PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : İlasik oldum görüntü bulanık , gözün beyazı tamamen koyu kırmızı kanlı

denemex06
15-04-2012, 10:57 AM
Hocam merhaba. 5 gün önce ilasik oldum. sol göz 3.00 miyop 0.50 astigmat. sag göz 3.75 miyoptu. yaş 21. ameliyat öncesi tüm test sonuçları iyi çıktı kornea kalınlığımda uygundu. hemen iyileşir diye ilasik tercih ettim. 6-7 aydırda göz numarasından degişiklik yoktu.

şuanda sol gözüm çok iyi olmamakla birlikte fena degil ama sag gözüm hem yakını hem uzagı bulanık görüyor.

ameliyatta ilk sag gözümden flep kesmek için göze birşey takıyorya o taktıkları şey gözümü kırpınca atıyordu. 5-6 kere attı. 1-2 kere ilacı tekrarladılar. en sonunda flepi kestiler. sol gözde de 3-4 kere attı en sonunda makina kesmeye başlayacagı sıra attı ama operasyona devam ettiler makina gözümden kalktıgı an oda attı. sonrasında problem olmadı lazerin altına geçtim gerekli işlemler yapıldı.

ameliyattan sonra 3-4 saat inanılmaz bir acı hissettim. yerimde duramıyordum acıdan çok kötüydü.

ilk gün muayenesinde herhangi bir problem yok dedi doktor. göz derecelerimi ölçen kagıdı bana göstermediler. sordugumda 2 sindede 0.25 kaldı dedi ama kesinlikle görüntünün 0.25 ile alakası yok. okuma testi yaptırmadı.

kullandıgım ilaçlarda : maxidex ( 3 hafta ) , eyestil ( 2 ay göz yaşı ), tobrex ( 1 hafta ) kullanmamı söyledi.

bilgisayar, telefon ve televizyona bi süre bakınca görüntü iyice bulanıklaşıyor.
öğrenciyim kitapta okuyamıyorum. gözlerden biri farklı biri farklı görünce inanılmaz bir huzursuzluk yaşıyorum 5 gündür çok kötüyüm.
p.tesi günü tekrar muayene gidecegim.

gözü çok zorladıkları için ve basınç yüzünden kalıcı bir hasar olmuş olabilirmi.

edit : 11 gün sonraki gelişmeleri 2.sayfaya yazdım okursunuz.
edit 2 : 21 gün sonraki gelişmeleri 2.sayfaya yazdım okursunuz.
edit 3: en son gittigim muayenin sonuçları 2.sayfada. ( sag gözde 1.25 astigmat oluşmuş. )

Erman Emre
15-04-2012, 05:27 PM
Hocam merhaba. 5 gün önce ilasik oldum. sol göz 3.00 miyop 0.50 astigmat. sag göz 3.75 miyoptu. yaş 21. ameliyat öncesi tüm test sonuçları iyi çıktı kornea kalınlığımda uygundu. hemen iyileşir diye ilasik tercih ettim. 6-7 aydırda göz numarasından degişiklik yoktu.

şuanda sol gözüm çok iyi olmamakla birlikte fena degil ama sag gözüm hem yakını hem uzagı bulanık görüyor.

ameliyatta ilk sag gözümden flep kesmek için göze birşey takıyorya o taktıkları şey gözümü kırpınca atıyordu. 5-6 kere attı. 1-2 kere ilacı tekrarladılar. en sonunda flepi kestiler. sol gözde de 3-4 kere attı en sonunda makina kesmeye başlayacagı sıra attı ama operasyona devam ettiler makina gözümden kalktıgı an oda attı. sonrasında problem olmadı lazerin altına geçtim gerekli işlemler yapıldı.

ameliyattan sonra 3-4 saat inanılmaz bir acı hissettim. yerimde duramıyordum acıdan çok kötüydü.

ilk gün muayenesinde herhangi bir problem yok dedi doktor. göz derecelerimi ölçen kagıdı bana göstermediler. sordugumda 2 sindede 0.25 kaldı dedi ama kesinlikle görüntünün 0.25 ile alakası yok. okuma testi yaptırmadı.

kullandıgım ilaçlarda : maxidex ( 3 hafta ) , eyestil ( 2 ay göz yaşı ), tobrex ( 1 hafta ) kullanmamı söyledi.

bilgisayar, telefon ve televizyona bi süre bakınca görüntü iyice bulanıklaşıyor.
öğrenciyim kitapta okuyamıyorum. gözlerden biri farklı biri farklı görünce inanılmaz bir huzursuzluk yaşıyorum 5 gündür çok kötüyüm.
p.tesi günü tekrar muayene gidecegim.

gözü çok zorladıkları için ve basınç yüzünden kalıcı bir hasar olmuş olabilirmi.
Görme keskinliğini bilmek lazım.
www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir görme testi yapalım mı

denemex06
15-04-2012, 06:00 PM
Görme keskinliğini bilmek lazım.
www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242 (http://www.medidora.com/board/showthread.php?t=1242) sayfamızdan bir görme testi yapalım mı

hocam sol gözle 20/20 yi okuyorum 20/15 i zorlanarak az biraz okuyorum.
sag gözle 20/100 den itibaren bulanıklık var hatta hepsi bulanık tablonun büyük puntoları zorlanarak okuyabiliyorum ancak.

acaba gözüme bir zararmı verdiler ameliyatta ? yoksa daha tam iyileşmedimi. ilasikte 1-2 günde görüntü düzeliyor diyodu herkes.

dcday
16-04-2012, 10:11 AM
bende ilasik oldum ancak öyle 1-2günde görüntü düzelmesi gibi bir durum söz konusu değil. kişiden kişiye görme sürecinde farklılık var. benim görüşümün tamamen netleşmesi neredeyse 2ay kadar sürdü.

denemex06
16-04-2012, 03:50 PM
bugün doktora gittim cihaz ölçümünde sag 0 sol 0.25 çıktı. kurulukla ilgili dereceler sagda çoktu 1.50 felan yazıyordu. solu hatırlamıyorum 0.50 0.75 felandı galiba kuruluk. 2 göz açık okuma testi yaptırdı hepsini okudum. görememen kuruluktan kaynaklı dedi harbiden gözüm çok yanıp acıyor. kızarıklık 15 güne geçer damlanı aksatma dedi. dışarda ışıklar biraz rahatsız ediyor güneş gözlügüyle bakıyorum.

bide gözüm 3.75 e 0.50 astigmattı önceden sanıyodum 4.25 miyop 0.25 astigmatmış. acaba durmadanmı yaptırdım diye korktum. doktor en fazla 0.25 0.50 olur dedi. dışarda 100 kişiyi çevirsek 90 ında 0.25 0.50 çıkar zaten onu problem etmiyorum. 5 gün sonra tekrar gidecem muayene damlaları aksatmadan kullanıyorum. bilgisayarada sanki hergün daha rahat bakmaya başladım. inş kuruluk geçince görüntü netleşir.

dcday
16-04-2012, 05:52 PM
kuruluk için ben göz damlası olarak artelac kullandım en iyisi sanırım piyasadaki ve fiyatıda pahalı kullanmak istersen tavsiye ederim doktorun hangi göz yaşı damlasını önerdi bilmiyorum ama.

denemex06
16-04-2012, 06:00 PM
eyestil yazdı. 1 kutusu 5 gün gidiyor. 4-5 kutu stok yaptım.bide damlayı yanlış damlatıyomuşuz dogrusunu bugün çözdüm xD.

bulanıklıgın göz kuruluguyla alakalı oldugu dogrumu ? çünkü makinaya göre sag 0 sol 0.25 sol daha iyi görüyor şuan çünkü. sagdaki kuruluk oranı daha yüksek sola göre.

dcday
16-04-2012, 07:19 PM
göz kuruluğu görme keskinliğini etkiyor doğru ancak göz kuruluğu nasıl ölçülüyor onu bilmiyorum. sen nasıl ölçtürdün ? birde kullandığın eyestil nasıl memnun musun? damlattıktan sonra gözlerinde bir rahatlama oluyor mu? Benim kullandığım damla 35TL ameliyattan bu yana 15kutu bitirmişimdir herhalde.

denemex06
16-04-2012, 09:30 PM
göz kuruluğu görme keskinliğini etkiyor doğru ancak göz kuruluğu nasıl ölçülüyor onu bilmiyorum. sen nasıl ölçtürdün ? birde kullandığın eyestil nasıl memnun musun? damlattıktan sonra gözlerinde bir rahatlama oluyor mu? Benim kullandığım damla 35TL ameliyattan bu yana 15kutu bitirmişimdir herhalde.

gözün numarasını ölçen makinaya göre kuruymuş. gözün sagı ve sol kısmı çok kuru dedi galiba doktor.zaten sag ve sol kıpkırmızı beyazı görünmüyor gözün. kagıdın solunda göz numarası sagda da 4-5 tane başka numaralar vardı. sag gözdekiler çok yüksekti 1.5 1.25 felandı soldakiler daha düşüktü. harbidende sag göz daha çok batıyor yanıyor kuruyor. sanki lens varmış bişey varmış hissi var sag gözde. sol göz çok daha rahat batma yanma pek yok.

eyestil dökünce kuruluk geçiyor rahatlama geliyor. fakat görüntü netleşmesi daha olmadı doktor daha bekle sabırlı ol dedi bakalım inş düzelir.

dcday
17-04-2012, 08:41 AM
Anladım inşallah bir an önce düzelir. Geçmiş olsuın. Bir süre sonra tekrar haberleşelim :)

denemex06
17-04-2012, 09:39 AM
tabiki haberleşiriz. bilgisayar ve cep telefonunun rahatsız etmesi azaldı. bugün ilaçlardan biri bitecek. göz batması yanmasıda azalmaya başladı. kızarıklıklarda sag ve soldan ortaya dogru azalmaya başladı. bulanıklıkta geçerse tmm :D

dcday
17-04-2012, 01:21 PM
Geçer geçerde zaman olarak belirli bir zamanı yok kişiden kişiye süreç farklılık gösteriyor. Bende halen ışıkların etrafında parlama var ama eskiye nazaran çok az.

denemex06
17-04-2012, 04:40 PM
bugün özelde makinalı ölçüm ve okuma testi yaptırdım. okuma testi net değildi ama 1 kere hata yaparak okudum. tek gözümü kapatıp okudum sonra diger gözümü kapatıp okudum.

ölçümde sol miyop 0 astigmat 0.25 sag miyop 0.25 astigmat 1.25 çıktı. kime gitsem farklı sonuç çıkıyor çıldırmamak elde değil. doktor 20 gün 1 aya kadar düzelir dedi. başhekim kendisi ve çok güvendiğim bir doktor. ameliyatı yapan doktorda buda aynısını söyledi düzelecek dedi. bekleyip görecez.

yunus1912
17-04-2012, 08:28 PM
ctesi günü intralase lasik ameliyat oldum dünyagözde.dün kontrolüm yapıldı iyi olduğu söylendi flap yokmuş. ancak çok bulanık görüyorum. gündüz dışarıda çok ekilenmiyor ama ışıklı bir odada falan acaip bir bulanıklık oluyor. akşamları da evde çok rahatsızım 3 gündür. ayrıca sol sağ denemelerimi yaptığımda sağ gözümün yakını bulanık uzağı net, sol gözümün yakını net uzağı bulanık gördüğünü farkettim. hocam şimdi benim aklıma takılan şu; kontrolde iyi, yavaş yavaş otrurur dediler, sonra sıfırlandı dediler ama kağıdı göstermediler. ben sanki sol gözümün net görmemesi sebebiyle sağ gözümü zorladığını düşünüyorum. ayrıca sol gözümde hafif kanlanma hala geçmedi. moralim çok bozuk.tam kpss hazırlık zamanında laser olmamdan dolayı çok pişmanım. iş zamanı hep bulanuk. akşam evde de hep bulanık, özellikle akşamları sağ gözümde bulanıklık daha fazla ama görmesi daha iyi
gerçekten laser olarak yanlış mı yaptım bilmiyorum.
numaraların sağ-sol miyop 5,50 astigmat 0,50 idi.
şuan bunu yazarken bile çok bulanıklık var ve hafif başağrısı yapıyor...

dcday
17-04-2012, 11:51 PM
ctesi günü intralase lasik ameliyat oldum dünyagözde.dün kontrolüm yapıldı iyi olduğu söylendi flap yokmuş. ancak çok bulanık görüyorum. gündüz dışarıda çok ekilenmiyor ama ışıklı bir odada falan acaip bir bulanıklık oluyor. akşamları da evde çok rahatsızım 3 gündür. ayrıca sol sağ denemelerimi yaptığımda sağ gözümün yakını bulanık uzağı net, sol gözümün yakını net uzağı bulanık gördüğünü farkettim. hocam şimdi benim aklıma takılan şu; kontrolde iyi, yavaş yavaş otrurur dediler, sonra sıfırlandı dediler ama kağıdı göstermediler. ben sanki sol gözümün net görmemesi sebebiyle sağ gözümü zorladığını düşünüyorum. ayrıca sol gözümde hafif kanlanma hala geçmedi. moralim çok bozuk.tam kpss hazırlık zamanında laser olmamdan dolayı çok pişmanım. iş zamanı hep bulanuk. akşam evde de hep bulanık, özellikle akşamları sağ gözümde bulanıklık daha fazla ama görmesi daha iyi
gerçekten laser olarak yanlış mı yaptım bilmiyorum.
numaraların sağ-sol miyop 5,50 astigmat 0,50 idi.
şuan bunu yazarken bile çok bulanıklık var ve hafif başağrısı yapıyor...

ne zaman ameliyat oldun peki? Bende ameliyattan sonra 2hafta kadar hep puslu gördüm halen daha ışıklarda puslu görüyorum ama eskiye bakış çok az sanıyorum gittikçe azalıp geçecektir. Hastanedeki size söyledikleri ertesi günü hemen normal hayatınıza dönersiniz kısmını lütfen benimsemeyin öyle olmuyor. Bende psikolojik olarak kendimi çok kötü hissettiğim zamanlar olmuştu. Bekleyip sonucu tekrar doktorunuzun değerlendirmesini tavsiye ederim.

yunus1912
20-04-2012, 11:38 AM
6 gün önce ameliyat oldum. gündüzleri dışarıda çok sıkıntım yok ama kapalı oramlarda ışıklı ortamlarda akşamları çok bulanık. özellikle yakını çok bulanık görüyorum uzakta fazla sıkıntım yok.

dcday
20-04-2012, 02:08 PM
6 gün önce ameliyat oldum. gündüzleri dışarıda çok sıkıntım yok ama kapalı oramlarda ışıklı ortamlarda akşamları çok bulanık. özellikle yakını çok bulanık görüyorum uzakta fazla sıkıntım yok.

geçici bunlar ameliyatın etkileri 15günü veya daha uzun süreyi bulur tamamen iyileşmesi ama yavaş yavaş ve azalarak gidecektir. aynı problemleri bende yaşadım az da olsa bende daha var. ben ameliyat olalı 4ay olmak üzere ) moralini yüksek tut.

denemex06
22-04-2012, 06:28 PM
bi kaç gün önceki makina ölçümleri

sph ( miyop ) cyl (astigmat ) ax ( astigmatın yönü )

sağ göz

0.00 -0.50 174
-0.25 -0.50 174
-0.25 -0.50 167
0.00 -0.50 174

sol göz

-0.25 0.00 180
0.00 0.00 180
-0.25 0.00 180
-0.00 0.00 180

numaralara göre sag göz 0.25 miyop 0.50 astigmat sol 0.25 miyop gözüküyor ama dışarda ve evde etrafa bakarken hiçte öyle değil. görüntü kalitesi çok düşük.

0.25 0.50 göz bozuklugu olan abimin okudugu yazıları okuyamıyorum. ( kendisi gözlük kullanmıyor. )
bilgisayara 5 dk baksam görüntü 2-3 numaraymış gibi bulanık oluyor.

hayatımın hatasını yaptım ameliyat olmakla çok pişmanım.

gerekirse gözlük felan takacam tekrardan.

hiç kimseye tavsiye etmiyorum.

yakına bakarken kitap felan okurkende bulanıklık var astigmat yüzünden.sol gözde yakında problem yok.

ayrıca şunuda söylemek istiyorum ameliyat öncesi sag gözümde astigmat yoktu ameliyat sonrası oluştu.

1 numaranın altı doktorlar için başarılı sayıldığından tekrar operasyon gibi bişeyde söz konusu değil. Zaten olsada yaptırcagımı sanmıyorum.

bana tek faydası 4.25 4.50 lu numaralardan 1 li numaralara inmiş felan oldum. züğürt tesellisi işte napalım :)

dcday
24-04-2012, 09:09 AM
denemex06 arkadaşım bence daha konuşmak için çok erken. Benim ameliyatımın üzerinden 4ay geçti ben daha iyileşme olabileceğini düşünüyorum. Ama ne kadar olur bilemiyorum. Normalde iyileşme 3 tam iyileşme 6ay sürüyor. Bunu sana tüm doktorlar söyleyeceklerdir. Ameliyatının ardından 13gün geçmiş ve bence daha çok taze bir önceki ölçümlerine göre nuramaların halen değişiyor. Bence panik yapma derim ve ölçüm yapma sürekli bu seni psikolojik olarak yıpratır. Aynı şeyleri bende yaşadım biliyorum. Ben 2. bir ameliyata gireceğim benim gözlerim seninkilerden daha fazla bozuktu. Şu an sağ ve sol 1.5 astigmatim var.

Yani bekle tam 3ay sonunda normal ve ilaçlı ölçüm yaptırmanı öneririm.

denemex06
03-05-2012, 02:24 AM
ayın 5 inde muayene var. gelişmeleri sürekli yazarım. ameliyat olacaklara düşünenlere fikir olur en azından.

şuanki durum : 21 gün felan oldu ameliyat olalı.

maxidexi kullanmayıda bıraktım bugün itibariyle. geriye bi gözyaşı kaldı.

-beyaz cisimler görüyorum ( güneşli havada yagmur yagıyor sanki )
-gece görüşü hakkında yorum yapmıcam gözlük takarkende gece dolaşan bir insan degildim mukayese edecek kadar bilemiyorum.
-ışık parlamaları var. fakat ameliyat önceside vardı. sanki buzlu cam varmış gibi oluyor ışıklarda birazda dagılıyor. önceden full dagılırdı buz cam olayı yoktu. araba farları inanılmaz görüşü kapatıyor. uzun far açıksa kör oluyorum. eskisinden daha çok dagılıyor.
-aya baktıgımda 3-4 tane görüyorum. normal cisimlere baktıgımda öyle birşey yok anlamadım gitti niye böyle.
-güneş gözlüksüz dışarıda dolaşılmıyor. fakat günden güne güneşin rahatsız etmesi azalıyor.
-gözün sag tarafları bembeyaz oldu normale döndü. solundaki kanlanmalar ise %25 felan kaldı hergün gözle görülür şekilde azalıyor.

beni rahatsız edenler sag göz, beyaz cisim görmek.
ışık dagılmaları, gece görüşü, kanlanma felan umrumda degil.

sag göz hala yakını uzagı bulanık görüyor.
sol göz idare eder.

sırf sag ile yaşamaya kalksam tırın altında kalırım o derece bulanık.

dcday
08-05-2012, 09:33 AM
Bence kesin birşey söylemek için çok erken benzer durumları yaşadım ancak beyaz cisim görmesi gibi durumları yaşamadım. İyileşmeyi ve gözün tam sonucunu bilmek için en az 3ay beklemek gerekiyor. Zira benim gözlerimde de 1.5astigmat var ikisinde de ayrıca hipermetropumda var. Eskiden okuduğum küçük yazıları şimdi okuyamıyorum gibi. Ama kazanılan şeylerde var tabi. Mesela gözlük kullanmadan hayatıma devam edebiliyorum araç sürebiliyorum. Sadece astigmatim olduğundan gece araç sürmek zorluyor onun içinde gözlük aldım istediğim zamanlarda kullanıyorum. Yani artıları olduğu kadar eksi yönleride var. Son olarak söyleyebileceğim miyop ile birlikte astigmati yüksek olanlar bu ameliyatı olmadan önce iyice düşünmeli benim için iyi olan son durum bir başkası için kötü olarak hissedilebilir. Herkesin beklediği sonuç istediği gibi olmayabiliyor.

denemex06
09-05-2012, 03:08 AM
Bence kesin birşey söylemek için çok erken benzer durumları yaşadım ancak beyaz cisim görmesi gibi durumları yaşamadım. İyileşmeyi ve gözün tam sonucunu bilmek için en az 3ay beklemek gerekiyor. Zira benim gözlerimde de 1.5astigmat var ikisinde de ayrıca hipermetropumda var. Eskiden okuduğum küçük yazıları şimdi okuyamıyorum gibi. Ama kazanılan şeylerde var tabi. Mesela gözlük kullanmadan hayatıma devam edebiliyorum araç sürebiliyorum. Sadece astigmatim olduğundan gece araç sürmek zorluyor onun içinde gözlük aldım istediğim zamanlarda kullanıyorum. Yani artıları olduğu kadar eksi yönleride var. Son olarak söyleyebileceğim miyop ile birlikte astigmati yüksek olanlar bu ameliyatı olmadan önce iyice düşünmeli benim için iyi olan son durum bir başkası için kötü olarak hissedilebilir. Herkesin beklediği sonuç istediği gibi olmayabiliyor.

son gelişmeler

2 gün önce muayene oldum.

gözü cihazla ölçerlerken sulandı 2 kere ölçtük. gözde kuruluk yok dedi doktor. beyaz cisimler geçecek dedi.

ışık parlamaları 4 ay felan sürer araba kullanma dedi.

bu sefer çok dikkat etmedim kalan numara çünkü her seferinde kesinlikle sonuç degişiyor.

hatırladıgım kadarıyla

sol +0.25 hipermetrop ( ameliyat öncesi yoktu sadece miyop ve astigmat vardı neyse bunada şükür.) astigmat kalmışmıydı dikkat etmedim. eski ölçümlerde de -0.25 miyop çıkmıştı.

sag göz hem + 1.25 hemde -1.25 astigmat. miyop kalmışmıydı çok dikkat etmedim onada. makina 4 lü ölçüm yapıyor sonra ortalamasını alıyor galiba. 4 lü ölçümün 1-2 tanesi + , 1-2 tanesi - astigmattı.

görememin suçlusu sag gözdeki 1.25 astigmat. ara sıra 0.50 çıkıyor ama 0.50 astigmat varken gözlerimde sadece miyop gözlügüyle parıl parıl görüyodum yani 0.50 kalsa rahatsız olmamam lazım. 1.25 den düşük olmadıgına eminim.

40 gün daha ilaç kullan rahatsız olmasan bile dök gözyaşını

düzelmezse tekrar ameliyat ederiz dedi.

çok büyük bir ihtimal tekrar ameliyat yapacak senin başına gelen olay aynen başıma gelmiş oldu. kader napalım hayatım boyunca hiç bi işim ras gitmedi zaten.

ameliyat sonrası yan etki olarak astigmat olabiliyor gözler sanırım bu olay oldu. ama eskisi kadar dert etmiyorum. 4.25 lerden 0.50 lere 1 lere indirebildiyse doktor 1.25 astigmatıda düzeltir diye düşünüyorum.

37-38 gün sonra tekrar gidecem muayene gene gelişmeleri yazarım.

sol göz problem çıkarmazsa sag gözdeki -1.25 astigmatı 0 lar yada 0.25 e felan düşürürse olacak bu iş gibi bakalım hayırlısı :) şimdi tek yapacam şey beklemek.

dcday
09-05-2012, 08:45 AM
İlk zamanlarda bende çok kafama takıyordum ama bende artık takmıyorum çünkü gözlük yaşıyabiliyorum :)

ayrıca ilk numaralarımla şu anki numaralarım arasında çok fark var. Senin ilk numaraların neydi yazar mısın ?

Benim ameliyat öncesi
Sağ
-5.50 miyop
-5.00 astigmat

Sol
-3.75 astigmat
-3.50 miyop

Ameliyat sonrası
Sağ
0.00 Miyop
-1.50 civarı astigmat
+0.50 civar hipermetrop

Sol
0.00 Miyop
-1.50 civarı astigmat
+0.50 civar hipermetrop

Ameliyatım ocak'ta olmuştu. İlk ameliyattan en az 6ay geçmesi gerekiyor ikincisi için ben biraz daha fazla bekliyeceğim. 7-8ay arası çünkü yaz dönemine geliyor. Yaz döneminde zorluk çekmemek için yazın büyük kısmını ameliyat olmadan geçirmeyi düşünüyorum. Sonra bakalım ne çıkacak tekrar kontrollerden v.s. haberleşelim.

denemex06
10-05-2012, 07:35 PM
İlk zamanlarda bende çok kafama takıyordum ama bende artık takmıyorum çünkü gözlük yaşıyabiliyorum :)

ayrıca ilk numaralarımla şu anki numaralarım arasında çok fark var. Senin ilk numaraların neydi yazar mısın ?

Benim ameliyat öncesi
Sağ
-5.50 miyop
-5.00 astigmat

Sol
-3.75 astigmat
-3.50 miyop

Ameliyat sonrası
Sağ
0.00 Miyop
-1.50 civarı astigmat
+0.50 civar hipermetrop

Sol
0.00 Miyop
-1.50 civarı astigmat
+0.50 civar hipermetrop

Ameliyatım ocak'ta olmuştu. İlk ameliyattan en az 6ay geçmesi gerekiyor ikincisi için ben biraz daha fazla bekliyeceğim. 7-8ay arası çünkü yaz dönemine geliyor. Yaz döneminde zorluk çekmemek için yazın büyük kısmını ameliyat olmadan geçirmeyi düşünüyorum. Sonra bakalım ne çıkacak tekrar kontrollerden v.s. haberleşelim.

ameliyat öncesi

sol 3.75 miyop 0 astigmat sag 3 miyop 0.50 astigmat biliyordum.hatta makina ölçümüde öyle gösterdi. 6 ay önceki ve 6 ay sonraki makina ölçümü. gözlüklede problemsiz görüyordum.

birkaç yıl önce sol 3.50 miyop 0.25 astigmattı. astigmat miyopla birleşip sıfırlanmıştı.

ameliyat sonrası göremiyorum deyince dosyayı açıp tekrar baktık

sol 4.25 miyop 0.25 astigmat sag 3.50 miyop 0.50 astigmattı galiba. bu nasıl oldu anlam veremedim. 6 ay önceki makina sonucuyla ameliyat öncesi 1 gün önce ameliyat oldugum hastanedeki makina sonucu aynıydı. berkide damlalı muayene sonucudur bu 4.25 felan. 0 diye bildigim astigmatta 0.25 olarak tekrar gözüküyordu.

ameliyat sonrası ilk gün kontrolünde farklı sonuç , 1 hafta kontrolünde farklı sonuç, 21. gün kontrolünde farklı sonuç , farklı hastahanenin ölçümlerinde farklı sonuç çıktı.

sol genelde şöyle çıkıyor : ya 0.25 miyop 0.25 astigmat, ya 0.25 astigmat 0 miyop , ya 0.25 miyop 0 astigmat, yada 0.25 hipermetrop.

sag: 0.25 miyop 0.50 astigmat, 0.25 miyop 1.25 astigmat, 0 miyop 1.25 astigmat. ( ameliyat öncesi bile 1.25 degildi astigmat nasıl oldu bu bilemiyorum.)

doktora astigmat ayarı yaptınızmı lazere dedim yaptık dedi. 0 lanacagı yere artıyor.

aynen bu şekilde çıkıyor sonuçlar.

şuanda sabırla bekliyorum.

ışık dagılmalarıda çok rahatsız ediyor.

35 gün sonra tekrar gidicem muayeneye göz yaşının süresi dolacak. kuruluk yoksa kullanmayı bırakcam günde 10 kere damlat damlat bi hal oldum :D.

sag göz düzelecek dedi süreklide düzelicek diyor. düzelmezse en kötü ihtimal ne diye ısrar edince 5 dakkalık bir operasyonla düzeltiriz dedi. şimdi düzeltirsek sonra kendi düzelirse kötü olur dedi.

kanlanmada daha bitmedi nerdeyse 1 ay oldu. kan oturdu göze gitmiyo :D

sanırım 3-4 ay bekletir oda hemen yapmaz. bende ameliyatı ilkbaharda özellikle oldumki yazın rahat rahat gözlüksüz geziyim diye ama her zamanki gibi hevesim kursagımda kaldı.

denemex06
11-05-2012, 06:33 PM
yıllardır gittigim doktora gittim bugün 1 ay sonra gel demişti. bide gözümde sabah uyanınca yanma var çapaklanma felan var mikrop mu kaptıki diye korktum son zamanlar göze kafayı çok takıyorum ama en önemli organımız napalım :D. doktorun işi varmış çıkarken gördüm diğer arkadaşına baktırdı.

sol +0.25 hipermetrop ( bu avantaj aslında göz ilerde -0.25 miyop olursa 0 lanıyor göz.) astigmat 0 . yakın uzak güzel.

sag +0.50 hipermetrop ( buda rahatsız etmiyor.) -1.25 astigmat ( astigmat camı denedi pek bi görüntüde fark olmadı. doktor gözlerin gayet iyi dedi. mikropta kapmamış. kurulukta yokmuş.

bi kaç yazı okuttu okudum. 3 tane alt alta yazı okuturken 2 sini okudum en alttakini okuyamadım 1 kere.

gözdeki kesilen sinirlerin iyileşmesi 6 ayı buluyormuş. daha gözümdeki kanlanma bile tamamen bitmedi %15 civarı felan kaldı.

1 ay oldu bugün hemen hemen. 5-6 ay daha beklerim. en son çare 1.25 astigmat kesinleşirse düzeltirrim. inş gerek kalmaz. düzeleceğine inanıyorum. astigmatın axı bile değişiyor hergün. numaralarda sürekli değişiyor. iyi oldu hem aklımdaki soruları sordum hemde göz mikrop kapmamış sabahları çok acıyodu çünkü.

dcday
14-05-2012, 08:34 AM
Sabahları acıması kuruluğundan bende de oluyordu göz yaşı kullanabilirsin. Fazla göz yaşı kullanmanın bildiğim kadarıyla hiç bir zararı yok. Çünkü benim doktorumda normalde günde 4defa kullan demişti ancak kuruluk hissettiğinde de kullanabilirsin demişti. Son durumların benimkisine bayağı benzemiş :) numara açısından. miyop olanlar lazerden sonra hipermetrop oluyor bunu anladık. Ben numaralarım için çok fazla kontrole gitmedim bence çok gerekmedikçe sende gitme hem moral açısından hemde iyileşme süreci devam ettiğinden. En iyi alınacak sonuç 6aydan sonraki sonuçlardır. Muhtemelen 1.5astigmatlarım için 6ayı doldurduktan sonra bende doktorumla tekrar konuşacağım. tekrar geçmiş olsun diyorum sana :)