PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Göz lazer tedavisi,lasik lazek lazer ameliyatı,keratokonus kornea ektazisi erime

denizd777
17-07-2010, 04:46 PM
Merhaba Hocam!13 yıldır gözlük kullanıyorum.Son 6 yıl aynı numaraları kullanmaktayım.Sağ gözüm -5.25 ve 1.25 astigmat,sol gözüm -4.75 ve 1.00 astigmat.Kornea kalınlığım 560,kornea bombeliğim 55.İlk sorum ben de keratokonus hastalığı mı var?2.sorum ise lazer yaptırmak istemiyorum,lens de kullanmak istemiyorum göz içine mercek taktırabilir miyim?Sorumu cevaplarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

Erman Emre
17-07-2010, 10:52 PM
Gözlük numaran pek değişmiyor ve astigmat dereceleri oldukça düşük bu nedenle KERATOKONUS olma ihtimali zayıf.Bununla birlikte kesin bir şey demek için KORNEA TOPOGRAFİSİ gerekir.

LAZER MESELESİNE gelecek olursak.Yanlış hatırlamıyorsam başka bir sitede yazışmıştık değil mi?Yazdığımda LAZER OLMAZ demek istemedim.Daha önce şunu yazmıştım "ÖLÇÜMLERDEN anladığım kadarıyla lazer tedavisi pek mantıklı DEĞİL.BUNUNLA birlikte bir uzmanın daha fikrini alsan iyi olur.KORNEA ince ve bombeli yani pek hayra alamet değil."

Bu konuda seni endişelendirdiğimi anlıyorum.

Mercek ameliyatında durum şöyle olur.Ameliyattan sonra YAKIN GÖZLÜĞÜ gerekir.YANİ uzak gözlüğü atarsın ancak bu sefer YAKIN GÖZLÜK gerekir.

Göz derecelerin orta derecelerde,kornea ince ve bombeli bu nedenle belki LASEK düşünülebilir.

AKLINA TAKILAN OLURSA HABERLEŞELİM.

denizd777
18-07-2010, 12:48 PM
Çok teşekkür ederim hocam gerçekten çok iyisiniz.Rahatlattınız beni.Kerotokonusum diye çok korkmuştum.Bu salı başka bir göz hastanesine ve farklı bir doktora gidicem.Değerli bilgilerinizi benle paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.Sorularım olursa sizi tekrar rahatsız ederim:)

Erman Emre
18-07-2010, 01:30 PM
Bombeli ve ince kornealarda LAZER SONRASINDA keratokonus benzeri bir durum ortaya çıkabiliyor.Buna KORNEA EKTAZİSİ deniliyor.Bu sebeple çok dikkatli olmalısın.

Muayenende şunu netleştirmelisin.Doktoruna şunu sormalısın:LAZER SONRASI KORNEADA BOMBELEŞME (KORNEA EKTAZİSİ) OLABİLİR Mİ? Bu çok önemli bir konu.

LASIK yapılma ihtimali yok.Belki LASEK yapılabilir ancak senin durumun bana göre ortada.Kesin sonuç TOPOGRAFİDE belli olacaktır.

AKLINA TAKILAN OLURSA TEKRAR YAZ.RAHATSIZ OLACAK BİR DURUM DEĞİL.BİRBİRİMİZE YARDIM EDİYORUZ.MUAYENENDEN SONRA HEBERLEŞELİM.

denizd777
18-07-2010, 03:38 PM
Peki hocam iyiki aydınlattınız çok teşekkür ederim.Keşke fırsatım olsa da size muayene olsam.Kornea ektazisini kesinlikle sorucam ama büyük bir ihtimalle lazer yaptırmam hocam.İyi çalışmalar...:)

denizd777
20-07-2010, 03:31 PM
Merhaba hocam.Bugün farklı bir hastane ve doktora gittim.keratokonus olmadığımı,EPİ-LASİK yöntemini tercih ettiğini söyledi.göz numaralarım aynı.kornea kalınlığım 561 çıktı ve ben muayene sonucumu cd halinde aldım kornea topoğrafisi galiba renkli renkli üzerinde keratron scout yazıyor;ama tabii ben anlamadım.O CD'deki haritayı da buraya ekleyemedim.Kornea ektazisi olma riskini sordum.Kesinlikle şu sonuçlarına bakarak kornea ektazisi riski yok,lazeri düşünürsem gözlerime EPİ-LASİK yönteminin güvenli olacağını söyledi.

Erman Emre
20-07-2010, 06:19 PM
ARTIK gözlüklerden kurtulacak gibisin.
EPİ-LASİK DÜŞÜNÜLEBİLİR,NEDEN OLMASIN.
EPİ-LASİK OLDUKÇA MANTIKLI VE GÜVENLİ BİR TERCİH OLABİLİR.

SEN NEYE KARAR VERDİN? NE DÜŞÜNÜYORSUN?

denizd777
20-07-2010, 08:01 PM
Hocam ben hala kararsızım sonuçta bu göz bilemiyorum.Acaba lens kullansam mı diye düşünüyorum.Hocam lazerde geri dönüş yok ama en azından lens kullansam olur mu sizce?Nasıl ve hangi türde lens kullanmamı tavsiye edersiniz?Lazeri 1 veya 2 yıl sonra düşünsem daha mantıklı olmaz mı?Öyle görünüyorki ben de bu pimpiriklik varken Marmaris'e kadar gelip sizi bulurum:)

denizd777
20-07-2010, 08:12 PM
Hocam sizin için de mahsuru yoksa bir mail adresi verir misiniz kornea topoğrafisini size göndersem benim için yorumlar mısınız?Ben burdan ekleyemiyorum bir türlü...Sabrınız için tekrar sonsuz teşekkürler!!!

Erman Emre
21-07-2010, 07:48 AM
ANLADIĞIM kadarıyla tetkiklerden çıkan sonuca göre EPİ-LASİK düşünülebilir.
Bundan sonra araştırma yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorsun değil mi?
Daha fazlası sadece aklını karıştırır diye düşünüyorum sen ne dersin?

Bu aynen İSTANBULDAN MARMARİSE gelmek gibi bir durum.Ya uçakla gelinebilir.Veya otobüs-araba.Veya bisiklet-motor.Gemi olabilir veya yürünebilir.Bu arada ya şöfore güvenmeyebilirsin.Ya arabaya.Ya şirkete.Ya da yol sana pek güvenli gelmeyebilir.Çok endişeliysem en akıllıcası şimdilik oturup beklerim.Bununla birlikte hiç kimse yolculuğun kazasız belasız geçeceğini garanti edemez.Beklemek riski değiştirmez.Şimdi de yola çıksan yarın da veya gelecek sene.Risk değişmez değil mi?

AMELİYAT kararını ve sorumluluğunu senden başkası alamaz değil mi?

denizd777
25-07-2010, 09:20 PM
Hocam merhaba!Bir sorum daha olacaktı size.Wavefront tedavisi güvenli midir?Wavefront'ta kornea ektazisi riski var mıdır?Epi-lasik ile wavefront birarada yapılabilir mi?

Erman Emre
26-07-2010, 06:35 PM
LAZER TEDAVİLERİ wavefront kullanıldığında sonuç daha güvenilir olur.Epilasik de wavefront'la birlikte yapılabilir.Wavefrontla sonuç daha güvenilir olacaktır.

denizd777
02-08-2010, 03:53 PM
Hocam kornea topoğrafisi ile keratometrik ölçü aynı şey mi?

Erman Emre
02-08-2010, 04:21 PM
Keratometrik ölçümde 2 noktada kornea bombeliği ölçülürken topografide bütün göz yüzeyinden ölçüm alınır.İkisinde de aynı şeyler ölçülür ancak kornea topografisi daha ayrıntılı ölçer

denizd777
13-08-2010, 04:00 PM
Hocam merhaba!Hocam topoğrafi haritasındaki kırmızı alanlar neyi ifade eder?

Erman Emre
14-08-2010, 01:17 PM
KIRMIZI alanlar dik,bombeliği fazla alanları gösterir.

denizd777
28-08-2010, 03:38 PM
Hocam merhaba!Hocam İntralase lasik mi daha güvenilir yoksa epi-lasik mi?Hangisinde tedavi sonrası kornea ektazisi,keratokonus riski var?

Erman Emre
02-09-2010, 12:27 PM
Deniz merhaba
Bu konuları nette çözmek pek kolay değil.
En doğrusu en sağlıklısı doktorla karşılıklı yüzyüze konuşmak.

cure
18-05-2011, 10:37 AM
Hocam merhaba,
2 tane tanınmış lazer yapan göz doktoruna gittim. Benim gözümde sağ+0,75 -4,5 x derece, sol +1,00 - 4,5 x derece. Sağ gözle 8 sıra,sol gözle 5 sıra görüyorum. son gittiğim doktor ilasik le 1 numara kalacağını söyledi.
Hani siz doktorla karşılıklı görüşün diyorsunuz ya doktorlara riskleri sormamıza rağmen bize bilgi vermiyorlar başlarından savıyorlar. Doktor risk konusunda operasyon yapmadan bilgi vermek zorunda değil mi? Bir de bu hasta haklarına aykırı değil mi? Ameliyattan önce imza almakla bu işin yükümlülüğnden kurtulmak ne kadar etik? Birde bu laser niye devlet hastanelerinde yapılmıyor sebebi nedir yasal prosedurden dolayı mı?

Erman Emre
18-05-2011, 10:51 PM
Hocam merhaba,
2 tane tanınmış lazer yapan göz doktoruna gittim. Benim gözümde sağ+0,75 -4,5 x derece, sol +1,00 - 4,5 x derece. Sağ gözle 8 sıra,sol gözle 5 sıra görüyorum. son gittiğim doktor ilasik le 1 numara kalacağını söyledi.
Hani siz doktorla karşılıklı görüşün diyorsunuz ya doktorlara riskleri sormamıza rağmen bize bilgi vermiyorlar başlarından savıyorlar. Doktor risk konusunda operasyon yapmadan bilgi vermek zorunda değil mi? Bir de bu hasta haklarına aykırı değil mi? Ameliyattan önce imza almakla bu işin yükümlülüğnden kurtulmak ne kadar etik? Birde bu laser niye devlet hastanelerinde yapılmıyor sebebi nedir yasal prosedurden dolayı mı?
Haklısın birbirimizin haklarına daha dikkat etmemiz en sağlıklısı.
Lazer için yasal bir engel olmasa gerek ancak işletmeyle ilgili bir durum olduğunu zannediyorum.

gazelle
12-06-2011, 01:47 AM
Hocam merhaba. Göz doktorum keratokonus rahatsızlığın için riboflavin tedavisini önerdi. Fakat bu konu hakkında pek bilgim yok. Bu tedaviyi olursam ilerde polis olmamı etkiler mi?

Erman Emre
12-06-2011, 01:50 PM
Riboflavin tedavisi yapıldığı belli olmaz gözde iz vs bırakmaz

jpoyu
12-06-2011, 02:08 PM
hocam bende de keratakonus var ama doktor bana öyle bir şeyden bahsetmedi sadece ışın tedavisinden bahsetti bu hastalığı sadece durduruyormuş ama za
ten benim gözümdeki keratakonus şu anda durmuş bulunmakta siz neyi önerirsiniz

Erman Emre
12-06-2011, 02:14 PM
hocam bende de keratakonus var ama doktor bana öyle bir şeyden bahsetmedi sadece ışın tedavisinden bahsetti bu hastalığı sadece durduruyormuş ama za
ten benim gözümdeki keratakonus şu anda durmuş bulunmakta siz neyi önerirsiniz
IŞIN TEDAVİSİNi ilerlemeyi DURDURMAK için yapıyoruz.
Senin için bu tedavi gerekli DEĞİL.

yorgunyolcu29
26-10-2011, 12:54 PM
peki hocam bu hastalık her gün ilerliyor mu?

Erman Emre
27-10-2011, 09:33 AM
peki hocam bu hastalık her gün ilerliyor mu?
İlerlerse yıllar içinde 10-20 yıl içinde yavaş yavaş ilerler.

hilalsarı
07-03-2012, 10:36 AM
merhaba astigmat problemim var lazerle geçtiğini duydum daha önce ameliyat olan var mı ben çok korkuyorum! bir de çok pahalı mıdır?

merhaba ayca, bende astigmat problemi vardı bende de. excimer lazer kullandılar. ameliyattan sonra biraz bulanık görüyorsun ama 2-3 hafta sonra falan geçti. şimdi gayet iyiym. tavsiye ederim. ;)

roxat2003
09-11-2012, 04:26 PM
Merhaba. Ben 1997 Kasım ayında, 24 yaşında ileri derece miyopiden Lasik ameliyatı olmuştum. Şu anda 39 yaşındayım. Ameliyattan sonra sadece sol gözümde ufak bir astigmat kalmıştı. Aradan geçen onbeş yılda askerlik de dahil hayatımın her bölümünde inanılmaz bir konfor yaşadım. Ancak Ağustos ayından bu yana ilginç değişimler başladı. Şöyle: Önce sol gözümde sinek uçuşma miktarı arttı ve hafif görme kaybı hisssetim. Sonra sanırım gittiğim göz hastanesinden dolayı, kırmızı göz enfeksiyonu bulaştı. Okacin, Nevanac damla vs derken enfeksiyon geçti. Akabinde her iki gözümde nöbet şeklinde gelip geçici kaşıntılar yaşadım. Bir süre sonra da, yıllar önceki lasik'den sonra çok iyi gören sağ gözümde görme kaybı gelişti ki bu gözde kaşınma dışında enfeksiyon olmamıştı. Şu anda garip bir durumda astigmat var sanırım. Kornea kalınlıklarım 520 ve 530. Keratokonus mu diye düşündüm ancak Ankara'nın bu konudaki en iyi ve saygın akademisyen doktorlarından birisine gittim ve keratokonus olmadığımı söyledi. Kornea topografimde bozulmalar olduğunu belirtti. Ne yapacağımızı sorduğumda ise görme kalitem hayatımı etkiliyor ise sert lens kullanabileceğimi söyledi ve 6 ay sonra kontrole çağırdı. Ben de sert lens kullanmadan bu şekilde biraz daha idare etmek istediğimi ilettim. Ancak son bir iki gün ofiste öğleden sonra başağrılarım oluyor. Flu ortama girdiğimde ise görme bozukluğunu daha çok hissediyorum.

Konuyla ilgili farklı hekimlerin de görüşlerine ihtiyaç duyuyorum.Sizce nasıl bir süreç izlemem gerekiyor?

Erman Emre
10-11-2012, 11:00 AM
Merhaba. Ben 1997 Kasım ayında, 24 yaşında ileri derece miyopiden Lasik ameliyatı olmuştum. Şu anda 39 yaşındayım. Ameliyattan sonra sadece sol gözümde ufak bir astigmat kalmıştı. Aradan geçen onbeş yılda askerlik de dahil hayatımın her bölümünde inanılmaz bir konfor yaşadım. Ancak Ağustos ayından bu yana ilginç değişimler başladı. Şöyle: Önce sol gözümde sinek uçuşma miktarı arttı ve hafif görme kaybı hisssetim. Sonra sanırım gittiğim göz hastanesinden dolayı, kırmızı göz enfeksiyonu bulaştı. Okacin, Nevanac damla vs derken enfeksiyon geçti. Akabinde her iki gözümde nöbet şeklinde gelip geçici kaşıntılar yaşadım. Bir süre sonra da, yıllar önceki lasik'den sonra çok iyi gören sağ gözümde görme kaybı gelişti ki bu gözde kaşınma dışında enfeksiyon olmamıştı. Şu anda garip bir durumda astigmat var sanırım. Kornea kalınlıklarım 520 ve 530. Keratokonus mu diye düşündüm ancak Ankara'nın bu konudaki en iyi ve saygın akademisyen doktorlarından birisine gittim ve keratokonus olmadığımı söyledi. Kornea topografimde bozulmalar olduğunu belirtti. Ne yapacağımızı sorduğumda ise görme kalitem hayatımı etkiliyor ise sert lens kullanabileceğimi söyledi ve 6 ay sonra kontrole çağırdı. Ben de sert lens kullanmadan bu şekilde biraz daha idare etmek istediğimi ilettim. Ancak son bir iki gün ofiste öğleden sonra başağrılarım oluyor. Flu ortama girdiğimde ise görme bozukluğunu daha çok hissediyorum.

Konuyla ilgili farklı hekimlerin de görüşlerine ihtiyaç duyuyorum.Sizce nasıl bir süreç izlemem gerekiyor?
gözlüksüz ne kadar görüyoruz bilmek lazım
forumda göz testleri sayfamıza bir bakalım mı?

roxat2003
21-11-2012, 11:35 PM
Merhaba,

Farklı bir hekime de gidip muayene oldum. İlaçlı muayene de yaptı. Sonuçlar şöyle:

Sağ : SPH -1.50
CYL -1.00
AXIS 60
Sol : SPH +0.50
CYL -3.00
AXIS 155

Teşhis olarak da yıllar önceki lazerlerin eski teknolojide olduğunu, optik zonelarının dar olduğunu söyledi. Akodomasyon ve regresyon bozukluğu olduğunu belirtti. 15 yıldan bu yana ve İki buçuk ay öncesine ait 0.75 reçetesi olan sağ gözümün şimdi niye bu hale geldiğini sorduğumda ise yalancı miyopi de olabileceğini bunun kısa zamanda da düzelebileceğini, hiç düzelmeyebileceğini de iletti. Valla ne düşüneceğimi, kime gideceğimi şaşırdım. Ama en azından en son gittiğim bu doktor ne hissettiğimi, nasıl gördüğümü biraz daha anladı gibi. Özellikle sağ gözde bu durumu ne tetiklemiş olabilir? Gündüz araç kullanırken vs çok netleşebilen sol gözüme 3 astigmatlı gözlük aydınlık ortamlarda fazla gelmez mi? Birkaç aydır suni gözyaşları da kullanıyorum, damlatınca anlık netleşmeler oluyor ama sonra sağda yine bulanıklık. Kuru göz olup olmadığımı da bilemiyorum. Kuru göz sağda ani gelişen miyopiyi tetiklemiş olabilir mi?
Genel olarak hikayem doğrultusundaki feed backlarim size ne düşündürüyor?
Şimdiden teşekkürler.

Erman Emre
22-11-2012, 03:25 PM
Merhaba,

Farklı bir hekime de gidip muayene oldum. İlaçlı muayene de yaptı. Sonuçlar şöyle:

Sağ : SPH -1.50
CYL -1.00
AXIS 60
Sol : SPH +0.50
CYL -3.00
AXIS 155

Teşhis olarak da yıllar önceki lazerlerin eski teknolojide olduğunu, optik zonelarının dar olduğunu söyledi. Akodomasyon ve regresyon bozukluğu olduğunu belirtti. 15 yıldan bu yana ve İki buçuk ay öncesine ait 0.75 reçetesi olan sağ gözümün şimdi niye bu hale geldiğini sorduğumda ise yalancı miyopi de olabileceğini bunun kısa zamanda da düzelebileceğini, hiç düzelmeyebileceğini de iletti. Valla ne düşüneceğimi, kime gideceğimi şaşırdım. Ama en azından en son gittiğim bu doktor ne hissettiğimi, nasıl gördüğümü biraz daha anladı gibi. Özellikle sağ gözde bu durumu ne tetiklemiş olabilir? Gündüz araç kullanırken vs çok netleşebilen sol gözüme 3 astigmatlı gözlük aydınlık ortamlarda fazla gelmez mi? Birkaç aydır suni gözyaşları da kullanıyorum, damlatınca anlık netleşmeler oluyor ama sonra sağda yine bulanıklık. Kuru göz olup olmadığımı da bilemiyorum. Kuru göz sağda ani gelişen miyopiyi tetiklemiş olabilir mi?
Genel olarak hikayem doğrultusundaki feed backlarim size ne düşündürüyor?
Şimdiden teşekkürler.
tamam bunlar ölçüm sonucu fakat bu kesin sonuç değil..
pekii..gözlük numarası ne oldu?

roxat2003
22-11-2012, 09:24 PM
Gözlük numarası derken neyi kastediyorsunuz? Henüz gözlük almadım.

Erman Emre
23-11-2012, 01:46 PM
Gözlük numarası derken neyi kastediyorsunuz? Henüz gözlük almadım.
göz derecesi ölçüm sonuçları tahmini bir değer verir numaramız tam olarak kaç bilmek lazım..deneme camlarıyla bakıldığında numara kaç çıkıyor onu sormak istedim..yani ölçüm ne kadar doğru ölçüm hatası var mı kesinleştirmek lazım

roxat2003
23-11-2012, 11:33 PM
Hocam cehaletimi mazur görün. Ancak daha önceki mesajda sağ ve sol için verdiğim değerleri, hekim ilaclı damlattıktan bir süre sonra deneme camlarıyla yapıp reçetelendirdi. Sanırım sorunuzun cevabı da burada. Yani o sonuçlar deneme camlı muayenenin sonuçlarıdır.

Erman Emre
24-11-2012, 11:27 AM
Hocam cehaletimi mazur görün. Ancak daha önceki mesajda sağ ve sol için verdiğim değerleri, hekim ilaclı damlattıktan bir süre sonra deneme camlarıyla yapıp reçetelendirdi. Sanırım sorunuzun cevabı da burada. Yani o sonuçlar deneme camlı muayenenin sonuçlarıdır.
tamam şimdi anlaşıldı..
büyük ihtimal ektazi falan değil regresyon var yani numara tekrar artmış
çaresi...lens veya gözlük veya 2.müdahale
sen ne yapmayı düşünüyorsun?

roxat2003
24-11-2012, 07:05 PM
siz ne önerirsiniz? 15 yıl sonra durduk yerde böyle bir artış normal mi? Şu anda sağlıklı düşünemiyorum.

Erman Emre
25-11-2012, 07:38 AM
siz ne önerirsiniz? 15 yıl sonra durduk yerde böyle bir artış normal mi? Şu anda sağlıklı düşünemiyorum.
artış var mı yok mu ÇOK önemli değil
artma olabilir fakat şimdi önemli olan nedir?
ESAS önemli olan kornea yapısı..erime ektazi benzeri bir durum var mı yok mu?
ve...topografi tamamen normal çıktığına göre korneada endişe edecek bir durum yok

roxat2003
25-11-2012, 11:31 PM
Tamam hocam. Peki daha önceki mesajlarımda dile getirdiğim bir durum var: 3 astigmat yazılan sol gözüm, aydınlık ortamda bazen gözyaşının da etkisiyle sanırım çok netleşiyor. Çok uzaklardaki plaka, yazı vs. leri de okuyabiliyorum. Ancak çok ilginçtir; flu ortamda örneğin göz muayenesinde harfler bir türlü belirginleşmedi. Zaten ilk gittiğim doktor da bu göz gözlükle düzelmez, sert lens kullanmalısın demişti. Şimdi bu göze 3 astigmatlı cam alırsam eğer, güniçinde nasıl bir durumla karşılaşırım sizce?

Erman Emre
26-11-2012, 03:20 PM
Tamam hocam. Peki daha önceki mesajlarımda dile getirdiğim bir durum var: 3 astigmat yazılan sol gözüm, aydınlık ortamda bazen gözyaşının da etkisiyle sanırım çok netleşiyor. Çok uzaklardaki plaka, yazı vs. leri de okuyabiliyorum. Ancak çok ilginçtir; flu ortamda örneğin göz muayenesinde harfler bir türlü belirginleşmedi. Zaten ilk gittiğim doktor da bu göz gözlükle düzelmez, sert lens kullanmalısın demişti. Şimdi bu göze 3 astigmatlı cam alırsam eğer, güniçinde nasıl bir durumla karşılaşırım sizce?
anlamak çok kolay...deneme camlarıyla bakılacak
fakat...son muayenede gözlükle düzelmez denilmişse...lens gerekir

roxat2003
30-11-2012, 04:10 PM
peki 520 kornea kalınlığı için en güvenilir lazer yöntemi hangisidir? Topografiye göre bombelikler de var.

Erman Emre
01-12-2012, 10:12 AM
peki 520 kornea kalınlığı için en güvenilir lazer yöntemi hangisidir? Topografiye göre bombelikler de var.
ilk ameliyat lasik olduğu için...lasik olarak devam edilecek..OLURSA..düşünürsen yine lasik
kendin için soruyorsun değil mi?

roxat2003
01-12-2012, 09:53 PM
Evet kendimi için soruyorum. Doktor bu sefer kornea yapısına göre haritalandırır ve ona göre lazer uygularız dedi. Ancak sanki onaylamaz bir tavır içinde gördüm sizi??

Erman Emre
02-12-2012, 04:45 PM
Evet kendimi için soruyorum. Doktor bu sefer kornea yapısına göre haritalandırır ve ona göre lazer uygularız dedi. Ancak sanki onaylamaz bir tavır içinde gördüm sizi??
yok hayır ...tekrar olabilir diye düşünüyorum..
daha nasıl iyi olur onun çaresine bakmak lazım boşuna zorlanmaya gerek yok
lazerse lazer..tekrarsa tekrar..