor.
Sizce bu yeterli bir kalınlık mıdır ilerisi için? İleride bir sorunla karşılaşma ihtimalim yüksek mi?
Bir de ektazi için kornea kalınlığı sınırı var mı?

ameliyat sonrası EN AZ 250-300 mikron kalması lazım

ameliyat sınırdan olur gibi duruyor fakat tehlikeye bu kadar yaklaşmak doğru olmaz

PRK DÜŞÜNELİM

Pacific
03-09-2016, 10:31 AM
ameliyat sonrası EN AZ 250-300 mikron kalması lazım

ameliyat sınırdan olur gibi duruyor fakat tehlikeye bu kadar yaklaşmak doğru olmaz

PRK DÜŞÜNELİM

Hocam kornea kalınlığı 300 civarında olan herkes ileride ektazi olur diye birşey var mı?
Bir de benim k değerim 40. Ameliyat olursam 35'e düşecekmiş. Doktor ışık dağılması yaşayabilirsin dedi. Bu bir sorun olur mu? 35 k değeri normal midir?

Erman Emre
15-09-2016, 02:29 PM
Hocam kornea kalınlığı 300 civarında olan herkes ileride ektazi olur diye birşey var mı?
Bir de benim k değerim 40. Ameliyat olursam 35'e düşecekmiş. Doktor ışık dağılması yaşayabilirsin dedi. Bu bir sorun olur mu? 35 k değeri normal midir?

seni anlıyorum karar vermekte zorlanıyorsun fakat >> için rahat değilse risk varsa bu yola hiç girme

Pacific
08-10-2016, 11:55 PM
seni anlıyorum karar vermekte zorlanıyorsun fakat >> için rahat değilse risk varsa bu yola hiç girme

Hocam peki Fakik IOL yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lasik ve PRK ile karşılaştırıldığında hangisi daha güvenilir yüksek numaralar için?

Pacific
26-11-2016, 01:49 PM
Hocam peki Fakik IOL yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lasik ve PRK ile karşılaştırıldığında hangisi daha güvenilir yüksek numaralar için?

Hocam bu konuda cevabınızı bekliyorum.

Mhmtaltn
22-04-2017, 04:49 PM
Patalojik nedir

422522werker
28-04-2017, 12:24 AM
Relex smile veya diğer teknikler için kornea kalınlığımın kaç olması gerekiyor? Doktor, senin 510 civarı dedi ve sadece prk yapabılırız dedi oysaki ben relex smile yaptırmak veya ilasik yaptırmak istiyorum hafif göz kuruluğu ve lens kullandığımdan korneam ince cıkmış olabılır mı ve beklersem kalınlığı artabılır mı